Kompletní průvodce: Minuty intenzivní aktivity a cyklonavigace Edge. Fakta, možnosti a omezení

24.2.2023
Zatímco hodinky podporují minuty intenzivní aktivity už řadu let, s cyklonavigacemi je to horší. U nich si musíte vypomoct buď modernějším hrudním pásem HRM-Pro/Plus nebo mít novější model cyklonavigace, který MIA podporuje
Minuty intenzivní aktivity

Edge 1040 a Edge Explore 2 jsou zatím dvě jediné cyklonavigace, které podporují minuty intenzivní aktivity, a to nezávisle na použítém hruďáku


Už od doby, kdy se v hodinkách poprvé objevila funkce Minuty intenzivní aktivity (MIA) mně vadilo, že se do nich nepočítá doba strávená jízdou na kole s cyklonavigací. MIA totiž měřily jen hodinky a i když jsem měl při jízdě hrudní pás, který snímal tepovou frekvenci, intenzivní minuty jsem nezískal. Navíc se průběh tepovky neobjevil v deníku Connect v denním přehledu, uložil se jen do aktivity.

Tip: Proč se srdeční tepová frekvence z aktivit cyklonavigace Edge neukazuje v denním přehledu?

Hruďák HRM-Pro je řešením

Aby se jízda na kole zaznamenala do celkových statistik MIA, musel jsem mít na ruce ještě hodinky, které tepovku měřily souběžně. Toto ovšem platilo do uvedení hrudního pásu HRM-Pro v roce 2020, který jednak umí zaznamenávat data offlajn, jednak se umí spárovat s mobilním telefonem přes Bluetooth a ukládat data o tepu přímo.

A právě tato zásadní funkce umožnila během cykloaktivity ukládat jednak záznam průběhu tepové frekvence do deníku Connect i tehdy, pokud nemáte na ruce hodinky, jednak umožnila počítat MIA. Čili nejde o funkci samotné cyklonavigace, ale hrudního pásu. Stačí mít hruďák spárovaný s aplikací Connect a voilá, všecko funguje. 

Nepřehlédněte:

Zásadním problémem ale byla nutnost pořídit si nový hrudní pás. Sám mám kromě HRM-Pro ještě starší HRM-Run2, který podobnou funkci nemá. Je spárovaný jen s navigací přes ANT+ a s mobilem nekomunikuje. Kombinace Edge 1030 a HRM-Run2 tedy ke kýženému snímaní minut intenzivní aktivity nevedla. A platí to i pro modely jako Edge 130, 530 či 830, případně starší.

MIA i pro cyklonavigace

Vše se změnilo s příchodem Edge 1040. Tato cyklonavigace totiž na začátku září 2022 dostala nativní podporu MIA. Zpočátku jsem tomu nepřikládal žádný význam, měl jsem totiž zato, že jde jen o doplněk, který synchronizuje data s hodinkami přes TrueUp. Nicméně se ukázalo, že tato nativní podpora znamená, že MIA získávám i při aktivitě s hrudním pásem HRM-Run2, aniž by bylo nutné mít hruďák spárovaný s mobilem jako u HRM-Pro. A současně se tepovka propisuje do denního přehledu v deníku Connect.  

Čtěte dále:

Nativní podporu minut intezivní aktivity mají aktuálně jen dvě cyklonavigace: Edge 1040 a Edge Explore 2. Starší modely si musejí vypomoct hrudním pásem HRM-Pro/Plus. Což znamená mít jej spárovaný s mobilem a tedy i vyšší spotřebu mobilního telefonu během aktivity, a možná i vyšší spotřebu hrudního pásu. U Edge 1040 a Explore 2 stačí mít jakýkoliv hrudní pás Garminu a možná i jiných výrobců (nemám ověřeno) a vše funguje na jedničku.

Jediné, co mě trochu trápí, že Edge 1040 počítá jinak minuty intenzivní aktivity než hodinky. Když si pustím aktivitu souběžně, na hodinkách budu mít více MIA než na navigaci, přitom zóny tepu mám nastaveny stejně. Potíž bude asi v tom, že na Edge 1040 není možné nastavit počítání MIA dle zón tepu, takže je aktivní - pravděpodobně - automatika. A to bude pravděpodobně ten rozdíl. 


Diskuse k článku (0)
Tagy: