Recenze hodinek Vívoactive 5: Spánkový poradce a další nové funkce, aktivity a výdrž (2)

23.10.2023
Stylové hodinky Vívoactive 5 jsou levnější variantou Venu 3. Mají hodně společných nových funkcí jako Spánkový poradce, detekci zdřímnutí či Ranní report. Jak dlouho vydrží?
Displej Vívoactive 5

Hodinky mají parádně čitelný displej AMOLED, který je dobře vidět prakticky ve všech situacích. Jedině „bludička“ na jasném slunci má problém


Hodinky Vívoactive 5 jsou úplně jiné než předchozí model. Místo transreflexního displejem MIP mají AMOLED, pouze jednu velikost místo dvou a přišly o barometr. Zato ale získaly spoustu nových funkcí, zejména z oblasti fitness a zdraví, které si představíme v této kapitole. 

Nepřehlédněte: Recenze hodinek Vívoactive 5: Stylovka s displejem AMOLED, nově jen v jedné velikosti (1.) 


Spánkový poradce a vylepšené Body Battery

Pokud jde o funkce hodinek Vívoactive 5, jak už jsem napsal v předchozí kapitola, jde o ořezané Venu 3. Hodinky v podstatě umí vše, co Venu 3, chybí jim ale možnosti volání, hlasitého poslechu hudby a barometr. V podstatě vás můžu odkázat na recenzi tohoto modelu s tím, že můžete klidně vynechat pasáže věnující se těmto funkcím. 

Kompletní recenze hodinek Venu 3

Z hlavních novinek, na kterou ale upozornit musím, je Spánkový poradce a vylepšená detekce spánku, která nově umí rozpoznat i zdřímnutí. To lze případně aktivovat manuálně. Doba zdřímnutí má pak vliv na celkovou potřebu spánku, kterou vám radí Spánkový poradce. Ten určuje vaši potřebu na základě sledování historie spánku, aktivit, a právě zdřímnutí během dne. 

Trochu mi vadí, že mi automaticky nastavil délku spánku na 7:50 h a nebere v potaz mou spánkovou historii – obecně spím jen cca 7:30 h. Takže když spím méně, než hodinky chtějí, tak mi neustále radí, ať spím déle, někde mezi 8:20 a 9:00 h. Maximem je devět hodin (což vidím často), více už není zdravé. Ale v zásadě celou dobu, co testuji Venu 3 nebo VA5, tak mám podle hodinek spánkový deficit. 

Čtěte dále: Spánkový poradce: Na základě sledování řady faktorů určí, jak dlouho byste měli spát. Rozpozná i zdřímnutí

Vylepšená je také funkce Body Battery, která nově ukazuje faktory, které mají vliv na nabití vašeho těla energií. Tj. vidíte zde, kolik vám přidal spánek, odpočinek či zdřímnutí a kolik ubraly aktivity či stresové situace. Jsou to teprve druhé hodinky, které toto umí – po Venu 3. Časem se Spánkový poradce či vylepšené Body Battery snad objeví i v dalších modelech.

Tip: Přepracované Body Battery s faktory ovlivňující energii. Spánek, aktivity, zdřímnutí, odpočinek

Ranní report, večerní souhrn

Další pro mě celkem důležitou funkcí je Ranní report. Hodně jsem si na ni zvyknul a byla by škoda, kdyby ji stylové modely Venu 3 či Vívoactive 5 neměly. Každé ráno se vám ukáže přehled zobrazující to, jak jste se vyspali, jak se dobila vaše Body Battery přes noc, průběh noční VST, kalendář na příští den či to, jak se vám daří plnit cíle ohledně kroků. Je plně nastavitelný, takže nemusíte mít zapnutá všechna data. 

Čtěte dále: Ranní report ke kávě: Každodenní souhrn spánku, nočního VST, počasí či doporučeného tréninku

S Ranním reportem souvisí také Denní souhrn, který se neukáže ráno, ale naopak večer – zhruba dvě hodinky před nastavenou dobou spánku. Jde o textový přehled toho, jak se vám daný den dařilo vyvážit sportovní aktivity a současně odpočinek. Po lehké cykloaktivitě s dětmi mi hodinky napsaly toto:

„Dnes se vám podařilo vyvážit stres s odpočinkem a také jste se věnovali cvičení. Stále ještě máte dost energie a mohli byste se věnovat nějaké lehčí aktivitě, jako je jóga nebo meditace. Nezapomeňte se před spaním zklidnit, abyste se dobře vyspali.“

Na této funkci mi vadí, že je třeba si jí všimnout. Za dobu testu hodinek jsem si jí všiml jen asi třikrát. Není to tak, že visí na displeji tak dlouho, dokud ji neodklepnete, jako třeba ranní report. Což je škoda. Na druhou stranu počítám, že po čase byste vídávali jen ty samé texty a ztratilo by to stejně smysl.

Když si chcete zacvičit

Hodinky mají slušný seznam seznam aktivit. Ty jsou odděleny od aplikací – když tlačítkem Start vstoupíte do seznamu, vidíte dvě záložky – Aktivity a Aplikace. V aplikacích najdete například Peněženku, Hudbu, Svítilnu či Alarmy. Velmi praktické. Na Epixech či Forerunnerch se aktivity dělí do složek, ale aplikace a aktivity se míchají dohromady, což je občas trochu matoucí. 

Hodinkám přibyly i nové sporty, například plavání v otevřené vodě, které chybělo na Venu 2 mojí dceři. Novinkou v rámci nabídky Garminu jsou sporty pro vozíčkáře, ti navíc mohou měřit ne kroky, ale počty záběrů rukou. Stále ale chybí bruslení, které nedávno dostaly Fénixy, Epixy a Forerunnery. Sporty se nedělí do kategorií, jsou v jednom dlouhém seznamu. Kategorie nejsou třeba, oproti ryzím sporttesterům chybí „podsporty“ jako trailový běh nebo horské kolo.

Zato je tu řada různých cvičení, nechybí klasika jako pilates, jóga, síla, přibyla meditace – prostě něco jako odpočinek s pohodovou hudbou a povídáním. Oproti Venu 3 ale je třeba mít sluchátka, protože hodinkám chybí hlasité handsfree. Novinkou jsou již zmíněné sporty pro vozíčkáře jako jízda na handbajku nebo cyklistika na handbajku uvnitř. 

Kompletní seznam aktivit: Chůze, Běh, Kolo, Síla, Kardio, Meditace, Běžecký pás, Běžky – klasický styl, Chůze uvnitř, Discgolf, Dýchání, Elektrické kolo, Eliptický trenažér, Gofl, Handbike, Handbike indoor, HIT, Jóga, Kolo uvnitř, Kryt dráha, Lyže, Otevřená voda, Padel, Piklebal, Pilates, Plavání v bazénu, Sněžnice, Snowboard, Stepper, SUP, Tenis, Veslování, Veslování uvnitř, Videohry. 

 

Omezené možnosti v aktivitě

Datové obrazovky můžete mít jen tři, čili maximem je dvanáct datových polí - jedna obrazovka zobrazí max. čtyři údaje. Na druhou stranu to by mělo stačit, i datová pole jako taková jsou relativně omezená. Už jen proto, že hodinkách chybí oproti sporttesterům řada metrik. Navíc hodinky nemají barometr, tak si při aktivitě nemůžete zobrazit nadmořskou výšku či celkový výstup. Kvůli dotyku jste pak omezeni při plavání v bazénu – je možné mít jen jednu obrazovku. 

Tip: Dotykové ovládání při plavání: Jednak omezuje možnosti hodinek, jednak zhoršuje uživatelský zážitek

Po ukončení aktivity se ukáže stejně hezký přehled jako na Venu 3, jen zde chybí průběh nadmořské výšky. Ten uvidíte až po uložení aktivity v deníku Connect. Ale samozřejmě jde jen o data z GPS, bez barometru nejsou přesná. Při testovacích jízdách naměřily Vívoactivy o polovinu až dvojnásobek více nastoupaných metrů než zařízení s barometrem (Edge 1040, Venu 3). Naštěstí ale v Garmin Connect se automaticky aktivuje funkce pro úpravu nadmořské výšky dle topografických dat map, takže ve výsledku výška plus minus sedí. 

Čtěte dále: Zásadní důvod, proč je tak důležité mít barometr: Přesné počítání nadmořské výšky při aktivitě

Stejně jako Venu 3 mají i Vívoactivy moderní čipset, takže přesnost je velmi dobrý – a to i v případě, že je aktivní jen GPS. Když jsem zkoušel jízdu, která probíhala víceméně pouze v lese, Vívoactive 5 naměřily na trase o délce 45 km o kilometr méně oproti Venu 3 s připojeným senzorem rychlosti. Při aktivitě mimo les byla data v podstatě shodná. Pokud je satelitní signál horší, můžete zapnout všechny systémy (Multi-GNSS, ale bez duální GPS). Není tu ale automatický výběr jako u vyšších modelů. 

Navigace je velmi omezená, nemůžete se nechat navigovat po trase – je zde jen směr a vzdálenost k cíli. To je stejné jako u Venu 3 nebo Venu 2. A pro někoho to může být pádný argument, proč dát přednost třeba Forerunnerům 255 nebo 265. Dalším omezením je pak nepřítomnost teploměru, který je spjat s barometrem. Pokud chcete mít při aktivitě zobrazenu aktuální teplotu, je třeba mít externí čidlo.

Hurá! Přibyla tréninková zátěž

Vívoactive 5 sice neumí měřit klasické tréninkové metriky jako tréninková zátěž nebo tréninkový efekt aerobní a anaerobní, ale něco jako hodnocení tréninkové zátěže po vzoru Venu 3 mají – a to pod názvem tréninkový efekt. Nikoliv ovšem v klasickém číselném provedení, ale textově – po aktivitě uvidíte v souhrnu textové hodnocení, něco jako „Vysoká intenzita – Toto byl vysoce efektivní trénink ke zvýšení výkonu vašeho těla. Výborně!“ 

Super také je, že pokud máte jiné hodinky nebo cyklonavigaci Edge se Stavem tréninku, ukáže se tréninkové zatížení v těchto metrikách! Tj. to číslo tam někde skryté je, ale vy ho na VA5/Venu 3 neuvidíte – ani se ho nedozvíte z přehledu aktivity v deníku Connect. Je to škoda, protože mi to přijde jako zbytečné omezení. V deníku Connect pak jen vidíte přínos tréninku – ale opět jen slovní, např. „zlepšuje kondici“ nebo „udržuje zdraví“. Pro někoho ale lepší než nějaká čísla. 

Tip: Krátkodobá a dlouhodobá zátěž: Upravená metrika nového Stavu tréninku ukazuje, jak moc makáte

Novinkou je pak doba regenerace, kterou mohou hodinky určovat právě na základě sledování vašeho tréninkového zatížení. Ta se navíc standardně synchronizuje s ostatními modely, takže i když budete mít ještě Fénixy a půjde si zaběhat s Venu, doba regenerace (a zátěž) se propíší i do nich. A funguje to dohromady i s Edge (otestováno na Edge 1040). Jako kdyby Stav tréninku tu byl, a současně nebyl. 

Tip: Doba regenerace: Jak dlouho máte odpočívat po aktivitě. Zásadní ukazatel dalších tréninkových metrik

Drobnosti a postřehy

Dnes už standardní funkce je přehrávání hudby, oproti Venu 3 ale jen ze sluchátek připojených přes Bluetooth. Hodinky mají méně paměti pro hudbu než Venu 3, ale to 4 GB by měly stačit – přece jen hudbu posloucháte jen při aktivitě a tam pár základních playlistů stačí. Podporované jsou služby jako Spotify, Deezer či Amaton Music, případně si můžete hudbu nahrát lokálně přímo z počítače. Výdrž při poslechu výrazně klesá. 

Tip: Spotify: Jak přehrávat svou oblíbenou hudbu na hodinkách Garminu

Překvapilo mě, že hodinkám chybí Connect IQ Store, který mají v podstatě všechny nové modely. Do některých hodinek se musí nejprve nahrát z mobilní aplikace nebo z webového obchodu, ale to zde nešlo. Mobilní appka mi řekla, že musím nejprve aktualizovat firmware v hodinkách, na webu pak Vívoactive 5 nejsou v seznamu podporovaných hodinek vůbec. Ale časem to snad půjde. (Ne, že by to byla nějak zásadní funkce.)

Dobré je, že Garmin nevypustil platby – placení hodinkami je nechutně pohodlné. Nejenže už do místního obchodu nechodím s peněženkou a platební kartou, ale často i bez mobilu. Seznam podporovaných bank je už velmi široké, všechny, co používám, tu jsou. Jejich počet se navíc neustále rozrůstá, od poslední aktualizace v článku (říjen 2022) tu přibyla například Equa Bank a služba mallpay. 

Podrobněji: Garmin Pay: Jak na snadné placení s hodinkami

 

Týden vydrží 

Malé hodinky znamenají také slabší výdrž. Ta je o kousíček lepší než u Venu 3S, které mají o milimetr menší průměr. Hodinky mají vydržet až 11 dnů s vypnutým displejem a pět v režimu always-on. Při aktivitě s GPS pak až 21 hodin, což je pravděpodobně údaj se zapnutým displejem. A v podstatě to odpovídá, aktivita o délce 3:18 h si vzala 16 % - tedy zhruba 5 % za hodinu. 

A jaká data tedy uvádí Garmin?

  • Režim chytrých hodinek: až 11 dnů (5 dní stále zapnutý displej)
  • Režim úspory baterie chytrých hodinek: až 21 dní
  • Režim GNSS pouze s GPS: až 21 hodin
  • Režim GNSS pro všechny systémy: až 17 hodin
  • Režim všech systémů GNSS s hudbou: až 8 hodin

Hned na začátku jsem hodinky podrobil fakt náročnému testování. Vzal jsem si je na všechny aktivity, vč. kola. Nabíjel jsem ve středu v poledne a hned ten den jsem si dal procházku o délce 1:10 h se zapnutými všemi systémy. Ve čtvrtek ráno jsem měl 85 %. Následovalo kolo s GPS o délce 2:30 h, večer kardio 31:35 m. Den jsem končil se 70 %. 

V pátek ráno to už bylo jen 64 %, po odpoledním kole 1:15 m (GPS) to už bylo jen 52 % a v sobotu ráno pak 45 %. Následovalo kolo o délce 3:18 h (GPS), kdy hodinky ukázaly 29 %. Po druhé projížďce s dětmi (2:18 h) zbývalo 12 %. A v neděli dopoledne jsem hodinky dával do nabíječky se 3 %. Čili celková výdrž necelé čtyři dny, a to s nějakými jedenácti hodinami venkovních aktivit. 

Pokud bych to přepočítal na zhruba hodinku aktivit každý den, mohly by hodinky vydržet šest sedm dní. Záleží na tom, zda budou mít při aktivitě displej always-on, či nikoliv. Tady hraje totiž velkou roli AMOLED – i běžné kardio (čili indoor aktivity) si se zapnutým displejem vezmou dvakrát tolik než klasika s MIP. Každopádně hodinky jsou nabité do hodiny, takže s výdrží rozhodně není problém. 

Tip: Hodinky s displejem AMOLED: 6 tipů, jak maximálně šetřit energii při aktivitě, ať už s GPS nebo indoor

Nastavte si plán spánku

Hodinky mají i Režim spánku, který si můžete nastavit na noc na určitou dobu, v každý den navíc může být tato doba jiná. Režim spánku se nastavuje nikoliv menu Systém/Správce baterie, ale Uživatelský profil – a jmenuje se Plán spánku. Což trochu mate, protože na ostatních modelech jde o Režim spánku. Možná je to tím, že Režim spánku zde zapíná zdřímnutí či večerní spánek (z menu Rychlé volby), zatímco Plán spánku upravuje režim nočního spánku. 

Úsporný režim je tu rovněž, podobně jako u předchozí generace ho lze ale jen zapnout a vypnout, není možné jej nijak nastavit. Zapnutím se výdrž může prodloužit o více než polovinu. Ale přijdete v podstatě o všechny funkce fitness funkce. Pro mě tudíž nemá smysl mít zapnutý úsporný režim ve spánku, protože by se neměřila tepovka, nefungovala by metrika Body Battery, noční VST, stres apod. Čili opravdu se hodí jen v nouzi, kdy je k nabíječce daleko a procent baterie málo.

Budou mít úspěch?

Pokud vám vyhovuje spíše menší velikost hodinek a máte rádi dotykové ovládání, budou se vám Vívoactivy 5 líbit. Jsou levnější alternativou Venu 3 a některá omezení nemusí být pro řadu uživatelů zásadní. Kdo nikdy nezkusil volání z hodinek, tomu tato funkce pravděpodobně chybět nebude. Pro mě by byla zásadní absence barometru, ale opět – každý uživatel má jiné potřeby. 

Stále se však nemohu zbavit dojmu, že se Garmin s jednou univerzální velikostí prostě netrefil. V podstatě tím zaměřil hodinky výhradně na ženy. Sám mám celkem malé zápěstí (16 mm) a hodinky na něm vypadají fakt malé. Skoro všechny hodinky „unisex“ má Garmin aktuálně ve více velikostech – Venu 3, Forerunner 255/265, Fénix 7 či Epix. Jedinou výjimkou jsou Forerunnery 955/966, které nabízí jen ve středním provedení 46/47 mm. 

Čtěte dále: Index nositelnosti: Jak pohodlné jsou hodinky na ruce, jak dobře se ovládají a jak se s nimi spí (můj žebříček)

Celkově vzato, hodinky Vívoactive 5 jsou určeny pro méně náročné uživatele, kteří si tu a tam jdou zaběhat někde po rovince a občas zacvičit a současně hledají hlavně lehké a nenápadné hodinky. Pro jízdu na kole se VA5 nehodí (to je vlastnost obecně modelů s AMOLED) a některá omezené daná absencí barometru mohou vadit. Líbí se mi ale nové funkce jako Spánkový poradce, vylepšené sledování spánku a metrika Body Battery. Rozhodně nejde o sporttester, ale stylové hodinky za rozumnou cenu.

Stručné parametry 

  • Rozměry: 42,2 × 42,2 × 11,1 mm 
  • Hmotnost: 36 g vč. řemínku
  • Šířka řemínku: 20 mm, vyměnitelné QuickRelease
  • Displej: AMOLED dotykový, průměr 1,2“ (30,4 mm)
  • Rozlišení displeje: 390 pixelů 
  • Krycí sklo: Gorilla Glass 3
  • Baterie: až 11 dnů s měřením tepu, až 21 hodin s GPS a 8 hodin s GPS a aktivní hudbou
  • Baterie se zapnutým displejem: až 5 dnů s měřením tepu
  • Bezdrátové technologie: ANT+, Bluetooth Smart, Wi-Fi
  • Senzory: optický HR, akcelerometr, teploměr, GPS (Multi-GNSS), Glonass, Galileo
  • Vodotěsnost: 5 ATM (max 50 m) 
  • Garmin Pay: ano
  • Paměť pro hudbu: 4 G B
  • Cena 7 190 Kč
  • K testu zapůjčil obchod Pulsmetry.cz

Plusy

  • Lehké a tenké provedení 
  • Dobře čitelný a atraktivní displej AMOLED
  • Spánkový poradce a noční VST
  • Přínos tréninku/tréninkový zátěž (i když jen v omezeném provedení)

Minusy

  • Nevhodné pro jízdu na kolo s hodinkami na řídítkách 
  • Nemožnost třídit doplňky do složek
  • Hůře chráněné sklo 
  • Jen jedna velikost
  • Absence barometru

Diskuse k článku (4)