Recenze Forerunner 30: Co umí nejlevnější hodinky Garminu? Budou vám stačit?

20.2.2018
Zjednodušeně řečeno, tyto hodinky jsou ořezaným modelem Forerunner 35. A v některých ohledech až moc
Tři datová pole

Na každé ze tří datových obrazovek můžete mít tři datová pole. Prostřední je největší, popisky ale chybí. Je ale celkem snadné rozpoznat jednotlivé údaje


Garmin přestal loni nabízet základní hodinky Forerunner 25, který v té době neměl jako jediný model výrobce optický snímač tepu a jeho design už byl navíc out of date. Ovšem stažením FR 25 z prodeje znamenalo, že Garminu chybí nějaký základní a levný model. FR 35 přece jen stojí 4 990 Kč a určitě se najdou lidé, co hodinky sice chtějí, ale s co nejnižší cenou.

Nově uvedený model Forerunner 30 toto splňuje. Je o tisíc korun levnější než FR 35 a přitom má GPS, snímač tepu a podporuje notifikace z mobilu. Má to však několik velkých ALE... 

Malé a pohodlné

Design hodinek je stejný jako u FR 35, takže zde se při vývoji výrazně ušetřilo. Na ruce tedy budete nosit hodinky lehce obdélníkového tvaru, přičemž z boku připomínají vaničku – směrem dolů se zužují a zaoblují. Řemínek, který může mít tři barvy, není umístěn na kloubu, ale směřuje směrem dolů – stejně jako u Vívoactive HR. Takže hodinky nelze položit na stůl spodní stranou dolů, ale pouze na bok. 

Hodinky jsou velmi malé a celkem tenké, takže na ruce je vůbec necítíte – mají pod 40 gramů. Nutno říct, že se mi jejich design zpočátku moc nelíbil, přece jen jsem si už zvykl nosit na ruce hodinky kulaté, ale postupně jsem si zvykl. FR 30 zkrátka není designový doplněk, ale jde o čistokrevné sportovní náčiní.

Na spodní straně hodinek vyčuhuje optický snímač, ale ne nijak zásadně, určitě méně než u modelu Forerunner 735 XT nebo Fénix 3 HR. Nejde ale o stejný senzor jako u Fénix 5 nebo Vívoactive 3, kde je snímač jednak modernější, jednak je skoro srovnán se zadní stranou hodinek. Neumí tak měřit třeba skóre stresu, ale pro měření tepu během aktivity to bohatě stačí.

Lepší ovládání 

Hodinky jsou nedotykové a stejně jako FR 35 se ovládají čtyřmi tlačítky – je zde ale změna. U FR 35 najdete jen jedno tlačítko pro pohyb v menu, a to směrem dolů. Takže když přejedete nějakou položku, musíte odrolovat až dolů a pak zase znovu od začátku. Je to často velice otravné a neergonomické. 

Forerunner 30 má – naštěstí – ovládání zcela přeskládané. Tlačítko Zpět je vpravo dole, tlačítka pro pohyb nahoru a dolů pak vlevo – čili standardní způsob jako u jiných modelů. Už zde není samostatné tlačítko pro zapnutí podsvícení, na druhou stranu, když si zapnete rozsvícení displeje gestem, tak vám to ani chybět nebude. Tlačítkem vpravo nahoře pak spustíte aktivitu.

Jen jedna aktivita

A právě zde je největší rozdíl oproti Forerunner 35. Zatímco u vyššího modelu hodinek si můžete vybrat z Běhu, Kola, Kardia či Chůze, zde je aktivita pouze jediná. Dokonce ani nemáte možnost si ji přizpůsobit přímo z hodinek – zde ji lze jen spustit, případně tlačítkem pro pohyb nahoru a dolů vypnout GPS pro indoorovou aktivitu. Hodinky by pak měly samy poznat, zda jste jeli na kole, běželi či cvičili v posilovně. 

Je to bohužel silně omezující. Pokud chcete současně běhat a jezdit na kole, musíte si pokaždé měnit z mobilu datová pole – ty jsou tři na třech obrazovkách (plus aktuální čas a stav baterie), takže celkem devět polí. Z hodinek lze pouze zapnout automatické zastavení, či změnit rychlost za tempo (běh vs. kolo). V zásadě to stačí, ale není to zkrátka úplně uživatelsky přítulné. Také rozpoznání aktivity nefunguje úplně spolehlivě, hodinky rozpoznají běh a kardio, ale kolo už nikoliv – a aktivita se uloží jako kardio. 

Nemoderní, ale skvěle čitelný displej

Stejně jako vyšší model i tyto hodinky mají malý čtvercový displej s rozlišením 128 bodů, což přiznejme si, ve srovnání se stejně drahými hodinkami s Android Wear vypadá hodně zastarale. Texty i grafika jsou zubaté, fonty nevyhlazené, na displej se toho moc nevejde. Notifikace mají jen tři řádky a z textu vidíte jen málo – ve srovnání s FR 935 je to stejný rozdíl jako u staré čb televize a pořádné plazmové obrazovky.

Oproti FR 35 se poněkud změnilo menu – zatímco u staršího modelu mají jednotlivé položky stejnou velikost, u FR 30 je položka aktuální zvětšená; vypadá to graficky lépe, i font je poněkud modernější. Kvůli nízkému rozlišení ale bohužel stále zubatý. Co ale nelze displeji upřít, je jeho skvělá čitelnost za jakýchkoliv podmínek – i v šeru. Takto dobře čitelný displej nemá ani Fénix 5 – je možné, že je to díky černobílému provedení.

Co umí Forerunner 35 navíc

Forerunner 30 nabízí stejně jako FR 35 jen dva vzhledy hodinek (ručičky a digitálky), ovšem přepínat mezi nimi můžete jen v mobilu. Stejně tak budík lze nastavit jen v aplikaci Connect a v hodinkách jej můžete pouze zapnout a vypnout. V podstatě lze říci, že hodinky nemají žádnou možnost přizpůsobení, skoro vše je nutno dělat z telefonu. O tom, že ani jeden vzhled hodinek nedokáže ukazovat stav baterie v procentech, ani nemluvím.

Oproti vyšším modelům chybí také platforma Connect IQ, takže nelze dohrávat vlastní vzhledy hodinek, aplikace či doplňky. Z doplňků tu najdete srdeční tep, notifikace, kroky, spálené kalorie, minuty intenzivní aktivity a přehled poslední aktivity. Počasí oproti FR 35 chybí, což opravdu nechápu. Nemůžete si dokonce ani měnit pořadí doplňků – zkrátka hodinky jsou celkově velice omezené.

Pro přehlednost uvádím seznam rozdílů oproti Forerunner 35 aneb Co všechno chybí:

  • podpora pro více profilů, je zde pouze běh (FR 35 má i kardio, kolo či chůzi),
  • podpora pro ANT+, takže nepřipojíte externí hrudní pás a současně nemůžete vysílat HR přes ANT+ pro jiná zařízení,
  • intervaly,
  • virtuální tréninkový partner,
  • datová pole nejsou konfigurovatelná přímo z hodinek (jen z mobilní aplikace),
  • dva vzhledy hodinek lze přepínat pouze z aplikace.

Predikce vašeho VO2 max. naštěstí zůstala.

Jen několik datových polí

Co tedy s hodinkami můžete dělat? Sledovat svůj tep, počet nachozených kroků, číst notifikace a zaznamenávat svoje venkovní i vnitřní aktivity. Řadě lidí to může stačit, problém ovšem nastane ve chvíli, kdy budete chtít něco víc – třeba s hodinkami plavat, lyžovat, upravit si vzhled apod. Nic z toho Forerunner 30 (a ani FR 35) neumí. 

I aktivita samotná je celkem omezená. Do datových polí si můžete přidat jen několik základních ukazatelů, mně třeba chyběla aktuální výška. (To, že tu nejsou ani nastoupené metry, je jasné, protože chybí barometr.) Volit můžete jen z těchto parametrů:

  • Vzdálenost
  • Čas
  • Tempo nebo rychlost
  • Srdeční tep
  • Průměrné tempo nebo rychlost
  • Délka kola
  • Čas kola
  • Tempo nebo rychlost kola
  • Srdeční zóny
  • Kadence
  • Kalorie

V nastavení aktivity pak můžete volit z těchto možností:

  • Automatická pauza při zastavení
  • Automatické kolo
  • Manuální tlačítko pro kolo
  • Zvukové výzvy (sluchátka připojené k mobilu)

Tato nastavení můžete upravovat i v hodinkách (kromě zvukových výzev), navíc je možno – naštěstí –  i přepnout rychlost na tempo a opačně. Takže když máte nastaveny datová pole pro běh a chcete jít na kolo, jen si změníte tempo na rychlost. A spokojíte se s tím, že datová pole budou rozmístěna stejně. Protože údajů, které lze zobrazit, je hodně málo, ani vám to nemusí vadit. Mimochodem, u datových polí chybí popisek, takže vidíte jen tři čísla; snadno si ale domyslíte, co které znamená.

Výdrž ani nepřekvapí, ani neurazí

Výrobce uvádí, že hodinky vydrží pět hodin v režimu hodinek se zapnutým snímačem tepu, což se v praxi víceméně potvrdilo. Je to stejně jako u náramku Vívosport, který je mimochodem menší a lehčí – a funkčně vybavenější. Na GPS pak hodinky vydrží až osm hodin. V praxi, pokud budete běhat či jezdit na kole max. hodinku denně, počítejte se třemi dny. 

Co je ale špatné, je chybějící ukazatel stavu baterie v procentech. Když jsem v úterý odpoledne hodinky nabil do plna a v pátek vyrazil na kolo, hodinky se po hodině a půl vypnuly. Ukazatel stavu má totiž jen čtyři pozice a když jsem vyrážel, ukazoval stav nabití 2/4. Jenže vy nevíte, jestli to znamená 60 %, nebo třeba jen 35 %. Zkrátka na nějaké delší aktivity hodinky nejsou stavěné, zvlášť, když vyrazíte v zimě, kdy se kapacita baterie obecně snižuje. 

No, já nevím…

Moje pocity z Forerunner 30 jsou poněkud rozpačité. Pokud zůstaneme v ekosystému Garminu, jde o nejlevnější hodinky s GPS a optikou. Když se ale podíváme jinak, třeba na Xiaomi Mi Sports Watch Basic, ty stojí 2 490 Kč a kromě toho, že podporují GPS, mají detailnější a barevný displej, umí měnit vzhledy, zobrazí počasí, ukážou více dat při aktivitě apod. Zkrátka konkurence už některé věci dělá lépe a je levnější.

Já osobně bych koupi modelu FR 30 nedoporučil. Raději si připlaťte tisícovku za FR 35 a získáte nejen funkce navíc, ale i podporu pro více aktivit, možnost měnit řadu nastavení přímo z hodinek a také podporu pro ANT+ hrudní pás, což se hodí zejména na kole, když máte hodinky na řídítkách. 

A když připlatíte ještě jednu tisícovku, můžete si koupit model Vívoactive HR, který má sice dotykový displej (v rukavicích problém), ale podporuje třeba plavání, lyže, má barometr, teploměr, lepší displej, vyšší výdrž a můžete si dohrát vlastní datová pole či aktivity. Za 5 990 Kč jde o nejnadanější sportovní hodinky na trhu. 

Parametry

  • Rozměry: 35,5 × 40,7 × 13,3 mm
  • Displej: 128 × 128 px, 23 mm × 23 mm
  • Hmotnost: 37,3 gramů
  • Odolnost proti vodě: 5 ATM
  • Bezdrátové technologie: Bluetooth pro připojení k hodinkám, bez ANT+
  • Podpora externích snímačů: ne
  • Výdrž baterií na 1 nabití: 5 dnů v režimu Smartwatch, 8 hodin se záznamem GPS

Ceny

  • Gray Optic (šedá): 3 990 Kč
  • Blue Optic (světle modrá): 3 990 Kč
  • Violet Optic (fialová): 3 990 Kč

 


Diskuse k článku (0)