Garmin eTrex: Co všechno umí základní řada ručních turistických navigací?

28.7.2017
I když jsou v současné době v módě sportovní hodinky, nesmíme zapomínat, že Garmin začínal s ručními navigacemi určenými pro turistiku. Jaká je základní řada eTrex?
eTrex Touch

Nejvyšší řada eTrex má dotykový displej a je prosta jakýchkoliv tlačítek


Pokud dobře počítám, má Garmin v nabídce celkem pět řad ručních navigací, pokud pominu mapové cyklopočítače Edge Touring Plus, Edge 820 a Edge 1000 Pro, stejně jako hodinky Fénix 5X, které lze pro turistiku použít rovněž.

  • eTrex: Malé přístoje bez externí antény s malým displjeem, které se nabízí i v dotykové verzi Touch.
  • Oregon: V podstatě zvětšený eTrex nabízí komfort většího displeje a vícera funkcí, například podporu online geocachingu.
  • Montana: Obří čtyřpalcový displej už lze srovnávat s mobilními telefony, cena tomu ale odpovídá.
  • GPSMAP 64: Díky externí anténě a tlačítkovému ovládání je ideální do náročných podmínek.
  • GPSMAP 78: V podstatě otočený GPSMAP 64 - ovládací prvky jsou nad displejem, který je také nedotykový. Navíc nabízí funkce pro plavbu na moři.

Nejbohatší je právě řada eTrex, která nabízí dvě provedení - dotykové a nedotykové, a každé toto provedení obsahuje ještě několik modelů. Modely s nulou na konci jsou nedotykové a s pětkou na konci a doplňkem Touch pak dotykové. 

  • eTrex 10: nemapový přistroj s nízkým rozlišením černobílého displeje
  • eTrex 20x: mapový model s nedotykovým barevným displejem, ale bez podpory ANT+ a tedy možnosti připojit třeba hrudní pás
  • eTrex 30x: mapový model s nedotykovým barevným displejem, lze připojit ANT+ senzory a navíc je tu barometr
  • eTrex 25 Touch Europe 46: základní model s dotykovým displejem včetně map celé Evropy
  • eTrex 35 Touch Europe 46: k modelu e25 přidává barometr, ANT+ a také možnost propojení s mobilem a deníkem Connect

Všechny modely eTrex jsou napájeny pomocí dvou tužkových baterií. S těmi kvalitními mají vydržet přes 20 hodin. S levnými naopak i méně než polovinu. Proto se u těchto navigací špatně měří výdrž; záleží na tom, jaké baterie použijete.

eTrex 10

Naprosto základní model, který pořídíte za 2 990 Kč. Nedotykový černobílý displej 2,2" má rozlišení jen 128 × 160 bodů, což ale pro základní orientaci stačí. Umí zobrazit i mapy Openstreet, kvůli čb provedení jsou méně přehledné. Malá paměť stačí ale jen na malé úseky, například jeden kraj. 

Nenajdete zde žádné rozšířené funkce, v podstatě jen ukáže rychlost chůze, běhu nebo jízdy na kole, může zaznamenávat aktivitu a ukáže na basemapě. Chybí barometr, takže výškoměr je pouze z GPS. Neuvidíte ta nastoupané metry během aktivity.

eTrex 20x

Výrazně lepší je model e20x. Nabízí už barevný displej, a to s vyšším rozlišením: 240 × 320 bodů, což na zobrazení mapy bohatě postačuje. V dodávce jsou mapy dvě: Topo Czech Lite s měřítkem 1:25 000 a podle verze Topo Active Europe východní nebo západní Evropy. S východní Evropou stojí 4 990 Kč, se západní 5 490 Kč.

Toto rozdělení není moc příjemné, pokud jezdíte například na Slovensko a do Rakouska, tyto dvě mapy se nepotkají. Důvodem omezení může být jen 4GB paměť (západní Evropa má přes 3 GB), nicméně je tu slot na karty SD. Zkrátka druhou půlku mapy si budete muset dokoupit zvlášť.

eTrex 20x nemá barometr a nepodporuje snímače ANT+ jako senzor tepu, externí čidlo teploty nebo čidlo rychlosti a kadence na kole. Na smart notifikace a propojení přes Bluetooth s mobilem také můžeme vzhledem ke stáří přístroje zapomenout.

eTrex 30x

Jde o stejnou navigaci jako eTrex 20x, navíc je tu ale barometr či podpora senzorů ANT+. Stejně jako nižší model i eTrex 30x se prodává s mapou Topo Czech v měřítku 1:25 000 a s půlkou mapou Evropy. Verze s východní stojí 5 990 Kč, se západní pak 6 490 Kč.

eTrex 25 Touch Europe46

Novější model eTrex dostal do vínku dotykový displej, který je navíc o něco větší - místo 2,2" má rozměr 2,6". Je kapacitní, tj. lze jej ovládat jen letmým šudláním jako mobilní telefon. (Starší rezistivní byly tlakové a bylo potřeba použít větší síly při dotyku.) To ale přináší těžkosti ve chvíli, kdy prší, máte zpocené ruce nebo na rukou prstové rukavice.

Zvláštní rovněž je, že displej má nižší rozlišení, jen 160 × 240 px. Nicméně zobrazení mapy je stále docela detailní. Díky (anebo kvůli) dotykovému displeji tu není žádné ovládací tlačítko kromě zapínacího. V menu a v aktivitě se tak orientuje jen dotykem. Když sedíte na odpočívadle, je to v pohodě. Ale za jízdy nebo za běhu je to peklo. Ocenil bych alespoň tlačítka pro přepínání datových obrazovek v aktivitě.

Oproti nedotykovým verzím tu najdete mapu celé Evropy - díky větší paměti. i přesto tu najdete ještě slot na karty microSD. K navigaci je k dispozici také registrační kód k Topo Czech Lite v měřítku 1:25 000, kterou si snadno stáhnete z webu. Po vzoru eTrex 2x Tento model neumí ANT+ snímače a nemá barometr. Navigace stojí 6 490 Kč.

eTrex 35 Touch Europe46

Identický model s eTrex 25 Touch, navíc ale získáte řadu důležitých funkcí jako barometr či připojení k mobilu pomocí Bluetooth a tedy chytré notifikace či možnost nahrání aktivity do deníku Connect. S tím souvisí i Live Tracking, tedy sdílení polohy s ostatními uživateli, kteří mají kompatibilní zařízení.

Zásadní může být pro někoho i možnost připojení ANT+ snímačů jako kadence nebo senzor teploty. Navigace také díky ANT+ umí ovládat další zařízení, například kameru Virb. Cena činí 7 990 Kč, což není špatné.