Recenze hodinek Forerunner 970: Lehké, nositelné, parádní displej. Tělo, prostředí, hlasové funkce (1.)
Hlavní záložky
O hodinkách Forerunner 970, které stejně jako Fénixy 8 považuju za celkem přelomové, jsem napsal řadu článků. Ať už šlo o představení s novinkami, přehled nových sportovních metrik, první dojmy, což je taková minirecenze po několika dnech s hodinkami na ruce, srovnání s Fénixy 8 (jas displeje, hlasové funkce), srovnání s Forerunnery 965, test výdrže v porovnání s FR 965 a Fénixy 8, ukázal jsem všechny ciferníky, co hodinky mají, srovnal výdrž s Venu X1 atd.
Hodinky Forerunner 970 můžete zakoupit v obchodě Pulsmetry.cz
Je toho už tolik, že se mi už ani nechtělo publikovat klasickou recenzi. Kdo chtěl, ten už si všechno přečetl a vše podstatné se dozvěděl. Když jsem to ale vzal z druhého konce, těch článků už bylo tolik, že není jednoduché se v nich zorientovat a najít to podstatné. A tak jsem své stanovisko přehodnotil a připravil spíše než klasickou recenzi takový souhrn, v němž odkazuju na podrobnější texty s tím, že vše důležité ale najdete v tomto textu.
Jednotlivé odkazy najdete u patřičných statí, sem je dávám pro přehled, abyste se mohli případně rychle dostat k požadovaným informacím, a to pěkně chronologicky:
- Hodinky Forerunner 970 na scéně: Nový snímač, svítilna LED, volání. V podstatě Fénixy 8 bez potápění
- Nové sportovní a fitness funkce, které se objevily ve Forerunnerech 570 a 970. Časem přijdou i do dalších
- První dojmy: Hodinky Forerunner 970 jsou jako Fénixy 8 v těle FR 965. Potěší jasnějším displejem
- V čem jsou hodinky Forerunner 970 lepší než Fénixy 8? Mají jasnější displej a hlasitější reproduktor
- Srovnání: Hodinky Forerunner 970 vs. Forerunner 965. Přehled novinek, funkce, metriky, přesnost a výdrž
- Všechny ciferníky hodinek Forerunner 570 a 970. Čtrnáct digitálních a pouze dva s ručičkami
- Test výdrže hodinek Forerunner 970. Vyšší jas displeje, svítilna a hlasové funkce si berou svou daň (+ srovnání s FR 965)
- Jasnější displej AMOLED v hodinkách výrazně zlepší uživatelský zážitek. Jak si stojí vedle Apple Watch?
- Srovnání: Hodinky Forerunner 970 vs. Fénix 8. Design a styl vs. lehkost a boží displej, reálná výdrž
- Fotosrovnání: Forerunner 970, Forerunner 965, Fénix 8 a Epix. Displeje, safír, Gorilla a Gorilla DX
V těchto článcích najdete také i další fotografie, do recenze jsem nedával všechno, protože by toho bylo fakt moc.
Ideální? Skoro
Sám se až podivuju, kolik času jsem hodinkám věnoval. Ale je to logické, pro mě jsou to hodinky, co fakt považuju za velmi povedené a aktuálně je preferuju před všemi ostatními, co Garmin nabízí. Venu X1 jsou pouze dotykové a mají slabou výdrž, Fénixy 8 AMOLED mají nízký maximální jas displeje a jsou těžší, Endura 3 by byla fajn, jenže jsou to celkem cibule, F8 Solar zrovna tak, Instincty 3S mám fakt rád a líbí se mi, ale chybí jim některé funkce a mapy.
Forerunnery 970 jsou z tohoto pohledu skoro ideální hodinky, nositelné, lehké, tenké, mají velký a jasný displej, a jediné, co by mohly mít lepší, je výdrž. Nicméně čtyři až pět dnů v mém běžném režimu (2 hodiny s GPS bez map a navigace) považuju za spodní limit komfortního používání. A fakt se těším, až Garmin ukáže displej microLED, který bude mít se stejným jasem delší výdrž – tedy jak všichni doufáme.
A hned na začátku tady vyplivnu přehled nových funkcí oproti Forerunnerům 965, ať máme jasno a já na nic nezapomenu:
- displej s vyšším maximálním jasem
- místo Gorilla Glass DX tu máme safír
- vestavěná svítilna LED
- optický snímač páté generace Elevate 5
- měření EKG a teploty pokožky
- reproduktor a mikrofon
- logika uživatelského prostředí převzatá z Fénixů 8
- večerní report (novinka v rámci Garminu)
- odhady minulé ovulace pro sledování zdraví žen (novinka v rámci Garminu)
- nové běžecké metriky
- podpora strukturovaných tréninků pro triatlon a více sportů obecně
- 15 nových sportovních profilů, včetně Chůze se zátěží (Rucking)
Srovnání: Hodinky Forerunner 970 vs. Forerunner 965. Přehled novinek, funkce, metriky, přesnost a výdrž
A jdeme na další čtení…
Tři barvy, jedna velikost
Přestože všichni jsme ještě na jaře očekávali, že Garmin jako nástupce hodinek FR 965 uvede model FR 975, nakonec se ukázal pod označením FR 970. Současně s ním byly uvedené hodinky FR 570 jako nástupce FR 265. Zatímco FR 970 jsou nabízené jen v jediné velikosti 47 mm, FR 570 si můžete koupit i v menším provedení 42 mm. A je škoda, že totéž nejde u FR 970. Přitom mapové Fénixy 8 tu máme hned ve třech velikostech.
Úvodní cenu hodinek nastavil Garmin na 18 790 Kč, což je o dost více, než kolik stály při uvedení FR 965 – 15 990 Kč. Ale stále je to výrazně méně než safírové Fénixy 8, které mají doporučenou koncovku 26 290 Kč, nicméně běžně se prodávají za 23 990 kč. Forerunnery 965 pak dnes můžete koupit už za 12 890 Kč, a to je velmi výhodná cena, pokud nepotřebujete svítilnu nebo hlasitý reproduktor.
V prodeji jsou celkem tři barevná provedení, standardní černé s tmavě šedou lunetou, žlutým nápisem Forerunner a černošedým řemínkem, bílé s bíložlutým řemínkem, titanovou lunetou a žlutým nápisem Forerunner a konečně kávově šedé s nazlátlou lunetou, fialovým nápisem Forerunner a šedofialovým řemínkem. Mimochodem, vnitřek řemínku je napůl průhledný, což vytváří zajímavý efekt.
Velmi lehké a skvěle nositelné
Fyzické rozměry zůstaly stejně jako u FR 965, jen se nepatrně zmenšila tloušťka, ta činí pouze 12,9 mm, zatímco FR 965 mají 13,2 mm. Fénix 8 AMOLED 47 mm pak mají se stejnou velikostí pouzdra 13,8 mm. Pokud jde o tloušťku, počítá se doslova každá desetina milimetru. Musím ale uznat, že ten rozdíl jsem poznal jen ve chvíli, když jsem si hodinky FR 970 a 965 položil vedle sebe na stůl, na ruce nikoliv.
V tomto ohledu jsou parádní Venu X1, které jsou jen 7,9 mm silné, ale tam už je to výrazně na úkor výdrže. Hmotnost FR 970 činí 56 gramů včetně silikonového řemínku; FR 965 mají 53 gramů. Přidané komponenty jako svítilna, reproduktor či mikrofon holt něco váží. Bohužel, s menší tloušťkou a nutností zastavět tento nový hardware mají hodinky méně místa pro baterii, která má výrazně nižší výdrž v režimu hodinek, ale o tom až dále.
Každopádně hodinky na ruce sedí naprosto parádně a když sundám silikonový řemínek a nasadím UltraFit, je to úplná pohádka, hodinky mají jen 44 gramů. Pokud srovnávám s Venu X1, je to skoro plichta, ty mají s řemínkem ComfortFit 40 gramů, čili v podstatě stejně, jen jsou tenčí. Výhodou řemínku ComfortFit je možnost jej rozepnout, což u UltraFitu nejde. A tudíž je nelze dát třeba na řídítka kola.
Standardní silikonový řemínek nelze vyměnit jen tak, potřebujete k tomu ostrý nástroj, nejde o standard QuickRelease. O to lépe drží na ruce a nestane se tak, že by vám hodinky někdo vykopnul z ruky během plavání při triatlonu. Mimochodem, řada FR 265 nebo 570 používá standard QuickRelease. Obě tyto provedení mají stěžejku vestavěnou v řemínku, ale QR má pacičku pro snadné uvolnění a výměnu.
Displej svítí, svítí hodně
Displej je stále typu AMOLED o velikosti 1,4" a jak jinak než s dotykovým ovládáním, které se může někomu hodit, já však v 99 % případů používám tlačítka, které mi vyhovují daleko více při sportovních aktivitách. Rozlišení displeje je standardních 454 bodů, tady nedošlo k žádné změně. Co ale Garmin zlepšil, a to výrazně, je jas displeje. Moje dřívější výtky na to, že AMOLED od Garminu svítí málo, jsou ty tam.
Pocitově je maximum zhruba 1,5× vyšší, možná i dvojnásobně, ale to nemám, jak ověřit, protože Garmin svítivost displeje neuvádí. Když mám vedle sebe FR 970 a AW s 2 000 nity, tak mi AW trošku přijdou jasnější, zejména venku. Ať je to tak či onak, jas displeje je dostatečný i v režimu nízkého jasu (bludička), kde jsou hodinky čitelné i s mapou na poledním slunci. Když mám vedle sebe Fénixy 8 s maximem jasu a FR 970 s bludičkou, je to skoro (ale opravdu jen skoro) srovnatelné. A to je pro mě game changer.
Fotosrovnání: Jasnější displej AMOLED v hodinkách výrazně zlepší uživatelský zážitek. Jak si stojí vedle Apple Watch?
Zatímco FR 965 anebo Fénixy 8 byly slušně použitelné na ruce, kdy si člověk může hodinky natočit směrem od slunce, FR 970 jsou vidět i na přímém slunci. Není to stále tak dobré jako MIP, ale když jsem měl na řídítkách Enduro 3 či FR 955, tak jsem rozhodně netrpěl, naopak, kromě poledního slunce mi FR 970 vlastně přišly lepší. Stačí, když slunce svítí jen trochu z boku a nový AMOLED je lepší jak MIP. Za mě palec nahoru.
Trošku nevýhodou je naopak nemožnost snížit jas – i na nastavení 1/3 je stále dost vysoký, takže navečer doma hodinky zbytečně přepalují. Přitom pro spánek mám možnost nastavit jas ve čtyřech krocích, a totéž bych ocenil i pro režim hodinek. Mimochodem, v aktivitě mám nastavené 1/3 místo 3/3, protože v praxi je tam jen minimální rozdíl a nastavení 1/3 mi fakt stačí i za letního dne. Hodinky jsou v tomto režimu stále silnější než F8 na 3/3. Zajímavé.
Život bloggera: Nové hodinky mají tak jasný displej AMOLED, že na slunci dohání MIP. Je čas na změnu
Safír. Poprvé v této třídě
Při uvedení na trh se hodně řešilo safírové sklo, které Garmin použil u řady Forerunner poprvé. Na FR 970 je to jediná volba, což je pro překvapení spíše nemilé, protože já si safírem fakt moc nerozumím skrze odlesky. Gorilla Glass DX na FR 965 je pro mě rozhodně lepší volba a ve spojení s jasným displejem by to byla parádička.
Na druhou stranu zaoblený safír je lepší než Gorilla, aspoň se tolik nepoškrábe. Na FR 965 jsem pochytal první škrábance už nějakých 14 dnů po koupi. Garmin ale naštěstí safír zapustil o kousek více než u FR 965, nicméně stále není pod úrovní lunety. Když hodinky položím safírem na stůl, stále „nejedu“ po lunetě, ale po safíru. V tomto ohledu jsou Fénixy 8 lepší.
Musím ale přiznat, že mi na FR 970 už safír tolik nevadí jako třeba na Epixech nebo F8, a to právě díky jasnějšímu displeji, který už si s odlesky poradí lépe. Odlesky mi obecně vadí spíše na displeji MIP, který často nemá dost jasu, aby je „přerazil“. Obecně se mi se safírem používají hodinky s AMOLED lépe než MIP (F7X Pro, Enduro 3), kde jsem z něj trošku nešťastný.
Safír v hodinkách: Extrémně tvrdý krystal. Nezničitelný ale není. Vlastnosti, výroba, použití
Když jsem srovnával FR 970 se safírem, F8 s Gorillou bez antireflexu a FR 965 s Gorillou DX, bylo jasně poznat, že safírový AMOLED má nejhorší kontrast a strop či obloha se na něm leskne nejvíce. Fénixy 8 jsou někde mezi a FR 965 s DX jsou naprostá pohádka. Kdyby mi Garmin nabídnul možnost mít FR 970 se zapuštěnou Gorillou DX nebo jiným antireflexem, budu si chrochtat blahem. Doslova.
Fotosrovnání: Forerunner 970, Forerunner 965, Fénix 8 a Epix. Displeje, safír, Gorilla a Gorilla DX
Plast, plast a trocha toho titanu
Oproti FR 965 nic ale nezměnilo ohledně provedení hodinek, stále tu máme tělo z tvrzeného polymeru včetně dýnka a tenkou titanovou lunetu. Ta ale imho vypadá o něco lépe než na FR 965, možná je to tím, že popisky tlačítek jsou v okraji displeje, nikoliv na lunetě. Jinak tloušťka lunety je stejná a mě by se fakt líbilo, kdyby byla trošku širší, hodinky by imho vypadaly lépe a více jako Fénixy.
Odlišné je pak tlačítko Start, které už není oválné, ale standardně kulaté. Novinkou je logo Forerunner mezi pravými tlačítky, které má barevné provedení dle modelu a není to jen nápis na plastu, ale svébytný prvek. Oproti F8 ale není krytkou mikrofonu, FR 970 totiž nejsou určené pro potápění a dodatečná ochrana není nutná. Zatímco F8 mají vodotěsnost 10 ATM a certifikací pro potápění do 40 m, FR 970 mají standardních 5 ATM a jsou určené jen pro povrchové sporty.
Taková normální tlačítka
Tlačítka pro ovládání hodinek jsou naprosto standardní, nemáme tu tedy indukci jako u Fénixů 8, které potřebují indukční tlačítka kvůli potápění. Platí pro ně tedy stejná pravidla jako pro všechny ostatní, tedy nemačkat je pod vodou, aby přes těsnění nepronikla voda dovnitř. A pokud se koupete ve slané vodě, hodinky umýt ve sladké vodě a tlačítka mačkat, až vyschnou.
Další detaily: Plavání v moři s hodinkami. Škodí slaná voda? A co potápění?
Přijde mi, že se ale mechanika tlačítek oproti dřívějšku trochu zlepšila. Po čase se mi na FR 965 objevily dvojstisky, které mi celkem vadí – ale nejsou tak výrazné, jako na FR 255 nebo FR 955. Problém je, že dvojstisk je na každém tlačítku jiný, a to je jakési takové nepříjemné. V tomto ohledu jsou super Fénixy 7X Pro či Fénixy E, které ničím podobným netrpí a mechanika je naprosto dokonalá.
A Forerunnery 970 jsou tak někde mezi „starými“ FR 965 a Fénixy 7X Pro. Zvukově se každé tlačítko projevuje trošku jinak, ale opravdu jen trošku a celkově jsou tlačítka tichá a dobře se mačkají. Jen na levém spodním se už objevil slabý dvojstisk – a časem to asi bude horší, tak uvidíme. Každopádně všechna mají krátký chod a určitě z nich mám lepší pocit než z Fénixů 8, kde je chod dlouhý a gumový. A lepší než z Enduro 3, kde jsou zase tlačítka příliš tuhá.
Tip: Garmin nedokáže udržet stejnou kvalitu mechaniky tlačítek. Nové Forerunnery mají opět dvojstisky
Reproduktor a hlasové funkce
Když se spekulovalo, co nové Forerunnery budou umět, byl jsem k hlasovým funkcím spíše skeptický. Přece jen jsem čekal, že Garmin bude chtít Forerunnery a Fénixy nějak odlišit. Ale nakonec jsme tuto funkci dostali a já jsem za to rád. Díky tomu se hodinky více směrem k chytrým hodinkám jako Apple Watch či Samsung Galaxy Watch (a nebo řada hodinek čínské provenience).
Forerunnery 970 nabídnou tyto možnosti:
- možnost přijímat hlasové hovory z hodinek (vyžaduje blízkost telefonu)
- možnost pokládat otázky hlasovým asistentům Siri/Google/Samsung prostřednictvím mikrofonu hodinek
- offline hlasový asistent Garmin (není nutný mobilní telefon)
- možnost přehrávat hudbu přes reproduktor na hodinkách
- hlasová navigace a tréninkové instrukce
Oproti Fénixům 8 zde chybí záznamník hlasových poznámek, což se může někdy hodit, ale zatím jsem to ani na F8 nevyužil nikdy. Stejně tak další možnosti jako volání využívám velmi sporadicky. Naopak hlasovou navigaci používám pravidelně a považuju to za nejlepší inovaci. Navykl jsem si na ni u cyklonavigace Edge 1050 a nyní mám podobnou možnost už i na hodinkách.
Nepřehlédněte: Mikrofon a hlasitý reproduktor na hodinkách: Hudba, volání, diktování, hlasové ovládání. A také navigace
Navigace s hlasem je parádní
A zatímco na Fénixech 8 to je kvůli nižší hlasitosti docela slabota, na Forerunnerech 970 je hlasitost reproduktoru skoro stejná jako na Edge 1050, a to je prostě super. A snad kromě sjezdu, když fouká silnější vítr, jsou instrukce slyšet jasně a zřetelně. Právě hlasitější reproduktor je druhou vlastností (po jasnějším displeji), kterou mají FR 970 lepší než F8.
Tip: V čem jsou hodinky Forerunner 970 lepší než Fénixy 8? Mají jasnější displej a hlasitější reproduktor
A jak to funguje? Nastavíte si hlas, jestli mužský nebo ženský, a instrukce nasměrujete do zařízení. Je tu i volba mít je v mobilu nebo sluchátkách, což se hodí tehdy, když současně posloucháte hudbu a chcete mít instrukce ve sluchátkách. Při náročnější situaci, kdy je za sebou více odboček, hlas sice nestíhá (má zpoždění za realitou), ale většinu času je to v pohodě. Instrukce prostě někdy zazní až ve chvíli, kdy už jste za odbočkou.
Celkově je jízda s hlasem docela příjemná a umožňuje vám se více věnovat „řízení“. To samé platí pro běh. Jen v náročném terénu, kde je více odboček, je stále lepší podívat se na displej. Přece jen navigace není stoprocentní, někdy hodinky nenahlásí odbočení ve chvíli, kdy byste to nejvíc potřebovali, a naopak upozorňuje tehdy, když ani odbočit není kam – jedete jen do zatáčky. To ale není problém hlasu, ale navigace obecně.
V noci si krásně posvítíš
Svítilna se objevila v řadě Forerunner poprvé a já jsem za to opravdu vděčný. Přiznám se, že jsem si svítilnu doslova zamiloval a nechápu, jak jsem bez ní mohl žít dříve. Přisvícení displejem na Epixech nebo FR 965 sice je lepší než na Fénix 6X, ale stále je to celkem slabota. Samostatná svítilna je naprosto skvělá pro hledání věcí ve stanu, večer v době, při noční cestě na záchod či když chci jen do suterénu pro marmeládu.
Dioda svítilny je umístěna v horní části hodinek, a to mezi řemínkem a lunetou. Když dáte hodinky na řídítka kola, máte perfektní světlo – svítí přesně tím správným směrem. Když si ale chcete posvítit rukou, už ji musíte trošku vyhnout do boku. Má celkem čtyři úrovně a jednu červenou, což je stejné jako na jiných modelech. Výdrže v jednotlivých režimech jsou následující:
- první (nejsilnější): 3 h
- druhá: 5 h
- třetí: 12 h
- čtvrtá (nejslabší): 4 dny
- červená: 18 h
Další podrobnosti a srovnání: Svítilna na hodinkách: Režimy svícení a blikání, možnosti a nastavení, intenzita a výdrž hodinek (9 modelů)
Lehce upravené prostředí
Když Garmin uvedl Fénixy 8, upravil pro ně prostředí z Forerunnerů 965. Má podobnou grafiku, ale není stejné, používá jiný font číslic, v menu a doplňcích nemá kurzivu apod. Oproti tomu grafika prostředí na FR 970 je stejná jako na FR 965, pro mě jsou tak hlavní změnou oddělené aktivity a aplikace a další úpravy „logiky“ menu.
Nové je tu Centrum notifikací a sdružování zpráv do složek, už v tom není takový bordel jako dříve. Je také jinak uspořádaní položek a funkcí v menu, třeba nastavení displeje je přímo v hlavní nabídce, protože sem asi budete chodit celkem často. Zde však nastavíte jen jas pro režim hodinek, pro nastavení aktivity musíte nově do menu Režim zaměření, dále Aktivita a teprve zde najdete jas/gesto pro aktivitu.
Zkrátka, pokud hledáte vše na původním místě jako u starších Forerunnerů, budete chvíli tápat. Může to trvat i několik dnů, než si zvyknete na nová umístění různých nastavení a položek. Ale za mě je to často logičtější a ve výsledku i rychlejší, v podstatě už není nutné chodit do menu Systém. Bohužel, stále nejde nastavit úsporný režim pro spánek, což starší modely umí, ale Fénixy 8 či FR 570/970 už nikoliv. Což je docela škoda, já tímto způsobem odpojuji ve spánku telefon.
Další čtení: Režim spánku: Možnosti, nastavení, zdřímnutí. Rozdíly mezi řadou Epix/Fénix, Forerunner a Venu
Ciferníky? Nic moc
Zatímco hodinky Forerunner 265 a 965 se liší v řadě ohledů, Forerunnery 570 a 970 jen minimálně. A to se týká i ciferníků – oběma modelům nadělil Garmin ty samé. Některé jsou docela v pohodě a vypadají snad i hezky, mají relativně velká datová pole, co jsou dobře vidět. Řada ciferníků pochází ze starších Forerunnerů, některé jsou si pak navzájem velmi podobné, moc originality jsem nenašel.
ČIli pokud chcete nějaký solidní digitální, počítám, že si vyberete. Ovšem ty analogové Garmin hodně ošulil. Zatímco Forerunnery 965 jich mají šest a ještě si můžete vytvořit jak vlastní digitální, tak ručičkový, nové modely jen dva a žádný vlastní (přímo v hodinkách) si vytvořit nemůžete. Oba mají svůj původ ve FR 965 a jsou vlastně horší. Jeden umí jen pět polí (originál šest), druhý tři (originál čtyři).
Když si vzpomenu, jak parádní ciferníky měly (mají) Epixy Pro, tak jen zamáčku slzu v oku. A jdu do Connect IQ si stáhnout jiný ciferník – Epix Pro od GreenBlack, který jsem si koupil. Mimochodem, Garmin nabízí základní ciferník FR 570 a 970 v Connect IQ a to vč. layoutu s ručičkami. Proč ale není přímo v hodinkách, z kterých je odvozen? Abychom vytáhli naše peněženky...
Fotogalerie: Všechny ciferníky hodinek Forerunner 570 a 970. Čtrnáct digitálních a pouze dva s ručičkami
V další kapitole, která vyjde záhy, se věnuji sportovním a fitness funkcím, akivitám a výdrži.
Diskuse k článku (35)