Jak Garmin měří váš běžecký výkon pomocí hodinek? K čemu to lze využít?

8.3.2018
Garmin na konci loňského roku dal k dispozici nová datová pole pro běžecké hodinky – aplikaci Running Power. Co všechno dokáže změřit a k čemu získaná data slouží?
Hrudní pásy a Running Pod

Abyste mohli využívat pokročilého měření výkonu, potřebujete kompatibilní příslušenství


Aplikace Running Power, vyvinutá v laboratořích Garmin Labs, čerpá z metrik, jako jsou tempo, vertikální oscilace, sklon a dokonce i místní údaje o síle a směru větru, a vypočítává sílu, kterou působíte při běhu na zem. Pokud znáte množství energie, kterou vydáváte každou minutu a každý kilometr svého běhu, umožní vám to lépe si rozvrhnout tempo a vyhnout se tak příliš rychlému vyčerpání.

Tip: Nová datová pole pro Fénix5 a Forerunner 935 změří váš běžecký výkon

Uvažujte o energii vlastního těla jako o baterii svého chytrého telefonu. Můžete si naplno zvýšit jas displeje, výsledkem však bude kratší výdrž baterie. Nebo můžete spořit energii ztlumením displeje a prodloužit tak životnost baterie. Stejně tak platí, že budete-li znát své tělo a svůj výkon při běhu za různých podmínek, můžete tato data sledovat a pak šetřit svou energii. V případě maratonu a jiných dlouhých tratí vám tato dovednost umožní vyladit váš trénink i výkon během samotného závodu.

Tato koncepce běžeckého výkonu od firmy Garmin zjišťuje hybnou sílu působící na vozovku, a to tak, že zkoumá hlavní složky práce vykonané při běhu. Tyto složky, jejich změny a data použitá k jejich výpočtu jsou uvedeny v tabulce.

Složka běžeckého výkonu

V čem spočívá?

Zdroj dat použitých k výpočtu

Kinetický výkon

Výkon potřebný ke změně vaší rychlosti

Údaj o rychlosti z hodinek

Potenciální výkon

Výkon potřebný při běhu do kopce nebo běhu z kopce

Údaje o nadmořské výšce z barometru v hodinkách

Výkon vertikální oscilace

Výkon vynaložená pro vertikální oscilaci při každém kroku

 

Running dynamics z HRM-Pro, HRM-Run, HRM-Tri nebo Running Dynamics Pod

Výkon horizontální oscilace

Výkon vynaložený pro horizontální oscilaci při každém kroku (mírné zpomalení při kontaktu se zemí následované zrychlením při odrazu)

Rychlost z hodinek, údaje o dynamice běhu ze snímačů HRM-Run, HRM-Tri a Running Dynamics Pod

Síla větru / odpor vzduchu

Výkon potřebný k překonání odporu vzduchu – stoupá s protivětrem a naopak klesá s větrem v zádech

Údaj o rychlosti z hodinek

Údaj o směru z hodinek

Údaj o směru z hodinek

Barometrická data sloužící ke zjištění místních podmínek

Na prvním přiloženém obrázku pak najdete příklady vlivu jednotlivých složek běžeckého výkonu pro 70kg běžce s kadencí 170 kroků/min a dobou kontaktu se zemí (DKZ) 250 ms. Tento graf analyzuje některé prvky přispívající k běžeckému výkonu pro ilustraci jejich vlivu na celkový výsledek. Ve skutečnosti společně působí více prvků. Když například zrychlíte, tak se obvykle zvýší vaše kadence kroků a naopak sníží doba kontaktu se zemí (DKZ). Ve stoupání pravděpodobně zpomalíte a sníží se také vaše vertikální oscilace. Aplikace průběžně zohledňuje všechny tyto prvky při výpočtu celkového běžeckého výkonu.

Jak běhat při větru?

Co to pro vás tedy znamená? Při běhu zaznamenáte, že když zrychlíte nebo zpomalíte, ihned se mění také váš běžecký výkon. Dále zjistíte, že za stejného tempa je výkon při běhu do kopce vyšší, než při běhu na rovném povrchu. Naopak při běhu z kopce se výkon sníží, byť ne o tolik. Takto můžete využít údaj o běžeckém výkonu spolu s údajem o rychlosti pro lepší rozvržení svých sil při běhu v členitém terénu.

S aktivovanou funkcí sledování síly větru vám aplikace Running Power dokonce pomůže efektivně naplánovat váš běh za větrného dne. Vítr může mít opravdu značný vliv na úsilí potřebné k udržení obvyklého tempa. Pokud jste při svém běhu zažili silný protivítr, jistě o tom víte své. Aplikace Running Power stanovuje pravděpodobnou sílu větru, jemuž budete čelit. Využívá k tomu údaj o směru z GPS a údaje o větrných podmínkách pro vaši oblast, doplněné o data z barometru ve vašich hodinkách. Zkuste si zaběhat oběma směry na silnici za větrného počasí a sami poznáte, kolik energie navíc vás stojí běh proti větru. Pokud si nepřejete, aby aplikace zohledňovala vítr, typicky při běhu v krytých oblastech, jednoduše tuto funkci vypněte v nastavení aplikace Connect Mobile.

Vztah tepu a výkonu

Běžci se často ptají, v jakém vztahu jsou běžecký výkon a srdeční tep. Tyto dva faktory spolu samozřejmě souvisejí – aby vaše svaly podaly větší výkon, potřebují více kyslíku. Až se po skončení běhu podíváte na svůj graf, všimněte si, jak při stoupajícím výkonu s určitým zpožděním stoupá i srdeční tep. Právě eliminace tohoto zpoždění v reakci na změny (jako jsou proměnlivé tempo, kopce či vítr) představuje jednu z výhod použití výkonu namísto srdečního tepu při efektivním plánování vašeho běhu. Běžecký výkon navíc tolik nezávisí na fyziologických faktorech, jako jsou úroveň hydratace nebo míra odpočatosti, které naopak mají přímý dopad na srdeční tep. (viz druhý obrázek)

Mnoho běžců je také překvapeno zjištěním, že jejich výkon při běhu je výrazně vyšší než výkon při jízdě na kole. Ve skutečnosti však vyšší výkon při běhu oproti výkonu na kole není překvapivý, když si uvědomíme, že účinnost metabolismu je mnohem vyšší při běhu (přibližně 40–45 %) než u cyklistiky (zhruba 20–25 %). To znamená, že sportovci jsou při běhu schopni přeměnit stejné množství kyslíku ve více energie než při jízdě na kole.

Když to vztáhneme na činnost srdce, jsme schopni vygenerovat větší výkon při stejném srdečním tepu. Hlavní příčina tkví v tom, že při běhu využíváme pasivního odrazu generovaného pružnými částmi těla, jako jsou šlachy. Řečeno ve zkratce, energie získaná při došlapu nás při odrazu pohání vpřed. Pro jízdu na kole tento princip neplatí. 

Šup s tím do hodinek

Chcete-li začít trénovat s využitím běžeckého výkonu, můžete si stáhnout aplikace, které vám zobrazí aktuální výkon při běhu, výkon při běhu okruhu, výkon při běhu posledního okruhu, průměrný výkon, nebo všechny čtyři veličiny najednou. Někteří běžci při sledování svého běžeckého výkonu využívají také zóny a upozornění. V nastavení aplikace si můžete určit 5 volitelných zón běžeckého výkonu a/nebo výstrah při nízkém či vysokém výkonu. Díky nim snáze udržíte svůj běžecký výkon ve stanoveném rozmezí.

Pokud již vlastníte to správné zařízení Garmin (Forerunner 645, Forerunner 935, Fénix 5, Chronos) funkce využití výkonu při běhu je pro vás bezplatná. Vše ,co potřebujete jsou hodinky Garmin a jedno z trojice následujícího příslušenství: HRM-Run, HRM-Tri nebo Running Dynamics Pod. Stáhněte si nyní aplikaci Running Power a získejte přístup k údajům o výkonu v reálném čase.


Diskuse k článku (0)
Tagy: 
Zdroj: 
Garmin