Vylepšený displej řady Fénix 7 Pro: Automatické podsvícení a lepší čitelnost za šera. A funguje to skvěle

10.8.2023
Na nové generaci Fénix 7 Pro je vidět, že Garmin to s neustále zapnutým transreflexním displejem MIP nevzdává. Snaží se jej inkrementálně vylepšovat, aby si udržel dobré vlastnosti jako čitelnost a nízkou spotřebu. Doplněno o další detaily
Automatické podsvícení i na Fénixech

Automatika by měla vylepšit chování hodinek v interiéru, ale úplně to tak neplatí. Intenzita podsvícení často není dostatečná


Nikdy mi nevadilo, že Fénixy (a Forerunnery) nemají čidlo jasu, podle kterého by se řídilo podsvícení displeje. Vždy jsem nastavil 20 % na den a 5 % na noc. U Fénix 6X či Forerunner 955 to fungovalo spolehlivě. Pak ale přišly Fénixy 7 se safírem, solárem a dotykem a už bylo 20 % přes den v interiéru málo, a to kvůli odleskům safíru – ten bylo nutno přerazit vyšší intenzitou podsvícení. Ale navečer už bylo 30/40 % zase hodně a displej svítil zbytečně moc.


Recenze hodinek Fénix 7X Pro:


Jak jsem bez toho mohl žít?

Oproti tomu Epixy a další hodinky s displejem AMOLED mají senzor, který snímá intenzitu okolního světla a podle toho uzpůsobuje jas displeje. Je to stejné jako na mobilním telefonu. Fénixy toto čidlo nemají ani v nové generaci (není ho kvůli solárnímu proužku kam umístit), ale Garmin přišel s nápadem, jak využít solární plochu ke snímání intenzity světla. A přidal do řady Fénix 7 Pro funkci automatického podsvícení, která funguje podobně jako na Epixech.

Recenze: Hodinky Epix Pro 51 mm jsou prostě velké a mají obří výdrž. Taková Endura s displejem AMOLED

Najdete ji v menu Systém – Podsvícení a když je aktivní, zešedne možnost změny jasu manuálně (0-100 %), ale objeví se stejné nastavení jako u Epixů, kde si můžete úroveň jasu měnit ve třech krocích. A v rámci nich pak automatika mění podsvícení. A opravdu to funguje. Když aktivuji displej ve tmě, rozsvítí se hodinky méně než za běžného osvětlení místnosti a naopak. 

Další důležitou novinkou je vyšší intenzita při nastavení stejného procenta podsvícení než u starších Fénix 7. Tj. když nastavím 20 % na F7X Pro, hodinky svítí více než na F7X. A to i v porovnání s Fénix 6X - rozdíl je jasně patrný. Navíc Garmin uvádí, že i přes vyšší intenzitu je podsvícení stejně úsporné jako předtím. Čili zatímco starší řada potřebovala podsvícení za běžného osvětlení 30 až 40 %, nové řadě stačí i těch 20 %. 


Nepřehlédněte: Velké srovnání Epix Pro 51 mm a Fénix 7X Pro


 

Automatika funguje skvěle

Já používám intenzitu na třetím, tj. posledním kroku, a to jak pro režim hodinek, tak pro aktivitu. A funguje to docela dobře. Navíc jsem si všiml jedné zásadní věci: když jsem venku a je dost světla, gesto či akce (dotyk, tlačítko) displej nerozsvítí - automatika zjistí, že světla je dost. Tj. už vůbec nemusíte řešit inzenzitu osvětlení, zda se má nebo nemá zapínat na gesto, po západu slunce apod., prostě jak pro aktivitu, tak pro vzhled hodinek nastavíte automatiku a jen nastavíte jeden ze tří kroků podsvícení dle toho, jak vám to bude vyhovovat. 

Celkově se chová automatika podobně jako na Epixech. Úroveň jasu dokonce nezůstává stejná po celou dobu podsvícení, ale přizpůsobuje se. Když se podsvícení aktivituje za šera a vy přejdete do místa, kde je jasněji, podsvícení zesílí. Když jste venku a podsvícení se neaktivuje, protože světla je dost, a vy přikryjete hodinky rukou, hodinky se rozsvítí. Zkrátka není to tak, že by zůstala stejná úroveň podsvícení jako při aktivaci, ale dochází k její adjustaci, když je třeba.

Ale jen směrem nahoru. Když přejdete do místa, kde je světla více, není to tak, že by hodinky intenzitu podsvícení snížily. Toto ale ničemu nevadí, podsvícení stejně bývá aktivní 8 nebo 15 sekund. Novou intenzitu ve světlejším prostředí můžete „načíst“ vypnutím a zapnutím podsvícení. Ale třeba toto i Garmin do budoucna upraví. Ať tak či onak, pro mě je manuální nastavení jasu minulostí. 

Tip: Senzor jasu hodinek Epix: Automatika může výrazně ovlivnit spotřebu

Lepší kontrast 

Dalším vylepšením je pak změna displeje samotného, a to přímo na úrovni pixelů. Díky tomu je účinnější transreflexní vrstva a displej by tak měl být lépe viditelný v šeru. Nemám možnost přímého srovnání, ale podle fotky v testu DC Rainmakera tu rozdíl opravdu je. Navíc přeskládáním pixelů a úpravy všech vrstev došlo také ke zlepšení kontrastu a úrovně černé. Nicméně když srovnávám s Fénix 6X Pro Solar s Gorilla Glass DX, stále se mi zdá lepší starší model. 

Souvisí to jednoznačně s větším počtem krycích vrstev displeje, kdy F7X Pro Sapphire přidává jednak dotyk, jednak je zde účinnější solár a jednak (testovaný model) safírové sklo, což je zabiják čitelnosti displejů obecně. Čili kvituji, že se Garmin snaží neustále vylepšovat tuto starou, ale úspornou technologii, nicméně si myslím, že do budoucna to má transreflexní MIP spočítané. Když srovnávám s Epixy, téměř vždy mi přijde AMOLED lepší. Jen bohužel hodně žere, a to je ten kámen úrazu. 

TIp: Safírové sklo, lesklý zabiják displejů. Srovnání Fénix 7X Pro Sapphire, Fénix 6X Solar a Instinct 2X Solar

Automatika na kole

Jen asi říkám, že když už se tu objevila tato funkce na vyžádání - tedy automatická intenzita jasu po stisku tlačítka, dotyku displeje nebo gestu, že by hodinky mohly mít skutečně automatické podsvícení během aktivity stejně jako Edge, když jsou hodinky na řídítkách. Tj. když vjedu do lesa nebo se setmí, aktivovalo by se podsvícení s potřebnou intenzitou, aniž bych se musel hodinek dotknout. A to směrem nahoru i dolů. 

Nyní, když se sešeří nebo vjedete do lesa, kde je přítmí, na hodinkách toho moc nevidíte. A je nutno aktivovat podsvícení manuálně, které se navíc po čase vypíná - a to není vůbec praktické. Případně si musíte nastavit podsvícení na celou dobu aktivity, ale tam nefunguje úprava intenzity směrem dolů. Zkrátka toto všecko by opravdová automatika vyřešila. Jen nevím, zda pak by nebylo lepší mít k tomuto účel přímo samostatný senzor, jako mají Epixy. 


Diskuse k článku (8)
Tagy: 


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

U transflektivního displeje bych to čekal trochu naopak – silnější okolní světlo podsvícení ztlumí, případně úplně vypne. Ostatně jsem Fenix 6S Sapphire dlouho provozoval bez podsvícení, které jsem si zapínal ručně hlavně v noci. Většinou jsem si vystačil s okolním světlem.
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Myslím, že chování automatického podsvícení popisuju dost jasně. Automatika podsvícení vypne až ve chvíli, kdy ztrácí smysl - tj. v okolí je světla dost. To ale nastaváva zpravidla jen venku, v místnosti nebývá tolik světla, aby podsvícení nebylo třeba.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Jasný popis je, ale čekal bych to jinak. Ale zbytek komentáře mi toho mimoděk vysvětluje celkem dost. V místnosti za běžného denního osvětlení mi (i se safírem) přijde displej dostatečně čitelný bez podsvícení. Při večerním osvětlení (intenzita odpovídá spíše několika svíčkám) to už je těžší, ale čas přečtu celkem v pohodě. Tím se vysvětluje jednak proč bych čekal jiné chování (podsvícení potřebuju hlavně za opravdu nízkého okolního světla) a vlastně i proč se na AMOLED každý díváme jinak (always on s nízkou spotřebou je pro mě u transflektivního displeje benefit většinu dne).
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Já jsem zkoušel si na F7X Pro se safírem dát přes den gesto off, čili bez podsvícení, ale často mi to nestačí, safír má hodně odlesků, bohužel, a to čitelnost displeje zhoršuje. Takže mám automatiku nastavenu neustále a ta funguje v pohodě. Je však určitý okamžik, kdy je displej čitelný hůř - a to nastává ve chvíli, kdy je světla ještě málo pro transreflex, ale současně už hodně, aby podsvícení pomohl. V tomto ohledu je AMOLED lepší po většinu času kromě přímého slunce.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Mám v plánu menší verzi téhož. Oproti safírovému F6S to má na jednu stranu navíc solární vrstvu, na druhou stranu modernější displej, tak jsem zvědavý, jak dopadne srovnání. Zatím jsem srovnával obyč F7S, solární (bez safíru) F7S a safírový F6S za běžného pokojového svetla. Jinak sice na svých očích vidím, že mi už není 20, ale se slabým osvětlením si celkem poradí, čemuž přičítám naše rozdílné zkušenosti a preference.
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak


Já už mám syndrom "dlouhých rukou" - když mám hodinky blízko, malé detaily už nevidím. Když jsou dál, je to ok :-) Ale ty odlesky, ty mi vadí kdykoliv a kdekoliv.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Taky trpím na "dlouhé ruce" a když jsem teď hledala na hodinkách to podsvícení, našla jsem funkci "zvětšit písmo". Heureka!
Vaše jméno, přezdívka: 
Veronika

jj, zrovna před pár dny jsem dělal srovnání na Forerunnerech, Epixech, Fénixech a Venu 3... Je to fajn funkce, zejména na malých hodinkách.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem
Zpět na článek