Forerunner 255 vs. Instinct 2: Srovnání levných hodinek se zcela odlišným přístupem a zaměřením

8.1.2024
Tyto modely patří k nejlevnějším sportovním hodinkám Garminu. Na trhu jsou celkem dlouho a jejich klesající cena mnohé potěší. V akcích se dostaly už pod šest tisíc. Jak si stojí vedle sebe?
Mohutná luneta

Z toho úhlu je velmi dobře vidět, jak mohutnou lunetu Instincty mají


Řada uživatelů Garminu preferuje vyšší modely hodinek, a to z prostého důvodu – nemusí dělat kompromisy ohledně funkcí a zpravidla i výdrže, zejména pokud jde o „velikány“ jako Fénix 7X Pro nebo Epix Pro. Navíc tu jsou mapy, které se hodí při navigaci a orientaci v terénu. Jenže takové hodinky stojí ke dvaceti tisícům – nejdražší Epixy mají doporučenou koncovku 24 990 Kč, a to fakt není málo; i když aktuálně se dají pořídit o pár tisíc levněji.

Levné a ještě levnější

Na druhé straně cenového spektra pak stojí modely, které jsou naopak plné kompromisů. Mají menší a méně kvalitní displeje, nejsou tak dobře vybaveny jako dražší hodinky a nemají mapy. Nejlevnějšími hodinkami s GPS jsou aktuálně Forerunnery 55, které jsou opravdu jen základem – podporují sice řadu sportů, ale chybí jim barometr pro přesnější určení výšky, nezměří noční VST a mají řadu omezení při aktivitách. 

Hned v závěsu jsou Forerunnery 255 a Instincty 2. Zejména ty druhé se nyní dostaly na cenovou úroveň pod šest tisíc korun, a to ne v nějaké akci, ale s doporučenou koncovkou přímo od Garminu. Forerunnery 255 jsou dražší, nicméně v různých slevách je lze koupit rovněž za cca šest, šest a půl tisíce. Koncovku ale mají vyšší – jednak je to novější model, jednak Instincty jsou zcela odlišné hodinky. 

Důvodem pro jejich nízkou cenu je pravděpodobně nižší zájem uživatelů. Na trhu je rovněž model se solárním dobíjením, který má navíc Garmin Pay – a ten uživatelé preferují. Nicméně v akci se daly tyto hodinky pořídit bez soláru během Vánoc za 4 490 Kč, což je cena skoro stejná, za jakou jsou k dispozici Forerunnery 55. A protože jsou Instincty výrazně lépe vybavené než FR 55, dělá to z nich naprosto skvělou koupi. 

Tip: Povánoční slevy pokračují: Některé hodinky lze pořídit ještě levněji než před Vánocemi

Fitness vs. outdoor

Hodinky řady Forerunner má v Garminu na starost tým Fitness, zatímco Instincty stejně jako Fénixy nebo Epixy tým Outdoor. Z toho plynou i rozdíly mezi těmito modely – stejné funkce mají někdy jiné provedení. I když se oba „světy“ postupně sbližují, stále tu narazíme na řadu méně pochopitelných diferenciací. To se ale týká především Forerunnerů, Epixů a Fénixů – Instincty stojí poněkud stranou.

Proč? Protože mají zcela odlišný displej než mainstream. V kulatých hodinkách mají čtvercovou obrazovku se seříznutými rohy a druhým, sekundárním displejem v pravého horním rohu. Ve stejně velkém těle jako FR 255 je displej navíc výrazně menší, místo 1,3“ má jen 0,9“. A kromě toho není ani barevný, jen čistě černobílý, žádné odstíny šedi. 

Nepřehlédněte: Rok a půl poté: Hodinky Forerunner 255. Stále je to pecka. Zkušenosti, postřehy, novinky

Výrazně se také liší designem. Forerunnery jsou tenké, mají nevýraznou lunetu, která displej překrývá jen velmi lehce. Oproti tomu Instincty mají lunetu mohutnou, výrazně vystupující nad displej, který tak daleko lépe chrání proti poškození – a proto jsou tak „tlusté“. Instincty mají navíc armádní certifikaci, takže byste s nimi mohli klidně ořechy loupat – a to i přesto, že jsou jen z tvrzeného polymeru, nemají kovové části jako Fénixy. 

Podrobná recenze hodinek Instinct 2:

A ještě jednou drobnosti se hodinky liší, pokud jde o provedení. A tou je optický snímač. Oba modely mají sice čtvrtou generaci, ale Forerunnery mají okolo snímače jednak ochranný kroužek, který lépe chrání snímač proti poškození (třeba když máte hodinky na řídítkách), jednak místo plastu mají krycí sklo, které je méně náchylné na poškrábání. Stejné provedení má až model Instinct 2X. 

Forerunnery jsou tedy určeny primárně pro fitness aktivity, tedy běh, chůzi, jízdu na kole, cvičení v posilovně, zatímco Instincty patří do náročného prostředí, nemusíte se s nimi bát lozit po skalách či pracovat v ocelárně. Také v běžném životě hrozí daleko méně jejich poškození. 

Odlišné provedení řemínků

Instincty mají rovněž odlišné provedení řemínků. Ty nejsou ohebné v místě nožiček, ale pevné – nemůžete tak hodinky položit narovno na stůl. Důvod je prostý – toto uchycení je pevnější než standardní QuickFit a hrozí menší riziko uvolnění řemínku. Navíc v řemínku jsou dírky až do konce, čili hodinky se dají uchytit napevno i za popruh batohu, když je třeba. 

Když řemínek sundáte, vysunete z něj stěžejku, kterou vložíte zpět mezi nožky hodinek, máte rázem kompatibilitu s QuickFitem nebo nylonovým páskem. Ostatně to jsem udělal hned, jak hodinky dorazily – 22mm řemínků mám celou řadu vč. nylonu. Dodávaný řemínek totiž působí velmi mohutně v místě uchycení, a to se mi fakt nelíbí.

Oproti tomu Forerunnery 255 (stejně jako Venu 3 nebo FR 265) mají standard QuickRelease, kde je stěžejka rovněž součástí řemínku a lze také vysunout, ale v místě nožiček je řemínek normálně ohebný a tenký. A stejně jako Instincty i FR 255 jsou kompatibilní s QuickFitem – stačí vložit stěžejku mezi nožičky a řemínek nacvaknout. 

Tip: Řemínky a standardy: QuickFit, QuickRelease, UltraFit a další. Různé hodinky mají různá provedení

 

Barevný vs. černobílý displej

Pokud pominu provedení a trochu odlišnou nabídku funkcí, kterým se budu věnovat dále, je hlavním rozdílem již zmíněný displej. Forerunnery zobrazí až osm datových polí, mají dostatek prostoru pro prezentaci funkcí, dat a grafů, a to v několika základních barvách – celkem jich displej umí 64. Instincty mají méně prostoru, a hlavně bez barev jsou data a zejména grafy méně přehledné. Zatímco na Forerunnerech se zorientuji velmi rychle, na Instinctech mi to prostě trvá déle. 

Jenže, tento černobílý displej má naprosto úchvatnou čitelnost. Transreflexní vrstva je tak účinná, že během dne zpravidla není vůbec třeba podsvícení – proto jej mám zapnuto až po západu slunce; jak u gesta, tak u tlačítek. Během aktivity jsou oboje hodinky na denním světle, i když je třeba hodně pod mrakem, vidět v pohodě, ale je na první pohled patrné, že Instincty mají displej jasnější – lépe využívají okolního světla. 

A když přece jen nevidím, zapnu podsvícení ručně pomocí tlačítka CTRL/Light. U FR 255 mám standardně nastaven 20 % jas, jak u aktivit, tak v režimu hodinek. Protože bez podsvícení je displej vidět hůře. Nutno ale říct, že kvalita podsvícení je u Forerunnerů lepší – na stejnou úroveň svítí více. Navíc je podsvícení rovnoměrné, zatímco na I2 jsou vidět „fleky“. Daleko účinnější je také u FR 255 „svítilna“ – displej rozsvícený na maximum. (I2X už mají samostatnou svítilnu LED.)

Hodinky se liší i krycím sklem. Forerunnery jsou vybaveny Gorilla Glass 3, Instincty mají již zmíněné minerální sklo. Těžko říct, které je pevnější, ale odlesky jsou na obou, a to plus minus stejné. Je to lepší než safír, ale horší než Gorilla Glass DX bez soláru. A protože ani jedny hodinky nemají mapu, větší míra odlesků při aktivitě až tak nevadí; data jsou čitelná na bílém pozadí dobře. 

Prostředí a ovládání

Hodinky se liší také i uživatelským prostředím. Což je logické – jednak mají odlišný tvar displeje, jednak se odlišují barevností a do třetice i velikostí. Zatímco displej Instinctů je maličký, má nízké rozlišení a musí šetřit místem, Forerunnery 255 mají displej stejný jako Fénixy 7. Vizuální rozdíl je tak markantní. 

Instincty mají hrubý font, nemohou využívat barev, při listování doplňky se ikony nezobrazují u názvu doplňku, ale v sekundárním displeji, což snižuje přehlednost; buď čtete text, nebo se díváte na ikonu. Obojí tak nějak nezvládám. To samé platí pro seznam aktivit, opět je ikona aktivity v druhotném displeji. Názvy doplňků jsou navíc verzálkami, tak jako na Fénixech, což zhoršuje s tímto hrubým fontem čitelnost. 

A konečně je displej dost malý, že mám se svým zrakem potíže zaostřit – ještě před rokem to problém nebyl, ale teď mě potkává syndrom dlouhé ruky. S většími Instincty 2X je to v pohodě, ale středními už je to horší. Oproti tomu Forerunnery 255 jsou čitelné bez problému, vše je tak nějak přehlednější a data z doplňků odečtu rychleji; zkrátka v prostředí se orientuji snadněji. Navíc je zde možnost třídění doplňků do složek, což I2 neumí (a celkem mě to štve).

Už při prvním testu mě na Instinctech navíc překvapilo, že v menu chybí položka Hodiny, kde se nastavují budíky, stopky či odpočet. Pro to všecko musíte do menu rychlé volby nebo si nastavit patřičné zkratky. Forerunnerům zase chybí v seznamu doplňky Výškoměr a Barometr, přitom z rychlého menu dostupné jsou. Některá omezení fakt nechápu. 

Kde ale Forerunnery jasně vedou, to je rychlost systému. Odezva je rychlejší, aktivity se ukládají po ukončení téměř okamžitě, zatímco na I2 si docela počkáte, to samé platí při načítání detailu aktivity apod. Pomalejší je také listování doplňky či třeba v aktivitě zobrazení mapy: když přecházím z datové obrazovky na mapu, hodinky se na několik sekund zaseknou. Zkrátka delší výdrže bylo dosaženo právě snížením rychlosti procesoru. 

Fitness a sportovní funkce

Když byly oba modely uvedeny na trh, stály zhruba stejné peníze. Dnes se dají testované Instincty (45 mm, bez soláru) koupit levněji než Forerunnery 255. A proto mě překvapuje, jak moc velké rozdíly ve funkčnosti tu jsou. Základ je stejný, liší se spíše detaily – například Instincty neukážou více položek v kalendáři, mají omezení v doplňcích Body Battery, stresu či VST. Ale zase vedou jinde. Ostatně, podívejte se na přehled, který jsem dal dohromady, snad nic důležitého nechybí.

Co mají navíc Instincty 2:

  • doplněk Měsíční fáze
  • profily napájení pro aktivity
  • plně upravitelný úsporný režim
  • režim spánku s automaticky spustitelným úsporným režimem
  • metrika Připravenost k tréninku
  • ovládání pomocí zkratek 
  • metriky MTB dynamiky – obtížnost a plynulost
  • solární dobíjení u dražšího modelu

Co mají navíc Forerunnery 255:

  • doplněk Závodní kalendář
  • Garmin Pay (u I2 jen model se solárem)
  • kalendář na více dnů
  • hudba a Wi-Fi u dražšího modelu
  • bruslení a inlajn bruslení
  • složky v doplňcích
  • vylepšený doplněk Body Battery vč. faktorů
  • detekce zdřímnutí a Spánkový poradce
  • denní souhrn 
  • obchod Connect IQ v hodinkách

Nejvíce mě překvapuje, že Forerunnery nemají Připravenost k tréninku, když jde o fitness/sportovní hodinky, zatímco u Instinctů bych absenci naopak chápal. Jde o hodinky primárně pro outdoorové aktivity a ne tréninky. Naopak u Stavu tréninku chybí Instinctům některé detaily jako Zaměření zátěže (asi kvůli absenci barevného rozlišení typů) či detailní přehled zátěže v jednotlivých dnech. 

Během aktivity

U aktivit je naprosto zásadní výhodou Forerunnerů velký displej, který nově umožňuje zobrazit až osm datových polí. A v nich navíc i grafy – tj. můžete mít průběh tepovky, můžete mít grafické pole s tréninkovým efektem apod. Na obrazovce se slepou mapou si zobrazíte dvě datová pole, Instincty mají jen jedno. A těch pět datových polí, to je prostě málo. Jedno, to spodní, je navíc tak maličké, že jej při aktivitě sotva vidíte. Omezený prostor a absence barev je prostě znát.

Jinak umí oboje hodinky změřit v podstatě to samé, připojí podobnou nálož externích snímačů od hrudního pásu přes světla až po měřiče výkonu v pedálech (pokud ale vím, Instincty neumí radary). Oběma nechybí měření běžecké dynamiky a výkonu ze zápěstí, stejně jako cyklistická dynamika. Instincty mají navíc MTB dynamiku – plynulost a vytrvalost. Stejně tak oba modely zvládají navigaci podle předem připravené trasy, na Forerunnerech je to díky většímu displeji přehlednější. 

Tip: Abyste nezabloudili: Jak funguje navigace bez mapy na hodinkách aneb Forerunner 255 vs. 955

Rozdílem je přehled aktivity po jejím ukončení. FR 255 ukáže krásné přehledné grafy tempa, rychlosti, nadmořské výšky apod., Instincty jen textová data s dobou regenerace a přehledem tréninkového efektu. Opět, absence barev a hrubý displej je značným omezením. 

Příjem satelitního signálu

Modely Instinct 2/2S mají oproti I2X starší GPS čipset – to znamená, že nepodporují více systémů současně a neumí dual-band. I když při uvedení na trh byl už nový čipset k dispozici, dostaly ho Fénixy 7 a Epixy, ale do Instinctů se nedostal. Naopak Forerunnery 255 na to, že jde o budgetové hodinky, už všechno toto umí. Měly by tak být přesnější. A částečně to je pravda. Daleko rychleji fixují satelity po startu aktivity, a to i v případě, že mám aktivní jen GPS. Instincty jsou krapet pomalejší, ale stále v pohodě.

Starší čipset Instinctů umožňuje nastavit pouze GPS, GPS+Glonass a GPS+Galileo. Už na Fénix 6 jsem si zkusil, že nastavení dvou systémů současně pomůže v méně přehledném terénu, zejména při chůzi či běhu v lese. Forerunnery jsou však ještě o kus dále, umí nejen všechny systémy současně, ale mají rovněž SatIQ – tedy automatický výběr, který šetří baterii. Hodinky si samy řeknou, jestli potřebuji přesnější příjem, nebo jestli budou šetřit.

Při běžném používání v režimu GPS podávaly oboje hodinky srovnatelný „výkon“, nicméně v jednom případě jsem si všiml, že FR 255 při postávání na místě (pauza na jídlo) v aktivitě Chůze, se chovaly, jako bych chodil neustále dokola. Během přestávky tak nachodily cca 200 metrů. Přitom Instincty byly „poslušné“ a opravdu stály. Takže ono to s tím přesnějším čipsetem FR 255 zase nebude až tak horké. 

 

Plně upravitelný úsporný režim 

Protože Instincty vycházejí z Fénixů, dostaly do vínku také plně upravitelný úsporný režim, který v řadě Forerunner mají jen vyšší modely FR 955 a 965; nikoliv však FR 255 a 265. Čili na I2 si můžete nastavit, aby se v úsporném režimu nevypínalo měření tepovky, a tudíž fungovaly všechny metriky. U FR 255 je v tomto ohledu bohužel úsporný režim tak trochu zbytečný; čili když potřebuji šetřit baterii, tak jen odpojuji mobilní telefon (a tedy vypínám Bluetooth).

Instincty rovněž umí aktivovat úsporný režim v době spánku, a to automaticky. Upraví se tak nejen podsvícení a další parametry režimu spánku, ale také odpojí mobilní telefon, díky čemuž se hodinky v noci méně vybíjí. Toto bohužel umí jen Epixy, Fénixy (+ odvozené modely) a právě Instincty. Nezvládají to ani vyšší Forerunnery; zde je nutno mobil na noc odpojovat ručně. Anebo na mobilu deaktivovat Bluetooth. 

Slušná výdrž

Kde ale Insticty naprosto jasně vedou, to je výdrž. Deklarovaná v pohotovosti je 28 dnů, zatímco u Forerunnerů „jen“ 14 dnů. I to je samozřejmě dost, ale o polovinu méně než u Instinctů. Zde se hodně projevuje menší a úspornější displej, stejně jako pomalejší hardware. Po plném nabití Forerunnery ukážou odhad 14 dnů (nastavení 20 % jasu během dne), Instincty pak 30 dnů (nastavení 20 % jasu, ale jen po západu slunce). Po prvním dnu bez aktivity ukázaly FR 255 jen 91 %, zatímco Instincty 95 %. 

V aktivitě s GPS (bez dalších systémů) je to shodně 30 hodin, přičemž Forerunnery ukazují 35 hodin v plném nabití a Instincty 32 hodin. Při testu ve venkovních teplotách od nuly do cca deseti stupňů si hodinky braly shodně 3–4 % za hodinu, v extrému, kdy bylo lehce pod nulou, to pak bylo i 5 % za hodinu. V zatížení, které úplně neodpovídalo mému maximu vzhledem k zimnímu počasí, zvládly Forerunnery šest dnů, zatímco Instincty ve stejné době měly ještě 37 % a vydržely o dva dny déle. 

V té době jsem měl natočeno 4:10 hodin kardia, posilování či indoor ježdění na kole, a 7:10 h jízdy na kole a chůze s GPS bez jiných systémů. V létě, kdy trávím na kole zhruba dvě hodiny denně, by to oba modely vzdaly tak o den dříve. Ale i tak se jedná o velmi dobré výsledky, zvlášť u Instinctů vzhledem k velikosti a hmotnosti. Za slunečného počasí by jim navíc pomohlo slunce u solárního provedení; tuto možnost FR 255 nemají.

Podobná cena, ale zcela jiné zaměření

Přestože mají hodinky podobnou cenu a z velké části i funkce, jsou určeny pro jiné uživatele. Proto ani nelze ani jedny nějak univerzálně doporučit. A Garmin to ví, proto má také odlišné řady. Já si dokážu představit, že používám Instincty tehdy, když primárně lozím někde po horách, chodím po lese a vůbec, dělám aktivity, kde tak nějak nezáleží na tom, co hodinky právě ukazují. Prostě si užívám. Navíc s možností dobíjení sluncem v letním období u solární verze.

Forerunnery jsou naopak ryze tréninkové a sportovní hodinky, u kterých se tak nějak očekává, že během aktivity sledujete data – ať už jde o watty, tepovku, tempo, rychlost apod. Když zkrátka potřebujete sledovat displej. Jednak je větší, jednak zobrazí více dat bez nutnosti přepínat obrazovky. Navíc i slepá navigace je na displeji přehlednější.

Mně více vyhovují Forerunnery, a to především díky většímu displeji a využití i jako hodinek pro cyklistiku – zobrazení osmi datových polí je pro mě jasnou výhodou. V mém zatížení ale mají kratší výdrž, i když stále slušnou. Instincty ve středním provedení mají na mě prostě příliš malý displej, i když parádně čitelný. Ani by mi nevadila hrubá grafika či absence barev. To s Instinct 2X už je to jiná káva, ale o nich zase někdy příště. 

Instinct 2 stručně

  • Stručné parametry
  • Rozměry: 45 × 45 × 14,5 mm 
  • Hmotnost: 52/53 g včetně řemínku (běžné/solární provedení)
  • Šířka řemínku: 22 mm, vyměnitelné, kompatibilita s QuickFit
  • Displej: monochromatický, transreflexní, velikost 23×23 mm
  • Rozlišení displeje: 176×176 pixelů 
  • Výdrž baterie: až 28/nekonečně dnů v režimu hodinek, až 30/48 hodin s GPS (za lomítkem se solárním nabíjením)
  • Senzory: optický HR, PulseOx, akcelerometr, teploměr, GPS, Glonass, Galileo
  • Vodotěsnost: 10 ATM (max 100 m) 
  • Garmin Pay: jen solární verze 
  • Paměť pro aktivity: 32 MB
  • Cena: 5 990 Kč základní model, solární 8 390 Kč (doporučené koncové ceny)

Forerunner 255 stručně

  • Rozměry: 45,6 × 45,6 × 12,9 mm
  • Hmotnost: 49 g vč. řemínku
  • Šířka řemínku: 22 mm, vyměnitelné, QuickRelease; kompatibilita s QuickFit
  • Displej: barevný, transreflexní, velikost 1,3" 
  • Rozlišení displeje: 260 pixelů 
  • Výdrž: až 14 dní v režimu hodinek, až 30 hodin v režimu GPS
  • Senzory: optický HR, PulseOx, akcelerometr, gyroskop, teploměr, GPS+více systémů, dualband
  • Vodotěsnost: 50 ATM (max 50 m) 
  • Garmin Pay: ano
  • Paměť: 4 GB (verze Music)
  • Cena: 8 390 Kč/9 590 Kč edice Music (doporučené koncové ceny)

Diskuse k článku (11)