Fénix: Historie hodinek se začala psát už v roce 2012. Kompletní přehled modelů, od prvního až pro Fénix 7 Pro

6.6.2023
Původní hodinky Fénix byly na trh uvedeny před deseti lety. Jejich design se za tu dobu příliš nezměnil, vše ostatní ale ano. Už tehdy ale měly velmi dobrou výdrž a nabízely řadu sportovních a fitness funkcí
Fénix 3 vs. Fénix 2

Rozdíl v displeji mezi modely Fénix 2 a Fénix 3 je patrný na první pohled


Poznámka hned na rozjezd: Protože sám mám zkušenost až s modelem Fénix 3 HR, který jsem používal několik týdnů, jsou informace o starších modelech pozjišťované ze specifikací či recenzí. 

Data uvedení jednotlivých modelů:

  • Fénix – 10. července 2012
  • Fénix 2 – 20. února 2014
  • Fénix 3 – 5. ledna 2015
  • Fénix 3 HR – 5. ledna 2016
  • Fénix Chronos – 25. srpna 2016
  • Fénix 5 – 4. ledna 2017
  • Fénix 5 Plus – 18. června 2018
  • Fénix 6 – 29. srpna 2019
  • Fénix 7/Epix – 18. ledna 2022
  • Fénix 7 Pro/Epix Pro - 31. května 2023

Fénix

První generace hodinek Fénix byla uvedena v roce 2012. Design, provedení i velikost byly velmi podobné současné generaci - velikost 49 mm, tloušťka 17 mm, hmotnost 82 g. Už tehdy nabízely solidní výdrž, a sice 20 hodin s GPS, 50 hodin v režimu UltraTrac, 2 týdny s aktivními senzory a 6 týdnů v režimu hodinek. 

Tento model nabídl barometr a kompas, dokonce obsahoval i základní mapy. Nebyl problém uložit waypointy (pozice) a k nim se nechat navigovat. Propojení s hodinkami pomocí Bluetooth ale nebylo takové, jaké známe dnes - data nahrávala skrze aplikaci BaseCamp, případně přes počítač pomocí USB - místo dnes běžného kabelu tu byla kolíbka, která se přicvakla na zadní stranu hodinek.

Displej o rozměru 1,2" je u tohoto modelu pouze monochromatický s rozlišením 70×70 bodů a není kulatý - spíš čtvercový se seříznutými rohy. Samozřejmě je transreflexivní, takže má skvělou čitelnost na slunci. Podobný displej mají nyní hodinky řady Instinct. 

Fénix 2

Symbolicky po dvou letech přišla druhá generace Fénixů. Do stejného těla s podobným displejem – opět jen 70×70 bodů, ale tentokrát inverzní zobrazení – byly přidány nové funkce a hlavně přehlednější grafika. I přes nízké rozlišení už hodinky nevypadaly tolik jako digitálky. Přibyly nové aktivity, například plavání (podle mých zdrojů ji v aktualizacích ji získaly i původní Fénixy), podpora pro nové příslušenství ANT+, VO2 Max apod. 

Mezi užitečná vylepšení také patřil akcelerometr, který počítá kroky - u jedničky k tomu byl potřeba footpod. Přidány také byly metriky jako vertikální oscilace nebo doba kontaktu se zemí skrze kompatibilní hrudní pás. Běžce potěšily funkce jako virtuální partner, intervaly, tréninkový efekt aj. A také stálé připojení k mobilu pro využití notifikací. Na displeji jste si tak mohli přečíst e-maily, zprávy případně se podívat, kdo právě volá. 

Fénix 3

Zatímco mezi hodinkami Fénix a Fénix 2 nebyl na první pohled výrazný rozdíl, Fénix 3 přišly s naprosto odlišným displejem. Už nebyl černobílý a hrubý, ale nabídl velmi jemné zobrazení a to dokonce s 16 barvami. Místo seříznutých 70×70 px tu je skutečně kulatý displej s rozlišením 218 px, takže rozlišení je krásně jemné a umožňuje zobrazit jednak detailní písmo, jednak grafiku.

Nepřehlédněte: Uživatelská recenze Fénix 3

Fyzicky jsou hodinky o kousek větší, 51 mm oproti 49 mm, na druhou stranu ovšem zhubly, a to z 17 mm na 15,5 mm. Hmotnost pak zůstala na 82 g. Výdrž baterie je přitom stejná, 20 hodin s GPS, 50 v režimu UltraTrac, 2 týdny v režimu hodinek. Energeticky náročnější displej si ale vyžádal o něco větší baterii. Vylepšena byla také vodotěsnost, a to místo 5 ATM rovnou 10 ATM.

Pokud jde o možnosti hodinek, ty zůstaly plus minus stejné, přibyl snímač satelitní sítě GLONASS, nově se dalo také ovládat hudbu v mobilu, nové doplňky s počasím, ovládáním kamery Virb apod. Zkrátka po stránce funkčnosti už byly hodinky Fénix 2 tak nabušené, že se spíše ladilo to, co už bylo dobré. 

Tedy až na jednu zásadní věc: aplikace a doplňky Connect IQ. Hodinky Fénix 3 bylo poprvé možné doplnit vlastními vzhledy hodinek a doplňujícími aktivitami a widgety od vývojářů třetích stran. Zkrátka to, co v hodinkách nebylo, se dalo doprogramovat. Vznikly tak datové obrazovky s více než čtyřmi poli, efektní a barevné vzhledy hodinek či užitečné doplňky s lepší předpovědí počasí apod. 

Fénix 3 HR

Rok po uvedení hodinek Fénix 3 HR přišel vylepšený model. Nikoliv Fénix 4, ale Fénix 3 HR, resp. Fénix 3 Optical. V podstatě jedinou zásadní novinkou byl vestavěný optický snímač tepu. Kvůli němu hodinky o pár gramů přibraly (86 g) a ztloustly - plus dva milimetry. Design zůstale stejný, z přední strany nemáte šanci oba modely od sebe rozeznat. 

Tip: Recenze hodinek Fénix 3 HR

Snímač na spodní straně byl stejně jako u Vívoactive HR nebo Forerunner 235 hodně vystouplý, takže hodinky neseděly na zápětí pevně, ale „opíraly se“ právě o snímač tepu. Kvůli snímači došlo také ke snížení výdrže, a to na 16 hodin s GPS a 40 hodin v režimu UltraTrac. S vypnutým tepákem to ale bylo samozřejmě lepší.

Díky snímači tepu přibyla nová fitness funkce, a to minuty intenzivní aktivity, jež se stala součástí nového doplňku Můj den, který ukazuje přehledně spálené kalorie, aktivity či právě počet minut intenzivní aktivity. Optický snímač už tehdy byl poměrně přesný, v porovnání s hrudním pásem však hůře zvládal výkyvy intervalového tréninku. 

 

Fénix 5

Rok se sešel s rokem a Garmin představil další generaci hodinek, tentokrát ale přeskočil v číslování čtyřku - snad proto, že v Číně je čtyřka nešťastným číslem. A zatímco F3 HR byly jen drobnou evolucí, s pětkami přišlo hned několikv velkých novinek. 

Tou hlavní bylo vytvoření hned tří modelů. Hodinky Fénix byly vždy hodně velké, těžké a tlusté, takže se prostě nehodily pro malá zápěstí, zejména dámská. Proto Garmin přišel s modelem Fénix 5S, který má skoro o centimetr menší průměr, je lehčí a trochu i tenčí. Prostředním modelem je Fénix 5, který je se stejně velkým displejem 1,2" jako původní F3 o pět milimetrů menší a nepatrně tenčí. 

Tip: Srovnání velikosti jednotlivých modelů Fénix 5 a dalších hodinek

A třetím modelem je Fénix 5X, který zachovává fyzické rozměry jako F3 HR a navíc dokonce přibral, a to až na 98 g. Největší novinkou u F5X jsou bezesporu mapy, které na hodinkách do té doby měl jen model Epix vycházející funkčně z hodinek Fénix 3. S Fénix 5X tak můžete vyrazit do přírody, aniž byste museli mít po ruce mobil s mapami.

Pokud jde o fyzické parametry, tady jsou:

  • Fénix 5S: průměr 42 mm, tloušťka 14,5 mm, displej 28 mm, hmotnost 67 g
  • Fénix 5: průměr 47 mm, tloušťka 15,5 mm, displej 30,5 mm, hmotnost 85 g
  • Fénix 5X: průměr 51 mm, tloušťka  17,5 mm, displej 30,5 mm, hmotnost 98 g
  • Fénix 3 HR: průměr 51 mm, tloušťka 17,5 mm, displej 30,4 mm, hmotnost 86 g
  • Fénix 3: průměr 51 mm, tloušťka 16 mm, displej 30,4 mm, hmotnost 82 g

Další zásadní změnou je nový displej, který na stejném rozměru 1,2" (F5S jen 1,1") dokáže zobrazit 4× tolik barev (65), což se hodí právě pro zobrazení map, a to při větším rozlišení - 240 px místo 218 px (u F5S je rozlišení 218 px zachováno). Došlo také ke zvýšení rychlosti.

Čtete dále: Megarecenze hodinek Fénix 5X 

Výdrž ale zůstala plus minus stejná - nejvyšší je u modelu F5, kde dosahuje 24 hodin s GPS. Model F5X paradoxně má udávanou výdrž kratší, důvodem je integrace map - 20 hodin. A úplně nejslabší výdrž mají logicky F5S, které s GPS dají jen 14 hodin. A to už je docela málo. 

Fénix 5 Plus

Vzhledem k tomu, že celá série Fénix 5 už byla hodně funkčně našlapaná a design byl doveden takřka k dokonalosti, stačilo jen přidat pár funkcí a uvést novou modelovou řadu. Protože ale změn nebylo tolik, dostaly novinky místo nového názvu Fénix 6 jen „Plus“ navíc. 

Hlavní novinky lze shrnout do pár odrážek: 

  • Garmin Play: placení hodinkami
  • přehrávání hudby - poprvé se objevilo v modelu FR 645
  • podpora navigačních družic Galileo
  • mapy pro všechny edice

Všechny tři modely tedy podporují přehrávání hudby (až 500 písniček), umí mapy (16 GB paměti), podporují rozrůstající se síť satelitů Galileo a konečně se všemi lze platit, takže až poběžíte, nemusíte sebou mít peníze či kartu. Došlo také ke zvýšení rychlosti celého systému, což je hodně důležité, protože s novými verzemi firmwaru se původní řada F5 docela zpomalila. 

Zatímco dříve se největší a nejtěžší model F5X lišil mapovými podklady, Plusko dostalo oproti levnějším modelům navíc snímač saturace kyslíku v krvi. Na spodní straně kromě tří klasických zelených diod měřících tep přibyla i červená dioda měřící kyslík – Pulse OX. To se hodí například ve vyšších nadmořských výškách, kde vám pomůže v adaptaci na prostředí se sníženým obsahem kyslíku ve vzduchu.

Drobnou, ale důležitou novinkou také bylo zvětšení displeje modelu 5S, který místo 1,1" má standardních 1,2", díky čemuž došlo ke zmenšení rámečkou okolo displeje. A co je důležité, displej má nyní standardních 240×240 bodů. Bohužel, u F5S Plus a F5 Plus došlo ke snížení výdrže, hodinky vydrží jen 11, resp. 18 hodin s GPS. Jen F5X Plus zvládne více, než předchozí modely, a to úctyhodných 33 hodin. 

Fénix 6 

Šestá generace byla uvedena na trh na podzim roku 2019. Pokud jde o rozdělení modelů, nedočkali jsme se žádného překvapení, takže tu máme malé, střední a velké hodinky. Všechny modely ale nepatrně zhubly - jak na váze, tak na tloušťce. 

Zásadní změnou je větší displej u modelu F6 a F6X, takže zatímco F6S má původní úhlopříčku 1,2", F6 už 1,3" a F6X dokonce 1,4". U větších modelů tak došlo k optickému zmenšení lunety - plocha displeje narostla o 18 %, resp. o 36 % a to je hodně výrazný rozdíl. Na F6X už je zobrazení mapy natolik komfortní, že se dá používat i místo cyklonavigace.

Tip: Navigace na hodinkách Fénix 6X Pro: Velký displej jednoznačnou výhodou

Další zásadní změnou je nový čipset od Sony, který poprvé loni dostal model Forerunner 245. Díky němu se výrazně snížila spotřeba hodinek a tedy prodloužila výdrž. To pomohlo zejména modelu F6S, protože F5S Plus na tom byly s výdrží dost tragicky. Jednotlivé modely tak vydrží s GPS až 25, 36, resp. 60 hodin. Konkrétně u F6X je výdrž jednoduše famózní.

Zatímco F6S a F6 jsou k dispozici i v základním provedení bez Wi-Fi, hudby a map, F6X se nabízí pouze ve verzi Pro - tedy v plné výbavě. Vybrat si můžete buď verzi se solárním sklem, nebo se solárním nabíjením, které má ve standardu také titanové tělo a je tak o nezanedbatelných 10 gramů lehčí. V roce 2021 bylo solární dobíjení a doplněno i do modelů F6 a F6S. 

Nepřehlédněte: Velká recenze Fénix 6X Pro Solar

Fénix 7

Na začátku roku 2022, po deseti letech od první generace, přišla na trh sedmička. Rozdělení na tři různě velké modely zůstalo zachováno, stejně jako velikost a rozlišení displeje. Ten je ovšem nově dotykový, ovládání tlačítky ale zůstalo plně zachováno. U modelů se solárním dobíjením byla zlepšena efektivita získávání energie ze slunce, takže tato funkce má v hodinkách konečně trochu smysl. A nejen to, opět byla zlepšena výdrž, Fénix 7X vydrží až 90 hodin s GPS. 

K dispozici je i safírové sklo, příčemž model se safírem automaticky nabízí také solární dobíjení, a má navíc vícepásmový příjem GPS, 32 GB paměti oproti 16 GB v základu a titanovou lunetu. Oproti Fénix 6 nejsou k mání levnější verze bez Wi-Fi, hudby a map, Fénix 7 má nyní všechno v základním provedení. Nemůžete si tak pořídit levnější model s méně funkcemi jako u Fénix 6. 

Nepřehlédněte: Recenze hodinek Fénix 7 

V této generaci se poprvé objevil také model s displejem AMOLED, Epix. Vychází velikostí z prostředního modelu a kromě displeje je úplně totožný. Má nižší výdrž, což je dáno displejem, který má výrazně větší spotřebu než MIP, který mají Fénixy. Jak Epixy, tak Fénixy 7 dostaly v průběhu roku a několika měsíců tolik nových funkcí, že by to skoro vydalo na nový model. A ten skutečně přišel...

Tip: Megarecenze hodinek Epix 

Fénix 7 Pro

Zatímco Fénixy 6 se obešly bez mezigenerace, v řadě sedm už se tak nestalo. garmin po roce a čtyřech měsících uvedl model Pro, který opět sdílí fyzické rozměry i design s Fénix 7 jako tomu bylo u Fénix 5 Plus, jen v názvu už není Plus, ale Pro, což je trochu matoucí, protože už řady Fénix 6 se jako Pro označovaly modely s mapami a hudbou.

Pouzdra vč. baterií tedy zůstala stejná, a to včetně výdrže jednotlivých modelů. K hardwarovým novinkám patří optický snímač páté generace, příprava na měření EKG a také svítilna LED pro všechny velikosti. Do té doby ji totiž měl jen nejvyšší model 7X (a odvozené Endura 2).

K funkčním novinkám pak patří několik fitness metrik a další vylepšení map a datových polí v aktivitách, stejně jako mapové vrstvy pro Počasí. Všechny tyto funkce se postupně stěhují také do původních modelů. Nová řada je k dispozici už jen se solárem, bez něj si hodinky nepořídíte. 

Hodinky Fénix 7 Pro se svítilnou pro všechny verze, novou optikou a přípravou na EKG

Vylepšení doznala také řada Epix Pro, která je nyní k dispozici ve třech velikostech, stejně jako Fénix 7 - 42, 47 a 51 mm. Hodinky dostaly také optiku páté generace, přípravu na EKG a svítilnu pro všechny velikosti. Právě největší Epixy 51 mm budou tahákem, protože mají po vzoru Forerunner 965 větší displej - 1,4". 

Hodinky Epix Pro. Tři velikosti, svítilna LED, nový optický snímač a měření EKG. Trojka to není, ale...


Už ve třetí generaci Fénixů se objevily odvozené hodinky, tj. modely se stejnou  nebo jen lehce upravenou výbavou a podobným vzhledem, které byly buď luxusní, nebo měly speciální určení. Ať už jde o luxusní modely Chronos nebo MARQ, vojenské Tactix Delta, Tactix 7, potápěčské Descent či námořní Quatix


Diskuse k článku (0)
Tagy: