Srovnání: Hodinky Forerunner 570 jako nástupce modelu FR 265. Vyplatí se za vyšší cenu?

21.5.2025
Místo modelu Forerunner 270 uvedl Garmin hodinky Forerunner 570. Tímto trochu překvapil a současně nepotěšil. Hodinky jsou totiž vzhledem k funkcím relativně drahé. Jak si stojí proto Forerunnerům 265?
Forerunner 570 vs. Forerunner 265

Hlavním rozlišovacím znakem nových hodinek je snímač Elevate 5 a hlasové funkce


Uvést dnes na trh hodinky za 13 790 Kč, které nemaní mapy, je trochu odvážné, Kritizoval jsem to už u Instinctů 3 AMOLED a stejný případ jsou i Forerunnery 570. Konkurence v této cenové kategorii nejenže mapy umí, ale má taky více funkcí. Ještěže FR 570 nenásledovaly Instincty 3 a dostaly novější snímač tepovky, byť bez EKG. Ale popořádku.

Vzhledem k tomu, že Garmin neuvedl model FR 270, to vypadá, že FR 570 jsou jejich nástupcem. Vylepšení jsou především hardwarová, ale pokud jde o funkce a metriky, tam se stále jedná o střední třídu a podle mě to není tak, že by FR 570 byl model někde mezi FR 265 a FR 970, ale spíše je vnímám jako další generaci FR 265.

Pokud by Garmin uvedl ještě FR 270, pak to budou stejné hodinky, ale - a to je pouze můj názor - se starším snímačem EV4, bez mikrofonu a hlasitého reproduktoru. Otázkou je, jak to dopadne s nižším modelem FR 165; je možné, že ve skutečnosti jej Garmin vnímá jako nástupce FR 55 a hodinky FR 60/65 už ani uvedené nebudou. Nechme se překvapit. 

Parádní displej, ale bez map

Forerunnery 570 přichází v několika barevných provedeních, přičemž některá jsou fakt docela „pouťová“. Nechybí dvě velikosti, a to 42 a 47 mm, což je o milimetr více, než mají Forerunnery 265/265S. To má svůj důvod. Novinka má totiž větší displej, a sice o úhlopříčkách 1,2" a 1,4"; na FR 255/265 mají displeje velikost 1,1" a 1,3". Dostávají se tak na úroveň Venu 3 uvedené v roce 2023. Ty jsou ale krapet menší, takže mají i menší rámeček okolo displeje, což prostě vypadá lépe. 

Hodinky FR 570, stejně jako FR 970, mají nejjasnější displej, který se kdy objevil v hodinkách Garminu. Podle testů to vypadá na cca na 1 500 nitů, ale Garmin přesné číslo neuvádí. Jedná se ale jen o maximální jas, v režimu bludička je jas, zdá se, stále stejný. Čili pro cyklistiku s hodinkami na řídítkách se úplně nehodí; ale s konečným hodnocením počkám až na reálný test. Každopádně zvýšení jasu maxima je zásadní změna. 

Včetně silikonového řemínku váží hodinky 42 a 50 gramů (plus 3 g), což je v souladu s aktuálními modely FR a díky nízké hmotnosti je na ruce neucítíte. Jsou to zkrátka skvělé běžecké hodinky, navíc dostaly pár nových funkcí pro triatlon i běh. O to více zamrzí, že nemají mapy. Jsou tu zajímavé nové závodní funkce, nové tréninkové funkce, ale mapy nikde. Osobně si nedokážu představit, že běžím (jdu, jedu) závod bez nahrané trasy. 

Lepší optika, hlasové funkce

Zatímco FR 265 mají lunetu z polymeru a FR 970 z titanu, Forerunnery 570 z hliníku, a to v různých barvách, zatímco plastová luneta FR 265 je vždy tmavě šedá. Tělo je pak z tvrzeného polymeru jako u všech Forerunnerů. Změnou prošlo i tlačítko Start, už není protáhlé, ale klasicky kulaté.

Hodinky se designem podobají Forerunnerům 265, a to včetně zaobleného skla. Tím je Gorilla Glass 3 stejně jako na FR 265, což znamená nějaké ty odlesky navíc oproti provedení DX. Navíc se takové sklo říká o velmi rychlé poškrábání. Za mě výrazné mínus. Bohužel, Garmin jej mám i na Vívoactive 6. Ach jo.

K hardwarovým novinkám kromě většího displeje pak patří optický snímač tepu Elevate 5, který ale neumí EKG. I tak je to pokrok, protože má šest diod a přesnější měření v aktivitě. Potěší také hlasitý reproduktor s mikrofonem, které umožňují:

  • volání bez telefonu (přes Bluetooth)
  • tréninkové instrukce bez sluchátek
  • hlasové ovládání mobilu
  • hlasový asistent
  • hlasová navigace (tedy alespoň doufám, hodinky sice nemají mapy, ale navigaci po trase podporují)

Vodotěsnost je stejná jako u FR 265, tedy 5 ATM. Hodinky jsou tedy určené pro povrchové vodní sporty a ne přímo pro potápění. 

 

Pro lepší trénink

Garmin pro hodinky upravil uživatelské prostředí z Fénixů 8, takže jsme dostali například Centrum notifikací a sdružování zpráv do složek. Zvykl jsem si také na oddělení aplikací a aktivit, to je velmi praktické, protože na starších hodinkách je v tom docela chaos s tím, jak přibývají různé funkce. Garmin samozřejmě provedl určité inovace, je tu jiný font číslic, v doplňcích zůstala kurziva apod., ale jinak je to hodně podobné (ale současně jsou hodinky „svoje“).

FR 570 mají kromě toho, co nabízí FR 265, pár nových tréninkových funkcí, které využijete především při závodě (čili nejsou tu funkce pro všechny), a současně několik vylepšení těch stávajících, jako poměr tréninkové zátěže v rámci Stavu tréninku. Hodí se také noční měření teploty pokožky dané snímačem EV5, který zpřesňuje odhady minulé ovulace.

Přehled rozdílů oproti Forerunneru 265:

  • větší displej: větší model 1,4" místo 1,3", menší model 1,2" místo 1,1"
  • displej AMOLED s vyšším jasem
  • hliníková luneta 
  • optický snímač tepové frekvence Elevate Gen5 (ale bez EKG)
  • reproduktor a mikrofon pro hlasové volání (s telefonem)
  • sledování teploty pokožky (během noci)
  • nové uživatelské prostředí vycházející z Fénix 8
  • odhad poslední ovulace
  • automatické kolo podle nastaveného kurzu (při závodě)
  • odhady doporučeného času do cíle
  • doporučená cílová čára
  • poměr tréninkové zátěže (krátkodobá vs. dlouhodobá)
  • predikce předpokládaného času závodu
  • teplotní a výšková aklimatizace
  • večerní report
  • tréninkové plány Garmin Triathlon Coach
  • strukturované tréninky pro více sportů/triatlon
  • golfové funkce
  • 23 nových sportovních režimů/profilů vč. Chůze se zátěží (Rucking)

Co by ale mohlo někomu chybět, jsou metriky Skóre do kopce a Skóre vytrvalosti, stejně jako podpora cyklistické dynamiky; samotný cyklistický výkon a tudíž podpora wattmeterů v pedálech tu však je. Nenajdete tu ale MTB dynamiku, tedy obtížnost a plynulost. Zkrátka za méně peněz dostaneme méně muziky. 

Ach ta výdrž

Novinka má o něco nižší výdrž, což je dáno zejména jasnějším displejem a také hardwarem, který FR 265 nemají, ať už jde o reproduktor, mikrofon či novější optika. Sníženou výdrž budete mít v režimu hodinek a v aktivitě s čistou GPS, naopak se všemi systémy je výdrž stejná.

Údaje platí pro model FR 570 47 mm (v závorce FR 265):

  • režim hodinek: až 11 dní (13 dní)
  • pouze s GPS: Až 18 hodin (20 hodin)
  • SatIQ (automatický výběr): až 16 hodin (16 hodin)
  • všechny systémy a dual band: až 14 hodin (14 hodin)
  • SatIQ (automatický výběr) a přehráváním hudby: Až 9 hodin (6 hodin)
  • pouze s GPS a přehráváním hudby: až 8 hodin (6 hodin)
  • všechny systémy, dual band a přehráváním hudby: až 8 hodin (7 hodin)

Ze srovnání je také vidět, že při aktivní hudbě mají hodinky FR 570 spotřebu menší. Je ale otázkou, zda je tato spotřeba udávaná se sluchátky, nebo vestavěným reproduktorem. Pokud to druhé, pak srovnání trochu selhává. 

Vyplatí se? Jak komu

Jak jsem uvedl již na začátku, všechna provedení FR 570 stojí 13 790 Kč, což je více než FR 265, ty stojí v koncovce 11 290 Kč. Nicméně u prodejců běžně seženete starší model za 9 500 Kč, což je celkem slušná cena. Reálný rozdíl jsou tedy čtyři tisíce korun. Zda to dává smysl či nikoliv, to musí každý zvážit sám. 

Pokud bych srovnával s Forerunnery 965, ty seženete běžně za 12 890 Kč, přitom mají mapy a výrazně lepší výdrž. Sice nemají novější snímač, ale to jediný rozdíl, který hraje ve prospěch FR 570. A věřím, že i těch pár nových běžeckých metrik dostanou starší hodinky také, či aspoň nějaké z nich. 

Celkově musím souhlasit s tím, co píše DC Rainmaker: „Myslím, že Garmin tady trochu selhal. Ano, přidali spoustu sportovních profilů z jiných hodinek a ano, mají reproduktor/mikrofon. Ale vůbec nechápu, jak může Garmin přijít na to, že běžecké hodinky za 550 dolarů s profily pro trail a ultra běh nemají mapy, když všechny konkurenční produkty v této cenové kategorii, a to i mnohem levnější, je mají.“


Diskuse k článku (11)