Dálkové ovládání Edge Remote usnadňuje ovládání navigace v rukavicích či pokud není na dosah

12.12.2017
Dlouhodobě si stěžuji na to, že nové navigace Garminu se hůře ovládají v rukavicích kvůli dotykovému displeji. Dálkové ovládání toto částečně řeší a přináší i další benefity
Dálkové ovládání Edge

Řídítka obsazená navigací, hodinkami a dálkovým ovládáním


Abych si to usnadnil, dovolím si na začátku článku citovat kus recenze Edge 1030, který jsem věnoval dotykovému displeji a jeho ovládání a na který následně navážu.


Stejně jako starší modely Edge 820 a Edge 1000 má i Edge 1030 kapacitní dotykový displej. Mají jej i hodinky řady Vívoactive či náramek Vívosport. Tento typ displeje má oproti staršímu tlakovému větší výdrž, protože nemusí snášet mechanický tlak dotyku a není potřeba tolik vrstev pro jeho funkci. Nicméně nelze jej ovládat nevodivým předmětem, stejně jako trpí ve chvíli, kdy je na povrchu displeje vrstva nevodivého materiálu, například voda.

To, že se displeje mobilu špatně ovládají v rukavicích, všichni víme. Proto je dobré používat rukavice s vodivou vrstvou na palci a ukazováku. Jenže ne všechny rukavice ji mají, například moje lyžařské, v nich jezdím v teplotách pod nulou, jsou bez ní. Nehledě na to, že i v rukavicích s dotykovou vrstvou nebo tenkých prsťácích displej nereaguje pokaždé, často je nutno pohyb nebo dotyk opakovat. 

Potíž také nastává při ovládání v klidu, když stojíte a třeba nastavujete další cíl navigace, a při jízdě. Zatímco v klidu je ovládání kapacitního displeje na pohodu, při jízdě se navigace neustále pohybuje s řídítky a současně se pohybuje celé vaše tělo. Odskakují také prsty, jimiž se snažíte trefit na maličké ikony. A tehdy může být displej suchý, stejně jako ruce, ale vy stejně budete dotyk či swipe gesto opakovat několikrát, než navigace zareaguje.

Nutno však přiznat, že se mi Edge 1030 v rukavicích ovládal lépe než Edge 820. Přišlo mi, že když se na displej trochu přitlačilo, jeho reakce na dotyk se zlepšila. Také větší plocha displeje pomáhá, protože se snadněji trefíte na ovládací prvky, což platí zejména při jízdě. Nicméně stále platí, že nejlepší to je ve chvíli, kdy jej ovládáte přímo prstem. Na druhou stranu při jízdě potřebujete jen přepínat obrazovky, případně zoomovat mapu; pro jakoukoliv další činnost je lepší si zastavit a pak už není problém rukavice sundat. 


Dálkové ovládání řeší problém. Částečně

Ovládání dotyku při jízdě jsem řešil už při ježdění s Edge 820. Tam je vše navíc umocněno tím že displej je fakt maličký, takže bylo lepší si zastavit a provést potřebné gesto či ovládací „manévr“ v klidu. Jak zmiňuji výše, se Edge 1030 je to lepší, jednak mi přijde, že displej přece jen lépe reaguje, jedna je prostě větší a snadněji se ovládá.

Co potřebuji ovládat na navigaci při jízdě? V podstatě jen přepínání obrazovek - data na mapu a opačně - a případně zoom mapy, ale zde nechávám měřítko na 120 m, což většinou stačí. Jen ve městě se hodí méně. Na Edge 705 či Edge 820 jsem musel dávat menší detaily (200 m), abych na malém displeji viděl kus dopředu, což na Edge 1030 vzhledem k obřímu displeji není nutné.

A právě přepínání obrazovek může snadno vyřešit dálkové ovládání, které je v prodeji za 1 390 Kč a které je kompatiblní s Edge 510, 810 a vyššími modely. Jde o maličký „knoflík“, který je napájen baterií CR2032 - s ní by měl vydržet okolo roku. Ovladač je kompatibilní s ANT+, takže komunikace probíhá bezdrátově; s navigací se spáruje jako kterékoliv jiné ANT+ zařízení.

Kam umístit dálkáč? 

S ovladačem dostanete dva držáky - jeden klasicky na gumičky, jako je na Edge (ale kolíbka je jiná), jeden se montuje na řídítka pomocí objímky a šroubku. Ten druhý lze umístit jen na tenkou část řidítek, tedy ne do středu k představci, ale na okraj řídítek k řazení a gripům. Pokud jde o berany, tam si budete muset vystačit s gumičkovým držákem, protože na omotávky pevný držák skrze jeho malý průměr nedostanete.

Ideální umístění držáku je v dosahu ruky, tedy co nejblíže řidítkům, abyste mohli při jízdě jen po paměti sáhnout na tlačítka. Pokud nemáte na jedné straně řazení přesmyku, je lepší si držák dát vlevo. Možností je umístit držák pomocí gumiček přímo na grip, tedy je pokud je dost široký. Zkrátka cílem je mít jej po ruce - umístit jej k navigaci nedává smysl, to už můžete rovnou šudlat po displeji.

Omezené možnosti

Spárování s navigací probíhá podržením dvou tlačítek, po spárování si můžete nastavit funkci pro třetí tlačítko. První přepíná obrazovky při jízdě, druhé ukončuje aktuální kolo (interval). Třetímu tlačítku pak můžete přiřadit funkci pro stisk a delší podržení, tedy dvě možnosti navíc. Standardně stiskem spouštíte a ukončujete aktivitu, podržením zapnete podsvícení.

Možností ovšem není mnoho - v podstatě se jen omezuje na přepnutí na konkrétní obrazovku (mapa, kompas...) a dvě funkce zmíněné výše. Osobně bych byl radši, kdyby zde byla možnost zoomování mapy - stiskem plus, podržením mínus. Pak už bych nemusel displej při jízdě používat vůbec a vystačil bych si s dálkovým ovladačem.

Během jízdy je ovladač v režimu spánku, pokud ale stisknete tlačítko, okamžitě se probudí a vyšle signál navigaci. Pokud několikrát problikne zeleně, je vše v pořádku. Mně se ovšem stává, že odezvou je červené blikání - to dle manuálu znamená nějakou chybu v komunikaci. Chyba se objevuje sporadicky a zatím nejsem schopen vysledovat, v jaké situaci. V teple domova je to ok, proto mne napadá nízká venkovní teplota. Snad na to časem přijdu. 

Bude se vám hodit

Zatímco k modelu Edge 1000 Explore se dálkové ovládání přidává automaticky, k balení Edge 1030 ani Edge 1030 Bundle si jej musíte dokoupit zvlášť. Myslím ale, že stojí za to; už jen pro lepší ovládání při jízdě, protože dálkové ovládání máte po ruce u ovladačů přehazovačky a brzdy, či proto, že nemusíte šudlat po navigaci v rukavicích.

Hodí se to zejména na silničce, kdy si dáte dálkáč k beranům, navigaci máte na předsazeném držáku a vůbec nemusíte sundávat ruce z řidítek, když si chcete přeonout obrazovku. Ale i na horském kole se dálkové ovládání hodí; když jej máte dostatečně blízko gripu, můžete ji ovládat jen vybočením palce. Zkrátka je to dobrá vychytávka...


Diskuse k článku (0)