Kolik vydrží hodinky Venu X1? Mně dva dny. Delší výdrž už znamená kompromisy a vypínání displeje

5.7.2025
Na jedné straně parádní displej a tenoučký profil, na straně druhé fakt slabá výdrž. Pokud tyto hodinky chcete, musíte je buď používat velmi střídmě, nebo počítat s častým dobíjením. Klidně i každý den
Venu X1 vs. Forerunner 970

Běžně mi Venu X1 vydrží dva dny (bez mapy a navigace), Forerunnery 970 zvládnou dvojnásobek


Od té doby, co mám hodinky na ruce, což je v době psaní tohoto článku deset dnů, už byly hodinky pětkrát v nabíječce. Což znamená průměrnou výdrž dva dny, a to bez zapnutého displeje v režimu ciferníku. Jsou to hodinky s nejslabší výdrží, co jsem kdy od Garminu měl na ruce.

Zatímco u všech dosavadních hodinek jsem tak nějak věděl nebo alespoň tušil, pro koho je daný model určený, u Venu X1 váhám. Kdo chce všechny možné metriky a využije displej na maximum, tomu vydrží den, dva. Kdo si tu a tam vyběhne, zase nepotřebuje takto nadupaný a současně drahý model.

První dojmy: Hodinky Venu X1 s velmi tenkým profilem a obřím jasným displejem. To se bude líbit

Aktuálně střídám na ruce Venu X1, FR 970, F8 AMOLED a Enduro 3, a Venu X1 jsou ty poslední, které bych si vybral. Prakticky ve všech ohledech jsou pro mě lepší Forerunnery 970, které jsou pro mě aktuálně tím nej, co Garmin nabízí. Endura 3 mají naprosto extrémní výdrž, Fénixy 8 parádní design. Tady cílovku vidím jasně.

Venu X1 jsou pro zkrátka mě takové neuchopitelné. Snad pro toho, kdo chce tenké, lehké a nositelné hodinky, nepotřebuje tlačítka a stačí mu kratší výdrž. Určitě si svoje zákazníky najdou. Jen nevím, jak definovat jejich potřeby. Je možné, že Garmin s nimi míří na majitele jiných značek, které se snaží přetáhnout.  

V extrému den, běžně dva

V režimu AOD není problém hodinky vybít během dne, když si dáte pár aktivit, což zejména v létě je u mě celkem běžné - turistika, plavání v jezeře/moři, veslování na paddleboardu, cyklistika. U mě to aktuálně dává 2-4 hodin s GPS denně a k tomu cvičení v posilovně. Navíc letní slunce do hodinek pere jako zběsilé, takže musí svítit ostošest. 

Jak jsem už psal v dřívějším článku, pokud se nechám navigovat se zapnutým displejem, mají hodinky spotřebu cca 25 % za hodinu, vydrží tedy okolo čtyř hodin. Pro toto využití se tedy moc nehodí, což je škoda, když mají tak parádní displej a na mapě ukážou šest datových polí. Pro navigaci jsou to nyní nejlepší hodinky Garminu.

Nepřehlédněte: Mapy a navigace s Venu X1: Skvělý a jasný displej, hlasové instrukce. Ideál, až na tu výdrž

Pokud nemám na hodinkách mapu s navigací, ale jen data, zvládnou v mém zatížení zhruba dva dny, spíš krapet méně. Aktuálně mám 3-4 hodiny s GPS a k tomu trochu cvičení (posilovna, mobilita, protahování). V podobném zatížení umí Forerunnery 570 tři až čtyři dny, Forerunnery 970 pak čtyři až pět dnů. Fénixy 8 AMOLED 47 mm pak zvládnou cca pět šest dnů. 

 

 

Nastavení mám takové to:

  • režim ciferníku s vypnutým displejem
  • aktivita displej zapnutý (AOD)
  • nastavení jasu 1/3 jak pro vzhled hodinek, tak aktivitu
  • satelitní příjem GPS
  • gesto + prodleva 4 sekundy
  • PulseOX pro spánek

Moje letní dovolená je pro hodinky náročnější než běžné dny v průběhu roku, kdy mám jednu, dvě aktivity denně. Můj jeden u jednoho z alpských jezer vypadal takto:

  • plavání v jezeře 35 minut
  • SUP 1:15 h
  • chůze se zátěží 55 minut (vozík s naloženým paddleboardem)
  • kolo 1:20 h
  • cvičení 35 min

Ale měl jsem i zajímavější den, třeba výšlap na jeden z místních vrcholů (4:30 h) a ještě týž den plavání v jezeře a cvičení v posilovně. Obvykle mám však outdoor aktivity dvě, max. tři hodiny denně a cvičení 3-4× týdně. A to během aktivit neposlouchám hudbu z hodinek a nemám nastaveno více systémů, což by byla pro hodinky hodně rychlá smrt.  

Kromě toho jsem v posledních dvou nabíjecích cyklech hodinky používal opravdu jen během aktivit, žádné přehrávání hudby, sledování notifikací či používání dalších funkcí jako hraní her, volání nebo hlasové funkce. Opravdu jen aktivity.  

Jasný displej a tenký profil

Nižší výdrž je daní za jasný displej, který je fakt parádní a na jeho jas si fakt nemůžu stěžovat. Zatímco na FR 965 či F8 mi jas displeje nestačí, tady můžu mít naprosto v pohodě nastaveno 1/3 a nemám problém. Jasný je totiž i režim bludičky a v kterém se dá navigovat i za slunečného počasí. A to byla dříve moje hlavní výtka k AMOLED od Garminu.

Tip: Jasnější displej AMOLED v hodinkách výrazně zlepší uživatelský zážitek. Jak si stojí vedle Apple Watch?

Druhým zásadním faktorem, který ovlivňuje výdrž, je velmi tenký profil hodinek. Garmin z nějakého důvodu, asi marketingového, chtěl udělat něco výjimečného, a to se mu povedlo. Většina tenké konkurence se pohybuje někde okolo 10 mm, Venu X1 mají tloušťku jen 7,9 mm. Ostatně stručné srovnání najdete v mém starším článku. 

Další detaily: Venu X1: Nejtenčí hodinky s GPS na světě. Jak si stojí v porovnání s konkurencí a co musely obětovat?

Čili pokud vám v nabídce Garminu chyběly hodinky, co se parádně nosí na ruce, v podstatě splynou se zápěstím a vůbec o nich nevíte, pak jsou Venu X1 přesně pro vás. Jen mi přijde, že to Garmin trošku přehnal s velikostí, displej má úhlopříčku 2", což je vzhledem k tenkému profilu trochu disproporční a současně nevhodné pro menší zápěstí.

Větší? Menší?

Věřím, že kdyby hodinky byly o něco menší, zájem o ně by vzrostl. Takto jsou určené opravdu jen pro ty s větším zápěstím; někdo v diskuzi je nazval tabletem na ruce. Apple Watch Ultra 2 jsou sice podobně velké, ale Apple nabízí i menší hodinky - standardní AW ve dvou velikostech, 42 a 46 mm. Já mám AW9 s 45 mm a na ruce vypadají o výrazný kus menší. 

Velký displej je ovšem megaluxusní pro navigaci. I když na něm mám šest datových polí a datový obláček, stále vidím dostatečný kus mapy s trasou a krásně se orientuji. Nic takového žádné kulaté hodinky nenabídnou. Tam mám buď mapu přes celý displej a dvě datová pole na mapě, nebo layout půl na půl - tři datová pole a mapa. 

Absolvoval jsem několik aktivit s navigací v místech, která neznám, a společně s hlasovými povely jsem si doslova liboval. Podobný komfort nabídne už jen Edge 1050. Jenže jak jsem napsal výše, v tomto režimu zapomeňte na nějakou výdrž, hodinky se „spálí“ během chvilky - čtyři hodiny a konec.

 

Vypnutý displej výdrž prodlouží. Ale přijdete o komfort

To platí pro režim AOD. Jiné to je, když máte displej vypnutý a aktivní gesto. To jde tehdy, když jsou hodinky na ruce, například při turistice nebo běhu. Pak je výdrž v aktivitě o dost lepší, v podstatě se protáhne o polovinu. S navigací to může být až osm hodin (GPS, bez více systémů), s čistými daty až 20 hodin. 

Ale jsou aktivity, kdy gesto použít nemůžete, a to je je třeba pádlování nebo běžky. Tehdy máte v obou rukou pádlo nebo hůlky a gesto prostě neuděláte. V takových aktivitách, pokud chcete vidět na data nebo mapu, holt musíte mít aktivní displej. Zkoušel jsem při pádlování pustit jednu ruku a udělat gesto, což nějak jde, ale pohodlné to není a v tu ránu ztrácíte rychlost.

Na kole, pokud si necháte hodinky na ruce, gesto udělat jde, jen se musíte pustit řídítek a to není často bezpečné. Navíc s aktivní navigací fakt nemůžu mít hodinky na ruce, protože hlasové navigaci prostě nevěřím, dělá dost boty a někdy mě pošle doleva, když mám jet doprava, nebo odbočku zamlčí úplně. Na kole mám zkrátka hodinky vždy na řídítkách a displej v režimu AOD. A je to super.

Venu X1 jsou fajn, ale...

Žádné jiný model Garminu nevzbudil tolik vášní jako Venu X1. V diskuzích se uživatelé doslova hádají a používají vulgární výrazy, což se tu často nestává. A přitom to jsou jen hodinky, kterými Garmin testuje, co trh snese a co ne. Obdélníkový displej umožňuje lépe využít prostor pro mapu a data, tenký profil zase vylepšuje pocit z nošení.

Jen je holt třeba počítat s tím, že to nejsou Endura ani Fénixy a že ty hodinky zkrátka vydrží méně, než je běžný uživatel Garminu zvyklý. Ale na druhou stranu zase více než Apple Watch (nonUltra), které musím dát do nabíječky každý den, aniž bych měl nějakou aktivitu. Ultry pak mají udávanou výdrž dva dny, ale rovněž bez aktivit.

Venu X1 jsou hodinky pro ty, co používají displej na gesto i v aktivitě, chodí, běhají cvičí, sporadicky se projedou na kole a minimálně používají navigaci. Budete-li mít tak hodinu GPS aktivity denně, můžete se dostat i na 4-5 dnů.  A to není vůbec špatné, vzhledem k vynikající nositelnosti. A navíc máte všechny metriky, co Garmin nabízí. 

Anebo druhý scénář: Můžete hodinky využívat naprosto na maximum, tedy mapy, hudbu, AOD, svítilnu, všechny satelitní systémy, aplikace atd., ale v takovém případě počítejte s tím, že je budete nabíjet každý den. Záleží na tom, jestli opravdu chcete mít takto tenké hodinky a zda pro vás nejsou lepší Fénixy či Forerunnery.  


Diskuse k článku (2)
Tagy: