Život bez hodinek: Jak se zbavit závislosti aneb Trochu krutý, ale zajímavý experiment

17.4.2023
Hodinky Garminu nosím na ruce nepřetržitě od roku 2015. Napadlo mě zkusit je na pár dnů sundat a zjistit, co to udělá. Samotného mě výsledek překvapil...
Hodinky nechte doma

Vydržel jsem bez hodinek Garmin na ruce celkem šest dnů. A celkem to šlo...


Využil jsem prodlouženého listopadového víkendu loňského roku a toho, že se mi podařilo dotestovat tehdy poslední aktualizaci firmwaru pro Epix a Fénix 7, a sundal hodinky z ruky. Chtěl jsem zjistit, jak moc jsem na hodinkách a metrikách Garminu závislý. Na jedné straně to bylo trochu „kruté“, na druhé straně jsem po šesti dnech zjistil, že mi hodinky vlastně až tolik nechybí.

A protože jízdy na kole měřím pomocí cyklonavigace Edge 1040 a hrudního pásu HRM-Run2/Pro, nemusel jsem hodinky používat ani při sportu. Samozřejmě kdybych běhal nebo měřil další aktivity jako plavání či chůzi, hodinky bych si pro účely měření nasadil. Už jen proto, že potřebuji sledovat tepovku v zátěži. 

Statistiky zdraví

Absencí hodinek na ruce jsem přišel o většinu metrik. Nemohl jsem si měřit tepovou frekvenci (mimo aktivity), kterou od operace sleduji denně, stresové skóre, spánek, zkrátka nic. Vzhledem k tomu, že tepovku a další zdravotní ukazatele mám už stabilizované, byl jsem si jist, že to už mohu risknout. Tepat srdce/aortu navíc v hrudi cítím neustále, takže kdyby se něco dělo, poznal bych to. 

Tip: Přežil jsem svou smrt: Operace hrudníku, protéza ascendentní aorty a doživotní omezení

Můj deník Connect se první ráno bez hodinek stal poněkud prázdným. Nebylo v něm prostě nic. Jen minuty intenzivní aktivity. Celkem zásadní změna poté, co se mi všechny ukazatele a metriky nevešly na jednu obrazovku. Až poté, co jsem absolvoval jízdu na kole, mi přibyla aktivita, pár kroků změřených hruďákem HRM-Pro a kalorie. To je všechno.

Tehdy jsem neměl ani Stav tréninku, protože ten se na Edge 1040 ukázal jen s měřiči výkonu. To už je dnes ale stará písnička, Stav tréninku je k dispozici i bez nich - jen nemáte změřeno cyklistické VO2max a také cyklistickou výkonnost. Ale bez toho se dá jistě žít. 

Tip: Stav tréninku 2.0: Přepracovaná metrika bere v potaz více fitness ukazatelů + kompletní synchronizace

V pondělí ráno mi navíc zmizely i Minuty intenzivní aktivity, takže se mi ukázala jen hmotnost z ranního měření pomocí váhy Index S2. Zkrátka deník je velmi chudý bez hodinek na rukou. Zkusil jsem dát dohromady seznam funkcí a metrik s krátkým popisem toho, proč mi chybí a proč naopak ne.

Tepová frekvence

Na sledování tepovky jsem byl - jak jsem po sundání hodinek zjistil - v podstatě závislý. Tepovku jsem kontroloval během dne několikrát za hodinku, někdy i během noci. Po každé aktivitě jsem sledoval, jak se postupně snižuje na klidovou hodnotu, z nějakých 65-70 tp/min na 55-60 tp/min. Ráno jsem prohlížel křivku KST a znervózněl jsem, když minimální klidovka byla 52-55 tp/min oproti standardním 49-50 tp/min a přemýšlel jsem, čím to... zkrátka téměř obsese.

Stresové skóre

Souběžně s tepovkou kontroluji také stresové skóre - mám to nastaveno ve složce za sebou, takže v náhledu složky se mu ukazují obě hodnoty současně. Zejména mě zajímá stresovka během noci (má velký vliv na Body Battery a hodnocení kvality spánku) a také po aktivitě, jak rychle padá z výšin zpět do režimu odpočinku. Rovněž sleduji, kdy mi stresovka padne po užití betablokátoru - přesně poznám, kdy prášek začně zabírat. I měření stresu mi tak poněkud chybí.

Variabilita srdečního tepu

Toto je metrika, která částečně supluje skóre stresu, resp. poskytuje data pro jeho výpočet. Když je nízké VST, je hladina stresu spíše vyšší a naopak. VST má význam pro určení míry regenerace během spánku - vyšší VST znamená lepší regeneraci (tělo je více v klidu). Není divu, že je součástí jak metrik Připravenost k tréninku, tak Stav tréninku. 

Spíš než noční VST mě zajímá Snímek zdravotního stavu, kdy si můžu průměrnou VST za dvě minuty změřit kdykoliv sám - ideálně před aktivitou a po ní. Souběžně s VST je také vidět průměrná tepovka a stres. Celkově mi ale VST jako takové nechybělo tolik jako kontrola míry stresu. Stres totiž vidíte (mimo dobu vyšší aktivity) na hodinkách neustále a v korelaci s tepovkou to dává dobrou představu, jak jsem na tom.

Spánek

Hodnocení spánku mi nechybělo tolik, jak jsem si myslel. Často se mi totiž stávalo, že mi hodinky spánek změřily jako dobrý nebo uspokojivý, a já se necitíl nic moc, a naopak, když jsem se vyspal dobře, tak hodnocení bylo slabé. Na hodnocení spánku má velký vliv stres/VST během spánku a také doba neklidu. Můžu být tak dobře vyspaný, ale hodinky si budou myslet opak. Pro mě je hodnocení spánku jedna z těch zbytných metrik.

Body Battery

Podobně jako spánek i Body Battery pocitově neříká to, jak se cítím, jak jsem regenerovaný či jak se cítím unaven. Někdy jsem zralý na to hupsnout do postele a BB bude nahoře, někdy spadne k pětce a já mám energie na rozdávání. S tím, jak se BB (ne)doplňuje ve spánku, když je vyšší stresové skóre, mívám někdy ráno 50-60 a přitom nemám pocit, že bych měl za sebou bezesnou noc. Body Battery mi tedy rovněž nechybí. 

Fitness metriky

Ukazatele sledující vývoj vaší kondice a případně přípravy na závod. Ty mi chyběly ještě méně než statistiky zdraví, protože jsem se bez nich obešel dlouhodobě celý loňský rok, kdy jsem hodinky F6X Pro Solar používal jen pro měření aktivit - měl jsem vypnutou tepovku. Vlastně jsem zjistil, že fitness metriky nepotřebuji vůbec k a že mi bohatě stačí sledovat tepovou frekvenci, průběh stresu a měřit si aktivity (vzdálenost, nastoupané metry, mapa trasy, venkovní teplota). 

Kroky

Počet kroků beru spíš jako legraci než nějakou vážnou fitness metriku. Běžně mám za den pět až deset tisíc kroků, záleží na tom, jestli si dám večerní procházku, či nikoliv. Pro mě jsou hlavní aktivity jízda na kole a posilovna, takže kroky neřeším. Pro mě tedy naprosto zbytné. 

Minuty intezivní aktivity

Toto je celkem zajímavý ukazatel mého fitness zatížení, na druhou stranu opět metrika, kterou člověk nikterak nepotřebuje.  Bez minut intenzivní aktivity jsem se dlouhodobě obešel v minulosti, kdy jsem používal F6X a Edge 1030 jen pro měření aktivit (vzdálenost, nastoupané metry) a měl jsem vypnutou tepovku. Čili je fajn vědět, že mám tisíc minut MIA týdně, ale v ničem mi to vlastně nepomůže.

Stav tréninku

Přiznám se, že z nové verze této metriky jsem hodně nadšený, už jen proto, že konečně ukazovala nějaká data i pro neběžce. Na druhou stranu jsem se stal obětí krátkodobé zátěže a vždy po aktivitě jsem sledoval, jaké mám skóre aerobního a anaerobního tréninku a skóre zátěže. Sám sebe jsem ovšem dostal do pasti, kdy optimální zátěž už byla tak vysoká, že jsem hodnocení tréninku už v podstatě nemohl mít produktivní, ale jen v režimu udržování.

Připravenost k tréninku

S tím, jak se mi noční VST dostalo z optima poté, co jsem snížil dávku betablokátoru, mi Připravenost tréninku nikdy nedala pozitivní hodnocení. Běžně se pohybuji v dolní části spektra, aniž bych měl pocit, že to má nějaký reálný fyzický základ. Zkrátka stejně Body Battery je to fajn podívat se ráno na tu jedničku nebo padesátku, ale reálně vzato další číslo, které můžu směle ignorovat. A když budu mít hodinky, kde bude tato funkce chybět, vadit mi to opravdu nebude. 

Další funkce hodinek 

Sportovní hodinky mají samozřejmě i další funkce. Ano, dokážou ukazovat i čas. A právě o této funkci jsem si myslel, že mi bude chbět nejvíce. Ale?

Kolik je hodin?

Než jsem hodinky sundal, čekal jsem, že mi nejvíce bude chybět aktuální čas. Ale pravdou je, že častěji kontroluji tepovku než čas. Ten mám naštěstí všude po ruce, v autě, na počítači, na hodinách po domě. Asi nejvíce mi chyběl v garáži, kde se často zapomínání při servisu a čištění kol. A také v noci, takže jsem si dal mobil po ruce, abych se mohl nad ránem podívat, zda mám ještě zabrat, nebo už rovnou vstávat.

Ve všední dny mi také chybí budík, který mám nastaven na vibrace a krásně mě vzbudí - i když pravdou je, že tou dobou (šest hodin) mám už spaní tak mělké, že jsem už skoro vzhůru. Bez hodinek se zkrátka budím mobilem - další důvod, proč mít mobil na noc po ruce. Běžně ho mívám na stole v nabíječce nebo někde v domě, takže ho pak ráno hledám. Obecně vzato, bez hodinek jsem si byl více vědom toho, kde jsem mobil odhodil. 

Počasí

Jedna ze zásadních funkcí hodinek, kterou používám několikrát denně, nejčastěji předtím než vyrazím na kolo. Nejvíce sleduji směr a rychlost větru, což je pro cyklistiku důležitější než teplota. Bez počasí a predikce na dalších několik hodin jsem opět nucen více se dívat na telefon. Aktuální teplota se navíc ukazuje na vzhledu hodinek, což se hodí vždycky.  

Jednou za dalších funkcí, kterou nepoužívám až tak často, ale párkrát do týdne se na ni také juknu, je barometr. Zejména když přechází fronta a mění se oblast vyššího tlaku na nižší a naopak. Je to užitečně jednak pro predikci vývoje počasí v nejbližších hodinkách, jednak pro zdůvodnění, proč mě zrovna dneska musí bolet hlava...

Notifikace

Absence upozornění na zprávy nebo telefonáty mi vážně chyběla. Často nevím, kde se mi doma válí telefon, protože ho na rozdíl od řady lidí používám fakt jen na volání, messaging a sledování počasí, žádné hry, žádné aplikace. A díky hodinkám ho ani nemusím hledat, prostě mi pípne zpráva hned vím, jestli je to důležité, či nikoliv. Hodinky mi také oznámí, že je telefon třeba dobít. Zkrátka absence notifikací mě více připoutaly k mobilu, a to se mi moc nelíbí.

Placení hodinkami

Toto mi chybí hodně. Platební kartu jsem při placení nepoužil od doby, co přišla funkce Apple Pay, načež jsem přešel na placení hodinkami hned, jak tuto funkci umožnila moje banka. Není takový problém vytáhnout při placení z kapsy mobil, ale někdy se mi podařilo jej nechat v autě nebo doma a pak už by bylo placení problémem. A je pohodlnější jen pípnout na terminálu hodinkami než lovit z kapsy telefon.  

Hry. Tedy hra

V hodinkách mám také jednu hru, 2048. Tou se bavím, když čekám před školní družinou na dceru nebo když se návštěva oné místnosti trošku protáhne. Mám ji samozřejmě i v telefonu, ale tu tam se stane, že není po ruce a hodinky ukrátí dlouho chvíli. Ale opět, je to funkce zcela zbytná a jde jen o pár minut denně a někdy ji nepustím vůbec.   

Opravdu potřebujeme všichni Fénixy?

Nemít na sobě chytré hodinky je z větší části velmi osvobozující. Člověk přestane trávit čas sledováním fitness i zdravotních metrik, i když v mém případě toto není úplně ideální, na druhou stranu můj stav je aktuálně stabilizovaný a už poznám, že se něco děje i bez hodinek. Stejně tak vím, že běžné aktivity i sport mi nikterak nevadí a že můj tep, stres i tlak jsou v rámci možností (na to, co mám za sebou) v normě. 

Sundání hodinek mi zkrátka ukázalo, že i bez nich se dá bez problému žít a že si je klidně můžu brát jen pro měření aktivit. Zkrátka je to pohodový pocit, jen mě to více připoutalo k mobilu - kvůli zjištění času, počasí, kvůli čtení zpráv (Whatsapp), placení v obchodě apod. To je snad jediné negativum nenošení hodinek.   

Každopádně jsem vysledoval jednu zásadní věc. Naprosto nepotřebuji hodinky jako Fénix nebo Epix. Poté, co jsem se na kole vrátil k Edge 1040, nemusím mít hodinky s velkým displejem a mapami, stačí mi menší a jednodušší. Nepotřebuji Připravenost k tréninku, nepotřebuji Stav tréninku, koneckonců stačí mi měření tepu, stresu a případně spánku. Bohatě bych si vystačil s modelem Forerunner 255. Tyto hodinky mají totiž všecko podstatné, navíc jsou lehké a krásně sedí na ruce. 

Na druhou stranu už mám Epixy a nově také Forerunnery 965 (a oba modely jsou skvělé), takže u nich zůstanu. Už jen proto, že na nich můžu testovat daleko více funkcí než na FR 255 - i když je reálně nepotřebuju. Ale chci o nich aspoň psát...


Diskuse k článku (0)
Tagy: