Recenze hodinek Vívoactive 3: Aktivity, datová pole, snímače, fitness funkce, výdrž (2.)

10.1.2018
Pro třetí generaci dotykových hodinek Vívoactive se Garmin rozhodl pro odvážný krok: obdélníkový displej nahradil kulatým. Vívoactive 3 tak připomínají model Fénix 5S. Jsou však levnější. Druhá část recenze se věnuje aktivitám, senzorům, připojení k mobilu a výdrži
Na kole

Hodinky lze na řidítka upevnit pomocí standardního držáku - jakéhosi gumového umělého zápěstí za 350 Kč


V předchozí kapitole jsem se věnoval srovnání hodinek s Fénix 5S, displeji, dotykovému ovládání a cenám. 

Hromada aktivit

Vívoactive 3 jsou multisportovní hodinky, takže zde najdete vše od základních aktivit jako je chůze, běh a kolo, přes pokročilé jako lyže nebo plavání, až po specializované jako golf, SUP, veslování, jógu, posilovnu či chůzi po schodech. Sportovat ale můžete i uvnitř, bez GPS – a to jak chodit, běhat či jezdit na trenažéru. Seznam sportů se oproti Vívoactive HR rozrostl, a to VHR v tomto ohledu nejsou žádným chudým příbuzným. 

Zajímavou novinkou je počítání opakování v posilovně a možnost rovnou přidávat zátěž, s jakou jste cvičili. Tato aktivita se poprvé objevila v náramku Vívosmart 3, následně se přidal náramek Vívosport, hodinky Vívoactive a řada Fénix 5/Forerunner 935. K dalším novinkám patří počítání pater či jóga – opět tytéž aktivity dostaly i zmíněné hodinky. S hodinkami lze i plavat, ale pouze v bazénu. Venkovní plavání mají jen triatlonové modely. 

Nepřehlédněte podrobné články o jednotlivých aktivitách:

Datová pole s omezením

Na starších modelech Vívoactive a Vívoactive HR mi vadilo, že jsou schopné zobrazit jen tři datová pole na jedné obrazovce, navíc je počet obrazovek (mimo aktuální HR) omezen rovněž na tři. Tedy celkem devět, což může být pro některé aktivity docela málo. A některé speciální aktivity jako například plavání mají obrazovku jen jednu – což je u hodinek s dotykem celkem logické, protože pod vodou si prostě obrazovky přepínat nemůžete. 

Mimochodem, zatímco Vívoactive HR zobrazují na jedné obrazovce jak celkově uplavanou vzdálenost, tak vzdálenost intervalu (včetně časů) – tedy 4 pole, Vívoactive 3 zobrazují jen dva údaje – musíte tak pečlivě vážit, co si v polích necháte ukazovat. Více se dočtete v článku o plavání ve vnitřním bazénu.

Ale zpět k VA3 a počtu dat na jedné obrazovce. Novinka totiž umožňuje zobrazit až čtyři datová pole – ale má to velké omezení. Datová pole jsou totiž zobrazena všechna pod sebou, na což už na displeji není dost místa. Zatímco Fénix a Forerunnery zobrazí na prostředním řádku dvě hodnoty, VA3 to neumí. Jak to řeší? Horní a spodní řádek mají inverzní zobrazení a lze zde zobrazit jen některá data – stopky, vzdálenost, srdeční tep, kalorie či hodiny. Jen dvě prostřední pole dokážou zobrazit vše.

Dalším rozdílem oproti Vívoactive HR či Fénixů jest ten, že všechny tři datové obrazovky musejí mít stejné rozložení. Nejde tak nastavit, aby jedna obrazovka měla čtyři pole, další tři a poslední třeba jedno. To mi přijde jako velké omezení. Když totiž máte možnost na horní a spodní pole u čtyřky nastavit jen pět různých dat, je jasné, že se některá budou opakovat. 

Třeba kalorie mne vůbec nezajímají, takže v aktivitě pro kolo mám nahoře vzdálenost, dole stopky, na druhé obrazovce srdeční tep a hodiny a na třetí? Na třetí stejná data jako na první, tedy vzdálenost a stopky. A k tomu celkem šest datových polí (na každé obrazovce dvě), což dává dohromady jen deset údajů. Trochu hloupé, ne? 

Nové fitness funkce

Je jasné, že hodinky střední třídy nemohou mít všechny funkce, jako mají jejich kolegové z vyšších – řada Fénix 5. Ale i tak toho umí Vívoactive 3 více než jejich předchůdce. Kromě standardního měření tepu je tu díky lepšímu optickému snímači také průběžné měření skóre stresu, které jsem už popisoval u náramku Vívosmart 3. Pokud je vaše skóre stresu příliš vysoké, umožní vám hodinky pomocí dechových cvičení se zklidnit. 

Další novinkou je měření VO2 max. To byla až dosud záležitost pouze běžeckých modelů Forerunner a Fénixů. Na jaře se přidal náramek Vívosmart 3 a nyní tento ukazatel umí měřit také náramek Vívosport a hodinky Vívoactive 3. Jde o celkem zajímavý ukazatel, který říká, jakou máte kondici – čím jej toto číslo vyšší, tím lépe umíte hospodařit s vdechnutým vzduchem a tím nižší může být váš tep při sportovní aktivitě. Vívoactive 3 umí VO2 max. měřit jen pro běh, pro kolo nikoliv – není kompatibilní s pedály s wattmeterem, které jsou k určení kyslíkového maxima pro kolo potřeba. 

Nepřehlédněte: VO2 max, zásadní ukazatel, který změří vaši běžeckou či cyklistickou kondici

Důležitou možností, která byla až dosud vlastností specializovaných modelů Forerunner a Fénix, je možnost si vytvořit na webu nebo v mobilní aplikaci tréninky pro běh, kolo, kardio a posilování a ty pak stáhnout do hodinek. Když pak chcete odstartovat aktivitu, můžete si patřičný trénink vybrat ze seznamu a ten spustit. 

Připojení k mobilu

Díky Bluetooth mohou být hodinky neustále připojeny k mobilnímu telefonu, což sice stojí trochu šťávy navíc – jak na mobilu, tak na hodinkách, ale díky tomu můžete sledovat notifikace a případně na ně odpovídat, pokud máte Android, stejně jako se automaticky uploadují dokončené aktivity. Jak jsem už psal dříve, kvůli poněkud neúspornému fontu jsou texty notifikací poněkud roztahané, displej je ale širší než u předchůdce, a tak se na něj vejde plus minus to samé. (Odpovídání na notifikace bohužel nevyzkouším, mám jen iPhone.)

Mobilní připojení umožňuje hodinkám dostat se k internetu, takže vidíte v doplňku aktuální počasí a výhled na další dny, stejně jako se k datům z internetu dostanou i aplikace a doplňky stažené z Connect IQ. Hodí se to například u doplňků, které stahují pokročilá data počasí nebo aktuální kurz akcií či měn. A také u uživatelských vzhledů ručiček, které nabízí aktuální počasí.

Slušná podpora senzorů

Série Vívoactive byla už od prvního modelu celkem dobře vybavená, pokud jde o možností připojení externích ANT+ senzorů. Zatímco základní modely Forerunner 30 a 35 jsou na tom s ANT+ senzory prachbídně a v podstatě zvládají jen snímač tepu, Vívoactive umí bez problémy i snímač rychlosti či snímač kadence a model Vívoactive HR si poradí i se světly Varia Light. 

A model Vívoactive 3 není výjimkou, kromě wattmeterů v pedálech umí v podstatě vše. Zvládá jak dálkové ovládání světel, radaru či kamery Virb, tak snímače tepu, kadence, rychlosti atd., takže si můžete připojit jak „venkovní“ kolo, tak rotoped, který ANT+ podporuje. A nejen to! Stejně jako Fénix 5 i zde najdete podporu pro snímače Bluetooth Smart.

Pokud jde o vnitřní senzory, je tu standardní akcelerometr, který snímá počty nachozených kroků či hlídá váš spánek, barometr, který sleduje výšku, aniž by bylo nutno zapínat GPS, a také teploměr, díky kterému víte, jaká je venku teplota. Je samozřejmě nutné mít hodinky mimo ruku, protože jinak je snímač ovlivněn teplotou vašeho těla. Přesnost je celkem slušná, měří cca 0,5 stupně pod skutečnou hodnotou teploty.

Vívoactive 3 pak jako první hodinky Garminu podporují Garmin Pay, tedy možnost placení jen pomocí mobilu. Jde o NFC technologii, která funguje podobně jako bezdrátové placení kartami. Hodinky se s párují s platební kartou a můžete vyrazit běhat nebo na kolo. Když pak potřebujete koupit občerstvení, jen přiložíte hodinky. Bohužel to u nás nefunguje a myslím, že naše banky tuto možnost jen tak nabízet nebudou.

Opravdu vydrží tak málo?

To, že hodinky nemají takovou výdrž, na jakou jsem u Garminu zvyklý, jsem už naznačil v dřívějším článku. Garmin uvádí až 8 dní v režimu hodinek s měřením tepu a 13 hodin na GPS. Tedy zhruba tolik, co u staršího Vívoactive HR. A tam musím říct, že to plus minus sedělo. Jenže Vívoactive 3 je na tom bohužel o něco hůře. 

Realita je taková, že hodinka na GPS bere 10 % baterie – a jedno, zda mám připojen hrudní pás či si tep hodinky berou z optiky. Během jediného dne v pohotovosti s připojeným mobilem a zapnutým snímačem tepu pak ubude cca 20 % baterie. To znamená, že místo uváděných 8 dní tu máme jen 5 dnů, a to bez jakékoliv aktivity. To je stejně, kolik vydrží náramky Vívosport či Vívoactive, které jsou podstatně menší a mají poloviční hmotnost (no dobře, také menší displej).

Co mne však překvapilo nejvíce, je spotřeba energie při aktivitě Síla, která počítá opakování v posilovně. Tehdy si hodinky berou neuvěřitelných 20 % baterie na hodinu! Poprvé jsem myslel, že jde o chybu měření, ale bohužel nikoliv – je to holá skutečnost. Také při počítání pater, což je rovněž aktivita bez GPS, jde stav baterie rapidně dolů. Jasně, při obojím jsem se často díval na displej a v posilovně také editoval počet opakování a přidával hmotnost, v důsledku čehož se často aktivuje podsvícení, ale i tak se mi to zdá nepřiměřeně mnoho. 

Zkrátka: hodinky budete nabíjet podle vytíženou jednou za dva až tři dny. Jsem z toho poněkud na rozpacích. Velký displej v kombinaci s baterií o (pravděpodobně) nízké kapacitě není ideální kombinací. Pokud vyrážíte do přírody na delší dobu, Vívoactive 3 nebudou tím ideálním společníkem. Na druhou stranu, akumulátor s menší kapacitou se pekelně rychle nabíjí, takže z nuly máte plno za pouhou hodinu. To je ta dobrá zpráva – stačí hodinky dát na deset dvacet minut do nabíječky a máte energii na celý den (bez GPS).

Koupit? Nekoupit?

Jako majitel obou předchozích generací Vívoactive, které jsem používal jako hlavní hodinky, jsem se na trojku moc těšil. Nové funkce, tenčí a praktičtější provedení, hezčí design, který konečně připomínal hodinky, to vše mluví pro. Už první model byl zajímavý svou univerzalitou – zatímco základní Forerunnery jsou určeny převážně pro běh, Vívoactive nabídl aktivitu pro plavání, Vívoactive HR přidával pádlování, lyžování a řadu dalších a konečně VA3 už umí úplně všechno kromě specializovaných aktivit jako jumpmaster či triatlon.

Mezi zásadní vylepšení nové generace považuji schování snímače tepu do hodinek, takže hodinky jsou vhodné zápěstí, a verze se stříbrnou lunetou se jistě bude líbit i ženám. To pro starší modely moc neplatilo, málokterá žena chtěla mít na ruce hranatou „krabičku“. Také nové funkce jsou fajn, vylepšení přicházejí napříč hodinkami. Jsou tu nejen nové aktivity, ale také drobnosti jako měření VO2 max, souhrny jednotlivých aktivit podobně jako u Fénixů, možnost vytvořit si vlastní vzhled hodinek apod. 

Na druhou stranu, pokud jste spokojeni s Vívoactive HR, kromě designu asi nemáte moc důvodů pro koupi nového modelu, už jen proto, že novinka má horší výdrž a nic až tak zásadního navíc z hlediska funkcí nenabídne. A je také až o tři tisíce dražší, což už nejsou malé peníze. Nehledě na to, že se v době psaní článku daly koupit Fénixy 3 a Fénixy 3 HR za stejnou cenu, což pro ryzí sportovce (s velkou rukou) je asi lepší volba. 

Na úplný závěr už jen moje osobní poznámka: Na Vívoactive 3 jsem se hodně těšil, design se mi líbí a nové funkce jsou fajn. Ale nakonec jsem se stejně rozhodl pro Forerunner 935, protože přece jen vyšší výdrž, nedotykový displej a možnost testovat vše, co Garmin nabízí, je pro mne důležitější. A rozdíl v ceně pak vzhled k napsanému není už tak podstatný.

Parametry

  • Rozměry: 43,4 × 43,4 × 11,9 mm
  • Hmotnost: 43 g včetně řemínku
  • Šířka řemínku: 20 mm, vyměnitelné
  • Obvod zápěstí: 127–204 mm (univerzální)
  • Displej: dotykový, průměr 1,2“ (30,4 mm)
  • Rozlišení displeje: 240 pixelů 
  • Životnost baterií: až 7 dnů s měřením tepu, až 13 hodin s GPS
  • Bezdrátové technologie: ANT+, Bluetooth
  • Senzory: optický HR, barometr, akcelerometr, teploměr, GPS, Glonass 
  • Vodotěsnost: 5 ATM, plavání na hladině
  • Garmin Pay: ano

Plusy 

  • povedený design
  • tenké a lehké provedení
  • nové funkce (oproti Vívoactive HR)
  • větší displej (oproti Vívoactive HR)
  • krátká doba nabíjení

Minusy

  • vyšší cena než u staršího modelu
  • slabší výdrž

Diskuse k článku (0)
Tagy: