Pulzní oxymetr: Jak se měří hladina kyslíku v krvi pomocí hodinek

9.5.2019
Poprvé se tato funkce objevila v loňském modelu Fénix 5X plus a byla to jediná funkce, kterou nižší modely F5 neměly. Nedávno pulzní oxymetr dostaly také hodinky Forerunner 245 a Forerunner 945
Měření saturace kyslíku

Hodinky Forerunner 245 mají oproti Fénix 5X plus jen základní možnosti měření saturace, chybí například historie měření, k dispozici je jen aktuální hodnota

Tato funkce, v hodinkách označována jako SpO2 v podstatě ukazuje saturaci kyslíku v krvi (v periferních částech těla). U zdravého člověka by měla hodnota činit 95–99 % a v podstatě jde o hodnotu, kolik kyslíku je navázáno na hemoglobin v krvi. Pokud je tato hodnota nižší, do těla se dostává málo kyslíku - například u astmatiků nebo u různých srdečních vad. Jakmile se dostane pod 80 %, už to zavání nějakým vážným problémem a odjezdem do nemocnice.

Klasické oxymetry, které si koupíte za zhruba tisíc korun, se nacvaknou na prst,  optika prst prosvítí a z průchodu světla skrze krevní řečiště se odhadne, jak na tom jste. Optický snímač, kterým jsou vybaveny hodinky Fénix 5X plus, Forerunner 245 či 945, nepoužívá k měření průchodu světla skrz prst, ale odrazu od hemoglobinu. Pokud je na hemoglobin navázán kyslík, odráží světlo jinak, než hemoglobin, který kyslík navázaný nemá. Samotné měření trvá od půl minuty až po minutu a je třeba u něj být zcela v klidu. 

Zatímco Fénix 5X plus má optický snímač, kde jsou klasické tři diody snímající tep rozmístěné do trojúhelníku a doplněné po boku čtvrtým snímačem (červeným), u FR 245 a FR 945 (a také FR 45) jsou všechy čtyři diody pěkně nad sebou. Nové modely mají totiž už třetí verzi optického snímače tepu Elevate V3, zatímco F5X stále jen druhou. Nový snímač má být mimochodem přesnější než druhá generace a podle toho, co jsem na FR 245 zatím testoval, toto mohu potvrdit.

Poznámka: Saturace kyslíkem se také měří na dechových přístrojích nebo katetrem, zde ale nejde o ukazatel SpO2 (saturace c koncových částech těla), ale o SaO2, resp. SvO2 - saturace kyslíku v artériích.

A co tento údaj znamená pro váš trénink? Pokud je SpO2 příliš nízké, je lepší daný den raději zůstat v klidu a trénink nebo jinou náročnou aktivitu odložit. Hodnota SpO2 je také zajímavá ve chvíli, kdy se aklimatizujete na vyšší nadmořskou výšku. Dokud je příliš nízká a tudíž vaše tělo si ještě nezvyklo na řidší vzduch, je vhodné trénovat jen lehce. 

Měření saturace kyslíku se ještě budu věnovat v navazujícím článku, kde budou popsány možnosti hodinek Fénix 5X plus a Forerunner 245.