Měření tlaku s Garminem: Chytrý tlakoměr Index BPM konečně koupíte i u nás. Jak sledovat tlak v Connectu?

17.4.2024
Chytrou váhu Index S2 jsem si dost oblíbil. Zaznamenává automaticky hmotnost a další parametry. K ní se přidává i chytrý tlakoměr Index BMP, který je konečně dostupný i u nás. Ale tlak můžete sledovat a zaznamenávat i bez něj. Jak to funguje?
Měření tlaku

Chytrý tlakoměr Index BMP už je konečně nabízen i v Česku. Umí automaticky ukládat naměřená data do deníku Connect


Upřímně, z některých služeb a nabídek Garminu nejsem úplně nadšený. Jde především o funkci měření EKG, kde je konkurence o notný kus dál. Ačkoliv sice Garmin potřebný hardware má, tyto funkce nejsou schváleny pro použití v České republice a dokonce ani v Evropě. Sice to lze obejít, ale není to úplně snadné, já tím strávil přibližně hodinu.

EKG aktuálně umí měřit hodinky Venu 2 Plus, Venu 3, Fénix 7 Pro a Epix Pro, ale jen v USA a několika dalších regionech. U nás se stále čeká na schválení zdravotnickou organizací - homologaci. Je to logické, protože Garmin se chce vyhnout tomu, aby jeho uživatelé na základě falešných poplachů plnili ordinace. 

Nepřehlédněte: Měření EKG: Praktický test na hodinkách Fénix 7X Pro + návod

A stejné to bylo donedávna i s měřením tlaku. Garmin v roce 2022 uvedl celkem povedený mobilní tlakoměr Index BMP, ale nabízel jej pouze v USA. Podobně jako váha Index S2 si umí zapamatovat až 16 uživatelů a jejich data odesílat do deníku Connect, kde je můžete sledovat v čase. 

Tip: Recenze chytré váhy S2: Automatické sledování hmotnosti a tělesných metrik až pro 16 lidí

A protože se konečně podařilo schválit použití Index BPM na českém trhu, počítám v blízké době s jeho testem. Zatím si můžete přečist, jak funguje „chytré“ sledování tlaku bez něj. Není ale právě levný, stojí 4 490 Kč, přičemž běžný tlakoměr můžete pořídit za tisícovku. Moc tedy nevěřím, že s ním tady Garmin udělá díru do světa. 

Sledování tlaku se hodí

Tlak si měřím už více než dva roky, plus minus pravidelně, abych měl jistotu, že je vše ok. Nízký či průměrný tlak je důležitý ve chvíli, kdy máte problém s aortou - jde o tepnu, která čelí největšímu náporu. Veškerá krev pumpovaná srdcem prochází nejdříve tudy, teprve pak se větví do dalších, tenčích tepen - artérie a krkavice. Více než rok a půl jsem bral léky na snížení tepové frekvence (nižší tep znamená zpravidla i nižší tlak) a zpočátku také lék na snížení tlaku (rozšiřuje cévy).

Tip: Jak fungují beta-blokátory: Snižují stres, tepovou frekvenci i krevní tlak. Jak ovlivňují můj život?

 

 

Někdy v loňském roce mě napadlo vyzkoušet ruční zadávání tlaku do aplikace Connect - abych měl historii. Tlakoměr, který používám, si sice pamatuje 60 měření, ale neukáže grafy a vývoj v čase, navíc není po ruce. Aktuálně tak mám „chytrý“ tlakoměr, ale manuální - bez automatického přenosu dat. Jakmile si změřím tlak (snažím se dvakrát denně, abych měl srovnání ráno a večer), zadám údaje do Connectu.

Ruční zadávání hodnot

Jak na to? Pod poslední položkou v přehledu Můj den je odkaz Přidat data. Zde můžete zadat ruční aktivitu, hmotnost, hydrataci (když se napijete) a právě krevní tlak. Na samostatné stráce zadáte hodnoty systolického a diastolického tlaku a také tepovou frekvenci a případně poznámku (třeba že jste byli nemocní, že jste špatně spali apod.) Datum se doplní automaticky. Connect také umí nastavit připomínku, abyste si tlak nezapomínali měřit. 

Poznámka: Toto všechno platí pro stávající Connect, nikoliv pro testovací betaverzi. Tam je odlišná úvodní obrazovka. 

Po uložení se ukáže grafické zobrazení zón tlaku - hodnoty v zelené jsou normální, oranžové vysoké normální, cihlově červená hypertneze 1. stupně a červená hypertenze 2. stupně. Na ose y je tlak systolický, na ose x pak diastolický. Pokud jste za den měli více měření, ukáže se více teček. Konkrétní hodnoty jsou pak vylistovány níže.

Historii si pak zobrazíte pomocí záložek - 7 dní, 4 týdny a jeden rok. Tečky - anebo čárky v případě více měření daného dne - mají barvy dle hodnot - zelená, oranžová, červená... Data pak můžete exportovat do PDF, stejně jako u Snímku zdravotního stavu. A ty třeba nasdílet se svým lékařem. 

Nepřehlédněte: Snímek zdravotního stavu: Kompletní přehled vašeho zdraví (tepovka, stres, okysličení krve či VST)

Těším se na test

I když je tlakoměr Index BPM dost drahý, těším se na jeho test (a případné pořízení). Mám již váhu Index S2, která data ukládá automaticky, a tak bych měl kompletní ekosystém. Ruční zadávání tlaku mně sice až tak neobtěžuje, ale přece jen to není ono. Vím, jak je to pohodlné u váhy - jen se zvážím a je to. Všechna data jako BMI, poměr tkání v těle a míru zavodnění mám hned v Connectu. 

Můj tlakoměr zatím prodělal dvě výměny baterií (4×AA) během dvou let, což je naprosto v pohodě. Garmin uvádí, že Index BMP ale vydrží také poměrně dlouho - okolo 9 měsíců. Bez synchronizace pak udrží až 100 měření. Navíc je parádně mobilní - lehký (350 g) a bez kabelu. Můj tlakoměr takto mobilní rozhodně není a převážet jej na dovolenou nebo na chalupu se mi fakt nechce. 


Diskuse k článku (35)