Zajímavost: Když máte na ruce dvoje hodinky, získáte více kroků a minut intenzivní aktivity

7.5.2021
Nezamýšleným efektem synchronizace dat mezi hodinkami se začnete virtuálně více hýbat
Více hodinek, více aktivity

Díky synchronizaci dat mezi hodinkami vám dení Connect začne pořádně nadržovat


Vzhledem k tomu, že produkty Garminu testuji už nějakou řádku let, všímám si, jak se mění přístup k fitness datům. Pokud jste dříve změnili zařízení, co sleduje kroky, během dne, přišli jste v daný okamžik takový počet kroků, kolik napočítalo „staré“ zařízení.

Pro lepší pochopení: Na prvních hodinkách bylo v poledne 5 000 kroků. Nyní jste si nasadili na ruku druhé hodinky, které měly počet kroků nula - protože jste s nimi nechodili. V aplikaci Connect bylo z prvních hodinek uloženo 5 000 kroků. A ty tam byly vidět do doby, než jste s druhými hodinkami tento počet dorovnali. Teprve pak se začínaly počítat kroky další.

Synchronizace mezi hodinkami

Od roku 2017 se však začala synchronizovat data mezi všemi zařízeními, co používáte. Nedávno jsem současně používal Fénix 6X a Forerunner 945, na každé ruce jsem měl jedny hodinky. Jako hlavní jsem měl nastaven Fénix 6X, kde měla sledovat moje aktivita. A tak to i bylo - Body Battery, stress, spánek apod. byl zaznamenáván na F6X.

Jenže kroky - a minuty intenzivní aktivity či patra - se sledují i na druhém zařízeí. A místo toho, aby se do aplikace Connect načítala data jen z hlavního zařízení, načítají se z obou - a nějakým algoritmem se párují či dopočítávají. 

Takže pokud mám po hodině na jedněch hodinkách 5 500 kroků a na druhých 5 800 kroků, není v Connectu uložena větší hodnota z těch dvou, ale hodnota vyšší o onen rozdíl (nebo plus minus nějaké to číslo) – celkem například 6 000 kroků. Zkrátka je zdě nějaký systém, který data doplňuje, páruje či co. A to samé platí pro patra, pokud máte na obou zařízeních barometr, a minuty intenzivní aktivity.

Chyba nebo vlastnost?

Poprvé jsem si toho všiml právě v roce 2017, kdy jsem testoval při běhu náramek Vívosmart 3 a aktivitu měřil současně na třech zařízeních. Místo nějakých pěti tisíc kroků mi jich přibylo o tisíc více. A během tehdejší dovolené jsem nachodil o nějakých 120–130 % kroků více, než by odpovídalo reálu.

Je to každopádně zvláštní a podle mého názoru je to spíše chyba. Garmin totiž nepočítá s tím, že by někdo nosil na rukou dvě zařízení. A vzhledem k tomu, že se takto chová počítání kroků už od roku 2017, asi si toho ještě nikdo nevšiml...


Poznámka pod čarou: Vzhledem k výše uvedenému mne o to více vadí, že se neslučují data z hodinek a cyklonavigací - například jízda na kole s cyklonavigací se nezapočítává do minut intenzivní aktivity.Tagy: