Alfy jsou minulostí. Jak nahrát do hodinek a cyklonavigací beta verze firmwaru. Novinky a přehled změn

12.4.2023
Garmin loni zcela přepracoval svůj beta program. Už není nutno vyhledávat testovací verze firmwaru, nahrají se do vašeho zařízení automaticky. Inovace, ke kterým došlo letos v březnu
Seznam registrovaných zařízení

Aby se dané zařízení stalo členem beta programu, je nutné jej nejprve vybrat v seznamu 


Dlouhá léta byl postup pro nahrání testovací verze firmwaru do hodinek a cyklonavigací stejný. Bylo nutno nejprve najít na webu stránku s beta verzí firmwaru, ten stáhnout, připojit zařízení k počítači, firmware do něj nahrát a po odpojení instalovat. Tento postup jsem popsal ve starším článku. (Postup nahrávání zůstal stejný pro některá zařízení, ale o tom až dále.)

V květnu loňského roku Garmin svůj beta program zcela přepracoval. Jednak je snazší testovací verzi firmwaru do zařízení nahrát, jednak je snazší reportovat případné chyby. A letos (2023) v březnu došlo k dalším změnám, které mají dále usnadnit nahrávání nových verzí firmwaru do hodinek a cyklonavigací. 

Jak na to?

Nejprve je třeba se stát členem beta programu pro svoje zařízení. Pokud jich máte více, je nutno následující postup opakovat pro každé svoje zařízení. Postup je následující: přihlaste se do webového deníku Connect. Zde klepněte na ikonu hodinek vpravo nahoře a vyberte zařízení, které se má stát členem beta programu. Následně zvolte odkaz Zapojit se do programu beta verze softwaru. Po odsouhlasení podmínek se vaše zařízení zaregistruje do programu a velmi brzy obdrží poslední beta verzi firmwaru - pokud je nějaká k dispozici.

Nahrání beta verze je stejné jako u finálky - prostě se do hodinek stáhne via air, tedy stáhne se do mobilního deníku Connect a následně se přes Bluetooth uloží do hodinek nebo cyklonavigace. Zařízení vás pak vyzve k instalaci, stejně jako u finální verze. Nová verze se obvykle objeví do 24 hodin po vydání.

Pokud to chcete urychlit, můžete na novějších hodinkách s Wi-Fi zkusit funkci Vyhledat aktualizace v menu Systém/Aktualizace softwaru - je potřeba mít nakonfigurované připojení k Wi-Fi. Na Fénix 6 bohužel tato možnost není k dispozici. Fénix 7/Epix mají v tomto menu další funkci, Novinky. Ta zobrazí všechny nové funkce od poslední finální verze firmwaru.

Přehled zařízení, u nichž lze provést update přes Wi-Fi:

  • Edge 540/840
  • Edge 1040/1040 Solar
  • Fenix 7/Epix Gen 2
  • Fénix 7 Pro a Epix Pro
  • Forerunner 255 Music
  • Forerunner 265
  • Forerunner 945 LTE
  • Forerunner 955
  • Forerunner 965
  • Venu 2
  • Venu 2 Plus 

Přehledy novinek na webu 

Seznam všech novinek v poslední beta verzi najdete nyní souhrně na diskuzním fóru Garminu v sekci Beta Program.Zde si zvolíte požadované zařízení, nedávno přibyla cyklonavigace Edge 1040 či hodinky Forerunner 255 a Forerunner 955. Následně vyberte Announcements, kde se zobrazí informace o všech betaverzích firmwarů vydaných od začátku spuštění tohoto programu.

Ve výpisu najdete podrobný popis firmwaru vč. informace, zda se jedná o Release Candidate, tedy verzi, která je v podstatě stejná jako finální, jen se ladí poslední případné chybičky. Dále je tu přehled novinek od poslední testovací verze a někdy tu bývá i souhrnný přehled novinek od poslední finální verze. 

Chcete-li nahlásit případnou chybu, vraťte se o úroveň zpět na stránku a zde zvolte buď Public Beta Bug Reports. Následně vyberte verzi, kterou používáte a dostanete se do diskuzního fóra, kde najdete hlášení od ostatních uživatelů stejné verze. Můžete se jednak podívat, jestli už vámi nalezenou chybu někdo nenahlásil, jednak si můžete projít všechny diskuze a vyjádřit se k nim. 

Nahlášení nově nalezené chyby pak provedete pomocí tlačítka +New. Do systému se přihlásíte pomocí svého loginu, který máte do deníku Connect. 

Není beta verze jako beta verze

Dříve byly testovací verze firmwaru označovány jako alfa a beta verze. Nejprve byla vydána alfa verze, která byla ve fázi výrazného rozpracování a mohla způsobovat i potíže - třeba zamrznutí hodinek. Alfa verzi bylo možno do zařízení nahrát pouze manuálně - stáhnout patřičné soubory, připojit zařízení k počítači, soubor s firmwarem přesunout a poté zařízení restartovat. 

Tip: Jak nahrát do zařízení beta verzi firmwaru manuálně

Pokud se člověk potřeboval na hodinky spolehnout, instalaci alfa verze nešlo doporučit. Oproti tomu beta byla více odladěná a až na drobnosti, které se dolaďovaly, funkční. Zkrátka už se vychytávaly jen poslední chyby - a k tomu slouží právě výše zmíněné diskuzní fórum. 

Nyní označení alfa zcela zmizelo. Už jsou k dispozici jen „brzké“ beta verze (v podstatě dřívější alfy) a „běžné“ beta verze. Rozdíl je tom, že u novějších hodinek (a cyklonavigací) s Wi-Fi lze brzkou betu nahrát bez připojování k počítači. Stačí využít výše popsanou možnost vyhledání softwaru v nastavení. Pokud takové hodinky nemáte, například Forerunner 255 bez hudby či Fénix 6, pak si musíte stáhnout patřičné soubory a provést update manuální.  

Reportování chyb je pak stejné jako v případě beta verzí. Výhodou těchto brzkých betaverzí je fakt, že je zpravidla lze - pokud jsou soubory k dispozici - stáhnout a nahrát do zařízení bez toho, aniž byste museli být členem beta programu a tudíž se registrovat. Ale jak už jsem výše psal, brzká beta je riziko. 


Diskuse k článku (6)
Tagy: