Plavání ve volné vodě: Jak hodinky měří vzdálenost a co po aktivitě ukáže deník Connect

30.6.2024
Plavání ve volné vodě má svoje specifika. Zatímco v bazénu se uplavaná vzdálenost odvozuje od detekce otoček a délky bazénu, venku měří vzdálenost a trasu GPS. Jenže pod hladinou není signál...
Plavání ve volné vodě

Díky letošní dovolené jsem objevil kouzlo plavání ve volné vodě. Strávil jsem týden u korutanských jezer a když jsme pak byli s rodinou na chalupě, začal jsem objíždět místní rybníky


V podstatě jde o podobnou aktivitu jako chůze nebo běh - pohyb měří satelitní přijímač. Jenže měřit jde jen určité plavecké způsoby, kdy se ruka dostává při každém tempu nad hladinu, a to typicky kraul nebo znak. A protože já plavu jen prsa, tak jsem nikdy plavání ve volné vodě jako aktivitu na hodinkách netestoval.

Napadlo mě to až v létě, když jsem byl v Korutanech a plaval v tamním jezeře Faaker See. Prostě jsem bezděčně na hodinkách Fénix 7X Pro pustil aktivitu a plaval trochu odlišným stylem - natáhnul jsem každý záběr a chvíli splýval s rukama u hladiny. A jaké bylo moje překvapení, když s každým záběrem uplavaná vzdálenost naskakovala.

Občas jsem zvednul ruku nad hladinu a všimnul si, jak se uplavaná vzdálenost jakoby dopočítává - z pozice GPS jako kdyby hodinky poznaly, že jsou dál, než odpovídá uplavaným metrům. Také se mi stávalo, že když jsem upravoval brýle a měl ruce nad hladinou, vzdálenost se zvětšovala - ale jen tehdy, pokud předtím přibývala pomaleji, než odpovídalo realitě. 

Při volném plavání můžete mít na sobě hrudní pás, a to HRM-Tri, HRM-Pro/Plus  nebo HRM-Fit. HRM-Swim se hodí spíše pro plavání v bazénu, protože je pevnější a je odolný vůči chloru, ale o to méně pohodlný. Při ukládání aktivity se pak načtou data z hruďáku. Pokud hrudní pás nemáte, vezmou se data z optiky - ta se ukazují i při samotné aktivitě. 

Tip: Plavání s hrudním pásem HRM-Pro: Postřehy a srovnání s optickým snímačem

V jezeře i rybníce

Satelitní příjimač mám při volném plavání na staven na Automatický výběr, tedy SatIQ - počítám tedy, že si hodinky zvolily více systémů, případně duální GPS, aby měly lepší příjem. V Korutanech - bohužel už to bylo při odjezdu - jsem si byl zaplavat dvakrát a podle mapy trasa odpovídá tomu, co jsem opravdu uplaval. Ani tempo lehce pod 3 minuty se moc nelišilo od toho, co plavu v bazénu (okolo 2:30 min). Navíc jsem kvůli úpravě stylu plaval pomaleji než běžně.

Plavání jsem pak zkusil v biotopu kousek od místa, kde bydlím, a to s hodinkami Forerunner 965. Tam ale trasa úplně ustřelila, většinu času jsem se pohyboval mimo vodní plochu. Na druhou stranu tempo opět odpovídalo. Opět jsem měl nastaven automatický výběr satelitů, ale ani to asi nepomohlo. Možná měly hodinky jen špatný den. 

 

 

O pár dnů později jsem pak zkusil plavat v rybníce u chalupy, tentokrát s oběma hodinkami. Uplavaná vzdálenost naskakovala na Fénix 7X Pro rychleji, i zobrazené tempo více odpovídalo. Záznam trasy pak ukazuje, že Fénixy byly přesnější, FR 965 občas ustřelily. Oboje hodinky ale zůstaly v rybníce, nevyskočily ven na břeh. O pár dnů později jsem zkusil další rybník, opět Fénixy naměřily delší vzdálenost a trasa byla hladší než na FR 965. 

Když srovnávám trasu, co jsem uplaval, je jasné, že Fénixy měří lépe - trasa je vyhlazená, nemá ostré zatáčky či ústřely. Forerunnery mají přitom stejný snímač a jsou stejně „staré“ jako F7X Pro - oboje hodinky jsou letošní modely. Buď jsou tedy nové Fénixy citlivější, anebo jim lépe pracuje funkce SatIQ. Těžko říct...

Plavání v bazénu se liší

Oproti plavání v bazénu se měří při plavání v přírodě méně ukazatelů, není tu SWOLF, do kterého se započítává délka bazénu (počet temp na jednu délku a čas, za který tuto déůu uplavete), jen vzdálenost a tempo. V deníku Connect se pak ukážou i záběry, takže je poznat, kdy člověk zabíral a kdy ne. Pokud plavete okruhy, můžete si ručně zapínat jednotlivá kola - stejně jako u běhu. Případně mít automatiku, ta má standardně nastaveno vzdálenost 500 m.

Nepřehlédněte: Plavání v bazénu: Nastavení, měřená data, optický snímač, vyhodnocení

Datových obrazovek můžete mít libobolný počet, já mám jednu hlavní se vzdáleností, stopkami a tempem, na další pak okruhy a na třetí mapu. Tam můžu kontrolovat i během aktivity, jak moc hodinky ustřelují. Ale není to samozřejmě nutnost, venku plavu rád a je mi celkem jedno, jestli hodinky zachytí o nějaký ten metr méně nebo více. 

Ve vnitřním bazénu mě naopak plavání moc nebaví - člověk plave jako křeček tam a zpět a ještě se musí vyhýbat hromadě lidí. Proto neplavu běžně v zimě, bazény bývají narvané, uvnitř je tma a vůbec - raději jedu na kolo nebo pěstuji jiné aktivity. A když už plavu v bazénu, tak ideálně venku, ať se také mohu trochu kochat. Plavání mám zkrátka spojeno s létem. 

Mám štěstí, že biotop, co mám kousek u domu, má sice nepravidlený tvar, ale v nejdelším místě má 49 metrů a jasně ohraničení okraje, takže zde můžu plavat i pomocí aktivity plavání v bazénu a nemusím řešit to řešit přes GPS a aktivitu volného plavání. Kromě toho je v přírodě obklopen stromy a travnatými plochami, takže si připadám jako někde v rybníce.  


Diskuse k článku (10)
Tagy: 


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

Zkoušel jsem plavání ve volné vodě s hodinkami Epix Pro 51 mm (Nastavení statelitů: Vše + více pásem). Napoprvé to dopadlo docela dobře a byl jsem příjemně překvapen, že záznam na mapě odpovídá realitě. Uplaval jsem ale jen 600 m stylem prsa. Napodruhé jsem dle Garminu uplaval 1667 m, což by možná i sedělo, ale když jsem kouknul do mapy, tak GPS ustřelila a během plavání jsem si byl odskočit na beach volejbalové kurty a v jiném místě, kde jsem plaval podél břehu do zálivu mi naopak Garmin trasu zkrátil. Během plavání jsem se snažil každé třetí tempo hodinky alespoň na chvilku vynořit nad hladinu. Nejvíce mě ale překvapilo, že když jsem se párkrát zastavil na mělčině, abych si trochu odpočinul, tak uplavané metry vesele přibývaly dál. Hodinky jsem měl přitom nad hladinou a s rukou jsem nijak nehýbal. Tohle je tedy trošku zklámání.
Vaše jméno, přezdívka: 
Pavel Babák

To přibývání metrů při zastávce je běžné; imho hodinky dopočítávají metry, kterému podle pozice chybí.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Mereni ve volne vode je na Epix 2 uplne mimo. Pridava metry tak o 1/2 az 1/3 nez je real. Mam nastaveny SATiq. Na mapce je to pekne a bez zubu, ale mezry absolutne nesedi. Jsem v HR a pokazde v mori jsou metry o hodne vice nez real. Na netu jsem cetl ze po prevedeni aktivity do gpx a zpet se metry opravi na presnou vzdalenost. Jsem ted v HR tak nemuzu vyzkouset. Udajne tam garmin ma nejaky prepocet coz je uplne k nicemu. Overil jsem rozdil jak merenim na mapach, tak stejnou trasu na paddleboardu kde to sedelo s mapou na metry, ale plavani bylo uplne mimo..
Vaše jméno, přezdívka: 
Petr

Párkát jsem to zkoušel, ale na prsa mi GPS nefungovala správně a jiné plavecké styly neumím. Řešením by zřejmě bylo použít pro snímání tepu hrudní pás (třeba Garmin HRM-Pro) a hodinky si dát pod plaveckou čepici nebo třeba do bojky, aby byly pokud možno nad hladinou. Tímto způsobem se dá pak při plavání použít i jiné zařízení než jen hodinky, třeba Garmin Edge :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Pavel Babák

Právěže to funguje i s prsama, ale člověk to musí trochu uzpůsobit a celkově plave trochu pomaleji. Ale když nastavím SatIQ nebo nejvyšší přesnost, tak se to chytá.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem


Také jsem teď začal po létech plavat a je to pecka! Plavu teď v moři s 955 Solar a naprostá spokojenost! Mapa, metry, tempo, vše cajk!
Vaše jméno, přezdívka: 
Thom@s

Trochu jsem se do toho ponořil a tempo tak krásné není. Je pravidelně zubaté. Střídám kraul a prsa a zuby se zdají na prsou i kraulu. Jako bych neustále zrychloval a zpomaloval, ale ne sinusově, ale obdelniky. Satelity nastaveny na "vše plus více pásem." Je tam ještě jedna přesnější možnost, to jsem nezapínal.
Vaše jméno, přezdívka: 
Thom@s

Já mám nastaveno všechny systému plus více pásem - přesnější měření už není. Taky mám tempo kostrbaté, ale pro orientační měření mi to celkem stačí.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Ano, máte pravdu. Je to to nejpřesnější. Stejně mě zajímá jen průměrné tempo. Ty schody jsou myslím kvůli tomu, že pod vodou to neměří. I tak by to IMHO šlo filtrovat třeba nastavením tempa/3s ATP., kdyby Garmin chtěl.
Vaše jméno, přezdívka: 
Thom@s

A já si říkal proč mi to počítá nesmysle v bazénu :D tak už vím proč. Díky za článek
Vaše jméno, přezdívka: 
Bubbo
Zpět na článek