Satelitní systém Galileo přichází i na starší modely hodinek Garminu: Fénix 5 a Forerunner 935

29.6.2018
S uvedením nové generace hodinek Fénix 5 plus a cyklopočítače Edge 130 přichází Garmin s podporou satelitního systému Galileo. Softwarovou aktualizací jej ale získaly i starší modely hodinek, Fénix 5 a Forerunner 935
Máme Galileo

Kromě kombinace GPS+Glonass je nyní dostupná i kombinace GPS+Galileo


Hodinky Forerunner 935 dostaly před dvěma dny finální firmware 9.60, jehož součástí je kromě jiného také podpora pro Galileo. Firmware se mi aktualizoval bezdrátově (OTA), volbu pro Galileo jsem však v nastavení nenašel. Teprve po připojení hodinek k počítači se mi do nich stáhnul potřebný ovladač GPS 2.20, s nímž pak už volba GPS+Galileo v nastavení aktivity vidět je. 

Majitelé Fénix 5, 5S a 5X si musejí stáhnout betu 9.71, finálka s Galileo zatím dostupná není. Firmware najdete na webu Garminu: Fénix 5/5S, Fénix 5X. Kromě samotného firmwaru je nutno do hodinek (složka /GARMIN/REMOTESW) nahrát i soubor GUPxxxx.GCD ze složky GPS_v220. Jinak Galileo nepoběží.

Nepřehlédněte: Galileo podporuje také cyklopočítač Edge 130

A jedeme!

Nedalo mi to a Galileo jsem hned vyzkoušel. Inicializace hodinek byla stejně svižná jako obvykle, a tak jsem vyrazil. Na hodinkách mám nastaven autostop, stopky se tedy pauznou při zastavení. Na vlakovém přejezdu, kde jsem zastavil poprvé, mne překvapilo, že pauza nebyla okamžitá jako u GPS, ale stopky se zastavily až po cca 10 sekundách. 

To samé se stalo při rozjezdu, hodnikám celkem dlouho trvalo, než poznaly, že se hýbu. Při další zastavení a rozjezdu se situace opakovala s tím, že se hodinky zaseknuly. Natvrdo, což se mi nestalao ani nepamatuji. Pomohl jen restart, naštěstí se aktivita probrala a bylo možno pokračovat dál. Galileo jsem ale raději vypnul a jel dál jen s GPS.

Zvláštní, hodně zvláštní

Po dojezdu a uložení aktivity jsem začal zkoumat Galileo dál. A skutečně, pokud je tento systém aktivován, mají hodinky pomalý rozjezd a dojezd - i když už jedu kolem 25 km/h, rychlost na hodinkách se s tím srovná až po celkem dlouhé době. A to samé při zastavení. I když prokazatelně stojím, hodinky jako by odpočítávaly 20, 18, 16... Zkrátka reakce na změnu rychlosti jsou zoufale pomalé.

Těžko říct, zda je to obecná vlastnost, či zda jde jen o moje hodinky, proto bych všechny, kdo mají Galileo aktivní, aby se podělili o svoje vlastní zkušensoti. Já budu každopádně testovat dál, ale tentokrát už se sekundárním zařízením pro záznam, abych mohl srovnávat.