Hodinky Enduro 3 vs. Instinct 2X: Srovnání výdrže. Kdo s koho? Konečný výsledek

31.10.2024
Tyto hodinky mají v rámci nabídky Garminu nejdelší deklarovanou výdrž a výkonně solární dobíjení. Díky tomu se hodí pro dlouhé expedice a letní dovolené. Vyzkoušel jsem, kolik vydrží při stejném zatížení (doplněno)
Enduro 3 a Instinct 2X

Pokud jde o výdrž, jsou tyto hodinky na tom hodně podobně. Enduro 3 ale v opravdové zátěži, zdá se, vydrží déle


Hodinky Instinct 2X jsou v jednom ohledu naprosto jedinečné – i přes nízkou hmotnost mají extrémní výdrž, kdy během léta v podstatě nemusíte dobíjet. Samotné hodinky nejsou malé, ale když se podíváte na jejich konstrukci, tak je patrné, že mají relativně malou baterii. Displej se totiž nachází výrazně pod okrajem mohutné lunety, takže moc prostoru na baterii už v hodinkách nezbývá. 

Nízké spotřeby dosahují hodinky primárně zpomaleným prostředím, které má někdy velmi pomalou odezvu, a také černobílým displejem s nízkým rozlišením – a tudíž velmi jednoduchou grafikou, která není náročná na výkon. Zkrátka jsou to hodinky, které měří data, ale neslouží k jejich prezentaci. Pro sledování metrik je lepší vzít do ruky mobil s aplikací Connect. 

Čtěte dále: Zkušenosti s hodinkami Instinct 2X: Postřehy a dojmy po roce používání 

Endura 3 jsou přesným opakem. Nabízí všechny funkce, velký barevný displej (stále ale transreflexní MIP) a nejnovější verzi uživatelského prostředí. Až na tlačítka a hlasové funkce jsou stejné jako Fénixy 8. Mají o kousek větší tělo (milimetr v průměru i v tloušťce) a jsou těžší, protože mají výrazně větší baterii. 

To by nahrávalo výrazně delší výdrži, než mají Instincty 2X. Ovšem z výše uvedeného je jasné, že E3 mají vyšší spotřebu, což vyvažuje právě baterie s vyšší kapacitou. Velmi výkonné je tu pak solární dobíjení, pokročilejší než na Instinctech, ale opět – musí si poradit s hodinkami, co mají vyšší spotřebu a ve výsledku je tak v podstatě stejné jako na IX2. Ale o tom až dále.

Nepřehlédněte: Recenze hodinek Enduro 3

Instincty vydržely 12 dnů

Papírově by měly více vydržet Endura 3. Mají od Garminu naděleno 36 dnů v pohotovosti a 120 hodin s GPS (bez dalších systémů). Instincty 2X pak 40 dnů a 60 hodin s GPS. Zde je dobře vidět, jak úsporné hodinky I2X jsou, když dokážou v pohotovosti vydržet déle než E3, a to s menší baterií (odhaduji minimálně o třetinu nižší kapacitu). Ale v aktivitě už vedou Endura, a to výrazně. 

Oboje hodinky jsem nabíjel v pátek večer. Každý den jsem měl v průměru aktivitu s GPS o délce 2:30 h a k tomu nějaké cvičení v posilovně. Prvních šest sedm dnů byl stav baterie překvapivě vyrovnaný, postupně se ale nůžky začaly rozevírat. V pátek večer, tedy po sedmi dnech, jsem skončil s 58 % na E3 a 54 % na I2X. Jednotlivé dny vypadaly takto:

  • Sobota: bajk 3 h (GPS)
  • Neděle: bajk 2:30 h (GPS), chůze 30 min (GPS)
  • Pondělí: bajk 2 h (všechny systémy), indoor 40 minut 
  • Úterý: bajk 1:40 h (GPS), chůze 60 min (GPS), indoor 30 minut
  • Středa: bajk 1:20 (GPS)
  • Čtvrtek: bajk: 3 h (GPS)
  • Pátek: Chůze 20 min (GPS), indoor 1 h
 

 

V extrapolaci by to znamenalo, že s tímto zatížením vydrží hodinky hodinky I2X okolo 15 dnů a E3 pak 16 dnů, což je prostě nádhera. Jenže pak začala výdrž hodinek Instinct 2X padat poněkud rychleji. Ve středu večer, tedy po 12 dnech, měly I2X už jen 4 %, zatímco Endura 3 krásných 20 %. Aktivity v těchto dnech vypadaly takto:

  • Sobota: bajk 3 h (GPS), chůze 55 min (GPS)
  • Neděle: bajk  2:15 h (GPS), chůze 1:25 h (GPS)
  • Pondělí: bajk 3:30 h (GPS)
  • Úterý: bajk 2:10 h (GPS), indoor 20 min
  • Středa: bajk 1:35 h (GPS), indoor 45 min

Celkem za těch 12 dnů jsem měl 30:10 h s GPS (jedna delší aktivita se všemi systémy) a necelé čtyři hodinky kardia a cvičení v posilovně. Endura 3 by v tomto zatížení vydržely okolo 15 dnů. Samozřejmě pokud strávíte v průměru aktivitou hodinu denně, tak bude výdrž výrazně delší u obou modelů a klidně se dostanete na tři týdny.

Při všech aktivitách na kole (týká se většiny výše uvedených) mám připojen hrudní pás HRM-Pro, senzor rychlosti a někdy i senzor výkonu (podle kola). Čili i to má na výslednou výdrž vliv. 

Poznámka: Instincty 2X se čtyřmi procenty dají ještě bez problému jeden den bez aktivity, či nějakou kratší (hodinovou) aktivitu, takže ve výsledku by to mohlo být i třináct dnů. Jenže v době dokončení tohoto článku mě čekala aktivita o délce cca 4 hodiny a tu už by I2X nepřežily. Proto jsem se rozhodl test zfinišovat trošku předčasně. 

Kdo je přesnější?

Enduro 3 podporují kromě možnosti zapnout všechny systémy také SatIQ, tedy automatický výběr satelitních systémů dle síly a dostupnosti signálu, což se hodí. V podstatě můžete mít všechny aktivity nastavené takto a dál nic neřešit. Je velká škoda, že toto nezvládají Instincty 2X, přitom mají podporu pro všechny systémy i multiband.

Pokud jde o přesnost, když jsem testoval chůzi s GPS v celkem přehledném terénu (vesnice a okolní louky a lesy), vyšlo to lépe pro Instincty 2X, které se méně „motaly“ na místě a celkově trasa v místech zastavení byla přesnější. Pro běh a chůzi bude na E3 zkrátka lepší použít SatIQ nebo více systémů – výdrž na to mají, takže to není problém.

Na kole s čidlem rychlosti je to celkem na pohodu, už jen proto, že mám při zastavení nastavenou automatickou pauzu a hodinky tak nemají šanci „motat“ se na místě tam, kde je horší signál. U běhu či chůze je toto ale problém, protože pak je trasa o poznání kratší - zejména v lese se pauza aktivuje s výrazným zpožděním a to samé platí pro rozběh. 

Solár se hodí, ale jen v létě

I na během podzimních dní se mi podařilo aspoň trochu otestovat solární dobíjení. Papírově by mělo být zhruba stejně účinné – v aktivitě prodlouží slunce výdrž I2X až 2,42×, E3 pak 2,66×. Pokud jde o režim hodinek, tak výdrž Endura 3 se dle parametrů prodlouží z 36 dnů na 90 dnů, Instinctů 2X pak ze 40 hodin na nekonečno. Přepracované solární dobíjení je podle mých testů účinnější na Endurech, má to ale háček.

 

 

V jeden den jsem absolvoval dvou a půl hodinovou aktivitu na ranně-dopoledním slunci, v podstatě celou dobu mimo les, svítilo slunce. Po příjezdu jsem dal hodinky na hodinu na polední slunce (přes oběd). Instincty 2X skončili se ziskem 127 klux, zatímco Endura 3 se ziskem 188 klux. Čili solár je na E3 účinnější, což je logické – široký proužek okolo displeje je větší než plocha na I2X. 

Druhé jmenované hodinky mají sice navíc solární vrstvu přes displej, ta má ale zisk jen okolo 10 % oproti solárnímu proužku. Endura 3 již mají solár přepracovaný, vrstva přes displej tu už není. O to modernější je ale proužek – má až 2× větší zisk než na Enduro 2 (a tedy počítám že také Instinct 2X). Jenže – Endura 3 mají větší spotřebu a současně větší baterii. To znamená, že lepší solární dobíjení musí toto pokrýt. 

V praxi jsou na tom Instincty tak vlastně lépe, s nižší spotřebou a menší baterií jim stačí menší zisk ze slunce. A mohou tedy opravdu fungovat i nekonečně. Během hodiny, o které jsem psal výše, dobily Endura 3 jen procento (a v grafu je vidět, že solár měl rezervu, pobral by i více světla), zatímco Instincty 2X dobily dvě procenta a v podle grafu vytěžily ze slunce svoje maximum. (Ale na pořádný test to bude chtít počkat do jara, toto byla spíš jen taková ochutnávka.)

Ono je to celkem logické, Instincty mají extrémně úsporný hardware – a proto jsou jednak omezené funkčně, grafikou ale i rychlostí systému (jak jsem ostatně už zmínil výše). Hodinky jsou o poznání pomalejší než Endura a současně mají výrazně horší uživatelský zážitek – nízké rozlišení a černobílý displej, nic moc. Ale pokud vám jde fakt o výdrž a nevadí vám, že se na naměřená data díváte spíše na mobilu, tak můžete být s I2X spokojeni. Už jen kvůli té ceně. 

Každé hodinky mají to svoje

Když se na tento test podíváme z hlediska ceny, tak za nějakých devět tisíc máte hodinky, které vydrží víceméně to samé, co hodinky za 22 tisíc. Jenže, Endura 3 nabídnou daleko více funkcí, lepší displej a mapy. Instincty 2X jsou sice rovněž velmi dobře vybavené, chybí jim však několik pokročilých metrik, mapy a navíc jste omezení displejem, který zobrazí jen pět datových polí a při aktivitě nemáte možnost zobrazit grafy. 

Zkrátka: hodinky Instinct oceníte tehdy, pokud vám jde fakt o výdrž a nikoliv o pokročilé funkce jako takové, Endura pak tehdy, pokud chcete mít současně výdrž i všechny funkce. Je nutné si říct, co vlastně od hodinek potřebujete. Když jsem na jaře používal Instincty 2X po dobu asi jednoho měsíce jako hlavní hodinky, v podstatě mi vadila jen rychlost (pomalost) a grafická prezentace některých metrik. 

Pokud vás zajímá srovnání těchto dvou hodinek z hlediska funkcí a možností, klidně se podívejte na moje srovnání Instinct 2X a Fénix 7X Pro, funkčně jsou totiž modely E3 a F7X Pro na 99 % shodné, liší se jen v detailech. 

Podrobněji: Srovnání Instinct 2X s hodinkami Fénix 7X Pro


Diskuse k článku (43)


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

Chci nové I3X s průměrem těla 55 mm, stávající displej zvětšit z 1,1 na 1,3 a nechat solár jen okolo displeje, ne přes. A tím je nirvána dokonána.
Vaše jméno, přezdívka: 
mc_boris

Za mě by pomohl klasický kulatý displej a hlavně zvýšení rozlišení, ať to není tak zubaté.
Vaše jméno, přezdívka: 
Zdenál

Jo, solár přes displej, to je docela bída - když srovnávám E3 a I2X, tak mi přijde, že kontrast a podání "bílé" je na E3 prostě lepší.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Tak s tímhle novým beta firmware 12.14 by se měl test výdrže provést znovu. Výdrž vypadá výýrazně lépe.
Vaše jméno, přezdívka: 
Sp

Nevidím důvod. Já s výdrží problém neměl - padá a padalo mi 2-3 % denně. Stejně tak na F8 AMOLED výdrž úplně v pohodě, přesně taková, jako bych čekal.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem


A jak mají oboje hodinky nastavené wifi a smart notifications? To je asi největší žrout baterie. Spolu s uživatelským procházením aplikací v hodinkách a s nastavením ciferníku a datovymi poli - a to i v aktivitách.
Vaše jméno, přezdívka: 
Sp

Největší žrout baterie na X2 solar je nepřetržité měření SPO2. Solární nabíjení má nevýhodu v tom, že pokud máte hodinky dlouho na slunci a zahřejí se na určitou teplotu, tak přestanou nabíjet, aby se ochránila baterka.
Vaše jméno, přezdívka: 
Milhause

Jak moc reálné je, že se hodinky až tak zahřejí, když mám hodinky na ruce? Dají hodinky nějak vědět, že kvůli tomu přestaly nabíjet?
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Problém se zahříváním mají spíše Fénixy s kovovou lunetou a dýnkem, na I2X mi nepřišlo, že by se hodinky na slunci nějak zahřívaly. Když jsem testoval F7X Pro a I2X na jaře a měl je osm hodin na slunci, Fénixy byly rozpálené a Instincty vlažné. A na ruce se nepřehřejí určitě.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Hodinky, které používám, jsou vždy připojené k telefonu - kromě noci, kdy se mi aktivuje úsporný režim, pokud to hodinky umožňují. Čili notifikace jsou aktivní - k čemu jinak by byly chytré hodinky, že... :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Co jsem viděl Wi-Fi na Garminech, tak „zapnutá“ Wi-Fi znamená, že je většinu času vypnutá, ledaže je důvod ji použít – ať už na synchronizaci (zejména když není k dispozici telefon – ale to se děje snad jen při ručním vynucení synchronizace), nebo na stažení map a hudby (což ale není relevantní, protože se to děje jen při nabíjení). Z toho mi vychází, že to na spotřebu vliv mít nebude, pokud nebude ručně spouštět synchronizaci přes Wi-Fi. Ještě je teda možné, že toto mají E3/I2X jinak, toto chování jsem pozoroval na F6SS a F7SPSS, ale překvapilo by mě to.
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Podle čeho jsi poznal, že je na Garminech wifi vypnutá, když je v menu zapnutá?
Vaše jméno, přezdívka: 
Sp

1. Díval jsem se do routeru na připojená zařízení. Mimo synchronizaci přes Wi-Fi, stahování map apod. tam hodinky nevidím. 2. Teoreticky by hodinky mohly dělat průběžně scan Wi-Fi sítí (to na routeru nevidím), nicméně to zjevně nedělají – když chci Wi-Fi použít, hodinky píší, že dělají scan, a chvíli to trvá. 3. Ještě jsem se podíval na odhad výdrže baterie. Aktuálně mám 56 % baterie, se zakázanou Wi-Fi mi hodinky odhadují 7d, s povolenou též.
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Ok, ale i tak je to odhad. Probe requesty asi tedy nedělají, ale mohou mít wifi zapnutou pro příjem - ano, to je mnohem méně energie, ale nejlepší je wifi disabled, aspoň pro testy spotřeby.
Vaše jméno, přezdívka: 
Sp

Co by ty hodinky na Wi-Fi přijímaly, když nejsou připojené do žádné Wi-Fi sítě? Mohly by číst provoz ostatních zařízení, ale jediné, co by z toho bylo asi smysluplné, je pasivní scan sítí (sledování beaconů). A ani to podle mého pozorování zjevně nedělají.
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Wi-Fi se nikdy neaktivuje bez toho, aniž by o tom uživatel věděl. Opravdu jen na vyžádání.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

I2X WiFi ani nemaji. As tim pripojenim mas pravdu. Edge se pripoji jen kdyz to chci
Vaše jméno, přezdívka: 
Davfel

To je v manuálu? A myslí se i read only režim? Nevím, já ji nepoužívám v hodinkách, takže ji mám vyplou. Ale obecně pro spotřebu bych ji viděl jako největšího žrouta a pak gps, bluetooth vysílání ven z hodinek (a vyhledávání zařízení). A uživatelské procházení aplikací a widgetů, s ale nejen s rožnutým displejem.
Vaše jméno, přezdívka: 
Sp

Ten žebříček žroutů baterie dost záleží. Pokud se bavíme o maximální možné spotřebě, pak možná bude Wi-Fi opravdu na špici. Hádám, že nad ní bude svítilna a možná podsvícení. Ale v reálu záleží, jak moc co používám. Pokud mám zapnuté automatické podsvícení, ale celý den nesvítím, nebude to žrát nic. (OK, můžeme se bavit o tom, co sežere vyhodnocování pohybu rukou, ale to nejspíš probíhá tak jako tak, kvůli ciferníku…) Analogicky povolená Wi-Fi nemusí žrát nic, pokud se nikam nepřipojuje. Bluetooth je něco jiného, tam hodinky běžně udržují stálé spojení s telefonem, případně hledají spárovaný telefon, a to něco sežere. I když oproti GPS je to zanedbatelné, vypnutím BT se mi nenavýšil odhad výdrže na chůzi ani o hodinu. Aplikace a widgety – to může dost záležet.
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Přímo v nastavení hodinek (úsporný režim) je uvedeno, že vypnutí Wi-Fi nemá vliv na spotřebu - že tato funkce je závislá na reálném použití. Když vypnu Bluetooth, tak mi to okamžitě naskočí nějaké dny navíc. U Wi-Fi ne. Vycházím z praktických zkušeností a nastavení hodinek. Mít aktivní Wi-Fi u hodinek by nedávalo žádný smysl, ta funkce se opravdu k ničemu nepoužívá. Jde pouze o: nahrání aktivity po jejím ukončení (ale na vyžádání, není to automatické), synchronizace hudby (opět na vyžádání) a nahrávání map (opět, jen na vyžádání), aktualizace fw - na vyžádání. Nikdy hodinky nepoužívají Wi-Fi, aniž bych o tom věděl.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

A spolu s tim vypnout i automatické vyhledávání kompatibilních bluetooth zařízení, tam mohou mít F8 a E3 větší snahu něco najít než starší modely.
Vaše jméno, přezdívka: 
Sp

Ony ty hodinky někdy automaticky vyhledávají kompatibilní BT zařízení? (Tedy asi telefony a sluchátka.) U ANT+ je to jiné, to se zjevně děje v průběhu aktivity, a vypnutí těchto senzorů mi při skoro výchozím nastavení na F7SPSS dalo při chůzi hodinu odhadované výdrže navíc. Nicméně pokud oboje hodinky měly toto nastavení stejně, nevidím problém…
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Senzory se aktivně vyhledávají na začátku aktivity. Když uprostřed aktivity zapnu radar, musím ho připojit ručně, to samé třeba senzor výkonu. Aspoň to je moje zkušenost.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Zajímavé. Přemýšlím tedy, proč mi to vypnutí přidá 1h odhadované výdrže. (Díval jsem se v Power modes.) Pochybuju, že počáteční scan má takový vliv na výdrž. Možná když to nevypnu, Garmin předpokládá, že nějaký senzor připojím, a podle toho odhaduje výdrž.
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Těžko říct, ale kdykoliv pustím aktivitu, skenuje naprosto všechny snímače - a těch já mám napojených 12 - čili baterku to musí likvidovat dost silně :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Nemyslím si, že jednorazový scan 12 snímačů by baterku žral až tolik, ale nevím, jak přesně funguje scan na ANT+. Navíc pokud to zohledňuje moji situaci, mám jeden snímač, pokud modelovou, pochybuju, že to předpokládá více než 2 snímače. V Power modes čekám, že jde spíše o modelovou situaci (ostatně mi nezohledňují zapnuté SatIQ), kde jsou nějaké snímače připojené celou dobu…
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Wi-FI se aktivuje pouze na vyžádání. Tj. pokud ukládám aktivitu nebo stahuju hudbu, mapy, aktualizace.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Presne tak I2X sú najlepšie hodinky od Garminu v pomere cena výkon. Tá výdrž, dizajn a displej je proste mega. Treba to kupovať, ale teraz, nakoľko sú vo výpredajoch za dobré ceny a hlavne na Amazone. Majú všetky funkcie, ktoré využije priemerný užívateľ/športovec. Prichádzajúca tretia generácia tipujem, že prinesie úplne minimálny update (aj vzhľadom na uniknuté fotky), ale masívne zvýšenie ceny, keďže som čítal, že séria Instinct sa presúva medzi prémiové modely. E3 sú síce pekné hodinky o to pokoj, ale extrémne cenovo prepálené a väčšinu funkcií človek ani nevyužije. Ja osobne by som hentakú raketu za kus plastu, ktorý bude za 3 roky starý a zničený nezaplatil. Čínska konkurencia Garmin o chvíľku s tými hodinkami cenovo aj funkčne rozoberie na súčiastky.
Vaše jméno, přezdívka: 
Filthy

Udělal jsem vryp do safíru, uštípl jsem kus DLC, vylomil jsem nabíjecí konektor a poškrábal senzor, ale ještě jsem si na Garminkách nevšiml, že bych měl poškrábané plasty. A vzhledem k hmotnosti beru plasty na E3 spíše jako výhodu oproti Fénixům.
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Myslel som to tak, že sa tie peniaze by som si kúpil napr. nejaké kvalitné mechanické hodinky z lepších materiálov, ktoré vydržia ako kus plastu s displejom a doskou. BTW mal som Instinct každej generácie. A prvé instincty, ktoré som mal sa mi dosekali, keď mi spadli z batohu z polmetrovej výšky na zem do mäkkej hliny s malými kamienkami. Druhý šráf sa mi na nich spravil, keď mi doma spadli na kachličky. Kolega s instinctami bol na tobogáne a po náraze do steny sa mu veľký kus hodiniek normálne odlúpol. Ten plast bohviečo tiež nevydrží, nie sú to G shock, ale aspoň to opticky na prvú vyzerá lepšie ako kov alebo titán.
Vaše jméno, přezdívka: 
Filthy

No, na mě působí Instincty odolněji než Fénixy. A když mi I2X spadly na skálu, nenašel jsem ani škrábnutí.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Instincty jsou nejlepší hodinky za ty peníze. Změří, co potřebuju, metriky, funkce, všechno tu je. A ten displej, to je spíš výhoda než naopak, aspoň na ty hodinky furt nekoukám :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Zdenál

Jak pro koho, někdo třeba nepoužívá v podstatě Connect a raději se na data dívá na hodinkách, což je můj případ...
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

„Během hodiny, o které jsem psal výše, dobily Endura 3 jen procento (a v grafu je vidět, že solár měl rezervu, pobral by i více světla), zatímco Instincty 2X dobily dvě procenta a v podle grafu vytěžily ze slunce svoje maximum.“ – Možná, nicméně tady je prostor pro chybu zaokrouhlování. Pokud se hodinky dobily třeba z 59.5 % (zaokrouhleně 60 %) na 61.4 % (zaokrouhleně 61 %), dobilo to hodinky o 1.9 %, ale vypadá to jako dobití o 1 %. Naopak z 60.4 % (zaokrouhleně 60 %) na 61.5 % (zaokrouhleně 62 %), hodinky se dobily o 1.1 %, ale vypadá to jako dobití o 2 %. Delší experiment by mohl být vypovídající, toto moc ne. Jinak to, že I2X vytěžily maximum, může být i nevýhoda – hádám, že pri silnejším osvětlení by I2X dopadly stejně, zatímco E3 by dopadly lépe. (A aby to nebylo jednoduché, procento baterie odpovídá jinému množství energie a jiným časům provozu hodinek…)
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Na nějaký delší test soláru už nejsou podmínky, počítám, že někdy po jarní rovnodennosti udělám pokus číslo dvě. Jsem vůbec rád, že jsem nachytal trochu slunce...
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Chápu, nicméně ten výsledek bych potom bral dost s rezervou…
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Já ho tak i beru, dával jsem to spíš k dobru s tím, že pořádný test soláru se dá udělat až tehdy, když na to jsou podmínky.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

„Instincty 2X skončili se ziskem 127 klux, zatímco Endura 3 se ziskem 188 klux. Čili solár je na E3 účinnější, což je logické – široký proužek okolo displeje je větší než plocha na I2X.“ – Ne tak docela. Lux je jednotka osvětlení, je tedy vztažená k ploše. Při rovnoměrném osvětlení tedy nezáleží na ploše, v obou případech by mělo osvětlení vyjít stejně. (Získaná energie se ale bude samozřejmě lišit.) Pokud tedy obě hodinky měly stejné podmínky (nemohla Instinctům stínit luneta?), hledal bych rozdíl v přepočtu ze získané energie (popř. z napětí na soláru) na intenzitu světla. Přecejen ta technologie se bude trochu lišit (jiná barva, solární sklo u I2X) a prepočet na luxy může na každých hodinkách kecat jinak. (A jinak hádám, že šlo o klux h, ne klux. Aktuální osvětlení je v klux, F7SP mi to neukazují. Sesbírané světlo je v klux h.)
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

ano, je to klux/h, ale píšu jen klux, abych zkracoval, nemám rád lomítka...
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Pokud jde o lomítka, mám dobrou zprávu – ona tam nepatří. Jde o kiloluxhodiny, nikoli o kiloluxy za hodinu. Podobně jako u energie máme kilowatthodiny… Nicméně hlavní point byl, že rozdíl mezi hodinkami nebude dán plochou soláru.
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

jj, to dává logiku, ani tam lomítko nedávají; já jsem ale zvyklý psát klux, nikoliv kluxh, to už pak vypadá dost divně :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Ahoj... opravil by som vetu: "Zkrátka oboje hodinky mají excelentní výdrž, kdy během aktivity padá méně než jedno procento za minutu" je to myslene ze za hodinu... ;)
Vaše jméno, přezdívka: 
Marek

jj, opraveno.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem
Zpět na článek