Recenze Forerunner 935: Plastové Fénix 5 za nižší cenu a s Wi-Fi navíc

27.6.2017
Líbí se vám Fénix 5, ale vadí vám vyšší hmotnost? Forerunner 935 nabídne to samé, jen je výrazně lehčí, a navíc má Wi-Fi, kterou u modelu Fénix 5 umí jen výrazně dražší verze se safírem
Multisportovní

Forerunner 935 jsopu univerzální hodinky, které najdou své uplatnění při jakémkoliv sportu


Hned na začátku musím přiznat, že jsem z hodinek Forerunner 935 nadšený. Vše, co jsem oceňoval na Fénix 5X, tu je (chybí jen mapy, logicky), navíc máte hodinky, které váží polovinu! Zatímco hmotnost Fénix 5X je 98 g, což už na zápěstí opravdu pocítíte, FR935 váží jen 49 g. Oproti stejně vybaveným „prostředním“ hodinkách Fénix 5 (85 g) je to o nezanedbatelných 36 gramů méně. FR935 jsou dokonce lehčí než menší Fénix 5S, které ale mají nižší rozlišení displej i horší výdrž.

Hodinky stojí 14 990 Kč, což je o tisícovku mně než Fénix 5/5S v základní, nesafírové verzi. Vzhledem k tomu, že Forerunner 935 má navíc Wi-Fi, tak je to více než slušná nabídka, která přebíjí i fakt, že se za cca 13 990 Kč doprodává Fénix 3 HR – hůře vybavený a se starším optickým snímačem tepu. Zkrátka FR935 je v tuto chvíli vynikající koupě. Pokud chcete i hrudní pásy HRM-Tri a HRM-Run kvůli triatlonu a měření dynamiky běhu, pak zaplatíte za TRI Bundle 18 990 Kč. V ceně navíc dostanete držák na kolo a na ruku pro snadné přemístění hodinek v průběhu triatlonu.

Tip: Triatlon s hodinami Forerunner 935 v praxi

Skvělý displej

Stejně jako Fénix 5 i FR935 dostal do vínku displej s vyšším rozlišení, a sice 240 bodů, což znamená jemnější zobrazení a více detailů. Byl zlepšen kontrast, maximální jas i zobrazení barev – těch je nyní 64 oproti 16, což je poznat především na mapě u F5X. Displej je na slunci skvěle čitelný, docela dobře si poradí i s odlesky. V noci pak září skoro jako baterka – abych se neoslňoval, mám jas nastaven jen na 3 z 10. Podsvícení se zapíná automaticky při pohybu ruky – detekci pohybu lze ale vypnout, stejně jako nastavit, aby se podsvícení aktivovalo jen po západu slunce.

Hodinky jsou tenčí než F5 a dokonce tenčí než F5S. Stejně jako F5 mají nový snímač tepu, který tolik nevyčuhuje nad své okolí, takže hodinky krásně sedí na zápěstí – a to i na malém. Dokonce bych řekl – podle fotografií – díky kratšímu držáku řemínku sedí hodinky na zápěstí lépe než F5S. Na spodní straně najdete také nový konektor pro nabíjení a přenos dat do počítače. Je oboustranný a tenký, skoro jako USB. Důležité je, že nemusíte sebou tahat žádnou kolíbku a řešit orientaci kabelu při zasouvání do konektoru.

I když FR935 podporuje pásky QuickFit, které přišly s Fénix 5, základní řemínek se upevňuje starým způsobem pomocí šroubků. Pokud koupíte verzi Tri Bundle, získáte navíc žlutý pásek – i ten se ale upevňuje postaru. Ke QuickFit páskům se tak dostanete jen tak, že si je koupíte zvlášť. Jeden přitom stojí 1 390 Kč, což fakt není málo. Je to trošku zvláštní, když už jsou řemínky dva, proč alespoň jeden z nich není QuickFit. Z praxe musím potvrdit, že je to naprosto vynikající a rychlý systém výměny.

Jako Fénix 5

Jak už jsem několikrát v minulosti zmínil, Forerunner 935 je v podstatě Fénix 5 v jiném balení. Místo kovového rámu je tu plast, díky čemuž se výrazně snížila hmotnost, hodinky ale nevypadají tak luxusně. Funkčně jde o naprosto shodný model, takže vše, co jsem napsal o Fénix 5X – až na mapy a navigaci – lze vztáhnout na FR935. Pokud vás tedy zajímá, co hodinky umí, přečtěte si moji starší recenzi.

Nepřehlédněte: Čtyřkapitolová recenze Fénix 5X

Takže jen stručně: hodinky podporují široký seznam aktivit od základních jako kolo, běh či plavání až po speciality jako jumpmaster nebo XC ski. Na displeji si můžete nechat zobrazit až dvanáct obrazovek po čtyřech datových polích, k nimž lze přidat výškoměr, zobrazení zón tepu či hodiny. Nechybí pokročilé tréninky, Strava segmenty či navigace po naplánované trase – jen si trasu nevytvoříte v hodinkách, protože chybí mapa. 

Připojíte cokoliv

Celkem přesný je optický snímač tepu. Zatímco u prvních verzí firmwaru Fénix 5X jsem narazil na řadu problémů jak s přesností, tak s vynecháváním, nejnovější firmware u FR935 je už hodně přesný a spolehlivý. Stále si sice neporadí s prudkým nárůstem nebo poklesem HR, ale to je dáno principem snímače, nikoliv neodladěností softwaru. K některým měřením ale stále potřebujete hruďák, například určení laktátového prahu nebo zjištění úrovně stresu. 

Jako jeden z nejvyšších modelů Garminu podporuje FR935 připojení všech dostupných senzorů, a to nejen ANT+, ale i Bluetooth. Konečně si tak budete moci pořídit i jiné příslušenství než jen ANT+, jak bylo dosud u Garminu zvykem. Na hodinky můžete navěsit vše od snímače tepu, senzoru kadence, rychlosti na náboji kola, footpod (snímač kadence běhu nebo chůze), rotoped, kameru Virb, radar Varia, inteligentní světla, snímače výkonu a já nevím, co ještě… 

Oproti testovanému modelu F5X se kromě map liší FR935 v jedné drobnosti: a to výdrži. Ta je totiž stejná jako u modelu Fénix 5, a tedy vyšší než u F5X. Garmin uvádí 14 dní v režimu hodinek, 24 hodin s GPS a 60 hodin v Ultratac. A nutno přiznat, že výdrž FR935 je skvělá, jak jsem ostatně psal ve starším článku a to samé potvrdil i autor článku o triatlonu s FR935. Reálná výdrž s GPS se pohybuje okolo 20 hodin (F5X jen 15 hodin) a hodinky běžně vydrží týden i s několika aktivitami GPS (kolo, běh…). 

Nepřehlédněte: Jak dlouho vydrží hodinky Forerunner 935

Naprosto nekompromisní

Pokud nechcete mít v hodinkách mapu a nevyžadujete zrovna Fénix 5 kvůli vzhledu, jsou Forerunner 935 nejlepšími hodinkami Garminu. Oproti F5 jsou lehčí a tenčí (kolikrát to ještě napíšu?), přitom funkce a výdrž mají stejnou. Pokud si necháte černý pásek, budou i patřičně nenápadné a díky malým rozměrům je snadno dostanete i do rukávu od košile. V podstatě o nich nebudete vůbec vědět, samozřejmě jen do chvíle, kdy si spustíte nějakou aktivitu. V zásadě lze říci, že na hodinkách vám nebude nic chybět. Mají totiž úplně vše.

Otázku, zda si je pořídit, si však musíte zodpovědět sami. Je třeba vědět, zda využijete extrémně širokou nabídku funkcí. Pokud vám stačí základní údaje pro běh, jízdu na kole či běžkování, pak si vystačíte s Vívoactive HR. Pokud primárně běháte, bude vám vyhovovat Forerunner 235. Tyto hodinky jsou určeny především pro ty, co provozují hodně sportů a pak pro všechny příznivce triatlonu – ostatně o možnostech při multisportech jsme psali nedávno. 

Parametry FR 935 

  • Průměr: 47 mm
  • Tloušťka: 13,9 mm (Fénix 5 - 15,5 mm)
  • Hmotnost 49 g (Fénix 5 - 87 g)
  • Displej: 240 px
  • Výdrž v režimu hodinek: 14 dní
  • Výdrž s GPS: 24 hodin
  • Výdrž s UltraTrac: 60 hodin
  • Senzory: optický snímač tepu, barometr, akcelerometr, gyroskop, teploměr

Plusy

  • Tenké a lehké
  • Obrovská porce funkcí
  • Displej s detailním rozlišením
  • Připojitelné senzory + Bluetooth
  • Vynikající výdrž

Minusy

  • Vyšší cena, ale stále levnější než Fénix 5
  • Ne tak luxusní provedení jako Fénix 5

Diskuse k článku (0)
Tagy: