Plavání ve volné vodě: Jak hodinky měří vzdálenost a co po aktivitě ukáže deník Connect

16.7.2023
Plavání ve volné vodě má svoje specifika. Zatímco v bazénu se uplavaná vzdálenost odvozuje od detekce otoček a délky bazénu, venku měří vzdálenost a trasu GPS. Jenže pod hladinou není signál...
Plavání ve volné vodě

Díky letošní dovolené jsem objevil kouzlo plavání ve volné vodě. Strávil jsem týden u korutanských jezer a když jsme pak byli s rodinou na chalupě, začal jsem objíždět místní rybníky


V podstatě jde o podobnou aktivitu jako chůze nebo běh - pohyb měří satelitní přijímač. Jenže měřit jde jen určité plavecké způsoby, kdy se ruka dostává při každém tempu nad hladinu, a to typicky kraul nebo znak. A protože já plavu jen prsa, tak jsem nikdy plavání ve volné vodě jako aktivitu na hodinkách netestoval.

Napadlo mě to až teď v létě, když jsem byl v Korutanech a plaval v tamním jezeře Faaker See. Prostě jsem bezděčně na hodinkách Fénix 7X Pro pustil aktivitu a plaval trochu odlišným stylem - natáhnul jsem každý záběr a chvíli splýval s rukama u hladiny. A jaké bylo moje překvapení, když s každým záběrem uplavaná vzdálenost naskakovala.

Občas jsem zvednul ruku nad hladinu a všimnul si, jak se uplavaná vzdálenost jakoby dopočítává - z pozice GPS jako kdyby hodinky poznaly, že jsou dál, než odpovídá uplavaným metrům. Také se mi stávalo, že když jsem upravoval brýle a měl ruce nad hladinou, vzdálenost se zvětšovala - ale jen tehdy, pokud předtím přibývala pomaleji, než odpovídalo realitě. 

Při volném plavání můžete mít na sobě hrudní pás, a to HRM-Tri, HRM-Pro nebo HRM-Pro Plus. HRM-Swim se hodí spíše pro plavání v bazénu, protože je pevnější a je odolný vůči chloru, ale o to méně pohodlný. Při ukládání aktivity se pak načtou data z hruďáku. Pokud hrudní pás nemáte, vezmou se data z optiky - ta se ukazují i při samotné aktivitě. 

Tip: Plavání s hrudním pásem HRM-Pro: Postřehy a srovnání s optickým snímačem

V jezeře i rybníce

Satelitní příjimač mám při volném plavání na staven na Automatický výběr, tedy SatIQ - počítám tedy, že si hodinky zvolily více systémů, případně duální GPS, aby měly lepší příjem. V Korutanech - bohužel už to bylo při odjezdu - jsem si byl zaplavat dvakrát a podle mapy trasa odpovídá tomu, co jsem opravdu uplaval. Ani tempo lehce pod 3 minuty se moc nelišilo od toho, co plavu v bazénu (okolo 2:30 min). Navíc jsem kvůli úpravě stylu plaval pomaleji než běžně.

Plavání jsem pak zkusil v biotopu kousek od místa, kde bydlím, a to s hodinkami Forerunner 965. Tam ale trasa úplně ustřelila, většinu času jsem se pohyboval mimo vodní plochu. Na druhou stranu tempo opět odpovídalo. Opět jsem měl nastaven automatický výběr satelitů, ale ani to asi nepomohlo. Možná měly hodinky jen špatný den. 

O pár dnů později jsem pak zkusil plavat v rybníce u chalupy, tentokrát s oběma hodinkami. Uplavaná vzdálenost naskakovala na Fénix 7X Pro rychleji, i zobrazené tempo více odpovídalo. Záznam trasy pak ukazuje, že Fénixy byly přesnější, FR 965 občas ustřelily. Oboje hodinky ale zůstaly v rybníce, nevyskočily ven na břeh. O pár dnů později jsem zkusil další rybník, opět Fénixy naměřily delší vzdálenost a trasa byla hladší než na FR 965. 

Když srovnávám trasu, co jsem uplaval, je jasné, že Fénixy měří lépe - trasa je vyhlazená, nemá ostré zatáčky či ústřely. Forerunnery mají přitom stejný snímač a jsou stejně „staré“ jako F7X Pro - oboje hodinky jsou letošní modely. Buď jsou tedy nové Fénixy citlivější, anebo jim lépe pracuje funkce SatIQ. Těžko říct...

Plavání v bazénu se liší

Oproti plavání v bazénu se měří při plavání v přírodě méně ukazatelů, není tu SWOLF, do kterého se započítává délka bazénu (počet temp na jednu délku a čas, za který tuto déůu uplavete), jen vzdálenost a tempo. V deníku Connect se pak ukážou i záběry, takže je poznat, kdy člověk zabíral a kdy ne. Pokud plavete okruhy, můžete si ručně zapínat jednotlivá kola - stejně jako u běhu. Případně mít automatiku, ta má standardně nastaveno vzdálenost 500 m.

Nepřehlédněte: Plavání v bazénu: Nastavení, měřená data, optický snímač, vyhodnocení

Datových obrazovek můžete mít libobolný počet, já mám jednu hlavní se vzdáleností, stopkami a tempem, na další pak okruhy a na třetí mapu. Tam můžu kontrolovat i během aktivity, jak moc hodinky ustřelují. Ale není to samozřejmě nutnost, venku plavu rád a je mi celkem jedno, jestli hodinky zachytí o nějaký ten metr méně nebo více. 

Ve vnitřním bazénu mě plavání to moc nebaví - člověk plave jako křeček tam a zpět a ještě se musí vyhýbat hromadě lidí. Proto neplavu běžně v zimě, bazény bývají narvané, uvnitř je tma a vůbec - raději jedu na kolo nebo pěstuji jiné aktivity. A když už plavu v bazénu, tak ideálně venku, ať se také mohu trochu kochat. Plavání mám zkrátka spojeno s létem. 

Mám štěstí, že biotop, co mám kousek u domu, má sice nepravidlený tvar, ale v nejdelším místě má 49 metrů a jasně ohraničení okraje, takže zde můžu plavat i pomocí aktivity plavání v bazénu a nemusím řešit to řešit přes GPS a aktivitu volného plavání. Kromě toho je v přírodě obklopen stromy a travnatými plochami, takže si připadám jako někde v rybníce.  


Diskuse k článku (0)
Tagy: