Hodinky Vívoactive 3 jsou skvělé, ale z výdrže jsem poněkud zklamaný

17.12.2017
Výrobce udává výdrž až osm dní v pohotovosti a 13 hodin s GPS. Skutečnost je nejenže slabší, ale vysokou spotřebu mají i aktivity bez GPS
Baterie se vybíjí rychle

Hodinky nabíjím v průměru jednou za tři dny a to je nikterak nezatěžuji


Je neděle večer. Hodinky jsem dobíjel v pátek odpoledne (kolem čtvrté) poté, co se mi předtím téměř vybily na kole. Večer jsem se byl ještě proběhnout (25 minut), ovšem ještě než jsem vyběhl, už měly jen 96 %. Pak jsem si dal ještě 45 minut v posilovně. Ráno, když jsem se vzbudil, měly kapacitu pouhých 70 %. 

V sobotu jsem nechal hodinky na pokoji a na kolo vyrazil jen s Edge 1030. V neděli jsem se byl krátce proběhnout (30 minut), pak si dal posilovnu (45 minut) a nakonec jsem testoval aktivitu pro počítání pater – necelých 20 minut běhání po schodech v paneláku. A když píšu tento text (22:00), mají hodinky jen 4 %. Dost chabé, co?

Samé překvapení

První náznaky toho, že hodinky moc nevydrží, jsem získal už první den, co jsem je dostal na test. Mám zapnutý snímač tepu a hodinky tak sledují skóre stresu - to je samo o sobě celkem energeticky náročné. Samozřejmě jsou celou dobu připojeny k mobilu - ale proto je člověk nosí, aby si přečetl notifikace a případně na ně reagoval, aniž by musel vytahovat mobil z kapsy. 

Realita je taková, že hodinka na GPS bere 10 % baterie - a jedno, zda mám připojen hrudní pás či si tep hodinky berou z optiky. Během jediného dne v pohotovosti (s připojeným mobilem) pak ubude cca 20 % baterie. To znamená, že místo uváděných 8 dní tu máme jen 5, a to prosím bez jakékoliv aktivity. To je stejně, kolik vydrží náramky Vívosport či Vívoactive, které jsou podstatně menší a mají poloviční hmotnost (no dobře, také menší displej).

Pokud srovnávám s Vívoactive HR, které jsem měl ještě nedávno, je to slabé - VHR zvládly bez problému týden bez nabití a aktivita s GPS si brala okolo 8 % na hodinu. A teď pozor: nová aktivita Síla, která počítá opakování v posilovně, si bere neuvěřitelných 20 % baterie na hodinu! Poprvé jsem myslel, že jde o chybu měření, ale bohužel nikoliv - je to holá skutečnost.

Také při počítání pater, což je rovněž aktivita bez GPS, jde stav baterie rapidně dolů. Jasně, při obojím jsem se často díval na displej a v posilovně také editoval počet opakování a přidával hmotnost, v důsledku čehož se často aktivuje podsvícení, ale i tak se mi to zdá nepřiměřeně mnoho.

Málo, je to málo

Zkrátka: hodinky mám deset dnů a za tu dobu jsem je nabíjel třikrát. Na druhé ruce přitom nosím Forerunner 935, které jsem shodou okolností získal ve stejný den jako Vívoactive 3, a ty jsem nabíjel jen jednou - a v době psaní tohoto článku mám 60 %. A to za tu dobu strávily na GPS přes 12 hodin. Přes den si vezmou pět šest procent, na GPS okolo 6 % na hodinu s externím tepákem. Jsou přitom zhruba stejně těžké a jen o pár milimetrů větší. Displej je totožný, jen chybí dotyk. 

Jsem zkrátka trochu na rozpacích. Velký displej v kombinaci s baterií o (pravděpodobně) nízké kapacitě není ideální kombinací. A vzhledem k tomu, že i z diskuzí na Facebooku mám stejné signály o tom, že výdrž VA3 není moc vysoká, počítám, že to není jen vlastnost mého kusu. Pokud vyrážíte do přírody na delší dobu, Vívoactive 3 nebudou tím ideálním společníkem. Na druhou stranu, akumulátor s menší kapacitou se pekelně rychle nabíjí, takže z nuly máte plno za pouhou hodinu. 

Každopádně testuji dál a už brzy se můžete těšit na popis aktivity „Vystoupaná patra“, dále srovnání teploměru s Edge 1030 a Forerunner 935, následovat bude chování hodinek při běhu, a po Vánocích také kompletní recenze. Sportu zdar!


Diskuse k článku (0)
Tagy: