Srovnání při jízdě: Edge 820, Edge 705 a hodinek Vivoactive HR

2.3.2017
Během jedné jízdy jsem měřil aktivitu na třech zařízeních současně. V dalších dvou jízdách jsem srovnával Edge 805 postupně s Vivoactive HR a poté s Edge 705. Jak si relativně nový model Edge 820 vede?
Tři navigace a tachometr

Není toho už moc? Zleva Garmin Vivoactive HR, Garmin Edge 820, Garmin Edge 705 a Sigma Baseline 1200 se zobrazenou aktuální teplotou


S Edge 705 jezdím už někdy od konce roku 2007, zařízení tedy oslaví slevé desáté narozeniny. Stále jsem bohužel nenašel nástupce, který by měl nedotykový displej (protože ovládat dotykáš v rukavících je peklo), a současně který by zobrazoval mapy. Edge 520 je super, ale nemá mapy, Edge 820 má sice mapy, ale zase je ovládán pouze dotykově. Proto beru Edge 705 jako jakýsi etalon cyklonavigací, s nímž srovnávám vše ostatní.

V tomto srovnání tedy proti sobě stojí právě Edge 705, dále testovaný Edge 820 a moje hodinky Vivoactive HR, které mám od loňského jara. Ty používám na kole spíše výjimečně, jen když zapomenu někde Edge 705, nebo když mám půjčené kolo, kde není držák. Zatímco na obou modelech Edge byl nastaven autostop, na hodinkách nikoliv - délku aktivity měří i při zastavení. Všechna zařízení mají barometr.

Ve všech případech se ujetá vzdálenost lišila spíše nepatrně, jen ve stovkách metrů, což lze brát jako chybu měření. První aktivita byla v otevřeném terénu, druhá z velké části v lese a třetí ryzí město. Nastoupané metry sae pak shodují v případě Edge 705 a 820, zatímco VHR ukazuje zpravidla o něco méně - v první aktivitě o více než třetinu, v druhé o několik desítek metrů. Rozdíl, jaký je pozorován u jedničky, je ale spíše výjimečný, zpravidla se nastoupané metry o tolik neliší. 

Ostatní data si můžete prohlédnout na přiložených skrýnšotech z deníku Garmin Connect. U třetí aktivity (město) má Edge 705 delší dobu jízdy o cca 3 minuty, kdy kolo stálo uvnitř obchodu a zatímco Edge 820 s čidlem rychlosti na náboji neměřil, Edge 705 se neustále zapínal a vypínal - tachometr ukazoval drobný pohyb někde okolo 1–5 km/h - je to standardní chování. Když ale vypnu stopky, často se mi stávalo, že jsem je zapomínal zapnout; proto Edge 705 nechám takto „blbnout“.