Forerunner 945: Nejlepší triatlonové hodinky ve srovnání s Fénix 6

20.4.2021
Zatímco výrobci mobilů uvádějí nové modely alespoň jednou ročně, hodinky a cyklonavigace Garminu jsou na trhu podstatně delší dobu. Triatlonovým topmodelem jsou tak stále dva roky staré hodinky. Zastaraly, nebo dostačují?
Forerunner 945

Na první pohled hodinky nerozeznáte od předchozího modelu Forerunner 935. Drobné odlišnosti tu přece jen jsou, například malá stříbrná čárka nad displejem 


Jsou to přesně dva roky, kdy Garmin uvedl na trh hodinky Forerunner 945. Ty byly uvedeny dva roky poté, co se na trhu objevil předchozí model, Forerunner 935. Každou chvíli bychom tedy měli očekávat nástupce, Forerunner 955. Osobně bych si u novinky přál větší displej. 

Tip: Recenze Forerunner 935: Plastové Fénix 5 za nižší cenu a s Wi-Fi navíc

Jak FR 935, tak FR 945, mají celkem velkou lunetu, ve které je ovšem schován jen 1,2“ displej. To byl dříve standard, dnes ale hodinky této velikosti nabízejí 1,3“ – Fénix 6 či Vívovactive 4. Rozdíl desetiny palce se zdá být malým, ve skutečnosti ale zásadní. Když mám na ruce vedle sebe Fénix 6X a FR 945, je ten rozdíl obrovský. Zkrátka každá desetinka palce se hodí, zejména, pokud mají hodinky mapu. 

Společně s FR 945 byly na trh uvedeny i další dva modely, základní FR 45 ve dvou velikostech a FR 245, hodinky střední třídy. Ty jsem testoval před necelými dvěma lety, největším překvapením byla výdrž až 25 hodin s GPS, které dosáhly díky novému čipsetu od Sony. A právě mají všechny modely a díky němu FR 945 vydrží až 36 hodin s GPS a 14 dní v režimu hodinek s aktivním optickým snímačem.

Tip: Recenze hodinek Forerunner 245: Něco z Fénix 5 plus, něco z FR 645 a něco úplně nového

Poznámka: Tento text není klasickou recenzí nebo testem, spíše jen souhrnem myšlenek, které se mi míhaly hlavou, když jsem vedle svých hodinek Fénix 6X Solar Pro používal Forerunner 945. Je proto subjektivně zabarven a já se tím nikterak netajím. 

Až na drobnosti jako Fénix 6

Svými funkcemi se hodinky FR 945 nacházejí někde mezi Fénix 5 Plus a Fénix 6. Během svého působení na trhu získaly některé funkce a vylepšení, která se objevila ve Fénix 6, takže lze říct, že Fénix 6 a FR 945 jsou svými možnostmi takřka shodné. Liší se grafikou menu danou jiným použitým fontem a některými drobnostmi jako absencí pokročilého správce napájení – nejsou zde úsporné režimy, které Fénix 6 dotáhla takřka k dokonalosti. FR945 nejsou rovněž nabízeny ve verzi se solárním nabíjením.

Tip: Nová série hodinek Fénix 5 plus: Všechny modely dostaly hudbu a mapy!

Vzhledem k tomu, že jde o topmodel v sérii Forerunner, odpovídá tomu i oficiální cenovka – 14 990 Kč. Je to o tři tisíce více, než Forerunner 745, navíc získáváte mapy a delší výdrž (ale i větší velikost), jinak jsou tyto hodinky víceméně totožné. Fénix 6 Pro (mapy, Wi-Fi, hudba) jsou pak nabízeny za nějakých 16 990 Kč, tedy ještě o dva tisíce dráže, ovšem dostanete kvalitnější provedení a současně o desetinku palce větší displej. (Reálně ale můžete všechny hodinky sehnat o tisíc až dva levněji.)

Tip: Garmin postupně vylepšil hodinky Forerunner 945. Přehled nových funkcí

Někdy před rokem jsem o hodinkách FR 945 uvažoval jako o náhradě za rozbité hodinky FR 935, nakonec ale vyhrály Fénix 6X Pro Solar, a to nejen díky výrazně delší výdrži, ale hlavně díky obřímu displeji. Hodinky FR 935 mi skoro tři čtvrtě roku ležely na stole, než jsem se vydal do servisu nechat opravit rozbité tlačítko. Oprava ovšem nebyla proveditelná, proto mi byly za zvýhodněnou cenu nabídnuty právě hodinky FR 945 – díky tomu je mohu srovnat s F6X. Na trhu budou ještě dlouho, takže pár slov se jistě hodí.

Šest let s hodinkami

Nějaké hodinky od Garminu používám už šest let. Začal jsem s modelem Vívoactive, pak jsem měl Vívoactive HR a následně přešel na Forerunner 935. Dotyk mi totiž nevyhovoval, teprve FR 935 byly sportovní hodinky jaksepatří. Ovládání tlačítky, dlouhá výdrž, hodně možností a funkcí. V kombinaci s Edge 1030 to byla pro mne ideální sestava – na kole jsem primárně používal Edge 1030, pro další aktivity FR 935. 

Tip: Velká recenze Edge 1030, nejlepší navigace Garminu

Nyní mám Fénix 6X Pro Solar a nutno říct, že Edge 1030 mám už jen jako zálohu. Na vše používám F6X, a to díky velkému displeji. Jasně, zobrazení mapy je zatím stále spíše nouzové, ale jezdit nebo chodit se s tím už dá bez problému. Displej o velikosti 1,4“ mi už dostačuje a většinu času stejně jezdím po známých trasách, kde mapa není třeba. 

Mapa na maličkém displeji?

Důležitá je pro mě hlavně možnost zobrazit až osm datových polí. To už jsou čísla ale celkem malá. Proto mám při aktivitě dvě obrazovky, na první sedm datových polí s jedním centrálním, na druhé šest polí stejně velkých. A právě šest polí dokážou zobrazit i hodinky FR 945. Jenže – na displeji o 36 % menším je také vše o třetinu menší. Maličké. Ne že by to bylo nepoužitelné, ale čtyři pole to zkrátka jistí. 

V přímém srovnání je displej Forerunner 945 prostě malý. Když si zvyknete na škodovku, těžko se budete vracet k trabantu. A stejný pocit mám i já, když používám FR 945. Na druhou stranu, pokud jste nikdy F6X na ruce neměli, pak vám může menší displej FR 945 dostačovat. Čtyři pole a několik datových obrazovek to jistí, jen musíte při aktivitě častěji přepínat. 

Zobrazení mapy už ale takto neošidíte, ta je zkrátka maličká. Když nastavíte stejné měřítko na F6X a FR945, zobrazí se i stejný výsek mapy, jen je vše menší. Mapa umí i zobrazit dvě datová pole – opět, písmo je menší. Upřímně, moc si nedokážu představit, že s takto maličkou mapou jezdím a nechám se navigovat (zkoušel jsem to na F5X a nic moc...) Aby bylo zobrazení plus minus stejně velké, musím mít na FR 945 měřítko 50m, zatímco na F6X klidně 80m (to je mé běžné nastavení). A v tu chvíli vidím na Fénixech větší kus země. 

Co ale musím ocenit, je čitelnost displeje. Oproti F6X není displej zapuštěný, ale je hned pod krycím sklem. Tím se jednak minimalizují odlesky, jednak je displej lépe čitelný z bočních úhlů. Současně mi přijde, že transreflexní vrstva je díky tomu účinnější – zkrátka na slunečním světle má displej lepší kontrast. Není to rozdíl zásadní, ale je tu. Odlišné bylo na srovnávaných hodinkách podsvícení. Zatímco u F6X byla černá fakt černá, FR 945 spíše tmavě hnědá. A moje staré hodinky FR 935 zase měly namodralý odstín. 

Lehké, velmi lehké

Zásadním důvodem, proč jsem si před lety nepořídil Fénix 5, ale Forerunner 935, byla hmotnost a velikost hodinek. FR 935 jsou nejen výrazně lehčí než tehdejší „konkurent“ Fénix 5 (50 g vs. 85 g), ale i tenčí. Na ruce lehčí model vůbec necítíte, zatímco na Fénix 5X (98 g), který jsem testoval více než dva měsíce, jsem si zvykal dlouho. Stejně je na tom i Forerunner 945, ve stejném těle váží stejně – rovněž 50 g. Fénix 6X Pro Solar, které nyní používám, mají 82 g, což také není málo, ale vzhledem k velikosti a provedení (titan + tvrzený plast + karbon) je to už celkem přijatelné. I tak mi ale trvalo dlouho, než mi hodinky na zápěstí přestaly vadit. Což vás u FR 945 prostě nepotká. 

Když se podíváte na FR 945, musíte se zákonitě zeptat, proč Garmin v takto velkém těle (47 mm) nepoužil stejný displej jako u Fénix 6 (1,3“ vs. 1,2“). FR 945 má velmi výraznou lunetu a celkově působí hodinky vzhledem k velikosti displeje nabubřele. U FR 935 jsem to tak nevnímal, hodinky F5 a F5 Plus měly stejně velkou lunetu a displej, ale dnes, po více než čtyřech letech od uvedení původních FR 935 už je design FR945 jednoduše outdated. 

Řemínek má standardní šířku 22 mm, bohužel není použit systém pro rychlou výměnu pomocí nacvakávacích úchytů. K výměně tak potřebujete speciální šroubovák a vysunout tyčinku, na které řemínek drží. Není ale problém sehnat řemínky, který tyto rychloupínáky mají. Mě samotnému zůstaly dva z modelu FR935, které lze díky stejnému tělu v pohodě použít. Šířku 22 mm používají i Fénix 6 (ale ne 6X), FR745 či Vívoactive 4. 

K designu a provedení ještě jedna poznámka: Hodinky FR 935 jsem měl na ruce dva a půl roku. Za tu dobu se mi ani při každodenním nošení a občasné práci na stavbě nepodařilo poškodit plastovou lunetu – tvrzené provedení je opravdu pevné. A displej utrpěl jen drobný škrábanec, který jsem při zběžném podívání ani nevnímal. Forerunner 945 na tom budou podobně, rozhodně bych se nesnažil chovat k nim jako v bavlnce jen proto, že nejsou z titanu.

Umí všechno. Vážně

Když byly hodinky uvedeny na trh, byly funkčně podobné spíše modelu Fénix 5 Plus. Některé drobnosti dostaly navíc, zásadní vylepšení však přišla až v průběhu doby, zejména po uvedení Fénix 6. Postupně tak hodinky získaly například množnost zobrazit tři doplňky na jedné obrazovce, řada doplňků byla vylepšena, objevily se nové aktivity, snímání tepu během plavání apod. Více jsem se tomu věnoval v dřívějším článku.

Když jsem tak srovnával Fénix 6 s FR 945, v podstatě jsem nepřišel na žádný zásadní rozdíl, snad jen absenci profilů napájení a úsporného režimu hodinek. Všechna úsporná nastavení se ale dají provést v jednotlivých menu, jen si je nemůžete předdefinovat a pak zvolit v rámci dané aktivity. Drobné odlišnosti najdete také v grafice, například rekapitulace poslední aktivity mnohem lépe vypadá na Fénixech, stejně jako počasí a podobně. Ale je to opravdu jen rozdíl v grafice, ne funkčnosti.

Jinak psát o funkcích hodinek je jako nošení dříví do lesa. Všechno důležité bylo již napsáno v testech modelů Fénix 6, popř. Fénix 5X. Hodinky nabízí měření nekonečného počtu aktivit, od běhu, přes jízdu na kole, lyžování, jízdu na kajaku, jógu, posilovnu, chůzi, expedici atd. V podstatě si najděte sport, který chcete dělat, a hodinky vám alespoň něco změří – nastoupené metry, vzdálenost, srdeční tep, únavu, frekvenci dechu, zátěž, zlepšení od poslední aktivity, okysličení krve, kadenci, vzdálenost chodidel od země při běhu aj. Stejně jako Fénix 6S/6 či Forerunner 745 zobrazí šest datových polí na jedné obrazovce, jak už jsem ale napsal, displej této velikosti je pro takové množství dat nedostatečný. 

Nepřehlédněte: Velká recenze Fénix 5X

Tip: Recenze hodinek Fénix 6X Pro Solar: To nejlepší, co můžete mít od Garminu na ruce (i na kole)

Výdrž dlouho, to jo

Podle parametrů vydrží hodinky dva týdny v režimu hodinek a 36 hodin se zapnutou GPS – to je stejné jako u modelu Fénix 6, které mají stejné rozměry – a tudíž i baterii se stejnou kapacitou. Při běžné aktivitě s GPS a připojeným hrudním senzorem tepu bez zobrazení mapy si hodinky vezmou cca 3 procenta energie za hodinu, což plus minus odpovídá. Fénix 6X je na tom o poznání lépe, tam ubydou tři procenta baterie zhruba po dvou hodinách (viz starší článek). Každopádně výdrž FR945 je výrazně lepší než u FR935, které si braly ve stejném režimu cca 5 procent za hodinu. 

Výrazným způsobem snižuje výdrž baterie zapnutá mapa a ještě o kousek více aktivní navigace. Z nějakých 30 až 36 hodin se rázem dostanete na třetinu. I to ale není špatné, když uvážíte, jak maličké zařízení to je. Na celodenní aktivitu to bohatě stačí.

Ano, či ne?

K těmto hodinkám mám takový ambivalentní pocit. Kdyby modely Fénix 6 a Fénix 6X měly stejně velký displej jako celá řada Fénix 5 Plus, pak bych o FR945 klidně uvažoval, resp. preferoval bych je pro jejich nízkou hmotnost. Ovšem Fénix 6/6X mají větší displej, a i když jsou dražší, toto jasně mluví v jejich prospěch. V podstatě nenacházím jediný důvod, proč si Forerunner 945 pořídit. Fénix 6S Pro mají stejně velký displej, ale jsou fyzicky menší (42 mm oproti 47 mm), Fénix 6 a Fénix 6X mají zase o poznání použitelnější displej. 

Zatímco srovnání Forerunner 935 vs. Fénix 5 vycházelo ve prospěch FR 935 (lehčí, ale stejné funkce), srovnání Fénix 6 vs. FR945 už vychází ve prospěch Fénix 6. A to zejména použitou grafikou menu, větším displejem a také velmi povedenými profily spořiče baterie. Upřímně řečeno, nezaujal mě ani model Foreruner 745, který se mi líbí pro malé rozměry (a přitom má stejně velký displej jako FR945), zklamal mne však svou výdrží, která je prostě nedostatečná. 

Když se na to ale podívám z pohledu ceny, Forerunner 945 lze sehnat až na nějakých 13 900 Kč, což je historicky nejméně, kolik kdy stály hodinky s mapami při svém uvedení na trh. Když si vzpomenu na model Fénix 5X, které mají lunetu ještě o kus větší, jsou výrazně těžší a tlustší, a přitom mají stejný displej o velikosti 1,2“, pak mi hodinky FR945 přijdou vlastně docela fajn. Relativně malé, lehké, s dlouho výdrží, všemi moderními funkcemi jako Garmin Pay, přehráváním hudby, mapami, vymakanými doplňky a aktivitami, zkrátka super. Takže pokud se spokojíte s malými displejem, nemůžete být zklamáni. 

A co Forerunner 955?

Jednoznačným nástupcem hodinek Forerunner 945 je model Forerunner 955, který byl uveden v polovině roku 2022, více než tři roky po uvedení FR 945. Ten řeší hlavní „nedostatek“, a sice malý displej. Místo 1,2" má o desetinku více, tedy 1,3". To je stejně jako třeba Fénix 6, Fénix 7 či Forerunner 255. K tomu přidává nový optický snímač, delší výdrž, dotykové ovládání či solární nabíjení.

A samozřejmě hromadu nových funkcí, jako upravený stav tréninku, měření VST, snímek zdravotního stavu, připravenost k tréninku, závodní kalendář, nové aktivity, běžecký výkon bez nutnosti mít hrudní snímač atd. Kompletní přehled uvádím v tříkapitolové recenzi Forerunner 955. Novinka za upgrade rozhodně stojí, protože FR 945 už žádné nové funkce nedostane. Stále jde o super hodinky, ale bez podpory do budoucna. 


Diskuse k článku (0)
Tagy: