Na optický snímač se nelze spolehnout: Šokující srovnání Fénix 6X vs. Epix vs. hrudní pás

6.2.2023
Poslední dobou mi Fénix 6X měřil při indoor aktivitách extrémně vysoké hodnoty tepové frekvence. A tak jsem srovnal měření s hrudním pásem a výsledek byl doslova šokující. A když jsem zkusil Epixy s optikou, nedopadl jsem o mnoho lépe
Rozdíl v měřené tepové frekvence

Fakt mě překvapilo, že Fénix 6X s optikou naměřil o tolik více, než je realita


Nedávno (na konci ledna) jsem potřeboval otestovat aktivitu Síla, která byla v minulosti výrazně přepracována. Na hodinkách Fénix 6 a Fénix 7/Epix vypadá stejně, a tak jsem pro otestování zvolil F6X Pro Solar kvůli menším odleskům displeje a možnosti pořídit lepší fotografie obrazovek v málo osvětlené posilovně. Na druhé ruce jsem měl Epixy bez spuštěné aktivity.

Tip: Trénink v posilovně: Vylepšená aktivita kromě detekce cviků umí ukázat i zapojené svaly

Překvapilo mě, že tepová frekvence na F6X byla vyšší než na Epixech. V posilovně běžně mívám tepovku 70–90 tp/m, ale Fénixy mi naměřily průměrku 96 tp/m a maximum skoro až 120 tp/m. Fakt divný. U další aktivity to dopadlo podobně - opět tepovka vysoká v porovnání s Epixy bez spuštěné aktivity. Schválně jsem si změřil tepovku na zápěstí počítám pulsů a Epixy byly prakticky přesné.

Nepřehlédněte: Tepová frekvence: Sledování, nastavení, limity, grafy, historie, sdílení tepu

Další aktivita to samé

Přitom během dne, během spánku, byla tepovka na obou hodinkách plus minus stejná. Ano, F6X občas ukazují o kousek víc, ale není to nic zásadního. Pak jsem si ale pustil kardio aktivitu na F6X - cvičení S&M Systému, což není vlastně aerobní aktivita, ale něco mezi pilates a posilováním. Tepovku mám při ní běžně okolo 70-90, tedy plus minus stejnou jako u cvičení v posilovně.

Jenže kardio aktivita zaznamenala průměr tepu 120 tp/m, maximum dokonce 148 tp/m. Na Epixech jsem přitom měl průběžnou tepovku okolo 80 tp/m. I ověření tepu na zápěstí potvrdilo, že Epixy ukazují správně, ale F6X jsou úplně mimo. A když se mi to stalo ještě jednou, kdy jsem si kardio aktivitu pustil z testovacích důvodů na úklid auta a garáže a průměrnou tepovku jsem podle F6X měl 113 tp/m, pojal jsem podezření, že je fakt něco špatně; dříve se mi nic podobného nestalo.

Na řadu přišlo srovnání s hruďákem 

A tak jsem následné cvičení S&M Systému měřil na obou hodinkách. Na Fénixech s optikou, na Epixem s hruďákem HRM-Pro. A rozdíl byl propastný. Epixy naměřily průměrku 68 tp/m, F6X pak neuvěřitelných 132 tp/m s maximem 170 tp/m, tedy dvojnásobným než u Epix. Po ukončení aktivity se oboje hodinky srovnaly na mé běžné klidovce mezi 50-60 tp/m.

Takto vysoké hodnoty tepu mají samozřejmě vliv na všechny ostatní metriky, jako Body Battery, efekt tréninku, tréninková zátěž aj. Například zátěž ze srovnávané aktivity jsem měl 267 na F6X, zatímco na Epixech 3. Aerobní efekt tréninku pak 4,6 vs. 0,2 - fakt výrazný rozdíl. Naštěstí mám hodinky Epix jako hlavní, takže mi nepřesné měření tepu neovlivnilo minuty intenzivní aktivity či stav tréninku.

Nepřehlédněte: Zóny tepové frekvence: Jak je na hodinkách nastavit, zobrazit a na jaké metriky mají vliv

Epixy a optika? Také nic moc...

Mimochodem, optický snímač měl podobné excesy dříve i na Epixech a dalších hodinkách. Například s Epixy jsem v únoru 2022 jezdil na rotopedu v lázních a zatímco F6X bez spuštěné aktivity ukazovaly frekvenci někde 90–100 tp/m, Epixy se spuštěnou aktivitou kartou se dostaly na průměr 145 tp/m. Čili stalo se mi to samé, jen obráceně.

S vědomím výše uvedeného mi to nedalo a zkusil jsem stejné cvičení, při jakém jsem srovnával optiku na F6X a hrudním pás provést s Epixy. Podmínky byly úplně stejné - cvičení S&M Systému, na jedné ruce Fénixy, na druhé Epixy, ale tentokrát oboje hodinky s optikou. A výsledek mě vůbec nepotěšil. Skončil jsem s průměrkou 123 tp/m na F6X a 105 tp/m na Epixech, přičemž maximálka na prvních 163 tp/m, na druhých 142 tp/m. 

Ověřování tepu na zápěstí přitom opět dávalo hodnoty okolo 70-80 tp/m, tedy shodovalo se s měřením, které jsem dříve provedl s hrudním pásem. Zajímavě se také chovaly hodinky po ukončení aktivity. Zatímco Epixům ve chvíli, kdy jsem si po cvičení sednul, spadl tep na nějakých 80 tp/m, F6X si jej držely neustále nahoře. TO je dobře vidět na přiloženém srovnání.

A po ukončení aktivity na Epixech tepovka spadla na 60 tp/m, ale na Fénixech se neustále držela nad stovkou. Pomohlo až sundání a znovunasazení hodinek. Přitom když stejnou aktivitu cvičím bez spuštěné aktivity, průběh tepovky je normální. Někde je prostě chyba. Oboje hodinky měly v době měření betaverzi nového systému, F6X s čísem 24.8x a Epixy s číslem 11.2x. Když jsem ale cvičení opakoval s finálkami 25.00 a 11.25, byl výsledek totožný. 

Lze se na optiku spolehnout?

Zkušenosti s podobnými excesy mám ale i při dalších aktivitách, například při plavání, kdy jedny hodinky dávaly výrazně vyšší tepovou frekvenci než ty druhé. Když jsem si pustil na jedněch hodinkách aktivitu s hruďákem a na druhých s optikou, rozdíl byl zásadní. To samé se mi stalo, když jsem testoval proti sobě Fénix 6X a Fénix 7 nebo Forerunner 255 proti Forerunner 955. Zkrátka optika má svoje rezervy a firmwary v hodinkách rovněž.

Další zkušenosti s měření tepové frekvence:

A tak si jeden říká, jak moc se lze spolehnout na měření třeba takového běžeckého výkonu, když člověk neběží s hruďákem, ale jen optikou. Nebo na měření tepu a určení správných tepových zón (a dalších odvozených metrik), když není srovnání s hruďákem a jeden neví, jestli mu hodinky v dané chvíli měří dobře, či ne. Přitom měření optickým snímačem by mělo být vyladěno natolik, aby se podobné věci nestávaly. 


Diskuse k článku (0)


Přidat komentář



Zpět na článek