Garmin Fénix 5: Tři nové modely s různou velikostí a výbavou. Umí i mapy!

20.1.2017
Poslední verze hodinek z řady Fénix, model Fénix 3, je tu s námi už od zimy 2015. Loni se objevila drobná aktualizace s optickým snímačem a letos přichází zcela nová řada - Fenix 5, a to rovnou ve třech provedeních!
Garmin Fénix 5

Řada Fénix 5: Vlevo nejmenší model 5S, vpravo model Fénix 5 a uprostřed 5X s mapami a navigací


Jen málokteré chytré GPS hodinky vzbudily takovou pozornost, jako Garmin fénix. Původně outdoorové hodinky dostaly v průběhu několika vylepšení do výbavy neuvěřitelnou škálu sportovních funkcí. Současně s mimořádně dlouhou výdrží, odolností a vzhledem blížícím se klasickým hodinkám tyto hodinky na trhu získaly mnoho svých příznivců. Poslední verze s označením Garmin Fénix3 je na trhu k dispozici od roku 2015 a dosud nemá mezi sportovními GPS hodinkami rovnocennou konkurenci. Na veletrhu spotřební elektroniky CES v americkém Las Vegas představil Garmin novou generaci Fénix 5.

Největší změnou je v porovnání s předchozími verzemi menší velikost nového modelu. Hodinky Fénix5 jsou představeny hned ve třech velikostech, kdy největší model, označený jako Fénix 5X je ve velikosti současného modelu Fénix3. Standardní verze Fénix5 je oproti Fénix3 znatelně menší a nejmenší model Fénix5S ocení ženy a sportovci s menší postavou a skutečně štíhlým zápěstím. Právě pro tyto sportovce byla velikost často jedinou překážkou při úvahách o koupi Fénix3.

Umí i mapy

Mezi nejzajímavější model nové série hodinek se dá považovat model Fénix5X. Jako jediný a první fénix nabízí plnou mapovou podporu a rozšířené navigační funkce. Nabízí 12 GB paměti a možnost dohrávání a práce s podrobnými mapami. Společně s dlouhou výdrží baterií půjde o model, který zaujme ty, kteří se rádi a často pohybují v neznámém terénu.

Všechny nové modely řady Fénix5 jsou standardně vybavené optickým snímačem srdečního tepu a jsou schopné měřit srdeční tep průběžně po celý den. Oproti ostatním hodinkám řady fénix je optický snímač u řady Fénix5 plně zarovnaný se zadní stěnou hodinek a tudíž ze zadní stěny nevystupuje. Drobná, ale příjemná změna.

Hodinky Fénix5 jsou vybavené vylepšenými displeji s vyšším rozlišením. Hodnoty na displeji jsou proto ještě snadněji čitelné a hodinky nabízí více volnosti i pro vývojáře Connect IQ aplikací (stažitelné ciferníky hodinek, uživatelské funkce a datová pole).

Konečně Bluetooth příslušenství

Fénix5 je nově kompatibilní s oblíbenými STRAVA segmenty a jejich nahrání do hodinek je opravdu snadné. Hodinky navíc nabízí podporu skupinového Live sledování, podobně, jako cyklopočítače Edge 820. Pokud se chystáte s přáteli na vyjížďku nebo na společný závod, můžete svoje pozice na trati společně přenášet nejen svým známým, ale sdílet i přímo během závodu mezi sebou.

Vůbec poprvé mezi sporttestery Garmin nabídne Fénix5 podporu nejen pro bezdrátové ANT+ senzory, ale také pro Bluetooth Smart senzory, které jsou na trhu dostupné jako příslušenství k chytrým mobilním telefonům (například snímače srdečního tepu nebo cyklistická čidla kadence a rychlosti).

K dalším inovacím patří i delší výdrž baterií v úsporném UltraTrac módu. Modely Fénix5 a Fénix5X nabízí v tomto režimu až 100 hodin výdrže, model Fénix5S až 50 hodin. UltraTrac mód využívá nižší frekvenci výpočtu a záznamu GPS pozice. Zatímco v běžném režimu je GPS pozice počítána a zaznamenávána každou vteřinu, v UltraTrac módu je frekvence výpočtu/záznamu GPS pozice 1x za minutu a případně i méně.

Zdroj: 
Garmin