Srovnání hodinek Fénix 7S a Venu 2S: Sportovní aktivity, tréninkové metriky, mapy, výdrž (2.)

16.9.2022
Jak si stojí hodinky určené převážně pro ženy v oblasti sledování fitness metrik a měření sportovní aktivit? Jsou mapy natolik atraktivní, že za ně zaplatíte u Fénix 7S skoro dvojnásobek oproti Venu 2S?
Rozdílná grafika

Na grafice doplňků, menu i aktivit je vidět, že je vytvářeli odlišní vývojáři. Liší se fonty i rozložení prvků


V předchozí části článku jsem se zabýval základním srovnáním hodinek Venu 2S a Fénix 7S, a to zejména barevnými kombinacemi, displejem a ovládáním. Zatímco Venu 2S jsou čistě dotykové hodinky, Fénix 7S ke klasickému ovládání tlačítky mají dotyk jako doplněk. Venu 2S pak nabízejí krásný AMOLED displej, který ale je hůře čitelný na slunci, F7S mají transreflexní displej, který naopak na slunci vyniká. 

Nepřehlédněte první část srovnávací recenze!

Sledování fitness metrik

Zatímco Fénix 7S jsou nekompromisním sportovním modelem, který má úplně všechno, co Garmin v tuto chvíli nabízí, Venu 2S jsou určeny spíše pro nenáročné použití, čemuž odpovídá kromě menšího počtu měřených aktivit také menší počet sportovně laděných funkcí. Hodinky změří VO2max, určí váš fitness věk a změří minuty intenzivní aktivity. To je ale vše. Nenajdete tu měření laktátového prahu, FTP pro cyklistiku (není možno připojit snímače v pedálech), hodinky nezhodnotí tréninkový efekt (aerobní a anaerobní) a není tu ani stav tréninku, kdy byste se dozvěděli, zda trénujete dostatečně, moc nebo málo. 

To Fénix 7S jsou přesným opakem, v nedávné aktualizaci navíc získaly nový Stav tréninku, který bere v potaz nejenom běh a jízdu na kole s měřiči výkonu, ale také další sporty. Novinkou je Připravenost k tréninku, která hodnotí, zda jste dostatečně zregenerovaní, vyspaní a zda to s aktivitami moc nepřeháníte. Máte tu závodní kalendář, který vám ukáže počasí v den závodu a řekne, s jakým časem byste závod absolvovali, či doporučené tréninky na základě vaší aktuální kondice a tréninkové zátěže. Zkrátka vše, co mají vyšší modely Fénix 7 a Fénix 7X. 

Nepřehlédněte:

Oboje hodinky samozřejmě měří tepovou frekvenci, počítají kroky či minuty intenzivní aktivity. Kombinace tepovky, pohybu zápěstí a stresu pak zase udává vaši tělesnou energii, Body Battery, která se dobíjí v noci během spánku a vybíjí během dne při vašich aktivitách.

A konečně je to sledování spánku, které bylo nedávno upraveno, přičemž větší důraz byl dán na dobu neklidu. Zkrátka, čím více s v noci vrtíte, tím horší bude vaše výsledné skóre. Nechybí ani menstruační kalendář, který umožňuje monitorovat ženský cyklus, a to velmi podrobně včetně příznaků, pocitů, emocí, libida, síly krvácení apod. (Tomuto tématu se také hodlám věnovat časem...)

Tip: Změny v hodnocení spánku: Větší negativní důraz na dobu neklidu a bdění

Rozdíl v obou hodinkách je také v podoře externích snímačů. Venu 2S podporuje ty základní, a sice hrudní pás, snímač rychlosti a kadence na kole, čidlo Tempe, krokoměr Foot Pod, světla či radar Varia. Nenajdete tu ale powermetery do pedálů na kole nebo podporu pro dynamiku běhu z hrudního pásu, protože pro náročná měření tyto hodinky nejsou určeny. Samozřejmostí jsou bezdrátová sluchátka Bluetooth pro poslech hudby. To Fénix 7S umí vše, na co si vzpomenete, nově pak z hrudního pásu dostanete i běžecké watty. 

Tip: Dynamika běhu: Jaká všechna data zaznamenává hrudní pás HRM-Run, HRM-Tri či HRM-Pro a co z nich zjistíte?

Různá nabídka sportů

Ačkoliv se Venu 2S tváří jako ryze stylové hodinky, dokážou změřit řadu sportů. Není jich sice tolik jako na Fénix 7S, kde najdete opravdu, ale opravdu vše, nicméně ty zásadní Venu 2 umí. Hodinky jsou více zaměřené na fitness aktivity než na bambilion okrajových sportů, ty ale zvládají perfektně. Například aktivity jako jóga, pilates nebo posilování jsou doplněny grafickým znázorněním cviků vč. animací, takže přesně víte, co máte dělat a lze se hodinkami při cvičení řídit. U posilování jsou dokonce zobrazeny svalové skupiny, které se při daném cviku zapojují. 

Z klasických sportovních aktivit je tu samozřejmě běh, cyklistika, chůze, běh na pásu, kolo na trenažéru, plavání v bazénu (vč. aktivního optického snímače tepu), lyžování, běžky, snowboard, lezení, veslování, stepper, eliptický trenažér a v neposlední řadě golf. Některé aktivity mají specifické datové obrazovky, například sjezdové lyžování, protože je třeba měřit aktivitu trochu specificky – aby se do celkově ujeté vzdálenosti nepočítala lanovka či vlek. A když by vám nějaká aktivita chyběla, můžete si ji stáhnout pomocí Connect IQ (stejně jako datová pole či vzhledy hodinek).

Venu 2S jsou ale oproti F7S omezeny v počtu datových polí a obrazovek. Každá aktivita nabízí maximálně tři datové obrazovky po maximálně čtyřech datových polích. Obrazovky jsou standardně (stejně jako celé prostředí hodinek) černé, data jsou zobrazena bíle, případně barevně, pokud jde o animaci nebo graf, což je to standard displeje AMOLED. Nabídka obsahu datových polí je oproti F7S opět omezena, ale najdete zde vše podstatné, kromě rychlosti, tempa, vzdálenosti je to třeba teplota, kroky, kalorie, hodiny, západ a východ slunce, nadmořská výška, data okruhů apod. 

Fénix 7S jsou oproti tomu výrazně lepší. Nabídnou až šest datových polí, když už jsou sice čísla hodně maličká, ale těm s dobrým zrakem to vadit nebude – dá se to. Nejste také omezeni v počtu datových obrazovek a celkový počet funkcí a metrik, které můžete v datových polích mít, je doslova nekonečný. Je zkrátka poznat rozdíl mezi „městskými“ fitness hodinkami a ultimátním sporttesterem. Otázkou je, zda vše, co nabízí F7S opravdu využijete. Spousta metrik se týká běžeckého nebo cyklistického výkonu, který mnoho uživatelů vůbec neřeší. 

Co umí jen Fénix 7S

Stejně jako má F7S pokročilé možnosti tréninku, nabízí i další funkce, které se do Venu 2S nedostaly. Ostatně je nemají ani levnější běžecké modely jako Forerunner 255 – jsou totiž vyhrazeny jen pro ty nejdražší. Stejně jako starší hodinky a cyklonavigace nabízí MTB metriky jako plynulost a obtížnost a funkci ClimbPro, novinkou sedmé generace Fénix 7 je pak Výdrž (Stamina).

Funkce ClimbPro analyzuje naplánovanou trasu, kterou hodláte absolvovat, a vytáhne z ní všechny úseky, které se jeví jako náročnější stoupání. Jednotlivá stoupání pak ukáže na přehledném grafu nadmořské výšky, díky čemuž víte, jaké průměrné stoupání vás čeká, jak náročné budou jednotlivé části stoupání, kolik budete muset nastoupat metrů a jak dlouhé stoupání je. Současně víte, kolik takových kopečků vás po cestě čeká. 

Tip: Funkce ClimpPro přehledně ukazuje, kolik stoupání vás čeká a jaká budou

Zatímco ClimbPro je datová obrazovka, která ukazuje údaje data během aktivity, MTB metriky se ukážou až po uložení jízdy v deníku Connect. Jde o tzv. dynamiku jízdy a je to funkce určená pouze pro horská kola – aktivuje se jen tehdy, zvolíte-li patřičnou aktivitu. 

Plynulost ukazuje, jak se vám během jízdy daří udržovat stejnou rychlost. Přitom se samozřejmě zohledňují se faktory jako stálost rychlosti během celé jízdy, plynulost v zatáčkách a další. Obtížnost (v deníku Connect označeno jako Vytrvalost) pak měří náročnost jízdy, přičemž se zohledňují faktory jako sklon stezky a úhly zatáček. Pokud tedy pojedete lesním trailem, kde je řada překáže, klopenek, cesta se vlní nahoru a dolů, pak bude obtížnost vyšší než u rovné cesty po silnici, kde to můžete rozpálit třicítkou.

Tip: Obtížnost, plynulost a skoky: Jak navigace Edge a hodinky Fénix 6 měří MTB dynamiku jízdy

Nové datové pole, resp. celá datová obrazovka, Výdrž (v angličtině Stamina) je v podstatě něco jako predikce toho, kolik toho v aktuální aktivitě (běh a cyklistika) zvládnete. Na začátku aktivity počítá s tím, že máte k dispozici 100 % energie, případně méně, pokud už nějaká aktivita proběhla. Na základě VO2max dokáže předpovědět, kolik byste ještě se současným nasazením ujeli nebo uběhli kilometrů, případně jak dlouho ještě můžete běžet či jet na kole. Pro určení VO2max na kole ovšem potřebujete snímače výkonu v pedálech, bez nich nebude Výdrž fungovat přesně. 

 

Mapy jen pro Fénix

V podstatě jedinou zásadní funkcí, která by vám na Venu 2S mohla chybět, jsou mapy. I na malém 1,2“ displeji se jeví možnost zobrazení pozice a případně navigace po trase jako užitečná, i když spíše nouzová – k tomuto účelu je lepší Fénix 7X, případně Fénix 6X s o poznání větším displejem. Ale když si chcete zobrazit pozici v lese či pokud vám jen stačí sledovat naplánovanou trasu, pak i takto malý displej bude postačovat.

Díky dotyku se mapa na hodinkách navíc dobře ovládá, můžete si ji posouvat a zvětšovat gestem, což na Fénix 6(S) možné není. Lesklý displej v řadě případů trochu ztěžuje čitelnost mapy, protože spíše než detaily mapy vidíte odrazy stromů či mraků, mapu ale naštěstí budete používat spíše zřídka. Stále je však dobré tuto možnost zde mít než nemít vůbec jako na Venu 2S. Kromě pokročilých sportovních funkcí jsou právě mapy a navigace tím, co by vás mohlo pro pořízení F7S místo V2S přesvědčit. Navigovat se ale můžete nechat i bez mapy, jen je to náročnější na pozornost.

Protože jsou Fénix 7S o necelý rok mladší, dostaly také modernější GPS čipset, který podporuje více satelitních systémů a současně v safírové verzi i duální GPS. I na Venu 2S ale lze nastavit současné provozování GPS, Galileo a Glonass, takže o přesnost bych strach neměl. Pokud se pohybujete v náročném terénu, více systémů se hodí – má to ale samozřejmě vliv na baterii. Když jsem zkoušel testovací trasy, dopadly oboje hodinky podobně.

Nepřehlédněte:

Hudba hezky do uší

Oba modely mají v základnu možnost přehrávat hudbu, a to jak uloženou přímo v hodinkách, tak streamovanou ze služeb Amazon, Deezer a Spotify. Venu 2S má pro hudbu k dispozici okolo 7 GB paměti, což stačí pro více než 650 písniček, Fénix 7S má pod verze 16 nebo 32 GB paměti. V ní jsou ale uloženy i mapy, takže s menším objemem paměti máte u 16GB modelu k dispozici pro hudbu méně prostoru než Venu 2S – s mapou Evropy a TopoCzech budete mít jen okolo gigabajtu volného místa. 

Hudbu si do hodinek buď uložíte pomocí aplikace Express z počítače, nebo si můžete synchronizovat oblíbené playlisty ze zmíněných služeb – hudba se pak stáhne do hodinek přes Wi-Fi, což docela trvá. Jednou za měsíc se pak musíte připojit, aby hodinky ověřily, že si stále platíte premium účet a tedy máte na poslech právo. Poslech může probíhat buď přes Bluetooth sluchátka, ale můžete jen přehrávat i na Bluetooth reproduktoru. 

Počítejte ale s tím, že s poslechem hudby jde výdrž hodinek rapidně dolů, Venu 2S i Fénix 7S zvládnou při aktivitě jen sedm hodin. U Fénix 7S tato výdrž ale udávána se zapnutím všech satelitních systémů, zatímco u Venu 2S jen s GPS – čili reálně vydrží F7S déle. 

Tip: Spotify: Jak přehrávat svou oblíbenou hudbu na hodinkách

Kolik vydrží? 

Protože jsou hodinky Venu 2S o kousek menší a tenčí a protože mají AMOLED displej, nabídnou i kratší výdrž, a to zejména při měření aktivity s GPS. Ostatně, srovnejte sami.

Venu 2S:

  • Režim hodinek: až 10 dní 
  • Režim hodinek v úsporném režimu: až 11 dní
  • GPS bez přehrávání hudby: až 19 hodin
  • GPS s přehráváním hudby: až 7 hodin

Fénix 7S (v závorce se solárním nabíjením):

  • Režim hodinek: až 11 dní (14 dnů)
  • Režim hodinek v úsporném režimu: až 38 dní (87 dní)
  • Režim GPS: až 37 hodin (46 hodin)
  • Všechny systémy: až 26 hodin (30 hodin)
  • Všechny systémy + duální GPS: až 15 hodin (16 hodin)
  • Všechny systémy s přehráváním hudby: až 7 hodin 
  • UltraTrac: až 90 hodin (162 hodin)

Venu 2S nabídne o kousek delší výdrž ve chvíli, kdy při aktivitě vypnete displej a ten se bude zapínat pouze na gesto, dotyk nebo tlačítko. Je to ale samozřejmě méně pohodlné. Pokud je displej neustále zapnutý, běží při aktivitě v režimu nízkého jasu, kdy za jasného počasí toho moc neuvidíte, aby se při gestu nebo dotyku rozsvítil na maximum. Každopádně AMOLED je velký žrout a je s tím nutno počítat.

To Fénix 7S je v režimu GPS výrazně úspornější, už jen proto, že displej nemusí svítit a využívá jen odrazu slunce. Hodinky mají také větší baterii, což je ale dáno většími rozměry a Venu 2S jsou na ruce méně „viditelné“. Zatímco s denní aktivitou dobíjím F7S zhruba jednou za pět šest dní, u Venu 2S je frekvence nějaké tři čtyři dny. Oboje hodinky jsou ale nabité velice rychle, takže to není takový problém je na chvíli sundat z ruky. 

Tak které?

Oboje hodinky jsou designově povedené, Venu 2S jsou o kousek stylovější, a to díky tenčímu provedení, hezčí lunetě a co si budeme povídat, i displeji, který více zaujme. Není tak zapuštěný, design nekazí solární proužek atd. Pravdou je, že kdybych měl F7S v jiném barevném provedení, asi by srovnání vyznělo pro Fénixy o něco lépe, ale i tak, jsou to prostě Fénixy a ty už z podstaty jsou „techničtější“. 

Kromě ceny se při rozhodování bude řídit funkcemi a hlavně displejem. Pro běžné aktivity jsou Venu 2S naprosto dostačující, chybí jim jen pokročilé tréninkové funkce a někdo by mohl chtít více dat na displeji – na 1,1“ displeji by už ale šestice datových polí byla příliš maličká. Při běžném použití je určitě hezčí a čitelnější displej Venu 2S, jen venku při jasném počasí vede Fénix 7S díky transreflexnímu provedení. V interiéru je ale mdlý, tmavý a bezbarvý a provedení se safírem má navíc spoustu nepříjemných odlesků. O něco lépe vypadá základní provedení bez soláru a bez safíru, které je také výrazně levnější. 

Pokud tedy chcete především stylové hodinky, pak je jednoznačnou volbou Venu 2S. Pokud sportovní s pokročilými funkcemi jako Stav tréninku, noční měření VST, Připravenost k tréninku, běžecké watty či mapy, tak je tu zase Fénix 7S. Zajímavou volbou je pak Forerunner 255S, který má pokročilé sportovní funkce, ale stojí zhruba stejně jako Venu 2S. 

Stručné parametry

Venu 2S

  • Rozměry: 40,40 × 40,40 × 12,10 mm 
  • Hmotnost: 38 g 
  • Šířka řemínku: 18 mm, vyměnitelné
  • Displej: AMOLED dotykový, průměr 1,1“ (27,90 mm)
  • Rozlišení displeje: 360 pixelů 
  • Výdrž baterie: až 10 dnů s měřením tepu, až 19 hodin s GPS a 7 hodin s GPS a aktivní hudbou
  • Výdrž baterie se zapnutým displejem: až 2 dny s měřením tepu
  • Bezdrátové technologie: ANT+, Bluetooth Smart, Wi-Fi
  • Senzory: optický HR, akcelerometr, teploměr, GPS, Glonass, Galileo
  • Vodotěsnost: 5 ATM (max 50 m) 
  • Garmin Pay: ano
  • Paměť pro hudbu: až 650 skladeb (cca 7 GB)
  • Cena: oficiální 8 990 Kč

Fénix 7S 

  • Rozměry: 42×42×14,1 mm 
  • Hmotnost: 63 g včetně řemínku, 47 g tělo hodinek (základní provedení); 58 g včetně řemínku, 42 g tělo hodinek (titanové provedení); 
  • Šířka řemínku: 20 mm, vyměnitelné
  • Displej: transreflexní MIP, průměr 1,2“ (30,40 mm)
  • Rozlišení displeje: 240 pixelů 
  • Baterie: až 11/14 dnů s měřením tepu, až 27/46 hodin s GPS a 7 hodin se všemi systémy a aktivní hudbou
  • Bezdrátové technologie: ANT+, Bluetooth Smart, Wi-Fi
  • Senzory: optický HR, akcelerometr, gyroskop, teploměr, GPS (duální pro safírovou verzi), Glonass, Galileo
  • Vodotěsnost: 10 ATM (max 100 m) 
  • Garmin Pay: ano
  • Paměť pro hudbu: 16/32 GB 
  • Cena: 16 990 Kč základní model, solární 19 490 Kč, Sapphire Titan 21 990 Kč

Diskuse k článku (0)
Tagy: