Podrobné srovnání hodinek Epix vs. Fénix 7: Výdrž, displej, provedení, datová pole a cena

19.10.2022
Na první pohled by se zdálo, že hodinky Epix jsou až na typ displeje stejné jako Fénix 7. Jenže rozdílů, které z toho plynou, je podstatně více. Liší se také nabídka různých edicí
Fénix 7 vs. Epix

Za podmračeného počasí mají oba displeje plus minus stejnou čitelnost


Oba modely byly uvedeny v lednu 2022 a zatímco Fénix 7 byl v podstatě očekávatelný a nepřinesl nic až tak zásadně nového, snad kromě dotykového ovládání, Epix jsou hodinky podstatně zajímavější. Garmin poprvé ve sportovním topmodelu ukázal displej typu AMOLED, který měl do té doby jen ve stylových fitness hodinkách Venu. A po uvedení nové řady luxusních hodinek MARQ to vypadá, že si tento displej najde cestu i do dalších modelů.  

Tip: Patří budoucnost hodinek Garminu displeji typu AMOLED? Výhody a nevýhody. Přehled hodinek

Ceny a modely

Zatímco Fénix 7 se nabízí ve třech velikostech, Epix je prodáván pouze v jediné – ta je shodná s prostředním modelem Fénix 7 s velikostí lunety 47 mm a velikostí displeje 1,3“. Liší se i nabídka verzí: Fénix 7 se nabízí ve třech provedeních a zvládá solární nabíjení, Epix se musí obejít bez solárního nabíjení a je nabízen jen ve dvou verzích. Při koupi hodinek Epix se tak rozhodujete jen mezi tím, zda chcete, nebo nechcete mít safírové sklo.

Doporučené koncové ceny jsou následující (Garmin je snížil v březnu 2023):

  • Fénix 7 – 15 990 Kč
  • Fénix 7 Solar – 17 990 Kč
  • Fénix 7 Sapphire Solar – 20 490/20 990 Kč (dle barevného provedení)
  • Epix – 20 990 Kč
  • Epix Sapphire – 22 790/23 290 Kč (dle barevného provedení)

Je tedy patrno, že Fénix 7 bez safíru a solárního nabíjení je o nemalých pět tisíc korun levnější. Oboje hodinky jsou v podstatě stejně těžké, Fénix 7 váží 79 g (73 g se safírem), Epix pak 76 g (70 g se safírem) - včetně řemínku. Proč je safírová verze lehčí? Důvodem je titanová luneta a zadní kryt (dýnko) místo nerezového v základní verzi. Tělo je pak vždy z polymeru zpevněného uhlíkovými vlákny.

Tyto koncové ceny jsou ale opravdu jen doporučené, prodejci nabízejí hodinky se slevou 10–15 %. Například základní Epixy a safírové Fénix 7 se dají pořídit shodně za 17 990 Kč. Hodně zajímavá je pak cena u Fénix 7 bez soláru, jež lze pořídit za 13 990 Kč. Díky tomu, že zde není ani safír, ani solární vrstva, jen dotyk, mají hodinky díky krycímu sklu Gorilla Glass nejlepší čitelnost displeje z celé řady F7. Jen je tu nepříjemné omezení 16 GB paměti a vyšší hmotnost ocelového těla. 


Nepřehlédněte: Megarecenze hodinek Epix Pro Sapphire

Recenze hodinek Fénix 7 Pro Solar


Safírová verze není jen o jiném skle

Dražší safírová verze ovšem nepřináší jen pevnější a v podstatě nepoškrábatelné sklo, ale také řadu dalších funkcí. 

  • 32 GB místo 16 GB – to se hodí pro uložení většího počtu map, například můžete mít v hodinkách Evropu i Severní Ameriku současně – stejně jako u Fénix 6, které mají paměť 32 GB všechny modely Pro bez výjimky.
  • Titanová luneta a dýnko – už jsem zmínil výše. Přináší to jednak malou úsporu hmotnosti, jednak větší odolnost.
  • Multi-band GPS – dvoupásmový příjem GPS signálu zvyšuje přesnost lokace v místech, kde je špatná viditelnost na satelity.

Osobně bych safírové sklo nikterak nepřeceňoval, protože aktuální verze skla Gorilla Glass už je sama o sobě dost odolná. Na Fénix 6X Pro nemám po třech letech ani škrábanec. Displej pod safírovým sklem je navíc trochu tmavší a má nižší kontrast, což může být problém především u Fénix 7 ve chvíli, kdy není aktivováno podsvícení. Safír také trpí o něco větší mírou odlesků. Za mě je safír na hodinkách poměrně zbytný a nechápu, proč Garmin podmiňuje získání některých funkcí pořízením safírového modelu.

Tip: Věčná bolest: Proč se displeje hodinek tolik lesknou? Které více, které méně?

Typ displeje

Naprosto zásadním rozdílem mez oběma hodinkami je použitý displej. Zatímco Fénix 7 má naprosto standardní transreflexní provedení (MIP), kde je displej aktivní neustále a při běžném osvětlení je viditelný i bez podsvícení, Epix má displej typu AMOLED. Ten standardně zhasíná a aktivuje se jen tehdy, když je třeba – gestem, poklepáním či tlačítky. U obou displejů je možno nastavit si úroveň jasu, AMOLED je díky svému provedení takřka za všech okolností jasnější. To má ale vliv na spotřebu, o tom ale až dále.

Druhou možností, jakou Epix nabízí, je režim always-on, což znamená, že displej svítí neustále – ale v méně jasném módu. Teprve tehdy, když si to situace vyžádá (gesto apod.) se rozsvítí na vyšší úroveň – ta se dá ovlivnit v nastavení. V noci pak, aby vám jasný displej nevadil, se zcela vypne; časy si nastavíte přímo v hodinkách nebo mobilní aplikaci. Každopádně lze říct, že AMOLED je viditelnější za většiny podmínek, jen za slunečného počasí vede Fénix 7, protože podsvícení nahrazuje přímo sluneční záření. AMOLED v této situaci musí svítit naplno, aby bylo něco vidět. A to má opět vliv na spotřebu. 

Tip: S hodinkami Epix na kole: Výhody a úskalí displeje AMOLED

Barvy a kontrast

Jasnou výhodou AMOLED displeje je podání barev, které jsou jednak velmi živé, jednak doslova září. A nejen to, displej Epix zobrazí 65 tisíc barev, zatímco MIP displej Fénix 7 jen 64 – to je stejné jako u řady Fénix 6. Kromě toho má AMOLED výrazně vyšší kontrast, černá je fakt černá, bílá je zářivě bílá. U Fénix 7 jsou barvy velmi mdlé, černá je spíše šedá atd. Je proto jasné, že displej hodinek Epix na první pohled překonává displej Fénix 7.

Na druhou stranu, při běžném používání těch pár barev Fénixů bohatě dostačuje, a to i pro zobrazení mapy. Nízký kontrast v při běžném používání nikterak nevadí, a když nebudete mít přímé srovnání, nebudete mít problém. To samé pro zobrazení mapy, ani zde nízký počet barev není třeba řešit, protože mapa potřebuje jen pár základních odstínů. Ale jakmile uvidíte vedle Fénix 7 displej Epixů, je vidět markantní rozdíl.

 

Rozlišení displeje

S odlišným displejem souvisí i jeho rozlišení. Zatímco Fénix 7 má jen 260 bodů, Epix nabízí 416 – stejně jako Venu 2 nebo Venu 2 Plus. Fénix tak má hustotu bodů 200 ppi, zatímco Epix 326 ppi – to je o dvě třetiny více. Fénix 7S má rozlišení 240 bodů, Fénix 7X pak 280 bodů – vždy jde ale o stejnou hustotu bodů, tedy 200 ppi.

Vyšší rozlišení hodinek Epix je hodně znát, jak v menu, kde jsou výrazně jemnější fonty textů, tak v grafice, ale hlavně na mapě. Ta je schopná na stejném rozsahu zobrazit podstatně více detailů, takže není třeba tolik zoomovat, a tedy měnit tak často měřítko. Při stejném měřítku tak Epix vykreslí více tras, cest či popisků. Pro srovnání, stejnou úroveň detailů ukáže Epix při měřítku 200 m, zatímco Fénix až při měřítku 120 m – při stejné úrovni detailů uvidíte menší kus země. 

Právě vyšší rozlišení displeje je jeden z argumentů pro Epix, tedy pokud často běháte nebo chodíte podle mapy. 

Nepřehlédněte: Fénix 7 a Epix: Nový správce map. Bude stačit jenom 16 GB?

Odlišné zobrazení

Standardem displeje typu AMOLED je zobrazení bílého textu na černém pozadí, případně barevných dat na černém pozadí. Důvod je jasný – zatímco u transreflexního displeje jsou aktivní vždy všechny body, u AMOLED svítí jen ty, co jsou třeba. A protože černá = bod nesvítí, šetří tento typ zobrazení energii. Kdyby to bylo naopak, černý text na bílém pozadí, měl by displej podstatně vyšší spotřebu, protože by bylo nutno aktivovat všechny bílé body, co tvoří pozadí. 

U transreflexního displeje hodinek Fénix 7 je úplně jedno, zda je bod bílý, černý nebo barevný, jsou aktivovány všechny body displeje. Proto zde může být černý text na bílém pozadí, aniž by to ovlivnilo spotřebu. Můžete tak mít vzhled displeje s bílým pozadím a nic se neděje, stejně tak jsou s bílým pozadím standardně zobrazena datová pole při aktivitě apod. A upřímně, mám černý text na bílém pozadí radši, lépe se čte a lépe na něj zaostřím. Z tohoto pohledu je pro mě proto displej Fénix 7 při aktivitě lepší. 

Výdrž baterie

Zatímco použitý displej hovoří spíše pro model Epix, Fénix 7 má zase navrch ve výdrži – a souvisí to právě s použitým transreflexním MIP displejem, který umí být o hodně úspornější. Oproti AMOLED je aktivní neustále, ovšem je dobře čitelný i bez podsvícení. Stačí mu pokojové osvětlení, a když jste venku, je dobře čitelný i za podmračeného počasí. Podsvícení je třeba jen za šera a v noci. AMOLED oproti tomu musí svítit neustále a naopak platí, že čím více světla je v okolí, tím více musí svítit. Za jasného počasí tak „valí“ na maximum.

Udávané hodnoty výdrže jsou následující:

Fénix 7 (za lomítkem se solárním nabíjením)

  • v režimu hodinek: 18/22 dní 
  • v režimu hodinek s úsporou baterie: 57/173 dnů
  • GPS: 57/73 hodin
  • GPS/Glonass/Galileo: 40/48 hodin
  • GPS/Glonass/Galileo s hudbou: 10 hodin
  • UltraTrac: 136/289 hodin
  • expediční režim: 40/74 dní

Epix (za lomítkem v režimu always-on)

  • v režimu hodinek: 16/6 dní 
  • v režimu hodinek s úsporou baterie: 21 dní
  • GPS: 42/30 hodin
  • GPS/Glonass/Galileo: 32/24 hodin
  • GPS/Glonass/Galileo s hudbou: 10/9 hodin
  • expediční režim: 14 dní

Pokud budete mít na Epix displej trvale zapnutý, je Fénix 7 jasným vítězem. V režimu „displej na požádání“ už je to lepší, ale nutno říct, že v tomto režimu se hodinky používají hůře. Pro každé zobrazení dat musíte displej probudit, ať už gestem, klepnutím na displej nebo stiskem tlačítka. Nelze se tak podívat na čas jen tak úkosem, prostě musíte vyvinout nějakou aktivitu. V režimu, kdy máte zhruba hodinku aktivity denně, vydrží Epix v režimu always-on přibližně pět, Fénix 7 až deset dní. 

Nepřehlédněte: Fénix 7 a solární nabíjení - Vyšší efektivita + nový doplněk intenzity světla

Zatímco dříve jsem Epixy měl v režimu always-on, nyní je používám s vypnutým displejem. Stálo mě to trochu zvykání, trochu přemáhání, ale ta delší výdrž je pro mě zásadní. S hodinou až dvěma GPS aktivitami denně tak vydrží Epixy místo čtyř až pěti dnů celkem v pohodě sedm až osm dní. Ale stále je to méně než Fénix 7 nebo Fénix 6X, které často nosím na druhé ruce. S nimi jsem strávil loňské léto v Davosu, čtyři dny v kempu, každý den osm hodin s GPS a nemusel jsem je dobíjet ani jednou. 

Nepřehlédněte: Hodinky s AMOLED displejem nemají solární dobíjení. Zatím. Garmin ale něco chystá

Datová pole

Celkem zásadním rozdílem je možnost zobrazit až osm datových polí na Epix, zatímco Fénix 7 nabídne jen šestici. Osm datových polí zvládne v řadě Fénix 7 jen největší model 7X (stejně jako 6X). Je jasné, že na 1,3“ displeji není zobrazení osmi polí žádná hitparáda, i na 6X/7X jsou údaje celkem malé, ale ta možnost tu je.

Nejraději používám sedm datových polí, kdy je uprostřed jeden údaj zvětšen, a nad ním a pod ním jsou pak shodně tři údaje. Toto zobrazení mi naprosto vyhovuje a na 1,3“ displeji Epixů je vše optimálně čitelné. Proč tedy osmičku polí neumí Fénix 7, ale stejně velký Epix ano, mi úplně nejde do hlavy. Možná hraje svou roli jiné rozlišení. 

Nepřehlédněte: 

Který model?

Pokud se rozhodujete mezi Fénix 7 a Epix, pak se nerozhodujete jen mezi typem displeje, ale také mezi delší a kratší výdrží hodinek. Pokud vám jde především o skvělou čitelnost hodinek při pokojovém osvětlení či za běžného počasí (rozuměj bez slunce nad hlavou), krásné barvy a super kontrast, pak je AMOLED lepší volbou. Preferujete-li delší výdrž hodinek, pak zase volíte Fénix 7. Velkou výhodou modelu Epix je také vyšší rozlišení, což se hodí primárně při práci s mapou.

TIp: Garmin Epix: Jak jsem mezi novinkami hledal ideální hodinky

Výhodou Fénix 7 je kromě výdrže také výrazně nižší cena základního modelu, a to o pět tisíc korun. Safírová verze pak stojí méně o cca 2 500 korun (dle barevného provedení), ovšem nabízí navíc solární dobíjení, které může za dobrých světelných podmínek výdrž trochu prodloužit. Garmin uvádí cca čtvrtinu navíc, ale to by muselo slunce svítit zhruba tři hodiny denně přímo na hodinky, ideálně kolmo. A toho v podstatě nelze dosáhnout, a když, tak zřídka. 

Aktuálně jsou hodinky Epix v safírovém provedení zhruba stejně drahé jako Fénix 7X - okolo 19 990 až 20 990 Kč (dle barevného provedení). A nutno říct, že výdrž modelu F7X je lákavá, navíc tu máte větší displej a LED svítilnu. Je pak na každém, co preferuje...


Diskuse k článku (0)
Tagy: