Řemínky a standardy: QuickFit, QuickRelease, UltraFit a další. Různé hodinky mají různá provedení

27.3.2024
U různých modelových řad používá Garmin různé typy řemínků. Jak se v nich vyznat? Jsou mezi sebou navzájem kompatibilní? A jak si poradit s výměnou řemínků odlišných standardů?
Moje řemínkové království

Nějak se mi ty řemínky (a hodinky) začínají hromadit. A to na fotce nejsou modely Venu 2, Venu 2S, Venu 3, Forerunny 45S a 55, co používají moje dcery a manželka


Řemínky a pásky pro hodinky jsem donedávna na webu zcela ignoroval, resp. vždy jsem se v každé recenzi hodinek zmínil jen o standardu, jaký konkrétní model má. Až jsem si loni na podzim pořídil nylový řemínek UltraFit 26 mm pro Fénix 7X Pro a od té doby mě řemínky začaly tak nějak zajímat víc.

Nepřehlédněte: Recenze nylonového řemínku UltraFit: Nesnesitelná lehkost bytí a pohodlné nošení

Ne, že by mě dříve nezajímaly, naopak, pro každé hodinky jich mám celou řadu, ale spíše jsem o nich začal psát. Prvním článkem byla recenze a postřehy z používání zmíněného originálního UltraFitu. Následně jsem si pořídil z druhé ruky Epixy, u kterého jsem dostal také dva neoriginální UltraFity 22 mm a k tomu originální nylonový řemínek QuickFit s vřesovým reliéfem.

Tip: Zápisky bloggera (9): Proč jsem si znovu pořídil Epixy a zbytečné sportovní metriky, které nepoužívám

A konečně jsem si pořídil Forerunnery 255 Music, které mi opět dorazily s řadou dalších řemínky pro tyto hodinky. Mám tak aktuálně hodinky se všemi standardy, co Garmin používá. A k tomu ještě Forerunnery 45S, které mají řemínek napevno. Všechny běžné hodinky mají řemínky vyměnitelné, ale Garmin aktuálně podporuje tři typy - a teď se v tom vyznejte. 

Nepřehlédněte: Rok a půl poté: Hodinky Forerunner 255. Stále je to pecka. Zkušenosti, postřehy, novinky

QuickFit

Nejvyšší modely Fénix a Epix používají dlouhodobě standard QuickFit. Ten se na stěžejku hodinek řemínek nacvakne během sekundy a stejně rychle se díky zámku sundá. Je to velmi pohodlné a díky tomu se dá řemínek fakt vyměnit během mžiku. Silikonových QuickFitů mám celou řadu, jak ve 26mm, tak ve 22mm provedení pro Fénixy či Epixy, ale také Forerunnery (o tom až dále). Důležité je, že stěžejka je v tomto případě mimo řemínek.

Quick má ale dvě nevýhody. Jednak je kvůli zámku těžší, jednak se nasazený řemínek nedá ohnout až k tělu hodinek. Není tak možné hodinky složit třeba do kapsy nebo do batohu. Ale díky snadnému sundání to ani není třeba, já si jednu polovic odcvaknu a je to. 

 

QuickRelease

Levnější modely, konkrétně Forerunnery 55, 245, 255 a 265, Venu a Vívoactive, používají standard QuickRelease. Ten není dostupný v 26mm provedení, protože největší Forerunnery používají 22mm standard a u větších jako Fénix 7X nebo Epix Pro se počítá s QuickFitem. 

Tip: Recenze hodinek Forerunner 265

QuickRelease se také rychle nasazuje a uvolňuje, ale už to není tak pohodlné jako s QuickFitem, kde to zvládnu poslepu. Stěžejka je zde součástí řemínku (ale dá se vyndat), přičemž řemínkem prostupuje odjišťovací mechanizmus, malá pacička, který stáhne pružinku a umožňuje řemínek uvolnit či nasadit. 

Všechny hodinky, které mají standard QuickRelease, podporují také řemínky QuickFit - stačí sundat řemínek a nasadit samostatné stěžejky, na které se QuickFit nacvakne. S trochou šikovnosti lze vytáhnout stěžejku i s pacičkou z řemínku ven a nacvaknout ji na hodinky. Pak lze nasadit řemínek QuickFit - pacička naštěstí nepřekáží, ale jen těsně. 

U některých řemínků dostanete i náhradní stěžejky, takže nemusíte z řemínku vytahovat ty původní. Ovšem lepší je mít stěžejku bez packy, přece jen je to velmi natěsno a ne každý QuickFit musí pasovat, zámky jsou pokaždé přece jen trošku jiné a packy by mohly překážet. 

Standard nestandard

A konečně tu máme řemínky, které nemají žádný standard - resp. Garmin je nijak neoznačuje. Používají jej Forerunnery vyšší řady 7xx a 9xx, pamatuji si, že jsem takový řemínek měl už na FR 935. Aktuálně jej mají také FR 745, 945, 955 a 965. V podstatě jde o QuickRelease, ale bez uvolňovací packy. Čili stěžejka je stejná jako u QuickFitu, ale na řemínku není zámek.

Tj. stěžejka je nasunuta do dírky v řemínku stejně jako u QuickRelease, ale pro uvolnění či nasazení potřebujete tenký nástroj, například nůž, který vsunete mezi nožky hodinek a řemínek a pružinku stlačíte. Je to náročné časově a zpravidla se mi to nedaří napoprvé. U hodinek FR 965 jsem proto řemínek okamžitě sundal, stěžejku vložil mezi nožky a nasadil QuickFit. 

Tip: Recenze hodinek Forerunner 965

 

Nylonové UltraFity

A konečně tu máme UltraFity. To jsou lehké a tenké nylonové řemínky s velkou pružností, které se zapínají na suchý zip. Nemají tak žádné zámky, jen se protáhnout za stěžejkami a je to. Nylonu jsem věnoval už dva články, takže se k nim nemusím nějak zvlášť vracet. Třeba s Instincty 2X a nylonovým řemínkem váží hodinky jen 53 gramů.

Důležité je, že potřebují stěžejku v nožkách hodinek, za kterou se protáhnou. Pokud máte hodinky Forerunner, Venu nebo Vívoactive, je třeba po sundání řemínku buď vytáhnout stěžejku a nasadit ji na hodinky, nebo mít stěžejku náhradní. A pak můžete stejně jako QuickFity používat i UltraFity. 

Čtěte dále: Nylonové řemínky: Originální a neoriginální UltraFit, dvě různá provedení a nylonový QuickFit

Řemínkové šílenství

Od té doby, co jsem si pořídil první hodinky s QuickFitem (Fénix 6X Pro), mi doma přibývají řemínky. Ještě nedávno jsem jich měl slabou desítku, dnes je to díky nákupu Epixů a FR 255 z druhé ruky dvojnásobek, a to včetně různých typů. Přiznávám, že mě výměna řemínku fakt baví - někdy je střídám ob den, někdy jednou týdně.

Obecně mně nejvíce baví silikonové s QuickFitem, a to kvůli barvám, a rychlosti výměny. Pokud jde ale o pohodlí, tam preferuji nylonové UltraFity, které jsou ale zase nudnější a nesnadno se mění. Nehledě na to, že nejsou vhodné na koupání a nedají se použít na řídítka na kolo.

Tip: Sedm zásadních důvodů, proč mít při jízdě hodinky na řídítkách kola. A jeden, proč na ruce

Zkrátka každý řemínek má něco...


Diskuse k článku (26)
Tagy: