Snímač tepu hodinek Forerunner 735 XT má v měření tepu velké odchylky

15.7.2017
Velmi mne překvapilo, jak se chová snímač tepu na hodinkách FR 735 XT. Zatím jsem s žádným modelem nezažil takové odchylky od hodnot naměřených hrudním pásem
Optický snímač

Doplněk ukazující srdeční tep v posledních čtyřech hodinách


V původní recenzi FR 735 XT jsem se optickému snímači na hodinkách moc nevěnoval. V té době jsem totiž měl otestovány modely Fénix 3 HR a Vívoactive HR, kde jsem potíže při snímání tepu ze zápěstí zmiňoval. První verze snímačů, jakým jsou všechny tyto tři modely vybaveny, zkrátka nepracují optimálně. 

Když jsem pak ale vykoušel Forerunner 935 a Fénix 5X, které už mají snímače další generace, které jsou navíc více zapuštěny do hodinek, už byly výsledky lepší. Tedy až s novějším firmwarem, první betaverze a nedoladěné verze měly se snímáním přece jen potíže. Proto mne torchu překvapilo, jak nepřesný snímač v modelu FR 735 XT. 

Při jedné z jízd (na obrzáku s celkovým záznamem) bylo jasně vidět, že ukazatel na hodinkách neodpovídá skutečnosti. Tep se držel v někdě kolem hodnoty 130, ať jsem dělal, co jsem dělal. Při výšlapu s dcerkou v dětské sedačce, kdy dřu jako blázen, jsem dosahoval na 140, při sjezdech pak tep neklesal odpovídajícím způsobem. 

Další srovnání už proběhlo s hrudním pásem. První polovina jízdy, což byl výšlap do kopce, druhá polovina sjezd a jízda po rovině. Na optice je patrno, že byla úplně mimo a neustále ukazovala hodnoty, jaké jsem měl na konci výšlapu. Hodinky byly přitom na zápaěstí dostatečně dotaženy.