Stylové hodinky Venu 3 na spadnutí. Čím nás překvapí? Snímačem teploty pokožky a koučem spánku

25.8.2023
Řada, kterou chce Garmin zaujmout stejné uživatele, kteří by si jinak koupil Apple Watch nebo Samsung Galaxy Watch. Dotykové ovládání, větší AMOLED displej a zajímavé funkce, které si v tomto modelu odbydou premiéru (nové informace a fotografie)
Venu 2 Plus

Hodinky Venu 2 Plus jako první umožnily volání a umí měřit EKG. Na obrázku s uniklou obrazovkou modelu Venu 3 (foto Future Publishing a Gadgets and Wearables)


Oficální představení: Hodinky Venu 3 a Venu 3S: Řada nových funkcí, vylepšené sledování spánku, noční VST a fitness metriky


Zatímco hodinky řady Vívoactive už nástupce s největší pravděpodobností nedostanou a Garmin ukončil jejich prodej, řada Venu, která jde svým stylovým provedením a displejem AMOLED přímo proti Apple Watch a Samsung Galaxy Watch, novou generaci očekává na začátku září. Unikly totiž už nejen první informace o novinkách, ale také obrázky všech barevných kombinací.

Nepřehlédněte: Fotogalerie všech barevných kombinací nové generace stylových hodinek Venu 3 a Venu 3

Stylová řada především pro ženy

První model Venu byl uveden v září 2019, následovala druhá generace v dubnu 2021, tedy zhruba po roce a půl. Zatímco první řada měla jen jednu velikost, Venu 2 už přišlo v provedení pro malá a větší zápěstí - Venu 2S a Venu 2 (40 a 45 mm). V lednu 2022 pak byl uveden model Venu 2 Plus (43 mm), a to jen v jedné velikosti, někde mezi malým a větším modelem. 

Tip: Hodinky Venu 2 Plus nabídnou možnost volání přes reproduktor a mikrofon

Všechny modely řady Venu 2 mají optický snímač čtvrté generace, ovládají se pouze dotykem a mají již zmíněný displej AMOLED, který je ve většině případů čitelnější než standardní transreflexní MIP, jakým byly vybaveny hodinky Vívoactive. Navíc má hezčí barvy a kontrast. Hodinky Venu 2 Plus pak přidávají možnost volat pomocí Bluetooth přes hlasité handsfree a umí měřit EKG.

Nepřehlédněte: Garmin spustil EKG: Podrobné měření srdeční aktivity a případné odhalení problémů. Ale zatím s omezením

Trojka na spadnutí

Třetí řada Venu 3 přijde na trh čtyři roky po uvedení první generace. Po vzoru druhé generace bude mít dvě velikosti, tedy Venu 3S (41 mm) a Venu 3 (45 mm) - ale pozor! Podle měření displejů na obrázku to vypadá, že model Venu 3S získá displej o velikosti 1,2" a větší Venu 3 pak dokonce 1,4". Dává to logiku - Garmin dokázal nacpat 1,3" displej do Venu 2 Plus o průměru 43,60 mm. Tak snad se můj odhad potvrdí...

Oba modely budou vybaveny pátou generací optického snímače, což přinese přesnější snímání tepovky zejména při aktivitě. Hodit se bude rovněž úsporný čipset s vícepásmovou GPS (Multi-GNSS), počítám, že vč. SatIQ - automatického výběru satelitních systémů pro ideální citlivost a současně rozumnou spotřebu. Zajímavé mimochodem je, že na zadní straně hodinek Venu 2 Plus je uvedeno Multi-GNSS rovněž, ale Garmin více pásem GPS v parametrech neuvádí. 


Recenze Venu 2:


Vzhledem k tomu, že Venu 2 jsou spíše městskými a stylovémi hodinkami, nepočítám, že by se objevily pokročilé tréninkové funkce jako tréninková zátěž, stav tréninku či připravenost k tréninku. Bez těchto funkcí se většina lidí beztak obejde (nakonec i já je mám jen jako informativní). 

Co bych ale ocenil je měření noční VST, které dává lepší pohled na zdravotní stav než jen pouhé určování stresového skóre a KST (klidová tepovka). Jisté ale je, že hodinky dostanou Ranní report - přehled vašeho dne, který se zobrazí každé ráno. Poprvé se tato funkce objevila v běžeckých modelech Forerunner 255 a 955.

Tip: Noční měření variability srdečního tepu (VST) jako poklad pro kombinované fitness metriky

Sledování teploty zápěstí

Řada Venu se orientuje na poněkud jiné uživatele než běžné „sporťáky“, co si kupují Forerunnery, Epixy či Fénixy. Nejde zde ani tak o maximum sportovních a fitness funkcí, ale jsou to spíše chytré hodinky, které konkurují velmi dobře vybaveným modelům konkurence od Applu či Samsungu, a to jak možnostmi chytrých hodinek, tak zdravotními funkcemi. 


Srovnání hodinek Fénix 7S a Venu 2S:


Proto není divu, že se objevují zmínky o měření teploty pokožky - na tu je potřeba mít vlastní snímač, nelze využít senzor pro měření teploty okolí. Sledování teploty na zápěstí nabízí řadu výhod nejen pro obecné sledování zdravotního stavu, ale také pro specializované aplikace - od zjišťování horečky až po identifikaci přetrénování u sportovců.

Doplněno: V oficiálním představení hodinek bohužel není o snímání teploty ani zmínka. To ale neznamená, že by hodinkám chyběl potřebný hardware. Možná se se snímačem vytasí Garmin později, jako to udělal u EKG a modelu Venu 2 Plus. 

Tato funkce může být důležitá také při sledování menstruačních cyklů, vyhodnocování technik pro zvládání stresu, či lepší sledování kvality spánku. O tom, že Garmin něco chystá, jsem se zmínil už letos v únoru, kdy se v aplikaci Connect objevila na krátko nová sekce právě pro měření teploty zápěstí. Byla to první indicie, že Garmin takovou funkcí chystá. 

Tip: Chystá Garmin měření teploty pokožky? K čemu bude sloužit? Objevují se první indicie

Rádce pro lepší spánek

Výrazně lepší by také mělo být sledování spánku a hlavně aktivní přístup hodinek v analýze a následným doporučením. Tzv. spánkový kouč bude analyzovat fáze spánku a nabízet tip a rady pro zlepšení kvality odpočinku. Jedná se o inovativní přístup, který jsme zatím u Garminu neviděli a který už nabízí konkurence, např. Whoop. 

Hodinky vám tak na základě vašeho zatížení a zdravotního stavu sdělí, kolik potřebujete hodin k regeneraci. V úvahu se berou i zdřímnutí, jak ukazuje uniklý snímek obrazovky, na kterém dvacetiminutové zdřímnutí snížilo celkovou potřebu spánku. Pravděpodobně se zohlední také vaše každodenní cvičení, trénink a historie spánku.

Tip: Obrazovky z nových hodinek Venu 3 na serveru Gadgets and Wearables

Zkrátka třetí generace jde směrem sledování zdravotních metrik a funkcí chytrých hodinek, a podle všeho se také zaměří na vylepšení volání bez mobilu, hlasové ovládání, lepší notifikace či aplikace. Je spousta funkcí, co konkurence má a Garmin nikoliv. A jak jinak zvýšit zisky, než vstoupit do teritoria, které dosud ovládají jiní?


Diskuse k článku (0)
Zdroj: 
Foto Gadgets and Wearables, MySmartPrice, Future Publishing