Výšková a teplotní aklimatizace: Jak se vaše tělo přizpůsobuje vysokým teplotám a nadmořské výšce

22.7.2023
Aklimatizace je důležitou součástí tréninku. Když se změní podmínky - roste teplota či nadmořská výška, výkonnost obvykle klesá. A trvá delší čas, než se tělo přizpůsobí
Výšková aklimatizace

Nadmořská výška, na kterou jste aktuálně přizpůsobeni podávat stoprocentní výkon


Po každé aktivitě najdete v kombinované metrice Stav tréninku dílčí ukazatele teplotní a výškové aklimatizace. Výšková chybí tehdy, pokud se držíte ve stejné nadmořské výšce - ukáže se tehdy, pokud se v aktivitě výrazně změní. Například když jste na dovolené v horách. 

Teplota a nadmořská výška má totiž na váš výkon výrazný vliv. Ve vyšší nadmořské výšce a v horkém a vlhkém počasí musí tělo podat větší výkon než obvykle, aby dosáhlo stejných výsledků jako za pohodlnějších podmínek. V náročných podmínkách se tak odstartuje přirozený proces aklimatizace. 

Vyšší modely hodinek nebo cyklonavigací sledují přes GPS a připojený mobilní telefon jak nadmořskou výšku, tak teplotu, v níž aktivita probíhá. Informace o aklimatizaci na teplo a nadmořskou výšku jsou pak uváděny u aktivit prováděných v nadmořské výšce od 800 metrů nad mořem a při teplotách nad 22° C. 

Nepřehlédněte: Stav tréninku 2.0: Přepracovaná metrika bere v potaz více fitness ukazatelů + kompletní synchronizace

Automatické rozpoznání a zohlednění vztahu mezi prostředím a výkonem kromě jiného také zajišťuje přesnější určování tréninkových dat. Pokud se vám v horkém počasí nedaří udržet běžné tempo, nemusí to nutně znamenat, že vám poklesla kardiorespirační kondice (VO2max). Podobně pokud při výletu do hor nemůžete popadnout dech, neznamená to, že je váš trénink neproduktivní. Jen to, že nejste přizpůsobeni na nové, náročnější podmínky.

Tip: VO2max: Zásadní ukazatel, který změří vaši běžeckou či cyklistickou kondici

Aklimatizace na okolní teplotu tak v rozmezí 0–100 % uvádí, jak jste připraveni na cvičení v okolní teplotě. Při určovaní vychází z historie vašeho cvičení (posledních 7 až 14 dní) v kombinaci s informacemi o počasí získaných z Garmin Connect. Aklimatizace na nadmořskou výšku pak zase říká, na cvičení v jaké nadmořské výšce jste připraveni. 

Doba úplné aklimatizace je individuální, záleží na kondici - někomu to trvá týdne, někomu kratší dobu. Sportovci s vyšší hodnotou VO2max se obvykle přizpůsobují náročnému klimatu rychleji – doba aklimatizace u nich může být dokonce až poloviční. 


Specifika teplotní aklimatizace

Sportovní výkon je založen na přeměně energie uložené v bílkovinách, sacharidech a tucích. Při tomto procesu dochází k vytváření tepla. Během intenzivní fyzické aktivity dokáže tělo vydat tepelný výkon odpovídající 1000wattovému topení. Aby si tělo zachovalo normální zdravou teplotu, musí se přebytečného tepla zbavit.

Nadměrné teplo je vylučováno prouděním krve v blízkosti pokožky. Tento přirozený proces ochlazování je doplněn pocením; při odpařování potu totiž dochází k ochlazování pokožky.

Není tedy žádným překvapením, že tělo se přebytečného tepla snáze zbaví za chladného rána, než za horkého, dusného letního odpoledne. Na prostředí záleží. Aklimatizace aktivovaná teplejším klimatem se zaměřuje na efektivnější práci přirozeného systému chlazení těla.

V rámci této adaptace se postupně začnete potit víc a rychleji. Další změna se týká rychlejší cirkulace většího množství krve těsně pod pokožkou. Začne také docházet ke změnám kardiovaskulárního systému a elektrolytické rovnováhy, která zajišťuje stabilitu a pomáhá zvládat zvýšený stres při střídání hydratace a dehydratace.

Specifika výškové aklimatizace

V nadmořské výšce 3 000 metrů je obsah kyslíku ve vzduchu pouze 70 % toho, co u hladiny moře. To znamená, že srdce, plíce a kardiovaskulární systém musí ve vyšší nadmořské výšce podávat větší výkon, aby zajistily svalům stejné množství kyslíku k produkci aerobní energie.

Adaptace aktivovaná vyšší nadmořskou výškou se zaměřuje na zvětšení kapacity plic a zvyšování množství červených krvinek, které distribuují kyslík. V plicních tepnách se zvyšuje tlak a krev se tak dostává i do okrajových částí plic, které se v nižších nadmořských výškách nevyužívají. Zvýšený počet červených krvinek transportuje s každým úderem srdce do svalů více kyslíku než obvykle.

Vzhledem k tomu, že taková adaptace zvyšuje výkon, který se při návratu do nižší nadmořské výšky neztrácí okamžitě, využívají tuto skutečnost sportovci, kteří ve vyšších nadmořských výškách trénují záměrně.


Diskuse k článku (0)
Tagy: 
Zdroj: 
Garmin