Uživatelská recenze hodinek Forerunner 235: Běžecký model střední třídy se snímačem tepu

15.1.2018
Hodinky Garmin Forerunner jsem zakoupil v dubnu 2017 a od té doby jsem je využil na více jak 2 500 km aktivit. Jak jsem s hodinkami spokojen, jaké jsou jejich klady a zápory?
Fitness vzhled hodinek

Na hodinky si můžete dohrát libovolný vzhled z Connect IQ. To je rozdíl oproti levnějším modelům FR 30 a FR 35


Na Facebooku Života s Garminem jsem nedávno publikoval výzvu, že rád zveřejním uživatelské postřehy z používání produktů Garminu. Na výzvu zareagoval Ivo Rolčík, který sepsal své zkušenosti s hodinkami Forerunner 235. Zde jsou...


Hodinky samotné jsou velmi lehké, na ruce nejsou prakticky vůbec cítit. Silikonový náramek je velmi příjemný a obepne opravdu každou ruku. Nerozepíná se a kůže pod hodinkami dýchá. Součástí hodinek je měřič tepové frekvence, který lehce vystupuje ze spodní části. Pár dní jsem měl na kůži otlak, stačilo ale pásek povolit a otlak zmizel. S hodinkami lze i plavat. Za dobu používání nebylo co se týče konstrukce nic, co bych vytknul. 

Snadné nastavení

Hodinky je potřeba při prvním spuštění spárovat s aplikací Garmin Connect, která lze stáhnout zdarma. Jde o rychlé a bezproblémové spárování, v mém případě s telefonem Samsung A5 2016 nenastal žádný zádrhel. Nutné je mít spuštěné Bluetooth a mobilní data či Wi-Fi. Některá nastavení lze provést v mobilní aplikaci, některá přímo v hodinkách. Aby hodinky zaznamenávaly veškeré údaje správně, je potřeba, mimo jiné, nastavit věk, pohlaví, váhu a výšku.

Hodinky umožňují nastavit i tzv. notifikace na příchozí hovor, SMS zprávy a podobně. Každý si tak nastaví, co mu vyhovuje, což je velká přednost. Stačí mít pak zapnuté Bluetooth a být v dosahu telefonu, to znamená cca do 5 metrů od  mobilního telefonu. Při větší vzdálenosti dochází k výpadku signálu, na to hodinky upozorňují textem, vibrací a pípnutím. Samozřejmostí je i budík, který opravdu příjemně vzbudí vibrováním.

Hodinky mají celkem pět tlačítek, ovládání je jednoduché, lze se mezi jednotlivými obrazovkami vracet i zpět. 

Hodinky hlavně pro běh

Osobně využívám hodinky nejčastěji na běh a turistiku, lze je využít ale i na kolo. Načtení GPS signálu je velmi rychlé, nejčastěji do 10 až 15 sekund, opět na to hodinky upozorní vibrací a pípnutím. V hodinkách je možnost mít spuštěné nejen klasické GPS, ale i Glonass, což určitě doporučuji pro větší přesnost.

Co se týče přesnosti měření, musím jen chválit, měření je opravdu velmi přesné, odchylka na 1 km je v řádu maximálně metrů, většinou i mnohem méně. V mapě je i poznat, na které straně komunikace jsem se pohyboval. Signál se neztratí ani v hustší zástavbě, ani v lese, pouze ve skalách je přesnost horší, kvůli omezenému výhledu na oblohu.

Při samotné aktivitě je v předem daných intervalech pípnutím a vibrací hlášeno dosažení daného intervalu, nejčastěji tedy po 1 km (při běhu), údaj o čase uplynulého kola na obrazovce vydrží cca 10 sekund, takže je dostatek času na přečtení.

V hodinkách lze také nastavit datové obrazovky, kde jsou informace o vzdálenosti, rychlosti aktuální či průměrné, tepové frekvenci či zóně tepu. Vše si lze upravit na míru dle vlastní potřeby. Přepínání mezi obrazovkami je jednoduché, rychlé a lze zvládnout i v tenkých rukavicích. Při aktivitě je lepší mít pásek hodinek utažený více, aby měření tepu nemělo výpadky. Nutné je také mít ruku zahřátou, v opačném případě pulsy nebudou přesně. 

Po ukončení aktivity se dle pokynů na obrazovce data uloží a po spuštění aplikace Garmin Connect, kde je nutné spustit mobilní data či Wi-Fi, se data nahrají na server a zobrazí v aplikaci či na webu.

Zajímavou funkcí je on-line sdílení aktivity, kdy se data v cca dvouminutových intervalech zasílají na server Garminu a lze tak aktivitu sdílet buď s vybranými lidmi (dostanou email s linkem), anebo na sociálních sítích. 

Hodinky lze použít i jako trenéra, kdy v předem daných intervalech upozorňuje na změny tempa. Tuto funkci jsem ale doposud nevyužil.

Propojení hodinek s telefonem

Jak již bylo zmíněno, mobilní aplikace Connect potřebuje připojení k internetu, aby bylo možné sledovat všechna naměřená data. Mezi základní informace patří počet kroků. Měření je dle mě velmi přesné, a to jak při chůzi, tak při běhu. V grafech se zobrazuje počet kroků v denní době, vše se ukládá i do historie, která lze zobrazit buď po dnech, týdnech či měsících zpětně. Při jiných aktivitách, jako například vytírání, krájení, řezání pilkou apod. se může načíst nějaký ten krok navíc, celkovou denní statistiku to všal naruší jen minimálně. U kroků lze nastavit denní limit, buď statický a nebo dynamický. Osobně využívám ten dynamický, který se mění dle ušlých kroků za poslední týden.

Podrobně zobrazuje aplikace Garmin Connect proběhlé aktivity. Dozvíte se tak nejen celkovou vzdálenost, ale i časy za jednotlivé kilometry, celkové převýšení, spálené kalorie, k dispozici jsou i grafy. Lze vkládat k jednotlivým aktivitám i fotografie. Hodinky také umí spočítat V02 max, tedy výkonnost běžce. Zajímavou funkcí je i předem vypočetný čas, za který by se dala uběhnout vzdálenost 5 km, 10 km, 21 km a 42 km. Samozřejmostí je i zobrazení osobních rekordů, jak v aplikaci, tak přímo v hodinkách.

Měření pulsu a spánek

Přesnost měření pulsu mě mile překvapila, porovnal jsem naměřená data s profesionálním Oxymetrem, tak také EKG přístroji. Pulsy se prakticky nelišily. Mimo aktivity nemám pásek na hodinkách pevně utažen, aby kůže pod hodinkami mohla dýchat, i přesto je měření celkem přesné a bez výpadků. Pouze při aktivitě pásek utáhnu. 

Hodinky také měří kvalitu a délku spánku. K přesnějšímu měření se využívá i tepová frekvence ve spánku. Z grafu se poté dozvíte, kolik hodin a minut byl tvrdý spánek, jak dlouho jste spali lehce, případně kdy a na jak dlouho jste se v noci vzbudili. Měření je dosti přesné, pouze pokud hodinky nabíjíte před spaním, může se stát, že doba nabíjení bude započtena do spánku. Ale i na nepřesnosti Garmin myslel a lze ručně upravit jak dobu usnutí, tak i probuzení.

Spotřeba baterie

Podle výrobce by hodinky měly vydržet 9 dní provozu bez spuštění aktivity. Vzhledem k tomu, že za den se spotřebuje cca 10 % baterie (zapnuté Bluetooth i měření pulsu), je to reálné. Při spuštění aktivity s GPS + Glonass se spotřeba baterie zvýší na cca 12 % za hodinu, při samotné GPS to je asi 10 %.

V chladnějším prostředí je spotřeba malinko vyšší. Spotřebu také zvyšuje podsvícení či zapnuté Bluetooth. Nabíjení baterie trvá cca dvě hodiny, připojení „kolíbky“ a USB je velmi jednoduché a rychlé.

Connect IQ 

Do hodinek lze nahrávat různé vzhledy či aplikace. Osobně využívám jen jiný základní vzhled, kde mimo času se mi zobrazuje graf pulsu za poslední čtyři hodiny s minimální a maximální naměřenou hodnotou, východ a západ slunce, denní kroky, pulsy a stav baterie. Z počátku jsem využíval ještě nahranou aplikaci na chůzi, ale docházelo k zaseknutí hodinek, po odinstalaci se problém již nevyskytl.

Závěr

Značka Garmin zaručuje kvalitu, o které jsem se za dobu používání osobně přesvědčil. Hodinky jsou lehké, pro hobby běžce či cyklisty myslím zcela dostačující. Velké množství naměřených dat lze následně zobrazit v povedené aplikaci, která je přehledná a zajímavě zpracovaná. I na webu lze data spravovat, propojení je možné i s dalšími aplikacemi, jako je např. Endomondo. Kdo je soutěživý typ, může virtuálně „soupeřit“ s dalšími uživateli Garmin přístrojů v počtu kroků či si zobrazovat jejich aktivity.

Čitenost displeje je výborná jak na slunci, tak ve tmě. Velkým plusem je čeština jak v hodinkách, tak i v aplikaci. Hodinky rozhodně doporučuji zakoupit, jde o kvalitní produkt.


A co vy? Nechcete napsat něco podobného, co by naší malé komunitě pomohlo v rozhodování, jaký produkt Garminu si pořídit? Ozvěte se na FB Života s Garminem.


Diskuse k článku (0)
Tagy: