Bruslení na ledě a inlajnech: Garmin nemá u starších hodinek nativní aktivitu. Řešení je ale snadné

5.2.2023
Jak si poradit v případě, že chcete bruslit či jezdit na inlajnech, ale hodinky vám nenabídnou patřičnou aktivitu? Aktualizováno
A jde se na led!

Bruslení je skvělá zimní aktivita. A klidně si ji můžete změřit, i když Garmin nenabízí nativní aplikaci


Aktualizováno: Tento text se týká modelů jako Forerunner 245, 745 či 945, Fénix 6, Venu 2 či Vívoactive 4. Nové hodinky jako Forerunner 255/955, Forerunner 265/965 či Fénix 7 a Epix už tuto aktivitu mají. 

Nepřehlédněte: Bruslení: Nová aktivita potěší, ale zatím jen na ledě. Rozdíly mezi Fénixy/Epixy a Forerunnery


Sportovních aktivit existuje celá řada, o mnohých jsem buď ještě ani neslyšel, nebo se o nich dozvěděl teprve nedávno. Třeba že existuje něco jako tubing, sport, jehož podporu právě hodinky řady Fénix 7 dostaly. Můžete se nechat táhnout na nafukovacím člunu různých tvarů po vodě, či na něm sjíždět sjezdovku.

Každý sport má svoje specifika, svoje unikátní parametry, které lze změřit hodinkami či cyklonavigací. U běhu se měří tempo, kadence, oscilace či vyvážení levé a pravé nohy, u cyklistiky rychlost, výkon, doba jízdy ve stoje a v sedě apod. Některé aktivity pak kromě standardních polí, kam si můžete dát, co chcete, nabízí i speciální datové obrazovky, které běžná datová pole nepokryjí - například aplikace Síla, Sjezdové lyžování, Dýchání apod. 

Nepřehlédněte:

Jak nahradit chybějící bruslení

Pro některé sporty jako běh, cyklistika nebo lyžování má Garmin navíc řadu variací, u běhu je to klasický běh, trailový běh, běh na okruhu, u jízdy na kole silniční a horská cyklistika, gravel, eMTB, u lyžování sjezd, skialpy, běžky různým stylem apod. A přitom ještě nedávno (před uvedením hodinek Fénix 7 Pro a Epix Pro) neměl Garmin nativní aplikaci pro bruslení - na ledě a inlajnech.

Řešení jsou dvě. Buď si stáhnete nějakou aplikaci z Connect IQ, která se vám bude líbit rozmístěním datových polí a možnostmi nastavení, nebo si vlastní aplikaci vytvoříte přímo v hodinkách. Bruslení, ať už na inlajnech nebo na ledě, nemá žádná specifika - jde jen o záznam tepovky, vzdálenosti, rychlosti.

V případě, že si zvolíte druhou možnost, můžete si vytvořit aktivitu odznova, tj. v seznamu aktivit hodinek vyberete Jiná, zadáte jméno, zvolíte datové obrazovky a další nastavení jako alarmy, režim GPS, automatická kola (lap), pauzování apod. a aktivitu uložíte. Nebo je možné si vzít za základ nějakou aktivitu z oblibených, tu zkopírovat a upravit. 


Nové hodinky jako Fénix 7, Epix či Forerunner 255/955 mají výrazně přesnější a citlivější GPS přijímač. Díky tomu zvládají zachytit signál i uvnitř budov a dokonce těch, co mají kovovou konstrukci střechy - jako třeba sportovní haly. Díky tomu si můžete pustit aktivitu třeba při bruslení nebo florbalu.

Více informací: Lepší GPS: Nové hodinky dokážou zaznamenat aktivitu i na krytém stadionu. Třeba bruslení


Stačí jen změnit typ aktivity

Dále je tu možnost vybrat některou z aktivit, která existuje v seznamu a která je bruslení nejbližší, a tu používat. Já si k bruslení na starších hodinkých vybral Běžky volným stylem - na běžkách nejezdím a aktivita má hezčí ikonu, než když si aktivitu vytvořím odznova: Tam je pak panáček s rozpaženýma rukama. Běžky jsou naprosto standardní aktivitou s běžnými datovými poli, nic specifického tu není.

V aktivitě mám jen jednu datovou obrazovku se sedmi poli (na Epixech), není potřeba nadmořská výška, protože bruslíte většinou na rovině - aspoň v případě zimního bruslení na ledě. Jako druhou obrazovku mám mapu, která ale většinou není potřeba - bruslí se zpravidla na dráze nebo na stadionu. Já ji používám kvůli testům v kryté hale, kdy sleduji, jak moc mě hodinky hážou mimo plochu stationu.

Jakmile dobruslíte a aktivitu uložíte, přiřadí se sportu, který jste si vybrali jako náhradní (u mě běžky), případně bez určení. Následně jen stačí v deníku Connect změnit typ aktivity na Bruslení, případně Jízda na kolečkových bruslích. Anebo to nemusíte dělat vůbec, když víte, že Běžky znamenají bruslení. Nevýhodou tohoto řešení je, že je třeba udělat změnu i v dalších napojených aplikacích jako Strava. 

Možností jsou i aplikace Connect IQ 

Pokud budete používat aplikaci z Connect IQ, máte výhodu v tom, že toto zpětné zařazení už dělat nemusíte. Ušetříte si práci zejména tehdy, pokud používáte kromě deníku Connect ještě napojené aplikace. Já bruslím jen zřídka, takže mě to neobtěžuje, pokud ale jezdíte na bruslích častěji, může být specializovaná aplikace lepším řešením. 

Sám jsem několik aplikací zkusil, ale žádná se mi nelíbila tak, jako běžná datová pole nativních aplikací Garminu. Takže případný výběr je na vás, hledání je snadné, stačí zadat patřičné klíčové slovo jako inline či skating a ve filtru zvolit App Type – aby se vám do výsledků hledání nepletly třeba vzhledy hodinek. A pak si aplikace/aktivity postupně vyzkoušet. 


Diskuse k článku (3)
Tagy: