Pulzní oxymetr: Jak se měří hladina kyslíku v krvi pomocí hodinek

9.5.2019
Poprvé se tato funkce objevila v loňském modelu Fénix 5X plus a byla to jediná funkce, kterou nižší modely F5 neměly. Nedávno pulzní oxymetr dostaly také hodinky Forerunner 245 a Forerunner 945
Měření saturace kyslíku

Hodinky Forerunner 245 mají oproti Fénix 5X plus jen základní možnosti měření saturace, chybí například historie měření, k dispozici je jen aktuální hodnota


Tato funkce, v hodinkách označována jako SpO2 v podstatě ukazuje saturaci kyslíku v krvi (v periferních částech těla). U zdravého člověka by měla hodnota činit 95–99 % a v podstatě jde o hodnotu, kolik kyslíku je navázáno na hemoglobin v krvi. Pokud je tato hodnota nižší, do těla se dostává málo kyslíku - například u astmatiků nebo u různých srdečních vad. Tělo pak začíná bojovat s nedostatkem kyslíku zrychleným dýcháním a zvyšujícím se pulsem. Jakmile se dostane pod 80 %, už to zavání nějakým vážným problémem a odjezdem do nemocnice.

Tip: Více se funkci saturace kyslíkem pomocí pulzního oxymetru rozepisuji v novějším článku

Klasické oxymetry, které si koupíte za zhruba tisíc korun, se nacvaknou na prst,  optika prst prosvítí a z průchodu světla skrze krevní řečiště se odhadne, jak na tom jste. Optický snímač, kterým jsou vybaveny hodinky Fénix 5X plus, Forerunner 245 či 945, nepoužívá k měření průchodu světla skrz prst, ale odrazu od hemoglobinu. Pokud je na hemoglobin navázán kyslík, odráží světlo jinak, než hemoglobin, který kyslík navázaný nemá. Samotné měření trvá od půl minuty až po minutu a je třeba u něj být zcela v klidu. 

Zatímco Fénix 5X plus má optický snímač, kde jsou klasické tři diody snímající tep rozmístěné do trojúhelníku a doplněné po boku čtvrtým snímačem (červeným), u novějších Forerunner 45/245/945 či Fénix 6 jsou všechy čtyři diody pěkně nad sebou. Nové modely mají totiž už třetí verzi optického snímače tepu Elevate V3, zatímco F5X stále jen druhou. Nový snímač má být mimochodem přesnější než druhá generace a podle toho, co jsem na FR 245 zatím testoval, toto mohu potvrdit.

Poznámka: Saturace kyslíkem se také měří na dechových přístrojích nebo katetrem, zde ale nejde o ukazatel SpO2 (saturace c koncových částech těla), ale o SaO2, resp. SvO2 - saturace kyslíku v artériích.

A co tento údaj znamená pro váš trénink? Pokud je SpO2 příliš nízké, je lepší daný den raději zůstat v klidu a trénink nebo jinou náročnou aktivitu odložit. Hodnota SpO2 je také zajímavá ve chvíli, kdy se aklimatizujete na vyšší nadmořskou výšku. Dokud je příliš nízká a tudíž vaše tělo si ještě nezvyklo na řidší vzduch, je vhodné trénovat jen lehce. 

Tipy po lepší měření saturace kyslíku

Pokud jsou data pulzního oxymetru chybná nebo se nezobrazují, můžete využít tyto tipy.

  • Během načítání hodnoty nasycení krve kyslíkem zůstaňte v klidu.
  • Noste zařízení upevněné nad zápěstními kostmi. Řemínek utáhněte těsně, ale pohodlně.
  • Během načítání hodnoty nasycení krve kyslíkem umístěte ruku se zařízením do výše srdce.
  • Použijte silikonový pásek.
  • Než si zařízení nasadíte, umyjte si ruku a dobře ji osušte.
  • Nepoužívejte na pokožce pod zařízením opalovací krém, pleťovou vodu nebo repelent.
  • Dbejte na to, aby nedošlo k poškrábání optického snímače na zadní straně zařízení.
  • Po každém tréninku zařízení opláchněte pod tekoucí vodou.

Diskuse k článku (0)