Forerunner 255 vs. Fénix 6: Lehčí, lépe vybavené, a přitom za parádní cenu. Kandidát na upgrade?

25.12.2022
Ač to na první pohled nevypadá, hodinky Forerunner 255 mohou být skvělým nástupcem základního modelu Fénix 6. Jsou lehčí, mají podobnou výdrž a přitom řadu nových funkcí. A ta cena!
Fénix 6 vs. Forerunner 255

Na první pohled rozdílné hodinky, které jsou si ale ve skutečnosti velmi podobné


Řada Fénix 6 kromě trojice modelů s různě velkým displejem je rozdělena na verzi Standard a verzi Pro. Verze Standard (týká se F6 a F6S) je ochuzena o přehrávač hudby, Wi-Fi a zejména mapy. A právě tento model by mohly skvěle nahradit hodinky Forerunner 255. Pokud totiž nepotřebujete mapy a dotykové ovládání, jsou to pro vás naprosto ideální hodinky, navíc za bezkonkurenční cenu. Mají totiž s Fénix 6 spoustu společného a přitom něco navíc. 

Lehčí a tenčí

Shodují se ve velikosti displeje, a sice 1,3", rozlišení činí 260 px. Přitom FR 255 jsou tenčí, jejich tloušťka činí jen 12,9 mm, zatímco F6 mají 14,7 mm. Jsou také o něco menší, luneta má 45,6 mm, zatímco u F6 měří 47 mm. Ač se to na první pohled zdá málo, u hodinek se každý milimetr počítá. Na ruce sedí FR 255 naprosto parádně, jako přišité, zatímco F6 prostě vypadají jako vystouplé cibule.

Také díky menší lunetě vypadá displej FR 255 větší, i když je stejný, hodinky jsou také výrazně lehčí. Samozřejmě Fénixy mají hezčí design a luxusnější materiály, mohou mít i safírové sklo či solární dobíjení. Čili pokud vám jde více o reprezentaci, asi si necháte F6 nebo sáhnete po novějším modelu Fénix 7 nebo Epix.

Tip:

Pár funkcí navíc

Funkčně jsou ale hodinky FR 255 o kousek dále než Fénix 6. Ty sice nedávno dostaly vylepšený Stav tréninku a s tím i související noční měření VST, ale už jim chybí například Snímek zdravotního stavu, ranní report, závodní kalendář, nativní běžecký výkon (navíc bez nutnosti mít hruďák) či GAP. FR 255 mají navíc také novější generaci optického snímače či nový čipset s přesnějším příjmem satelitního signálu.

Nepřehlédněte:

Naopak chybí jim pokročilá správa napájení, a to jak pro režim hodinek, tak pro aktivity, nemají tak hezkou grafiku menu a v aktivitách - font je větší a není tak graficky hezký. Řada doplňků vypadá hůře než na Fénixech, i když je funkčně stejná nebo podobná, a to vše jen kvůli méně vyladěné grafice. Na druhou stranu při sportování to nikoho až tak trápit nemusí. 

Více o úspoře baterie:

A výdrž? Ta je podobná. 14 dní v režimu hodinek se zapnutou optikou vydrží oba modely, Fénix 6 pak má papírově 36 hodin při aktivitě, zatímco FR 255 „jen“ 30 hodin. Oba modely nabídnou podobné sportovní profily, při aktivitě ukážou maximálně šest datových polí a připojí i stejné snímače. 

Vyplatí se upgrade?

Vzhledem k této podobnosti si jeden říká, proč by tedy měl upgradovat, když by si pořídil v podstatě tytéž hodinky? Důvodem je jednak cena, která je naprosto parádní - bez hudby se dostanete pod osm tisíc a za plus minus stejnou cenu lze Fénix 6 (pokud nejsou příliš poškozené) prodat. Navíc je tu pár nových funkcí a také lepší podpora do budoucna a hlavně kompaktnější rozměry. 

Osobně považuji hodinky Forerunner 255 za aktuálně nejlepší koupi od Garminu, pokud jde o poměr ceny a výkonu. Navíc se mi fakt líbí, jak jsou lehké, tenké a přitom mají slušně velký displej.