Dotykové ovládání při plavání: Jednak omezuje možnosti hodinek, jednak zhoršuje uživatelský zážitek

13.9.2023
Po dlouhé době jsem si byl zaplavat s hodinkami, co mají jen dotykové ovládání - Venu 3. A těch omezení, na která jsem narazil, není bohužel málo. Na druhou stranu přibylo plavání v otevřené vodě
Plavání s Venu 3

K dispozici máte jen jednu datovou obrazovku a čtyři datová pole. Ale vystačit se s tím dá, zvlášť když plavete jen rekreačně. Zde obrazovka odpočinku (na fotce to tak nevynikne, ale ve skutečnosti je obrazovka perfektně čitelná i na slunci)


Z podstaty není možné ovládat hodinky s dotykem mokrými prsty, natož když jste s hodinkami ve vodě. To je u hodinek, s kterými chcete plavat, dost zásadní omezení. Pokud totiž nemáte tlačítka pro přepínání obrazovek, můžete používat jednu jedinou.

To je hlavní problém hodinek řady Venu a dříve také Vívoactive (dnes už ukončená řada dotykových hodinek s transreflexním displejem). Já při plavání sleduju celkem sedm údajů na Fénix 7 a šest na Forerunner 965 (ty více zobrazit na jedné obrazovce neumí).

Tip: Hodinky Venu 3 a Venu 3S: Řada nových funkcí, vylepšené sledování spánku, noční VST a fitness metriky

Zde mám stopky, celkovou vzdálenost, tepovku a průměrnou tepovku, průměrný SWOLF a průměrné tempo. Na F7X pak ještě SWOLF poslední délky. Na druhé obrazovce pak mám data vztahující se k aktuálnímu intervalu - čas intervalu, délku intervalu, průměrný SWOLF a tempo intervalu a aktuální tepovku. Celkem tedy pět údajů.

TIp: Plavání v bazénu: Nastavení, měřená data, optický snímač, vyhodnocení

Jedna obrazovka, čtyři pole

U Venu 3 máte ovšem jen čytři datová pole, takže musíte hodně dobře volit, co chcete při plavání vidět. Přitom data jsou stejná jako u Forerunnerů, nejsem v podstatě v ničem omezen. Desítky údajů do čtyř polí - neřešitelný problém. Nakonec jsem skončil u stopek, délky, aktuální a průměrné tepovky. 

Faktem je, že při plavání mám tepovku v pohodě, že jsi už nemusím sledovat. Takže bych si klidně mohl dát SWOLF a případně tempo, nebo nechat jen aktuální tepovku pro občasnou kontrolu. Stále je to lepší,než kdysi Vívoactive 3, u kterých byly při plavání datové pole jen dvě.

Tip: Plavání v bazénu s hodinkami Vívoactive 3: Některá omezení prostě nepochopím

Potěšující je, že nechybí funkce odpočinku (datovou obrazovku si ale nemůžete upravit) vč. automatického - tj není nutné mačkat tlačítko, když si chcete dát pauzu. Chybí už ale obrazovka nácviku, kterou jsem ale nikdy nepoužil - plavu totiž standardním způsobem, a to prsa, kde to není třeba. 

Nutno ale dodat, že hodinky jako Venu 3 jsou určeny jen pro občasné sportování, nejde o sporttester. Kdo chce běhat, jezdit na kole či plavat pravidelně a sledovat více údajů, pořídí si Forerunnery, případně Fénixy. Ty do budoucna jistě dostanou také Spánkového poradce, což je novinka, s níž přišly právě hodinky Venu 3. Přišly by ale o hlasitých odposlech. 

Nepřehlédněte:

Mimochodem, Forerunnery 265 jsou hodinkám Venu 3 tak blízko, že bych se nedivil, kdyby si majitelé starších Venu pořídili právě tento model. Budou mít AMOLED, dotyk i tlačítka a hlavně řadu sportovních funkcí a metrik navíc. 

Tip: Velká recenze hodinek Forerunner 265

Když jste u vody

Hodinky Venu 3 navíc přišly s aktivitou Plavání ve otevřené vodě, kde narazíte na stejný problém - jedna obrazovka a čtyři datová pole. Naštěstí už zde není tolik dat, co se dají sledovat. V podstatě stačí stopky, vzdálenost a tepovka. Hodila by se i mapa pro lepší odhad vzdálenosti, když chcete třeba doplavat ke vzdálenému ostrovu. Ale to už je malichernost. 

Nepřehlédněte: Plavání ve volné vodě: Jak hodinky měří vzdálenost a co po aktivitě ukáže deník Connect

To ale není jediné omezení dotyku. Tím druhým je ovládání hodinek u vody obecně. S mokrými prsty toho moc na displeji nenašoupete. Když se chci po plavání podívat na přehled aktivity, musím si jít nejdříve pořádně osušit ruce. A to někdy znamená obejít půl koupaliště, o mokré plavky to moc nejde. 

Zkrátka řada Venu není ideální pro plavecké aktivity, ale jsem rád, že tu jsou - dcera má Venu 2 a tu a tam si jde zaplavat. A teď, když dostane Venu 3, ocení i plavání ve volné vodě - v letě jsme jako pečení buď v biotopu nebo u rybníka; klasická koupaliště nejsou úplně pro nás. 


Diskuse k článku (10)
Tagy: 


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

Ci se tyve vivoactive rady, tak jsem kdesi cetl, ze ma ufajne byl nasledovnik s cislovkou 5.
Vaše jméno, přezdívka: 
Martin

jj, byly uvedeny dnes, už to studuju a na zítra napíšu.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Ruku do ohně bych za to nedal, ale někde jsem narazil na info, že Garmin nedoporučuje ve vodě používat tlačítka. Možná model od modelu ;-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Černoboh

Dělám to běžně a zatím jsem s tím problém neměl :-) FR 935, F6X, FR 955/965, F7, Epixy...
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

btw zrovna f6 a f7 to maj v manuálu - Péče o zařízení - Nemačkejte tlačítka pod vodou :-D
Vaše jméno, přezdívka: 
Černoboh


No s Tactix Delta to taky neřeším ;-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Černoboh

Je to imho kravina, protože proč by jinak u aktivit ve vodě byla možnost nastavit více obrazovek, že... :-) Nešlo by aktivitu ani pustit, dát nový interval/odpočinek atd. Datové obrazovky se mohou přepínat automaticky, ale kdo to chce.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Jediné využití hodinek při plavání jsem našel "po", kdy se mohu podívat na grafy. Při plavání samotném by mě to jen zdržovalo (ale fakt je, že skočím do bazénu, a plavu třeba rozplavání, pyramidu na styly, sprint nohy a doplavat či něco podobného).
Vaše jméno, přezdívka: 
Karkulka

Já si přepínám mezi obrazovkou s celkovou délkou/dobou plavání a intervalem. Ne často, ale občas se to hodí. Větším problémem u Venu 3 jsou jen čtyři datová pole, to je fakt málo...
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Dotyk ne, jedině tlačítka. Velký displej je super, ale tlačítek hodinky nejsou pro mě.
Vaše jméno, přezdívka: 
Sedan
Zpět na článek