Srovnání hodinek Instinct 2 a Instinct 2X Solar: Skvěle vybavené a se super výdrží. Jak se liší?

14.1.2024
Outdoorové modely jsou v hledáčku těch, co nepotřebují barvičky, displej s vysokým rozlišením, mapy či stylový design. Naopak ocení zvýšenou odolnost a dlouhou výdrž. Rozdílů mezi nejlevnějším a nejdražším provedením je překvapivě hodně
Instinct 2 - střední a větší model

Základním poznávacím znakem řady Instinct je zapuštěný monochromatický displej s netradičním tvarem


Už když jsem si na jaře loňského roku vyzkoušel hodinky Instinct 2X Solar, hodně mě zaujaly. Do té doby jsem používal jen běžné hodinky jako Fénixy, Forerunnery a Epixy, takže tehdy to bylo poprvé, co jsem zkusil hodinky této řady. Malý a černobílý displej, spartánské prostředí, řada omezení datových polí nebo doplňků na jedné straně, nízká hmotnost, skvělá výdrž a výkonné solární dobíjení na straně druhé.

Když se pak naskytla v prosinci možnost otestovat střední model Instinct 2 bez solárního dobíjení, definitivně jsem se přesvědčil, že tyto hodinky mají něco do sebe. Jsou jedna velmi levné, jednak velmi dobře vybavené; pokud je koupíte v akci, dostanete se na cenu okolo pěti tisíc, doporučená koncovka je pak 5 990 Kč. Hodinky mají sice malý, ale výborně čitelný displej, a přes svou velikost a hmotnost slušnou výdrž.

Nepřehlédněte velkou recenzi Instinct 2:

Když si člověk zvykne na nebarevné prostředí a hrubé rozlišení, dají se hodinky pohodově používat. Jediný problém mám s velikostí displeje, resp. se svým zrakem, který už není tak ostříží jako dříve, a odečíst data již není tak snadné. Proto mě zaujala akční nabídka na větší model Instinct 2X, který byl v té době rovněž v akci, a šupky dupky, už byl doma. 

Instincty 2X nejsou jen zvětšené původní Instincty 2, ale mají řadu vylepšení. Aby ne, když byly na trh uvedeny rok a půl po středním a menším modelu. A tak tu mám svítilnu LED, modernější čipset GPS, vylepšené solární dobíjení, upravený design či některé funkce navíc. Proto mě, logicky, napadlo, že bych mohl oboje hodinky srovnat – v podstatě nejlevnější provedení řady s tím nejdražším.

Nepřehlédněte podrobnou recenzi Instinct 2X:

Luneta je mohutná, fakt mohutná

Instinct 2, tedy střední model, má průměr těla 45 mm, což odpovídá např. Venu 3 nebo Forerunnerům 255, zatímco Instincty 2X průměr 50 mm – podobně jako Fénixy 7X nebo Epixy 51 mm. Udávaná tloušťka je stejná, 14,5 mm. To je stejně jako mají Fénixy 7 – jenže větší model působí tenčí díky odlišnému poměru mezi velikostí a tloušťkou. 

Luneta je mohutná v obou případech, na větším modelu má však lehce odlišný design a navíc jsou v ní čtyři šroubky v místech, kde mají menší modely jen malé zářezy. Zatímco Fénix 7 tyto šroubky přesunuly do nožiček, u Instinctů 2X se k nim Garmin vrátil. A nutno říct, že to nevypadá zle, zejména na mé bíločerné variantě, kde je jednotvárnost lunety „rozbitá“ právě těmi čtyřmi předěly. 

Díky tomu je displej hodně zapuštěný, odhadem tak tři milimetry, což je o dost více než u Epixů nebo Fénixů. Hodinky by tak reálně mohly být tenčí, protože velkou část tloušťky tvoří „vzduch“. Nebo by při stejné tloušťce mohly mít větší baterii, a tudíž i výdrž. Tedy ne, že bych si zrovna na výdrž u této řady musel stěžovat…

Barvičky, kdopak vám dal hlas?

Jeden by přepokládal, že ryze outdoorový model bude dostupný jen v pár střízlivých barvách. Garmin však vybavil všechny modely barvičkami doslova pastelovými – zatímco základní 45model je dostupný v grafitové a křiklavě zelené, v solárním provedení pak v tmavě modré, černé či světle šedé, camo v maskáčové, taktické v černé nebo zelené apod. Největší model pak v testované bíločerné, červené, zelené či šedé atd. 

Zkrátka barevných provedení je tolik, že to snad ani nemá vypisovat. Věřím, že si každý vybere to, které mu vyhovuje nejvíce. Mě se nejvíce líbí červená a bílá u I2X a elektricky zelená u I2, případně šedožlutá u provedení Surf. Šedá grafitová je neutrální, neurazí, ale je taková obyčejná. Na druhou stranu sedne k ní jakýkoliv řemínek, stejně jako k bílošedé u I2X – to byl také důvod, proč jsem si nakonec nevybral červené provedení. 

Doporučená koncovka středního provedení bez soláru je 5 990 Kč, se solárem pak 8 390 Kč. Větší model stojí 10 990 Kč, taktické provedení je pak o trochu dražší. V akcích před Vánoci a během vánočních svátků i po nich se pak daly oba modely koupit s celkem výraznými slevami. Já si pořídil 45mm model bez soláru za 4 490 Kč, větší I2X pak za 7 590 Kč. 

Displej: Stejné rozlišení, jiná velikost

Zatímco menší a střední model mají současně s jinou velikostí displeje i odlišné rozlišení, tedy střední hodinky mají více pixelů než menší provedení, u největších Instinctů to neplatí. Displej je sice větší, ale má stejné rozlišení jako střední model. To znamená, že vše je tak nějak hrubší – ale ne na první pohled, musíte se na to zaměřit. Jinak rozdíl až tak znát není. 

Instincty 2 mají velikosti displeje 23 mm, větší I2X pak 27 mm. Ve výsledku mi vlastně vůbec hrubší rozlišení nevadí, pro mě je důležitější, že jsou data, menu, doplňky apod. lépe vidět – zkrátka všechno je větší a čitelnější. Samozřejmě jemnější rozlišení by mohlo, aby fonty nebyly tak hrubé, ale když už je displej černobílý, a navíc tu nejsou mapy, tak to nakonec není taková hrůza. 

Resp. nesmíte srovnávat s Epixy, kde je vše hezké, jemné, krásné, barevné. Jestliže to neuděláte, nebude vám černobílý hrubý displej až tak vadit. Pokud si totiž dáte vedle sebe Instincty a hodinky jiné řady, je ten rozdíl naprosto zásadní. Ale já tu srovnávám větší a střední provedení a v tomto případě se tu řeší jen velikost dat. A tam I2X jednoznačně vede, na 45mm modelu mám už s velikostí dat a textů trošku problém. Přece jen displej je fakt maličký a je to asi největší slabina středních hodinek.

 

Čitelnost displeje? Levnější model vede

Kdybych srovnával Instincty 2X se solárním provedením Instinctů 2, tak bych asi neměl o čem psát. Základní model jsem si však pořídil bez soláru k testu právě proto, abych mohl srovnat se solárním provedením I2X. Největší Instincty si oproti menšímu a střednímu provedení bez solárního dobíjení nekoupíte – a je to škoda, protože…

…protože solární vrstva výrazným způsobem ovlivňuje čitelnost displeje. Snižuje kontrast a odrazivost transreflexní vrstvy a současně zvyšuje míru odlesků. Testované Instincty 2 jsou tak čitelnější než I2X za všech okolností, přes den v prakticky nepotřebují podsvícení, zatímco I2X ano, zvlášť teď v zimním období, kdy jsou dny krátké a sluneční svit slabý. Míra odlesků se skoro vyrovnává safírovým Fénixům.

Rozdíl je také v barevném podání bílé – zatímco na I2 je bílá bělejší, na I2X má nádech do růžova a je tmavší. To samé platí pro podsvícení, které má lehký růžový nádech – je možné, že je to dáno barvou solární plochy v okolí displeje. V čem je ale I2X lepší, je právě podsvícení. Jednak je rovnoměrnější, takže nemá „fleky“, jednak je silnější. Na Instinctech 2 potřebuji aspoň 20 % pro dobrou čitelnost, na I2X stačí 10 % - a i ta mi přijde lepší.

Solár čitelnosti nepřidá

Zkrátka jen se potvrdilo, že solár čitelnosti displeji nepřidává, naopak – výrazně jeho vlastnosti zhoršuje. Míra odlesků je o to vyšší, že hodinky nemají Gorillu DX, ale nespecifikované minerální sklo, které má vyšší míru odlesků samo o sobě. Je škoda, že I2X nekombinuje solár právě s GGDX, mohlo být o něco veseleji. 

Rozdíl v čitelnosti displeje je vidět také při venkovních aktivitách, kde je hodně patrný nižší kontrast většího modelu a větší míra odlesků, zejména když je pod mrakem nebo když se pohybujete v lese. Za letního jasného počasí to je v pohodě, jak jsem si ověřil v prvním testu, který probíhal od dubna do června. Tam sice bylo odlesků také dost, ale současně více světla, aby transreflexní vrstva odlesky přerazila.

U solárního modelu navíc rušivě působí panely okolo displeje, které zabírají výrazně větší plochu než u Fénixů. Mají výrazně měděný odstín, který vynikne především za podmračeného počasí či v interiéru. Naopak, když svítí slunce, ztmavnou a stanou se částečně „neviditelnými“. Oproti tomu u nesolárního provedení je na okrajích místo soláru klasická černá a ta je naprosto v pohodě. 

Mechanika, optika

Pokud pominu trochu odlišné provedení lunety, liší se hodinky také optickým snímačem. Resp. ne snímačem samotným, oba modely mají Elevate 4. generace, ale ochranným kroužkem, který mají jen největší Instincty. Zde je navíc optika krytá sklem, zatímco u středního modelu jde o plast, který se může časem trošku poškrábat. Měl jsem však starší hodinky s podobným řešením (Fénix 6X nebo FR 935), a tam jsem s tím problém neměl. 

Velmi dobrá je u obou modelů mechanika tlačítek, mají skvělou odezvu, jen mi vadí, že stisk je velmi krátký – i přes větší tlačítka než u Fénixů se tak hůře mačkají v rukavicích. Musíte je prostě více stisknout, a to v rukavicích dost dobře nejde; Forerunnery, Epixy a Fénixy jsou na tom lépe. Tlačítka jsou navíc blíže ke kůži zápěstí, takže si při stisku tlačítek často tahám chlupy na ruce. S tím ale nebude mít problém každý, jen ti se zarostlejším zápěstím.

Oboje hodinky mají pevné uchycení řemínku, díky němuž lépe sedí na ruce. Jsou ale kompatibilní s QuickFit, staží řemínek sundat, vyndat z něj stěžejky, nasadit do nožiček a je to. Je pak možné používt libovolný řemínek o velikosti 22 mm, resp. 26 mm u většího modelu. 

Svítíš, svítím, svítíme

Jednou ze zásadních novinek, s nímž přišel největší model, je vestavěná svítilna LED po vzoru Fénix 7X nebo Enduro 2. Nutno říct, že když si na ni zvyknete, už nechcete hodinky bez této funkce. U modelů s AMOLED, jako původní Epixy, Venu 3 nebo Forerunnery 965, je sice jas displeje hodně slušný a svítilnu tak částečně zastoupí, ale jen tehdy, když se chcete pohybovat po chodbě, aniž byste chtěli rozsvítit světlo.

Vestavěná svítilna I2X je ale jiné kafe – může ji použít místo čelovky, její jas je naprosto parádní. Stačí i pro osvětlení cesty při běhu nebo jízdě na kole. Má čtyři úrovně bílého světla a červené světlo, taktická verze pak i zelené. Při běhu navíc můžete blikat do rytmu – při pohybu ruky vpřed blikne bílá, při pohybu vzad pak červená. Svítilna má ale velkou spotřebu, v režimu nejvyššího jasu vydrží hodinky s plným nabitím jen tři hodiny (F7X pak 5 hodin a Epixy Pro 51 mm 6 hodin), v tom nejnižším pak tři dny. 

Tip: Svítilna na hodinkách: Režimy svícení a blikání, možnosti a nastavení, intenzita a výdrž hodinek 

Funkce: Drobné rozdíly

Funkčně se hodinky příliš neliší. Najdete zde podobné sporty, kterých je tolik, že podrobné srovnání je skoro nemožné. Na první pohled mi přišlo, že nic nechybí, na druhý jsem však nenašel ani na jednom modelu bruslení na inlajnech a klasické zimní bruslení pak jen na I2X. Přitom Forerunnery, Epixy i Fénixy už obě aktivity získaly. 

Pokud jde o zdravotní a fitness metriky, opět, vše je stejné. Během času byly některé funkce jako měření VST či spánek vylepšené a dostaly stejné grafy jako Fénixy. Ohledně sportovních metrik tu je běžecká dynamika i výkon ze zápěstí, cyklistická dynamika či možnost připojit řadu snímačů vč. světel a radaru, chybí mi snad jen elektrokolo. V datových polích, kterých je pouze pět kvůli omezení displeje, chybí grafy a také některé drobnosti, co používám na Fénixech či Forerunnerech – tréninkový efekt (aerobní a anaerobní). 

Poznámka: Hodinky Instinct 2X mají navíc gyroskop a 64 MB pro ukládání aktivit místo 32 MB u menšího modelu.

Oba modely mají také shodný Stav tréninku vč. všech dílčích faktorů, Připravenost k tréninku, Ranní report, noční VST, zkrátka nic zásadního mi tu nechybí. Potěší také Zkratky pro snadnější ovládání hodinek a Profily napájení pro aktivity, stejně jako možnost kompletního nastavení úsporného režimu. Pokud jde o prostředí, zamrzí omezení některých funkcí oproti Fénixům, zejména absence složek v doplňcích, ale jsou to holt levné hodinky. 

Co mě ale překvapilo nejvíce, jsou rozdílné přehledy po ukončení aktivity. Zatímco na Instinctech 2X najdu vše jako na Fénixech, tedy přehled tepových zón, průběh nadmořské výšky či rychlosti/tempa, na menších Instinctech toto všechno chybí. Je zde pouze Stav tréninku, přehled tréninkové zátěže a doba regenerace. Je to velká škoda, už jen proto, že rolující grafy jako na Forerunnerech nebo Fénixech nejsou přístupné z historie, ale právě jen po ukončení aktivity.  

 

Přesnost GPS: Překvapení u I2X

Hodinky Instinct 2X jsou prvními hodinkami v této řadě, které podporují při aktivitě duální přijímač GPS (resp. GNSS). To znamená, že příjem signálu GPS je možný na dvou frekvencích, což zpřesňuje lokalizaci hodinek. Když se budete nacházet v místě se špatným příjmem, může druhá frekvence pomoci. A v praxi to opravdu pomáhá, zejména v lese nebo údolí. Kromě GPS umí hodinky přijímat signál ze všech dalších systémů: Galileo, Glonass, BeiDou a QZSS. 

Oproti tomu Instincty 2 mají starší čipset, který nemá ani dualband, ani podporu více systémů. Můžete si tedy jen postaru jako u Fénix 6 zapnout GPS, GPS+Glonass a GPS+Galileo, ale už ne vše najednou. Standardně zapnuta kombinace GPS+Glonass, což má vliv na spotřebu. Větší Instincty jsou rychlejší při fixaci signálu, k němuž dojde leckdy ještě dříve, než vyjdu ven. Pozor ale, I2X nepodporují SatIQ, což je trochu škoda. 

Když jsem však testoval přesnost GPS (single), zarazilo mě, že střední Insticty byly často přesnější než Instincty 2X. Při srovnávání trasy, ať už při chůzi nebo jízdě na kole, to I2X někdy ve vracečce „šmikly“ zkratkou či občas uskočily z cesty ven, a to zejména v zalesněném údolí. Mimo les či v přehledném terénu byla přesnost srovnatelná. Při nákupu v obchodě během aktivity Chůze se pak Instincty 2 držely bez problému na místě (protože ztratily signál), zatímco I2X mi vyskočily z obchodu o stovku metrů dále a natočily delší vzdálenost. Instincty 2 měly podobných excesů méně. 

To, když jsem před dvěma lety testoval Epixy s novějším čipsetem proti Fénix 6X, rovněž s nastavením single GPS, byly na tom Epixy v méně přehledném terénu výrazně lépe. Pokud tedy chcete lepší přesnost, je lepší používat Instincty 2X v nastavení „více systémů“, jinak byste mohli být přesností zklamaní. Ale to bude mít zase výrazný vliv na přesnost. 

Čtěte dále: Hodinky Epix a Fénix 7 zaznamenávají přesněji polohu. Srovnání s Fénix 6X 

Jedny vydrží dlouho, druhé déle

Výdrži hodinek se věnuji v samostatném článku, takže jen stručně. Střední model zvládne v režimu hodinek dle údaje výrobce 28 dnů, I2X pak 40 dnů. To je dokonce více, než umí Enduro 2. Fénixy 7X Pro pak zvládnou 28 dnů, Epixy Pro 51 mm 31 dnů. Režim hodinek mají zkrátka Instincty velmi úsporný a vydrží v něm dost dlouho… Zásadní rozdíl mezi I2 a I2X je pak v aktivitě. S GPS udává Garmin u středního modelu 30 hodin, u většího pak parádních 60 hodin. 

Podrobněji o výdrži: Hodinky Instinct 2 vs. Instinct 2X: Jak dlouho vydrží při stejné zátěži?

Při 14 hodinách GPS aktivit a pěti hodinách indoor aktivit vydržely Instincty 2 rovných osm dnů. V té době měly větší hodinky ještě 36 % a predikce ukazovala výdrž v režimu hodinek 16 dnů. Celkem pak Instincty 2X v podobném zatížení (20 hodin s GPS) vydržely téměř 12 dnů - a to v době, kdy venku panovaly zimní teploty. Loni na jaře mi tyto hodinky vydržely 10 dnů s 35 hodinami na GPS, což je naprostá paráda. Solár zde zjevně dost pomohl… 

Tip: Nekonečná výdrž Instinct 2X Solar: Hodinky, s nimiž mi solární dobíjení konečně dává smysl

Tak které?

Testované modely jsou z mého pohledu tím nejzajímavějším z řady Instinct 2 – základní model svou cenou a čitelností displeje, nejvyšší model I2X pak větším displejem, výdrží a svítilnou LED. Pro běžné používání je pro mě určitě lepší největší model, ovšem je škoda, že stejně jako Fénixy 7 Pro není k dispozici bez solárního dobíjení. To by výrazně zlepšilo vlastnosti displeje. Hodilo by se také větší rozlišení, i když to není až tak zásadní.

Instincty 2X potěší vestavěnou svítilnou, která mi na středním modelu dost chybí. Už jen proto, že podsvícení je velmi slabé a používat jej jako svítilnu je v podstatě nemožné – je to jen bludička. Ale uznávám, že pro někoho už tyto hodinky mohou být dost velké a že se mu bude hodit spíše střední model. Mimochodem, Instincty 2 jsou stejně velké jako Venu 3, přitom mají výrazně menší displej.

Menší model bych volil jen tehdy, pokud by mi šlo primárně o cenu – ta je totiž velmi nízká vzhledem k tomu, co hodinky umí. Musel bych si ale zvyknout na fakt maličký displej, zejména na čitelnost dat při aktivitě. Na druhou stranu, pokud nemáte potíže se zrakem, nemuselo by to až tak vadit. A bez solárního dobíjení přijdete bohužel i o Garmin Pay. Toto omezení fakt nechápu. 

Stručné parametry Instinct 2

  • Rozměry: 45 × 45 × 14,5 mm 
  • Hmotnost: 52/53 g včetně řemínku (běžné/solární provedení)
  • Šířka řemínku: 22 mm, vyměnitelné
  • Displej: monochromatický, transreflexní, velikost 23×23 mm
  • Rozlišení displeje: 176×176 pixelů 
  • Výdrž baterie: až 28/nekonečně dnů v režimu hodinek, až 30/48 hodin s GPS (za lomítkem se solárním nabíjením)
  • Bezdrátové technologie: ANT+, Bluetooth Smart
  • Senzory: optický HR, PulseOx, akcelerometr, teploměr, GPS, Glonass, Galileo
  • Vodotěsnost: 10 ATM (max 100 m) 
  • Garmin Pay: jen solární verze 
  • Paměť pro aktivity: 32 MB
  • Cena: 5 990 Kč základní model, solární 8 390 Kč (doporučené koncové ceny)

Stručné parametry Instinct 2X

  • Rozměry: 50 × 50 × 14,5 mm
  • Hmotnost: 67 g včetně řemínku 
  • Šířka řemínku: 26 mm, vyměnitelné
  • Displej: nedotykový, černobílý průměr 1,1“ (27 mm)
  • Rozlišení displeje: 176 pixelů
  • Výdrž baterie: až 40 dnů s měřením tepu, až 60 hodin s GPS a až 60 dnl v režimu Expedice
  • Bezdrátové technologie: Bluetooth Smart, ANT+
  • Senzory: optický HR, barometr, akcelerometr, gyroskop, teploměr
  • Polohové systémy: GPS, Glonass, Galileo, multifrekvenční GNSS
  • Vodotěsnost: 10 ATM, 100 metrů pod vodou
  • Garmin Pay: ano
  • Paměť pro aktivity: 64 MB
  • Cena: 10 990 Kč (doporučená koncová cena)

Plusy Instinct 2 

  • Nízká cena
  • Skvělá čitelnost displeje
  • Přesnější GPS v single režimu

Plusy Instinct 2X Solar

  • Větší displej (a tím i větší data)
  • Delší výdrž
  • Svítilna LED
  • Garmin Pay

Diskuse k článku (12)