Malé a lehké. Vyplatí se pořídit si multisportovní hodinky Forerunner 735 XT?

25.7.2017
Když Garmin loni v létě uvedl hodinky FR 735 XT, bylo to jako zjevení. Oproti Fénix 3 HR a FR 920 XT jsou velmi malé a lehké, a přitom velmi dobře vybavené. Tehdy dávaly smysl. Ale obstojí dnes proti neuvěřitelně povedenému modelu FR 935?
Souhrny aktivit

V historii vidítenejen seznam svých aktivit, ale i souhrny běhu, plavání a cyklistiky po týdnech a měsících


Tyto hodinky jsem testoval už krátce po uvedení. Svou výbavou se zařadily někam mezi Fénix 3 HR, Forerunner 920 XT a Forerunner 235. Dnes se prodávají za stejnou cenu jako před rokem, 11 990 Kč, a je otázkou, zda stále obstojí v současné konkurenci modelů Forerunner 935, výrazně zlevněných hodinek Fénix 3, nebo levných a slušně vybavených hodinek Vívoactive HR.

Nepřehlédněte recenze srovnávaných modelů Garmin:

Jedny z nejlehčích

Svými funkcemi a cenou jsou hodinky Forerunner 735 XT v nabídce Garminu někde mezi zmíněnými modely, taková střední třída. Mají hodně možností vyšších řad a oproti modelu Forerunner 235 (cena 7 990 Kč) podporují navíc řadu sportů a hlavně triatlon (či jiný typ multisportovní aktivity). Na svou dobu byly velmi tenké a lehké – pouhých 40 gramů na ruce prostě neucítíte, jde tak o ideální model pro každodenní nošení. FR 920 XT a Fénix 3/HR byly v té době takové těžké „cibule“, a pokud jste chtěli něco dobře vybaveného a současně lehkého, byly hodinky FR 735 XT ideální koupí.

Po uvedení highendového modelu FR 935 však už v tomto parametru neobstojí. Hodinky FR 935 jsou totiž až na pár gramů stejně těžké (49 oproti 40 g) a díky lépe řešenému optickému snímači mají celkově nižší profil. Navíc získaly displej s vyšším rozlišením, řadu dalších funkcí a hlavně obří výdrž. Právě nízká výdrž je jednou z hlavních slabin FR 735 XT. Místo 24 hodin s GPS na modelu FR 935 zvládají papírově jen 14 hodin.

Detailní displej

Design hodinek je v podstatě stejný jako u modelů FR 230/235 a již nevyráběných FR 630/635. Stejné je i ovládání, které se v detailech liší od řady Fénix. Podobně jako zmíněné hodinky mají i FR 735 XT kulatý, ale seříznutý displej, který trochu připomíná tlustý soudek. Displej je barevný, nedotykový a transreflexní, což umožňuje skvělou čitelnost na slunci. Ta je ostatně dobrá u všech hodinek Garminu.

Rozlišení je celkem jemné, 215 × 180 bodů, což umožňuje zobrazit slušnou řádku informací. Je to v podstatě rozlišení modelu Fénix 3, jen chybí kousek nahoře a dole (kousek, který stejně není až tak využitelný). Přiznám se ale, že jsem tuto soudkovitost stejně moc nepochopil, snad je důvodem pro ořezání displeje snaha o odlišení od modelů Fénix.

GPS v menu. Proč?

Nechci tady psát znovu recenzi, to, co jsem napsal před rokem, platí i nyní. Zkusím ale shrnout svoje pocity poté, co jsem měl možnost otestovat Fénix 5 a Forerunner 935, a také to, co se mi na hodinkách líbí, co mi chybí a odpovědět na otázku z úvodu článku. 

Jak už jsem zmínil, FR 735 XT mají stejné ovládání jako nižší běžecké hodinky řady FR. To je částečně podobné Fénixům – jsou zde stejná tlačítka – ale jinak je řada věcí odlišných. Místo, abyste do menu vstupovali podržením tlačítka nahoru, stisknete tlačítko Start. To na Fénixech a FR 935 zobrazí seznam aktivit a aplikací. Zde je vstup do menu sdružený – po stisku Start se zobrazí naposledy zvolená aktivita s tím, že pohybem nahoru se dostanete do seznamu aktivit a můžete vybrat jinou, pohybem dolů pak do menu.

Zásadním problémem ale je, že už v tuto chvíli se začnou připojovat senzory a aktivuje se GPS! To znamená, že když vstoupíte do menu a něco v něm hledáte nebo nastavujete, zbytečně se vybíjí baterie. V menu jsou také jinak uspořádány položky, například Trénink je v hlavním menu, zatímco na Fénixech je součástí patřičných aktivit, jichž se týká. Samotné ovládání menu či úprava aktivit už ale probíhá stejně. Osobně mi toto ovládání moc nevyhovuje, preferuji Fénix/FR 935.

Horší práce s doplňky

Jinak funguje i ovládání doplňků a práce s nimi. Z hlavní obrazovky s hodinkami jimi listujete pohybem nahoru a dolů – to je v pořádku. Ale když vyvoláte kontextové menu podržením tlačítka nahoru, místo možností jako je změna pořadí či odebrání doplňku je zde jen možnost pro ovládání hudby (nemá samostatný doplněk) a případně možnosti daného doplňku (jen srdeční tep a krokoměr). Třeba u Mého dne chybí možnost pro nastavení dat, která chcete vidět.

Správu doplňků tak provádíte z nastavení, ale pozor: je možné doplňky jen zapínat a vypínat, ale už nelze měnit pořadí! To přitom umí i výrazně levnější Vívoactive HR. Pro pokročilejší správu tak musíte do aplikace Connect v mobilu. Poté co jsem používat Fénix 5 a FR 935, je to pro mne jako návrat do středověku. Také doplňků je tu méně, chybí například Výkon, kde na Fénix 5 vidíte dobu regenerace či VO2 max. U FR 735 XT musíte do menu Moje statistiky, kde najdete vše pohromadě. 

Poznámka: Neměl jsem tu čest s hodinkami FR 230/235 či 630/635, ale předpokládám, že tam je to stejné. 

Nastoupané metry? Neuvidíte…

Jak už jsem zmínil, hodinky stojí dvanáct tisíc korun. Jsou tedy stejně drahé, jako více než dva roky staré FR 920 XT (které se navíc začínají doprodávat). Proto mi prostě nejde na rozum, že v hodinkách chybí barometr. Možná je to dáno technickými omezeními malého těla a snahou o co nejnižší hmotnost, ale FR 920 XT tuto funkci mají. Není tu ani snímač externí teploty. Přitom o téměř polovinu levnější Vívoactive HR oba snímače mají?

A proč barometr tak chybí, když se výška odečítá z GPS? Důvodů je několik. Jednak tu chybí možnost zobrazení nadmořské výšky bez nutnosti zapínat GPS (například v doplňku nebo ve vzhledu hodinek), jednak nefunguje počítání pater (což je někdy fajn) a jednak si nemůžete při aktivitě nechat zobrazit nastoupené a sestoupané metry – a to mi chybí asi nejvíce. Kolik jste vyběhli, vyšlapali nebo vyjeli na kole se tak dozvíte až poté, co se aktivita uloží do deníku Connect a analyzují se data z GPS. 

Pro mne jsou nastoupené metry při jízdě často důležitější ukazatel než ujeté kilometry. Nehledě na to, že pak chybí datové pole s grafickým průběhem nadmořské výšky, stejně jako si nemůžete nechat zobrazit tento graf v historii aktivit. Také mi chybí zobrazení venkovní teploty; jak už jsem na tomto webu psal tolikrát, to, zda je venku nula nebo minus dva stupně rozhoduje o tom, zda se pokusím přejet na první pohled zamrzlý potok či nikoliv, zda vjedu do bahna pod sněhem či pojedu po zamrzlé půdě apod. 

Zkrátka, pokud někdo chtěl v době, kdy byly tyto hodinky uvedeny na trh, mít zmíněné funkce, byl odkázán na plus minus stejně drahé Fénix 3 nebo FR 920 XT. A případě optického snímače pak dražší model Fénix 3 HR. Ve všech případech jde ale o hodinky větší a těžší. FR 735 XT pak byly otázkou kompromisu mezi větší nabídkou funkcí, velikostí a hmotností.

Optika? Hm…

Asi největším překvapením bylo chování optického snímače. Po zkušenostech z FR 935 a Fénix 5, kde s poslední verzi firmwaru už byly snímače (mimochodem, hardware snímače už je zde v další generaci) relativně přesné, mě chování optiky ve FR 735 XT zklamalo. Při běžné aktivitě se chová bez problému a odpovídá plus minus realitě (hrudnímu pásu). 

Jenže ve chvíli, kdy jsem měl tep delší dobu v pásmu Z4/Z5 – což je při jízdě do kopců po Alpách celkem časté, odmítl tep na sjezdu spadnout do patřičných zón Z2/Z3 a zůstával stále nepatřičně vysoký. Jako když vám odmítnou spadnou otáčky motoru v autě, když jedete z kopce bez plynu. Toto chování nebylo ojedinělé, ale naopak – dalo se vždy spolehlivě vyvolat po jakémkoliv delším výšlapu. I proto jsem po týdnu v Alpách měl nerealisticky vysoké minuty intenzivní aktivity, kam se započítávaly vysoké tepy při sjezdech.

Zkrátka u těchto hodinek platí víc než kde jinde: pokud to s měřením tepu myslíte vážně, pak je tepák nezbytností.

Tip: Hrudní pás vs. optický snímač v hodinkách FR 735 XT

Jak dlouho vydrží?

To, že hodinky FR 735 XT jsou na tom s výdrží celkem bídně, jsem psal už před rokem. 9–10 hodin s GPS oproti udávaným 14 hodinám a dalším aktuálně prodávaným modelům Garminu není vážně moc. Zvlášť, když jde o triatlonový model. Asi byste nebyli moc šťastni, kdyby se vám hodinky vypnuly před doběhem do cíle. Kamarád dává půlku triatlonu (1,8/90/21 km) za sedm hodin, takže před aktivitou by musel mít jistotu plně nabitých hodinek. 

Člověk se tady neubrání srovnání s levnějšími Vívoactive HR, které zvládají reálně 13 hodin, či FR 935, které vydrží bez problému přes 20 hodin – obojí jsou hodinky jen o pár gramů těžší než FR 735 XT. Bohužel, na baterii se zde hodně šetřilo a je to asi největší nedostatek těchto hodinek. Pravda, nabité jsou za hodinu. Ale co když jdete na několikadenní výšlap bez možností dobíjet?

Srovnání s FR 935

Z textu je asi hodně vidět, že mne FR 735 XT poněkud zklamaly. Zvlášť poté, co používám vlastní Vívoactive HR (vyšší výdrž, barometr, nižší cena) či poté, co jsem měsíc strávil s FR 935 – výrazně lepší výdrž, větší nabídka funkcí, logičtější ovládání. A právě toto jsou dva modely, které bych doporučil místo FR 735 XT.

Pokud nepotřebujete pokročilé tréninkové funkce pro běh a neprovozujete triatlon, bohatě se spokojíte se s Vívoactive HR. Navíc získáte barometr, což je pro mne celkem zásadní funkce. Cena? Oficiální 6 990 Kč, ale jdou sehnat o více než pětistovku levněji.

Pokud vám jde primárně o funkce a výdrž, připlaťte si tři tisíce a pořiďte si FR 935 (14 990 Kč). Vážně nebudete litovat, protože mají brutální výdrž, všechny možné funkce k tomu, Wi-Fi, připojí Bluetooth senzory a nabídnou také výrazně delší podporu Garminu do budoucna. A vzhledem k tomu, že si hodinky nepořizujete na rok, ale na delší dobu, se investice do lehkého modelu FR 935 určitě vyplatí.

A nakonec jsou tu hodinky Fénix 3. Cena pod deset tisíc a všechny důležité funkce, včetně barometru a teplotního čidla. Chybí jen optický snímač tepu, ale ten nahradí hrudní pás. 

Zkrátka vůbec nic se nestane, když hodinky FR 735 XT do výběru nového modelu vůbec nezařadíte. I přesto, že se mi jejich design líbí a na ruce se nosí pohodlně. To je však u sportovních hodinek vlastnost až na druhém místě.

Parametry FR 735 XT  

V závorce parametr pro Forerunner 935

  • Průměr: 44,5 mm (47 mm)
  • Tloušťka: 11,9 mm (13,9 mm)
  • Hmotnost 40 g (49 g)
  • Displej: 215 × 180 px (240 × 240 px)
  • Výdrž v režimu hodinek: až 11 dní (14 dní)
  • Výdrž s GPS: až 14 hodin (24 hodin)
  • Výdrž s UltraTrac: 24 hodin bez optického snímače (až 60 h)
  • Voděodolnost: 5 ATM (5 ATM)
  • Senzory: optický snímač tepu, akcelerometr (+ barometr a gyroskop)
  • Konektivita: Bluetooth, ANT+ (+ Wi-Fi a Bluetooth senzory)

Plusy 

  • Rozměry a nízká hmotnost
  • Dobře čitelný displej
  • Tréninkové funkce

Minusy

  • Nízká výdrž
  • Chybí barometr a teploměr
  • Aktivace GPS po spuštění menu
  • Vyšší cena vzhledem k ostatním modelům nabídky

Diskuse k článku (0)