Plavání s hrudním pásem HRM-Pro: Postřehy a srovnání s optickým snímačem

22.8.2022
Když se nechcete spoléhat na nespolehlivou optiku, můžete plavat s hrudním pásem. Vyzkoušel jsem univerzální hruďák HRM-Pro, který jsem do té doby používal jen pro jízdu na kole
Plavání v bazénu

Krásně čitelný a velký displej hodinek Fénix 6X Pro Solar. Takto vypadá aktivita v režimu odpočinku - místo bílého pozadí se zobrazí inverzní provedení


Přiznám se, že mě plavání v bazénu nikdy moc nebavilo. Neustále křečkovat tam a zpět, zvlášť v bazénu o délce 25 metrů, mačkat se s dalšími lidmi v úzkém pásu a koukat na holé zdi nebo zamlžená okna plaveckého bazénu. Rehabilitace po operaci hrudníku ale ukázala, že právě plavání je celkem užitečná aktivita, jak dostat do kondice pravý prsní sval, který byl operací zcela zdevastován. 

A tak jsem začal plavat v lázeňském bazénu o délce 15 metrů a v létě pak ve venkovním bazénu místního biotopu. Ten je oproti běžnému bazénu daleko zábavnější, protože tu nejsou pruhy, člověk v podstatě může plavat, jak chce, není problém se vyhnout s dalšími lidmi, a protože voda byla letos celkem studená (běžně 23-24 st.), tak tu ani nebyl nikdy nával.

Délka bazénu je navíc plus minus 50 metrů, záleží na tom, jakou člověk zvolí trasu, protože nejde o obdélník, ale o „nepravidelník“. Což má oproti 25m bazénu výhodu v tom, že se nemusíte tak často otáčet. A plavání venku mezi stromy je výrazně lepší než v bazénu uvnitř. 

Tip: Plavání v bazénu: Nastavení, měřená data, optický snímač, vyhodnocení

Nový hruďák i pro plavání

Na jaře jsem si koupil pás HRM-Pro jako náhradu/doplněk pro starší HRM-Run 2, protože jsem potřeboval mít pásy dva - jeden doma a jeden v práci, odkud také často vyrážím na kolo. Přiznám se, že jsem jeho parametry nijak nestudoval, takže o tom, že je náhradou za HRM-Tri a že se s ním dá i plavat, jsem se dozvěděl až při uvedení hrudního pásu HRM-Pro Plus.

Oproti HRM-Swim je ale určen do přirodní vody bez chloru, což náš biotop skvěle splňuje. Nemá tak dobrou přilnavost jako HRM-Swim, ale pokud se otáčíte bez „kotoulu“, na hrudi drží v pohodě.

Tip: Hrudní pás HRM-Pro Plus: Snímá kroky a tep i bez hodinek, zvládne i plavání

Do té doby jsem plaval výhradně s optikou a často se dvěma hodinkami, nejčastěji Epix a Fénix 6X. A všiml jsem si rozdílu mezi naměřenou tepovkou, někdy i o desítky tepů za minutu. Zpravidla vyšší hodnoty nasbíral F6X, nižší Epix - ale nebylo to pravidlem. Často se také stávalo, že v prvním intervalu byla hodnota tepu vyšší a v dalším se snížila na reálné hodnoty.

Tepovka samozřejmě ovlivňuje tréninkovou zátěž, spotřebované kalorie, tréninový efekt atd., takže přesné měření je zde naprosto zásadní. Pokud máte tep vyšší, jsou tyto metriky výrazně vyšší a naopak.

Jak se plave s hruďákem

Před plaváním není nutno spárovat hruďák s hodinkami, protože ve vodě nefunguje bezdrátový přenos. Při plavání proto vidíte svůj tep snímaný optikou, a teprve po doplavání se data z stáhnou a přidají k aktivitě. Stahování z pásu probíhá automaticky, i když nemáte hrudní pás nasazen. V takovém případě jen hodinkám „řeknete“, že mají data uložit bez dat z hruďáku, aby se hrudní pás nesnažily zbytečně vyhledávat. 

Pokud naopak máte hrudní pás nasazen, data se stáhnou a přidají k aktivitě. Mně se data stáhnout poprvé nepodařilo, a tak jsem aktivitu uložil s daty z optiky. Poté jsem si aktivitu otevřel z historie a data z hrudního pásu dodatečně stáhnul - předtím jsem se ujistil, že HRM-Pro je k hodinkám připojen. Do deníku Connect se uložila aktivita nová - kopie té původní, ale s novými daty z hrudního pásu a tudíž upraveným tréninkovým hodnocením. V hodinkách pak zůstala jen aktivita s daty z hruďáku. 

Hruďák je lepší, ale méně pohodlný

A jaké je srovnání? Hodinky Fénix 6X naměřily tep o dost vyšší - průměr 112 tp/m a maximum 130 tp/m, hrudní pás pak 85 tp/m a maximum 95 tp/m. Naměřené hodnoty z hrudního pásu víceméně odpovídaly hodinkám Epix. Ty v prvním intervalu měřily stejně jako F6X, tedy tepovku někde mezi 110 a 120 tp/m, ale v druhém se „srovnaly“ a ukazovaly hodnoty shodné s hrudním pásem (a to se mi nestalo poprvé, jak píšu výše). 

Přesnost optiky pod vodou, zdá se, není příliš vysoká. Je nutno dotáhnout řemínek, aby se mezi snímač a kůži nedostala voda, která by měření ovlivnila. Nic víc pro rozumnou přesnost ale udělat nemůžete. Pokud nemáte tep jen jako orientační hodnotu, je asi lepší plavat s hrudním pásem. Tepovkou jsou totiž ovlivněny fitness metriky: U aktivity s hruďákem jsem měl zátěž 12, zatímco u optiky 93 - a to je zásadní rozdíl. 

Poznámka: Oproti dřívějšku nefunguje při plavání sledování teploty vody. V záznamu teploty se po plavání smaže kompletní historie a záznam probíhá až po ukončení plavání.  

Nový hrudní pás HRM-Pro Plus je v zásadě stejný jako HRM-Pro, má tedy stejné funkce a vlastnosti, jen se u něj lépe vyměňuje baterie. Pokud tedy máte starší HRM-Pro, není nutné kupovat nový model, stačí aktualizovat firmware na 8.80, který přináší všechny novinky, co má HRM-Pro Plus. 


Diskuse k článku (0)
Tagy: