Hodinky Forerunner 970 na scéně: Nový snímač, svítilna LED, volání. V podstatě Fénixy 8 bez potápění
Hlavní záložky
Když Garmin na podzim loňského roku přestal aktivně nabízet Forerunnery 255 a 955, bylo jasné, že v řadě Forerunner se už transreflexního displeje MIP nedočkáme. Forerunnery 265 a 965 sice nebyly primárně uvedené jako nástupci těchto modelů, dlouho se prodávaly vedle sebe, ale defacto o nástupce jde/šlo.
Zatímco Forerunnery 955 a 965 jsou funkčně shodné a neliší se až na displej AMOLED s dotykem vůbec ničím, mezi modely FR 255 a 265 už rozdíly najdeme. Model 265 totiž má navíc Připravenost k tréninku a zkratky; a zejména zkratky jsou nadmíru užitečné. Používám je ke spouštění odpočtu, placení Garmin Pay či rychlý návrat do menu.
Když se ukázalo, že místo označení FR 275 a FR 975 uvede Garmin novinky pod názvem FR 270 a FR 970, docela mě to překvapilo. A nyní se navíc ukázalo, že místo updatu modelu FR 265 uvedl model, kteráý nemá svého předchůdce - Forerunnery 570. Čili Forerunnery 265 zatím zůstávají, nově tu máme FR 570 a Forerunnery 970 jako přímého nástupce FR 965.
Nepřehlédněte: Nové hodinky Forerunner 570: Garmin překvapil modelem střední třídy s voláním přes Bluetooth
Snímač Elevate 5 a volání přes mobil
Zatímco Instincty 3 očekávaný snímač tepovky Elevate 5 nedostaly, nové Forerunnery 970 ano. A bylo by opravdu hloupé, kdyby tomu tak nebylo, když jej už skoro před dvěma lety Garmin umístil do hodinek Venu 3. Díky tomu hodinky měří teplotu pokožky a EKG; měření EKG je přímo zmíněno v paramterech českého Garminu, takže počítám, že tu bude už od začátku prodeje.
Velmi mě potěšila svítilna LED, kterou dosud měly jen hodinky z řady outdoor jako Fénix 7, Fénix 8, Instincty 2X, Instincty 3 a odvozené modely. To, že se svítilna stává v podstatě standardem, je prostě fajn a další argument, proč upgradovat. Musím říct, že pro mě je to velmi návyková funkce a bez ní si připadám jako bez ruky, zvlášť v období delších nocí – podzim a zima.
Navíc se svítilna hodí také pro běh a to díky kadenčnímu blikání – když rukou pohnete dopředu, svítí bíle, když dozadu, červeně. Umí také blikat pro pomoc SOS či posloužit jako svítilna pro jízdu na kole. To jsem zkoušel s Fénixy 8 a docela to šlo, když jsem jel po silnici s krajnicí a měl svítilnu na plný výkon, dalo se s ní jet. Do terénu bych si ji ale nebral.
Z dalších novinek jsou tu kompletní hlasové funkce - mikrofon a reproduktor poslouží pro volání přes mobil, ovládání hlasem či přehrávání hudby. A Já věřím, že dostaneme i možnost hlasové navigace, která je celkem užitečná, i když na F8 nemá reproduktor dostatečnou hlasitost v horších podmínkách (terén, vítr). To Edge 1050 je v tomto ohledu o kus lepší.
Vyšší jas, ale horší výdrž
Fyzické rozměry jsou stejné, opět tu máme pouzdro o velikosti 47 mm, co se však zlepšilo, je tloušťka, ta činí pouze 12,9 mm, zatímco FR 965 mají 13,2 mm. Displej je typu AMOLED o velikosti 1,4" a jak jinak než s dotykovým ovládáním. Garmin ale zmiňuje, že jde o nejjasnější displej, který má v hodinkách. Čili počítám, že maximální jas byl zvýšen na 1 500 nitů. Tomu by také odpovídalo, že hodinky mají nižší výdrž než Forerunner 965.
O kolik? V režimu pohotovosti 15 dnů a s GPS pak 26 hodin. Pro srovnání: Forerunnery 965 mají 23 dnů a 30 hodin s GPS, Fénixy 8 AMOLED 47 mm pak 16 dnů a 37 hodin. Hodinky FR 970 jsou navíc lehčí a krapet menší - pouzdro má minus 0,2 mm, na tloušťce pak zhubly o 0,3 mm. Hmotnost pak činí 56 gramů včetně řemínku; FR 965 mají 53 gramů.
Je tu safír!
Hodně mě překvapilo safírové sklo - i když mě spíš nemile (odlesky), Gorilla Glass DX by pro mě byla rozumnější volba. Na druhou stranu zaoblený safír je lepší než Gorilla, aspoň se tolik nepoškrábe. Na FR 965 jsem pochytal první škrábance už nějakých 14 dnů po koupi. Nicméně podle produktové fotky z boku to vypadá, že sklo je sice zaoblené, ale v úrovni lunety. Což není případ FR 570, tak sklo fakt vystupuje.
Tlačítka pro ovládání hodinek jsou naprosto standardní, nemáme tu tedy indukci jako u Fénixů 8 a tudíž ani funkce pro potápění. Hodinky jsou vodotěsné, ale jen pro povrchové vodní sporty. Platí pro ně stejná pravidla jako pro všechny ostatní, tedy nemačkat je pod vodou, aby přes těsnění nepronikla voda dovnitř. Teď jen doufat, aby mechanika tlačítek byla tak dobrá jako na Fénixech E, protože starší Forerunnery ji nemají právě povedenou.
Prostředí z Fénixů 8 a pár nových metrik
Garmin pro hodinky upravil uživatelské prostředí z Fénixů 8, takže dostaneme například Centrum notifikací a sdružování zpráv do složek. Zvykl jsem si také na oddělení aplikací a aktivit, to je velmi praktické, protože na starších hodinkách je v tom docela chaos s tím, jak přibývají různé funkce. Garmin samozřejmě provedl určité inovace, je tu jiný font číslic, v doplňcích zůstala kurziva apod., ale na podrobnější zkoumání počkám, až budu mít hodinky v ruce.
S hodinkami se objevily také některé nové metriky dynamiky běhu, které jsou dostupné s hrudním pásem HRM-600. Jde například o sledování ztráty rychlosti kroku. Tato funkce informuje běžce o tom, o kolik zpomalí, když se jejich noha dotkne země. V podstatě vám řekne, jak moc brzdíte. Toto zpomalení bude největší při běhu z kopce, nejmenší pří běhu do kopce (aspoň mi to tak dává smysl). Novým metrikám se však budu ještě věnovat ve zvláštním článku.
Další podrobnosti: Hrudní pás HRM-600: Dobíjení místo baterie, nové metriky, offline aktivity a dvě velikosti
Cena pod dvacet
A cena? Ta je samozřejmě vyšší. Forerunnery 970 pořídíte u nás za 18 790 Kč. Ve světle ceny hodinek Fénixy E to je naprosto na pohodu, protože Forerunnery 970 jsou vybavené daleko lépe, mají větší displej, lepší snímač, více paměti atd. Lepší než Fénixy E jsou dokonce i starší Forerunnery 965, ale to jsem na webu zmiňoval už mnohokrát. Pro mnohé budou FR 970 zajímavější volbou než Fénixy 8, protože ne každý se potřebuje potápět. A všechno ostatní hodinky mají.
Za mě se upgrade ze starších Forerunnerů vyplatí, pokud jste čekali na svítilnu a odolnější provedení, případně snímač Elevate 5, který se pak hodí pro přesnější měření tepovky během aktivity. Ale upřímně: Forerunnery 965 jsou stále velmi dobré hodinky, které až na výjimky dosud dostávaly ty samé novinky jako Fénixy 8, takže s případným upgradem není kam spěchat a klidně počkejte na recenze.
Stručné parametry
- Rozměry: 47 × 47 × 12,9 mm
- Hmotnost: 56 g
- Displej: 1,4" dotykový AMOLED, rozlišení 454 × 454 bodů, jas 1 500 nitů (?)
- Krycí sklo: safír
- Titanová luneta, řemínek 22 mm, vyměnitelný (s nástrojem)
- Výdrž baterie: až 15 dnů v režimu hodinek, až 26 hodin s GPS, v režimu SatIQ 23 hodin a v režimu multiband 21 hodin
- Senzory: optický snímač Elevate 5 (EKG, teplota pokožky), akcelerometr, barometr, gyroskop, kompas
- Svítilna LED
- Mikrofon a reproduktor (hlasité volání, navigace, ovládání)
- Kompletní mapové podklady světa + Topo Czech v5
- Paměť: 32 GB (hudba a mapy)
- Garmin Pay, přehrávání hudby (Spotify, Amazon Music, Deezer, YouTube)
- Vodotěsnost: 5 ATM (50 m), povrchové vodní sporty
- Cena: 18 790 Kč
Diskuse k článku (57)