Vívosport: Recenze tenkého fitness náramku s GPS

22.11.2017
Garmin letos uvedl hned dva nové sportovní náramky. Vívosmart 3 a Vívosport. Zatímco dříve šlo o jeden produkt, který se lišil jen přídavkem „GPS“, nyní je Garmin odlišuje jménem. Přitom mají hodně společného
Vzhled hodinek

Jeden ze vzhledů hodinek a jediný, co ukazuje datum a stav nabití baterie


Když bych chtěl být hodně stručný, napíšu jen, že Vívosport je ten samý náramek jako Vívosmart 3, jen má navíc GPS. A ono to tak ve skutečnosti vlastně je. Při bližším pohledu ale zjistíme, že odlišností je přece jen více. Abych ale nemusel psát o Vívosportu to samé, co o Vívosmart 3, je tento článek ryze srovnávací. Pokud se tedy chcete dozvědět o Vívosport maximum, doporučuji nejdříve přečíst recenzi Vívosmart 3.

Nepřehlédněte recenzi fitness náramku Vívosmart 3

Rozměry náramku jsou téměř shodné. Vívosport je nepatrně větší, ale jde jen o milimetry: tělo má velikost 21 × 10,9 mm vs. 18,5 × 9,8 mm. V náramku je tělo vloženo napevno stejně jako u VS3, takže takový řemínek, jaký si vyberete, vám už zůstane. Malé rozměry produktu jsou daní za to, že si jej nemůžete libovolně přizpůsobit. Oproti VS3 také vzrostla nepatrně hmotnost, ta činí 24,1 g oproti 20,4 g u velikosti S/M. Pro větší zápěstí je pak určen řemínek L, který jsem testoval já (a zapínal jsem ho skoro na okraji) – a to v černožlutém provedení.

Stejně jako Vívosmart 3 ani tento náramek nemá žádné fyzické tlačítko. Ovládá se tak pouze dotykem, což je problém v některých – zejména tlustých – rukavicích. Na druhou stranu v rukavicích byste se stejně jen těžko trefovali na ovládací prvky, zkrátka v zimě je lepší rukavice sundat, než se snažit náramek ovládat s nimi. Vívosport je vodotěsný, a to až do 5 ATM, je proto poněkud škoda, že chybí aktivita pro plavání.

Skvěle čitelný displej

Kromě přítomnosti GPS je největším rozdílem displej. Jednak má o něco větší fyzické rozměry a rozlišení (přesně o desetinu milimetru v obou směrech), jednak vyšší rozlišení – 72 × 144 px. oproti 64 × 128 px. V praxi to ale skoro nepoznáte. Důležitější změnou je povrchová úprava – zatímco displej VS3 má stejný povrch jako řemínek, tedy jako by byl pogumovaný, displej Vívosport je klasický – hladký průhledný plast, po kterém prst lépe klouže.

Ovšem tím hlavním rozdílem je provedení displeje. Vívosport se vrací je klasice, tedy transreflexnímu displeji, který je zapnut neustále a který je vidět díky odrazivé vrstvě. Čím je v okolí jasněji, tím lépe. Je to přesný opak oproti klasickým LCD či OLED displejům na mobilních telefonech či tabletech, které mají s čitelností na slunci velké problémy. A když už nastane tma, stačí se displeje dotknout a rozsvítí se. Intenzitu a dobu podsvícení lze měnit.

Ptáte se, proč jsem z toho tak odvázaný, když tento typ displeje využívají skoro všechny sportovní produkty Garminu? Důvod je prostý: Vívosmart 3 má totiž displej typu OLED. Jednak se rozsvítí až na požádání, takže běžně je vypnutý (musíte poklepat na displej nebo zvednout ruku), jednak jej na slunci skoro nevidíte. Je to doslova tragédie a naprosto nerozumím tomu, co k integraci OLED Garmin vedlo. Zkrátka a dobře, displej Vívosport je skvělý a díkybohu za to.

Pozor na dotyk!

S displejem citlivějším na dotyk ovšem přichází i drobná nevýhoda. Jak jsem psal v testu Vívosmart 3, do menu náramku se dostanete podržením prstu na displeji. Protože náramku chybí fyzické tlačítko, je to jediná možnost, jak to udělat. S tím ovšem přichází problémy. Například při založení rukou na prsou se předloktím dotknete náramku a ten okamžitě přejde do menu. A následně pak třeba spustí aktivitu. Nebo máte přepnuto na doplněk sledování stresu a najednou vidíte, že náramek spustil měření skóre stresu atd. 

Zkrátka dotyk je citlivý a náramek spouští různé funkce. Dokonce se mi stalo, že mi do rána zmizelo 80 % baterie – celou noc pravděpodobně svítil displej pod peřinou displej. Podsvícení se totiž aktivuje i pohybem ruky, když to máte nastaveno. A možná došlo k souhře nějaké náhody, kdy se aktivovala funkce či aktivita a hle, ráno byla baterie skoro vybitá. Je proto dobré si na noc zapnout zámek displeje, případně přepnout na noční režim, kdy se pohybem neaktivuje podsvícení. Je trochu škoda, že se noční režim neaktivuje automaticky dle nastavení v deníku Connect, ale co už. 

Chytré funkce

Dále už je to ale stejná pohádka. Na displeji náramku se zobrazuje řada doplňků s nachozenými kroky, intenzivními minutami či počasím. Náramek má velmi tenké provedení díky novému snímači tepu, který umí zaznamenávat i celodenní skóre stresu. Více jsem se tomu věnoval ve starším článku. Novinkou oproti staršímu Vívosmart GPS je nová aktivita pro cvičení v posilovně, která zaznamenává počet opakování v sériích. Opět jsem to podrobně již rozebíral.

Samozřejmostí je připojení k mobilnímu telefonu. Na maličkém displeji jsou ale zobrazované informace málo čitelné, například maily či zprávy se čtou hodně špatně. Také další informace jsou dost komprimované oproti něžným hodinkám, například počasí, ale je to zkrátka daň za velikost. Doporučuji nejdříve si náramek prohlédnout a vyzkoušet, aby vás posléze malý displej zbytečně nelimitoval. Propojení s mobilem také samozřejmě slouží pro synchronizaci dat.

Hurá, běháme venku!

Zásadním rozdílem oproti Vívosmart 3 je tedy přítomnost GPS. Seznam aktivit je stejný – chůze, běh, kardio či posilovna, navíc je tu kolo. Každá aktivita má až pět datové displeje po dvou datových polích, ty si můžete upravovat v mobilní aplikaci Connect. Informací ale není mnoho, jen rychlost, tempo, průměrka, vzdálenost, stopky, kalorie či kroky. Chybí třeba nastoupaná výška či aktuální nadmořská výška; přitom barometr tu je. Před aktivitami jako kolo, běh či chůze si jen zvolíte, zda je vnitřní, nebo vnější; podle toho se zapne či ponechá vypnutá GPS. 

Je jasné, že s GPS se běhá, chodí či jezdí daleko lépe. Zatímco u Vívosmart 3 se vzdálenost určuje jen pomocí krokoměru (a tedy akcelerometru), u GPS už můžete zaznamenat přesnou rychlost či tempo, svou pozici a nadmořskou výšku. Vaše aktivity tak budou přesnější a lépe vyhodnotitelné. I třeba sportovní ukazatele jako VO2 max. se spočítají lépe. Nehledě na to, že třeba na kolo se s Vívosmart 3 nevydáte.

Když jsem srovnával aktivitu s náramkem VS3 a klasickými GPS hodinkami, rozdíly byly velké. U V3S totiž musíte nastavit délku kroku pro běh a chůzi a ta je pak konstantní, i když běžíte po rovině, z kopce či do kopce. S V3S navíc můžete přešlapovat na místě a náramek to vyhodnotí jako pohyb. Nebo když jdete s dětmi na výlet, podle V3S urazíte podstatně větší vzdálenost, protože drobíte kroky. Zkrátka pro sportovní náramek je GPS nutnost.

Vydrží? Ano, ale...

Trochu zklamáním je pro mne výdrž. Garmin totiž uvádí, že v režimu náramku vydrží Vívosport až sedm dní, tedy o dva více než Vívosmart 3. Ve skutečnosti je výdrž stejná; když ani jednou nezapnete GPS a náramek bude neustále připojen k mobilu a současně měřit tep, dostanete se na necelých pět dnů, tedy tolik, kolik mi vydržel Vívosmart 3. To není málo, na velmi tenký a lehký náramek je to výborná hodnota, jen jsem zkrátka měl větší očekávání. 

S GPS by měl náramek vydržet osm hodin, což vypadá na tak malé zařízení velmi slibně. Zde je skutečnost o něco lepší: za hodinu a půl aktivity ubylo 20 %, což znamená výdrž něco přes sedm hodin. A to už je slušné. Na druhou stranu tato hodina půl na GPS znamená ztrátu jednoho dne pohotovosti. Pokud tedy vyběhnete každý den na hodinku, budete dobíjet jednou za dva až tři dny.  

Z tohoto důvodu je vhodné nastavit vzhled hodinek, který zobrazuje i stav baterie – ne všechny totiž tuto informaci mají, resp. nabízí ji pouze vzhled jediný, základní s digitálními hodinami a datem. Pokud přece jen chcete mít jiný, musíte se na stav baterie podívat do nastavení, kde najdete informace o systému. A tam, než se doklikáte, docela to trvá. A hlavně: musíte na to myslet. 

Lepší koupě než VS3

Takže tu máme náramek, který je funkčně totožný s Vívosmart 3. Ale má navíc GPS a výrazně lepší, resp. čitelnější a použitelnější displej. Přitom stojí jen o 1 300 Kč více! Za mne je to jasná koupě, zatímco o modelu Vívosmart 3 bych neuvažoval ani sekundu. V prodeji jsou dvě velikosti, S/M a L, přičemž obě jsou k dispozici v celočerné, menší pak v černočervené a větší v černožluté. Všechny varianty stojí shodně 5 290 Kč. 

Ještě, než se rozhodnete pro tento náramek, zvažte také starší model hodinek Vívoactive HR, které stojí jen o tisícovku více, mají podstatně vyšší výdrž a výrazně větší možnosti, nebo koukněte na hodiny Forerunner 35, které stojí o něco méně, ale mají delší výdrž. Notifikace navíc uvidíte na výrazně větším displeji.

Stručné parametry

  • Rozměry těla: 21 × 10,9 mm
  • Obvod zápěstí: velikost S/M 122–188 mm, velikost L 148-215 mm
  • Hmotnost: velikost S/M 24,1 g, velikost L 27 g
  • Rozměr displeje: 9,6 × 19,2 mm 
  • Rozlišení displeje: 72 × 144 pixelů 
  • Životnost baterií: až 7 dnů s měřením tepu, až 8 hodin s GPS
  • Bezdrátové technologie: ANT+ pro vysílání tepu
  • Barometr: ano

Plusy

  • Lehké a tenké provedení
  • Počítání opakování a sérií v posilovně
  • Celodenní měření stresu
  • GPS pro venkovní aktivity

Minusy 

  • Výdrž jen okolo 5 dnů
  • Chybějící fyzické tlačítko

Diskuse k článku (0)
Tagy: