Forerunner 935 vs. Fénix 6X Pro Solar: Jak dlouho vydrží běžet s aktivní GPS?

14.6.2020
Nedalo mi to a změřil jsem výdrž svých starých hodinek Forerunner 935 oproti Fénix 6X Pro Solar. Rozdíl dvou generací, modernějšího čipsetu a hlavně větší kapacity baterie u F6X. Výsledek potěšil na obou stranách
Excelentní výdrž

Hodinky Fénix 6X Pro Solar díky své výdrži v podstatě nepotřebujete nabíjet 


Forerunner 935 jsou v tuto chvíli už tři roky staré hodinky. Sám je mám od listopadu 2017, tedy přes dva a půl roku. Za tu doby mohla mít baterie přes sto nabíjecích cyklů, což není mnoho - a to díky super výdrži, zhruba 14 dnů v pohotovostním režimu a až 24 hodin s GPS. 

Když jsem je testoval začerstva, tedy úplně nové, brala si aktivita s připojeným snímačem rychlosti okolo 5 % baterie na jednu hodinu aktivity se zapnutým snímačem tepu na zápěstí. Docela mne tedy zajímalo, jak se na kapacitě baterie projeví jejich stáří. Dnes jsem tedy uskutečnil jízdu, která trvala hrubého času 2:45 h, čistého pak 2:36 h a současně jsem srovnal s Fénix 6X Pro Solar. Výsledek mne fakt mile překvapil - a to u obou hodinek.

Baterie i po čase stále drží

Oboje hodinky jsem nabil na 100 %, Fénixy večer, FR 935 přes noc, takže Fénixy měla trochu hendikep, ranní jízdu začínaly s 98 %. Oboje hodiny měly během jízdy vypnutý optický snímač, připojen mobilní telefon přes Bluetooth a snímač rychlosti. Fénixy pak ještě hrudní tepák - na FR 935 jsem jej připojit nemohl, protože kvůli poškození hodinek se nedostanu do menu.

A výsledek? Jízda s hrubou délkou 2:45 h (2:36 h čistá) si na FR 935 vzala 12 %, zatímco na F6X jen 3 % - nabití spadlo z 98 na 95 %. Během jízdy jsem nepoužíval mapu, byla zobrazena jen aktuální datová obrazovka. Aproximací docházím u FR 935 ke „spotřebě“ necelých 9 % za dvě hodiny (4,5 % za hodinu), což odpovídá skoro 23 hodinám na celou baterii. Čili reálně baterie neztratila nic ze své kapacity.

60 hodin? Bez problému

Fénix 6X je na tom samozřejmě lépe. Trochu možná pomohlo solární „dobíjení“, nicméně protože jsem vyrážel ráno, slunce bylo stále hodně nízko, první část navíc probíhala v lese a teprve někde v půlce se dostalo do polohy, kdy mohlo hodinky trochu ovlivnit. Chvíli také bylo zataženo, takže efekt slunce celkově nic moc.

Extrapolací na 100 % baterie bych se s takovou výdrží dostal na 90 hodin, nicméně ukazatel baterie po cca hodině spadl na 94 %, takže reálnější bude výdrž spíše okolo 70-80 hodin. Navíc procenta nabití hodinek neubíhají lineárně a přijde mi, že v závěru se spotřeba „zhoršuje“, tedy že procento nabití se snižuje rychleji s tím, jak se stav nabití bíží k nule. Udávaných 60 hodin se zapnutou optikou je tak rozhodně reálný údaj.