Zkušenosti: Cyklonavigace Edge 540, 840 a 1040 získají s novým updatem funkce z nového modelu Edge 1050

4.7.2024
Samozřejmě nedostaneme funkce, které jsou závislé na hardwaru, ale ty softwarové ano. Jde například o vylepšenou detekci stoupání, soutěže při jízdě ve skupině, možnost nahlášení překážky na trase atd. (doplněno)
Překážka na cestě

Novinkou je možnost upozorňovat ostatní Garmiňáky na nestandardní situaci na trase


Souběžně s uvedením nového modelu cyklonavigace Edge 1050 přidal Garmin některé nové funkce také do modelové řady x40 - tedy Edge 540, 840 a 1040. Zatím v betě (23.09), ale minimálně osahat si je už můžete.

Já nový firmware testuju více než týden a dojmy jsou zatím spíše rozporuplné. A to zejména kvůli extrémnímu zpomalení přístroje, v mém případě Edge 1040. Dříve celkem svižná navigace začala extrémně lagovat, rolování doplňky je pomalé, přepínání obrazovek za jízdy má takové zpoždění, že často pakuji pohyb a obrazovky se přepnou dvě atd. Ale je to beta, tak snad si toho Garmin všimne; nyní je můj Edge 1040 na hranici použitelnosti. 

Nepřehlédněte: Cyklonavigace Edge 1050: Zcela nový displej s vyšším rozlišením. Ale bez soláru a s kratší výdrží

Pár prvních dojmů

Rozhodně zajímavou funkcí je upozornění na problém na cestě. V rakouských Korutanech už na mě několikrát vyskočilo hlášení o překážce na cestě, ale nepotvrzené. Pokud překážku nahlásíte, je nutno, aby i někdo potvrdil. Teprve pak nebude Edge touto cestou routovat. Jinak na vás jen vyskočí hlášení. Já třeba nahlášenou překážku na cestě nepotkal.

Super funkcí je pak upozornění na nadměrný provoz na silnici/komunikaci, k níž se blížíte. Máte možnost se pak dané komunikaci vyhnout. Zatím se mi ukázala jen při volbě silniční cyklistiky, ale počítám, že funguje s jakýmkolim profilem. Dobré je také upozornění na jiným typ cesty - když jedete například na silničním kole a trasa vede cestou pro MTB apod.

A poslední funkcí, kterou hodně oceňuji, je doslova instantní odezva na změnu stupně stoupání a klesání. Srovnával jsem s Fénix 7X Pro a Edge 1040 je nyní rychlejí a reaguje o poznání lépe. A to se fakt hodí. Bohužel, potíž s vykreslováním tlustých silnic na mapě Topo Czech nezmizel; na mapě Topo Europe je vše ok, jak jsem si ověřil v Korutanech. 

Čtěte dále: Cyklonavigace Edge po delší době s novým firmwarem. Opravuje řadu chyb. Ale zhoršil přehlednost mapy 

Zkrátka vylepšení jsou fajn, jen se těším, až to bude finálka a rychlost Edge 1040 se vrátí do normálu. Také bych ocenil, kdyby mi správně fungovaly snímače a nemusel jsem před jízdou často restartovat. Je to docela otravné a zatím jsem nepřišel na to, jak se tohoto problému nějak bezbolestně zbavit. 

Tip: Cyklonavigace Edge 1040: Špičkové zařízení, ale s jedním zásadním problémem, který přetrvává


Velká recenze Edge 1040:


 

Přehled nových funkcí stručně

Ocenění při skupinových jízdách GroupRide a soutěže ve stoupání: Zahrnuje jak výzvy/soutěže ve stoupání v polovině jízdy, tak i ocenění po jízdě. Mělo by to vás to motivovat, když jedete ve skupině, k vyšším výkonům. Nemám to ale jak otestovat, protože jezdím téměř výhradně sám nebo s rodinou. 

Detekce incidentů při skupinových jízdách GroupRide: Pokud při jízdě ve skupině dojde k havárii, upozorní to ostatní ve skupině velmi hlasitým upozorněním. Vaši přátelé to nepřehlédnou, ani když přehlédnou vás.

Podpora nebezpečí na cestě: Díky tomu můžete nebezpečí na cestě (nebezpečná zvířata, překážky, výmoly, kluzké věci a obecná nebezpečí) jak hlásit, tak je i vidět. Viděná nebezpečí pak můžete potvrdit/odmítnout. Když klepnete na mapu, ukáže se kromě standardní ikony pro návrat na hlavní obrazku také tlačítka pro přidání nebezpečí.

Podpora typů povrchů, a to i na mapě: Tato možnost zahrnuje nadcházející upozornění na nezpevněné cesty během jízdy a typy povrchů silnic v přehledu po jízdě. Čili když jedete se silničním kolem, budete vědět, že nadcházející odbočka je pouze pro gravel či MTB apod. 

Podpora stahování map přes Wi-Fi (pouze 840/1040): Díky tomu není nutné připojovat počítač, abyste si mohli stáhnout mapy jiných regionů nebo aktualizovat stávající mapy. Nyní k tomu dojde přes Wi-Fi. Model Edge 540 není podporován kvůli problémům s vytížením paměti (má jí prostě málo, jen 16 GB).

Sdílení Garmin Share: To umožňuje přenášet trasy, místa a tréninky do jiných zařízení Garmin přímo, bez nutnosti připojení k internetu. Je to něco jako možnosti přenosu ze starých časů, ale zcela přepracované a navržené jako nový standard pro cyklistická zařízení Garmin, nositelná zařízení a další zařízení (objeví se i v příštích veřejných betaverzích hodinek Fenix 7/Epix).

Přepracovaný nástroj Course Creator (pouze modely 840/1040): Umožňuje vytvářet vícebodové trasy přímo v přístroji, oproti dřívějším trasám pouze okružním a jednosměrným.

Možnost úpravy větru a výdrže do průvodce výkonem (PowerGuide): Průvodce výkonem nyní v podstatě zohlední případy, kdy se vaše výdrž vyčerpá příliš rychle nebo se změnily povětrnostní podmínky.

Aktualizovaný algoritmus pro sledování stupňů při stoupání a klesání, který reaguje mnohem rychleji: Díky tomu je odezva stupňů, například když máte krátký/strmý úsek, který se rychle změní z 0 % na 10 %, téměř okamžitá. Dříve tu bylo celkem velké zpoždění. 

Kompletní přehled novinek a oprav ve firmwaru 23.09

 • Přidány ocenění při jízdě ve skupině (GroupRide) a možnost soutěží ve stoupání. 
 • Přidána podpora pro nebezpečí na silnici. Upozornění na překážky a nebezpečí zadávají a schvalují přímo cyklisté
 • Přidáno nastavení větru a staminy do průvodce výkonem (PowerGuide)
 • Přidána podpora typů povrchů včetně na mapě, upozornění na nezpevněné cesty během jízdy a přehled povrchů po jízdě 
 • Přidána podpora stahování map přes Wi-Fi
 • Přidán přepracovaný nástroj pro tvrobu trasy (Course Creator)
 • Aktualizován algoritmus stupně stoupání, který je mnohem citlivější
 • Přidána podpora pro mapy Indie 
 • Přidány předvolby převodů pro 12rychlostní kazety SRAM
 • Přidán QR kód pro rychlé propojení účtu Strava s Garmin Connect
 • Vylepšeno zadávání fonetické zadávání na klaávesnici a ruční psaní
 • Opravena detekce připojení USB při přechodu z režimu pozastavení
 • Opravena priorita oznámení o odpočítávání časového limitu detekce události před ostatními oznámeními
 • Opravena nekonečná výzva ke kalibraci nadmořské výšky po ruční kalibraci 
 • Odstraněn tón z výzvy ke kalibraci nadmořské výšky
 • Opravena interakce přepínače ztlumení v doplňku oznámení
 • Opraveno pozastavení navigace
 • Zlepšena rychlost vyhledávání měst
 • Přidána podpora aliasů pro vyhledávání pro zlepšení vyhledávání polohy. 
 • Opraveno nezobrazení tlačítka jízdy po přijetí a přezkoumání připojeného bodu zájmu. 
 • Opraveno jméno pro párování telefonu

Diskuse k článku (11)