Uživatelská recenze hodinek Fénix 3: Starší, ale levné a nabité funkcemi

29.1.2018
Tři roky staré hodinky Fénix 3, které se funkčně v mnohém dají srovnávat i s nejnovějšími modely, jsou ještě sporadicky k sehnání za dobrou cenu. Přečtěte si zkušenosti jejich uživatelky
Fénix 3

Garmin uvedl model Fénix 3 v lednu 2015 a během této doby se tyto hodinky staly doslova symbolem 


V předvánoční akci zlevnil model Fénix 3 až na úroveň 7 990 korun, model s optikou pak na 9 490 Kč. Nyní lze tyto hodinky za podobné peníze stále ještě koupit, i když třeba u F3 Garmin na webu píše, že jsou nedostupné. V době zveřejnění článku se například na Alze prodávaly F3 za zmíněných 7 990 Kč a F3 HR pak za 8 490 Kč. 

Pokud byste si tyto hodinky chtěli pořídit, přečtete si zkušenosti Katky Šilarové, která si je v předvánoční akci pořídila. 

Tip: Dva roky stará recenze Fénix 3 HR


Už rok jsem snila o tom, že si pořídím něco kvalitního na sport. Aplikace v telefonu jsou fajn, ale načítání je poměrně nepřesné, případně ani nefunguje. Jenže pořizovací cena je vyšší, tak co teď? V prosinci 2017 přišlo rozhodnutí, že peníze budou, my ne a nastalo období výběru. Rozhodovala jsem se mezi Fénix 3 a Fénix 5. V první řadě rozhodla cena a i po pročtení recenzí, jsem došla k závěru, že žádný vrcholový sporotovec ze mě nebude a bohatě mi nižší řada postačí. Všechno jsem zvažovala tam a zpátky a nakonec se rozhodla objednat. Ale kde? Nakonec jsem zvolila přímo obchod firmy Garmin. Hodinky přišly do dvou dnů!

Velké? Zvyknu si

S napětím jsem balíček rozbalila. Bylo v něm vše, včetně perfektního návodu na použití, který jsem řádně prostudovala, ale i přes to, ho ještě mnohokrát musela otevřít znovu.  První, z čeho jsem měla strach, že budou hodně velké. Vždycky jsem nosila větší hodinky, ale aby to nebylo příliš. Na pohled se mi zdály obří, ale na ruce byly akorát. Jsou robustnější, ale nejsem plesový typ, takže ideální. 

Druhý den začal průzkum, co vlastně umí. Nejhorší anabáze byla při propojení s PC a telefonem. S PC jsem neuspěla. Problém ovšem nebyl v hodinkách, ale zastaralém SW v PC, který není schopný spolupracovat s potřebným programem. S telefonem byl problém zřejmě v mých rukách. Druhý den jsem to zvládla během minuty. Jinak jsem propojovala s LG K 10. Všechno funguje bezchybně.

S PC to dopadlo tak, že jsem program nainstalovala do PC partnera, který má SW aktuální a není žádný problém. Navíc, pokud se potřebuji dostat na web Garminu, stejně se tam dostanu přes prohlížeč internetu v telefonu. Přes Bluetooth bez problému fungují i notifikace – příchozí zprávy, hovory a to i na vzdálenost cca 11 metrů od telefonu.

Perfektní displej

Načase použít hodinky v praxi. Nejdřív jsem je s návodem v ruce celé prohledala, prozkoumala a došla k závěru, že se z toho osypu, že to bude pěkně složitý. Omyl! Ovládání hodinek je neskutečně jednoduché. Mají pět tlačítek, jejichž funkce jsou perfektně popsané v návodu. Displej hodinek je dobře čitelný na sluníčku a ve tmě poslouží perfektní podsvícení.

Pozadí displeje je možné si nastavit podle informací, co chce člověk vidět pořád – v mém případě počet kroků, stav baterie a datum. S hodinkami už jsem párkrát někde „křápla“ o zeď a nejsou ani odřené. Pro mě neskutečný benefit. Hodinky vůbec nejsou těžké, i když tak působí. Řemínek dobře drží. Výhodou je omyvatelný materiál.

Chodíme, jezdíme, plaveme

Po průzkumu hodinek jsem věděla, že budu využívat především chůzi, turistiku, cyklistiku a plavání. Následovalo zkoušení jen tak na gauči, abych se hodinky naučila ovládat. Ale šlo to opravdu samo. Druhý den jsem otestovala chůzi při vycházce se psem. Současně jsem zapnula aplikaci v telefonu. Hodinky načítají opravdu přesně. Trasa byla zaznačená pomalu i s objetými kanály. Co mě mile překvapilo, že se hodinky zastaví, když se delší dobu nehýbete. Potkáte někoho, zapovídáte se, hodinky nenačítají. Takže když se podíváte do zobrazení aktivity, tak máte rozepsané tři časy – čas aktivity, čas pohybu a skutečný čas, kdy jste se hýbali. Perfektní.

Při cyklistice mě vždy rozčilovalo, že mi klesala průměrná rychlost tím, že jsem musela stát na křižovatkách. Hodinky, na rozdíl od telefonu, tyto situace odečtou. Pro venkovní aktivity jsem byla s hodinkami maximálně spokojená, tak bylo třeba přejít k něčemu uvnitř.

Takže se jelo plavat. Nejdřív jsem otevřela návod, všechno nastudovala a šlo se na to. Hodinky poctivě načítaly, jak měly. Potom přišel 400. metr a hodinky začínaly načítat rychleji. Nepřišla jsem na to, proč. Po čase zase načítaly normálně. Takže další dvoje plavání jsem sledovala, kde může být problém. Vypadá to tak, že problém je v tom, když se víc zaplní bazén a zkrátím tempa, abych někoho nevyliskala. Když tempa zase natáhnu, tak hodinky načítají skutečný stav. Ve všech případech hodinky načetly maximálně 4 bazény na víc, což mi přijde únosné. Neskutečně se těším, až je vyzkouším při plavání venku v místní nádrži. Což je zatím nemožné, protože je prosinec a je lehce zamrzlá.

Jediné, co mě mrzelo, bylo to, že tam není ve výběru nějaké obyčejné cvičení. Opět posloužil návod, kde jsem se dočetla, že je možné si do hodinek celkem jednoduchým způsobem přidat a nastavit. Vyzkoušela jsem to a ejhle, opravdu to funguje. Po synchronizaci s Garmin Connect v telefonu je možné i ručně přidat konkrétní cviky a že jich je tam opravdu neskutečné množství! Takže se vám zobrazí třeba vámi nastavená aktivita ranní cvičení a po jejím rozkliknutí můžete dodat, o jaké konkrétní cviky jde a v jakém počtu.

Navigace bez mapy

Jednou z dalších funkcí, kterou jsem u hodinek ani nečekala, je navigace. Při večerním prohlížení dalších funkcí v hodinkách jsem narazila i na tuto. Nevěděla jsem ovšem, co si pod tímto představit, a opět posloužil návod. Jaké bylo mé překvapení, že je možné zadat do navigace souřadnice a při dojití na zadaná čísla hodinky zavibrují a dají signál, že jste v cíli. Pro vyznavače geocachingu, neskutečná výhra. V telefonu GPS velmi často vypadne a když je potřeba zadat souřadnice až v terénu, bývá problém. Tak jsem i tuto funkci šla otestovat v praxi a mé nadšení neznalo mezí. Ještě se nestalo, že by mě hodinky nenavedly na správné místo.

Výhodou je i funkce, kdyz necháte načítat trasu, po které jdete a poté zapnete funkci, která vás po stejné trase dovede zpět. Obrovská výhoda při nočních výpravách, kdy si zdaleka nejste jisti, jestli jdete správně. Tuto funkci jsem zatím v praxi nevyzkoušela, ale nepochybuji, že bude taky funkční.

Sledování denních aktivit

Zajímavá je funkce sledování spánku. Myslela jsem si, že bez měřiče tepu to bude nevyužité, ale opět omyl. Když s hodinkami spíte, tak jsou schopny zaznamenat, jakým spíte spánkem. Hlubokým, lehkým, či aktivním. Někdy to jsou zajímavé informace.

Je možné si i ručně zadávat vaši tělesnou váhu a tak mít přehled, jestli ta dřina nese své ovoce. Jak u spánku, tak i u váhy je možné data zobrazit v číslech i grafech.

Za velmi rozumné považuji i to, že při denním limitu kroků, se zohledňuje aktivita předchozích dnů. Takže když jste hodně v pohybu, tak se limit postupně zvyšuje. Ale když onemocníte a nemůžete tak být aktivní, tak se limit sníží a vy se nemusíte bát, že budete dlouho pod průměrem, než se dostanete zase do kondice.

Hodinky načítají i vystoupaná patra za den. U těch jsem chvíli nepochopila systém načítání, ale teďka bych řekla, že to je na principu výškových metrů. Protože patra se načítají i při zdolávání kopců.

Týden bez problému

Co se baterie týče, tak jsem byla opravdu velmi mile překvapena. Nabíjím hodinky tak jednou týdně, a to téměř denně využívám na hodinku až dvě aktivity spojené s provozem GPS. Hodinky nabíjím přes noc, takže netuším, jak dlouho nabíjení trvá. Uložení hodinek do nabíjecí kolébky byl nejdřív oříšek. Ale podle návodu to bylo šup šup.

Jinak se mi velice líbí možnost, zapojit se přes Garmin Connect do kolektivní výzvy ve sběru denního počtu kroků a možnost sledovat výkony dalších majitelů Garminů, se kterými se spojíte a máte je ve sledovaných. Je to rozhodně pořádná motivace vyrazit, nebo oprášit karimatku doma, když vidíte, že maká i ten druhý. Než když sledujete jen sebe a není s kým se hecovat. 

Těším se na letošní rok

Závěrem bych řekla, že této investice opravdu nelituji, jsem maximálně spokojená a už se těším, až hodinky vezmu na nějakou pořádnou hřebenovku, protože jsem z oblasti Jeseníků a až na kole letos poprvé zdolám horní nádrž PVE Dlouhé stráně. Ale i v zimě je fajn, že vás hodinky donutí vyrazit ven, abyste v aplikaci měli něco víc, než jen nasbírané kroky. Pokud někdo chce mít přehled o svých aktivtách a to všech možných druhů a tipů, tak hodinky opravdu doporučuji. A to jsem zdaleka opravdu ještě nevyzkoušela, co vše umí.Tagy: 
Zdroj: 
Katka Šilarová