Zápisky bloggera (6): Závislost na fitness a sportovních metrikách a hodinky Vívoactive 5 v testu

15.10.2023
Garmin na nás hrne nové a nové metriky a může se snadno stát, že jimi budete natolik pohlceni, že se vytratí radost z pohybu samotného. A to se před lety stalo i mě. A přitom stačí mít hodinky, které toho neumí tolik, ale většině bohatě stačí, jako Venu 3 či Vívoactive 5...
Přichází podzim

Poslední záchvěvy babího léta pomalu střídají ranní mlhu a přízemní mrazíky. To pro řadu lidí znamená i ukončení venkovních aktivit. Ale přitom podzim je venku tak krásný...


Když jsem si v roce 2014 pořídil silniční kolo - z druhé ruky, za nějakých bratru deset tisíc - začalo mě bavit jezdit rychle. Oproti horskému kolu to byla paráda - na silnici jsem hravě dosahoval rychlosti 30-35 km/h, zatímco na horáku s bídou 22-25 km/h, a to jsem byl pořádně vydřenej. Kolega mi ukázal Stravu a já začal jezdit segmenty. Jak se zlepšovala kondice, začal jsem sbíral v okolí Brna i nějaké ty KOMy. 

Jenže časem jsem začal jezdit jen proto, abych měl na nějakém segmentu lepší čas, a když mi někdo sebral KOM, hned jsem musel na daný segment vyrazit, abych jej získal zpátky. A byl jsem vždy pořádny naštvaný, když mi dobrý čas pokazil kamion v protisměru, turistická výprava nebo špatný vítr. A já musel se o prvenství pokoušet znovu.

Postupně jsem zjistil, že se radost z jízdy samotné úplně vytratila a já se stal obětí výkonu a srovnání - neustále jsem s někým závodil, i když jen virtuálně. Sledoval jsem průměrku, maximálku, funěl jsem do kopců, jen abych někoho někde předehnal. A když se to nepovedlo, byl jsem frustrovaný.

Kašlu na KOMy, ruším Stravu

Na podzim 2017 jsem se rozhodl dát silničku pryč - nejenom proto, že jsem odešel ze Stravy, ale obecně mě přestalo ježdění čistě po silnicích bavit. Jednak jsou u nás silnici ve fakt špatném stavu, jednak jsem začal objevoval krásu objevování luhů a hájů. Koupil jsem si lehké karbonové MTB, GT Zaskar Carbon Expert 2015, krásné kolo, s kterým jsem spíše než za nějakými časy jezdil pro radost.

Postupně se přidávala další kola, trailová, enduro i celoodporužené XC, co nahradilo nejprve Zaskar a poté Trek Procaliber. Ale i když jsem nejezdil segmenty, zjistil jsem, že jsem závislý na Garminu - tedy spíše na číslech. Vždy, když jsem dojížděl, jsem se snažil, aby jízda měla hezky zaoblenou vzdálenost - 45 km, 60 km, 82,50 km atd.

A to mě drží dodnes - tak nějak nechci, abych měl historii aktivit něco jako 63,82 km nebo 43,17 km apod. A tak jsem často nepřidával jen stovky metrů, ale klidně i kilometry, i když už se cítím hodně unavený. Dokonce jsem měl aktivitu, kdy jsem u domu skončil s 89 km a ještě si to jel dojet, abych tam měl stovku. Žádný jiný důvod, než číslo, jsem k tomu neměl. A žena čekala s večeří...

Nekoukej furt na displej!

Od jisté doby - ne vždy, ale skoro pokaždé, když nemám aktivní navigaci - si nechávám zobrazit jen tepovku a případně zátěž, ale už ne vzdálenost, rychlost či nastoupané metry. A je to celkem osvobozující, i když tepovku kontroluji neustále, už nejsem otrokem hezky zaokrouhlené vzdálenosti...  Navíc, když se člověk neustále nekouká na displej, může se více věnovat jízdě.

Znám případ, kdy kamarádka dostala sportovní hodinky, začala sledovat kroky, pak běhat, každý den jen přemýšlela o tom, kdy bude moct vyběhnout a splnit nějaký cíl, vzdálenost, nastoupané metry, průměrné či maximální tempo, až se stal obětí čísel -  jednak se vytratila radost z pohybu, jednak šlo o stejnou závislost jako alkohol či káva. Neběhala kvůli sobě, ale kvůli hodinkám. 

Na hodinkách si pak měřila jakoukoliv aktivitu - byť šlo jen o nákup v obchodě vzdáleném několik stovek metrů. Nebo krátké cvičení. Zkrátka aby vše, co dělala, měla zaznamenané. Když to nebylo v Garminu, tak to nebylo. (A proto si dnes řada lidí fotí neustále selfie a hned s tím na sociálky - když to není na síti, tak to není.)

Datová obscese 

Podobně jsem to jednu chvíli měl s fitness metrikami jako tepovka, VST, spánek, stres či Body Battery. Neustálé sledování dat, prohlížení grafů, hledání souvislostí a závislostí. Na jedné straně to je/byla nutnost kvůli tomu, že o tom všem píšu na web, na druhé straně se z toho stala trochu obscese. Loni jsem proto na jeden týden hodinky „vysadil“ - a bylo to celkem osvobozující. 

Tip: Život bez hodinek: Jak se zbavit závislosti aneb Trochu krutý, ale zajímavý experiment

A od té doby s metrikami pracuji obezřetně a spíše nedůvěřivě - fakticky sleduju jen tepovku a tlak (ale ten ne s Garminem), a data jako Stav tréninku, Připravenost k tréninku či Body Battery mě nechávají chladným. Příkladem budiž Body Battery, které se mi jednou podařilo dobít na stovku a já se cítil úplně stejně jako v den, kdy jsem měl jenom 40.

Nepřehlédněte: Přepracované Body Battery s faktory ovlivňující energii. Spánek, aktivity, zdřímnutí, odpočinek

 

 

To samé platí pro Připravenost k tréninku - stačí si dát půlhodinové Kardio, kdy mám naprosto nesmyslně průměrku 140 tp/m (a přitom na druhých hodinkách s tepákem jen 90 tp/m), a mám hned Dobu renegerace 95 dnů a Připravenost k tréninku 1. A Stav tréninku mi s maximem optima skočil někam k 3100, takže mít nyní Produktivní trénink znamená, abych přidal tak 600-700 na zátěži v jedné aktivitě.      

Nepřehlédněte: Ze zápisků Garmin bloggera (5): Spánkový poradce a jeho rady, podivné chování fitness metrik

A to všechno je jen důsledek toho, že metriky jsou vymyšlené dobře, ale v reálu už to funguje hůře - neodráží ani reálný stav těla a mysli, ale ani kondice či únavy. Je to jako s měřením spánku - před pár dny jsem nemohl večer zabrat a usnul jsem až v jednu v noci, spánek samozřejmě někdy u 40 bodů. A přitom jsem byl v šest ráno na nohou a úplně nabuzený něco dělat. A den poté jsem spal osm a půl hodiny a ráno jsem se cítil, jako by mě někdo praštil. Ale podle hodinek jsem 80 bodů. Tak nevím. 

Tip: Spánek: Jak hodinky a náramky Garminu měří jeho kvalitu a délku. Novinky a kompletní přehled

Opravdu potřebujeme všechna ta čísla?

O řadě věcí jsem psal už v minulém vydání blogu, ale toto prostě ze mě muselo ven. Když o tom tak přemýšlím, tak bohatě by mi stačilo sledování tepovky, zátěže, případně výkonu v konkrétních aktivitách, ale už k tomu nepotřebuji ani Stav tréninku, ani Připravenost k tréninku, Skóre vytrvalosti, doporučené tréninky, zbytečný je za mě i Spánkový poradce nebo Body Battery.

Spíše než sledování spánku mě zajímá noční VST a hodí se i sledování celodenního stresu. A na to všechno mi stačily staré Fénixy 6. V zásadě mi přijde, že skoro všechny metriky, které Garmin uvedl v řadě Epix/Fénix 7, jsou pro mě zybtečné - mám sice o čem psát a co zkoumat, ale reálný přínos je pro mě konkrétně minimální. Akorát to člověka zatěžuje čísly, který se na nich může stát závislý.   

Čtěte dále: Noční měření variability srdečního tepu (VST) jako poklad pro kombinované fitness metriky

Mám kamaráda, co jezdí na kole bez jakéhokoliv tachometru, nemá chytré hodinky. Netuší, jaký má tep, tréninkovou zátěž, kolik ujel kilometrů či kolik nastoupal metrů. Nesleduje žádné grafy a statistiky. Prostě vyrazí na kolo a víc, že má čas dvě hodiny. A věnuje se pouze jízdě. A podle všeho mu vůbec nic nechybí...

Vívoactive 5: Na jedné straně fajn, ale...

Z tohoto pohledu mě zaujala řada stylových hodinek Venu 3 a Vívovactive 5. Neobtěžují milionem různých metrik a měření, hodnocení tréninku mají jen slovní, tréninkovou zátěž neukazují vůbec (ale vnitřně ji počítají), chybí zde Připravenost k tréninku či Stav tréninku. Měří ale tepovku, sledují spánek, umí noční VST a měřít stres. V podstatě vše, co potřebuju.

Nepřehlédněte: Velká recenze stylových hodinek Venu 3

Zásadní nevýhodou ale ale absence ovládání tlačítky a možnost zobrazit více datových polí. Vívoactivy 5, které aktuálně testuji, navíc nemají barometr, takže při aktivitě nevidíte nadmořskou výšku, což se hodí, a nepočítají nastoupané metry. Ty uvidíte až po ukončení a uložení aktivity, navíc je Garmin musí přepočítat dle mapy. To, co VA5 změří, je totiž dost mimo.

Čtěte dále: Hodinky Vívoactive 5 s displejem AMOLED a pouze v jedné velikosti. Zdá se, že to Garmin myslí vážně

Vívoactivy jsou navíc dost malé, Garmin totiž pátou generaci uvedl jen v jedné velikosti. To Venu 3 jsou na tom lépe. Průměr 45 mm je tak akorát (ale 46/47 mi sedí lépe), displej o velikosti 1,4" je aktuálně v poměru k tělu tím největším, co Garmin nabízí. FR 965 i Epixy mají se stejným displejem větší tělo.

Když to vezmu kolem a kolem, Venu 3 s ovládáním pomocí tlačítek a alespoň šesti datovými poli by mi úplně vyhovovaly. Výše uvedení kombinované metriky (Stav tréninku, Připravenost, Vytrvalost...) nijak zvlášť nepotřebuji, jednak mě nemotivují, jednak často jsou dost mimo. Má to však jedno ale...

Když tě baví testovat...

Nejsem totiž běžný uživatel, co jen metriky využívá - a když je nepotřebuje, tak si je vypne, případně schová, aby mu nepřekážely. Ale jako tester a nadšenec jsem v jiné pozici - mám zapnuté úplně všechno, co mohu otestovat, a rád o tom píšu. I když vnitřně mi některé funkce/metriky přijdou buď zbytečné, nebo nepřesné. 

A o tom to celé je - sám bych se bez řady věc a dat obešel, ovšem je řada uživatelů a sportovců, kteří si v hormadě čísel libují a třebas je i motivují. A pro ně vlastně celé toto dělám, už jen proto, že se často dostanu k zařízením, které by si oni museli koupit a teprve poté zjistili, že jim nevyhovuje. 

Abych to celé shrnul: Nemít tento blog a netestovat vše (tedy skoro), co Garmin uveden, tak bych v pohodě zůstal u Fénix 6X a byl bych naprosto spokojený. Ale aby to nevyznělo špatně: Rád testuji nové věci a vrtám se v detailech, i když vnitřně vím, že jsou to vlastně (někdy) zbytečnosti. Prostě mě to baví...


A jedna drobnost na závěr: Chystám na webu boxík v pravém sloupci (na mobilu bude vidět až dole pod hlavním textem), kde bude pět posledních komentářů. Budete se tak lépe orientovat, jestli už někdo odpověděl, případně kde se aktuálně diskutuje. 


Diskuse k článku (3)
Tagy: