Connect IQ 2.3: Chystá Garmin konečně vlastní a pořádní eshop s aplikacemi?

21.4.2017
Garmin uvedl možnost stáhnout ze svého webu Connect IQ trial verzi aplikací, doplňků či vzhledů hodinek. Je to krok ke skutečnému obchodu s aplikacemi?
Web Connect IQ

Zatím je web Connect IQ jen místem pro stahování aplikací, eshop je zatím jen hudbou budoucnosti


Také vás štve, že Garmin nenabízí nic jako Apple Store nebo Google Play? Kde by byly skutečně kvalitní aplikace, za které by vývojáři dostali zaplaceno? Kde by fungovala registrace a vy měli po ruce vše, co jste kdy stáhli či koupili a nemuseli to pokaždé složitě hledat? Už jen hledání je opravdu hrozné a i když zadáte přesný název aplikace, neznamená to, že se ukáže jako první v pořadí - někdy klidně i na další stránce vyhledaných výsledků.

Současný web Connect IQ je obchodem tak na půli cesty. Umožní vám sice aplikaci stáhnout, ale to je vše. Když se hodinky resetují, nebo když koupíte jiné zařízení, musíte všechny aplikace, doplňky či vzhledy hodinek zase vyhledat a znovu nahrát. A je to zdlouhavé. Neexistuje registrace, login, pod kterým byste viděl vše, co jste kdy stáhli a jednoduše to hromadně poslat do hodinek nebo navigace podporující Connect IQ. Není možnost na tlačítko obnovit stav zařízení, jak oto umí Apple nebo Android.

A hlavně neexistuje centrálně řešená možnost monetizace. Garmin nijak neřeší nákup aplikací - to si musí řešit vývojáři sami. Někteří to dělají tak, že aplikace je funkčně omezená a až po zaplacení vývojaři, nejčastěji přes Paypal, se uvolní další funkce. Do aplikace je zpravidla nutno zadat nějaký kód, který získáte po zaplacení. A když aplikaci instalujete znovu, musíte tento proces opakovat. Někteří vývojáři se pak spoléhají na příspěvky dobrovolné; jejích aplikace žádné fukční omezení nemají.

V Connect IQ 2.3 se objevila funkce, která by mohla znamenat určitý pokrok - aplikace a další doplňky bude možné registrovat pro použití v hodinkách. Přesnéjší informace Garmin neuvolnil, ale vypadá to, že aplikace bude plně funkční poté, co si ji zaregistrujete (a to bude umožněno tím, že ji zaplatíte). Jinak bude fungovat v omezeném trial režimu.

Jestli Garmin hodlá skutečně spustit eshop, nebo bude Connect IQ jen místem, kde si můžete aplikace stahovat a platit je budete jinde, je zatím otázkou.Tagy: 


Zdroj: 
Garmin