Kompletní přehled sportovních hodinek Garminu: Nejlevnější už za 3 990 Kč, nejdražší za třicet tisíc

12.11.2017
Během podzimu Garmin s nabídkou sportovních hodinek s GPS hodně zamíchal. Některé modely již nejsou v prodeji, objevily se nějaké novinky, řada hodinek zlevnila či je ve výprodeji. Vybrat ty správné je zase o kousek těžší, než před pár měsíci (aktualizace a doplnění 13. listopadu)
Jaké sportovní hodinky?

Garmin nabízí řadu hodinek, které se hodí pro různé účely. Vybrat si ty nejvhodnější není snadné


Sportovní hodinky nestárnou tak rychle jako třeba mobilní telefony. I několik let starý model bez problému poslouží pro účel, pro jaký byl navržen. Je to dobře vidět na srovnání Fénix 3 a Fénix 5. Jsou mezi nimi dva roky, ale řadu uživatelů F3 ani celá hromada dílčích novinek F5 nepřesvědčí, aby si pořídili nový model. 

V nabídce Garminu proto najdeme jak několik horkých novinek, tak i modely starší skoro tři roky. Takový Fénix 3 se stále prodává a jeho akční cena je nyní extrémně zajímavá. Zlevnily i další modely, jako Forerunner 735 XT, a objevily se novinky: Forerunner 30 a Vívoactive 3. Levnější jsou i hodinky Forerunner 935. Zkrátka je potřeba v tom udělat trochu pořádek.

Nepřehlédněte:

Forerunner 30/35: Základní pro běh

Ještě nedávno byl nejlevnějšími hodinkami model Forerunner 25, který nebyl vybaven optickým snímačem a ve výprodeji byl nabízen za 2 990 Kč. Měl jen základní funkce, nepodporoval připojení ANT+ snímačů kromě hrudního pásu. Displej byl monochromatický a design poněkud zastaralý.

Tento model byl na začátku podzimu nahrazen za Forerunner 30, který je vzhledem zcela stejný jako vyšší Forerunner 35, je však ochuzen o řadu funkcí. Hodinky nepodporují například více sportů, nemají tréninkové funkce či neumožňují připojit ANT+ snímače. Mají však optický senzor pro snímání srdečního tepu ze zápěstí. Tyto hodinky stojí 3 990 Kč a v režimu GPS vydrží osm hodin.

Následuje model Forerunner 35, který je na trhu už delší dobu a jde o lépe vybavenou variantou třicítky. Stojí 4 990 Kč (v akci na konci léta stály jen 4 490 Kč) a kromě běhu podporuje také jízdu na kole a připojení základních ANT+ snímačů. Monochromatický displej s rozlišením 128 × 128 pixelů zůstává. Hodinky vydrží v režimu GPS 13 hodin a v režimu hodinek 9 dní.

Oba modely podporují připojení k mobilu, takže se aktivity automaticky nahrávají přes Bluetooth do deníku Connect a také na hodinkách vidíte notifikace z mobilu. Nejsou ale podporovány další vzhledy hodinek a aplikace Connect IQ.

Forerunner 230/235: Běhání i s tréninky 

Další v řadě jsou už lépe vybavené hodinky Forerunner 230 za 5 990 Kč, jejichž displej už je kulatý (ale seříznutý v horní a dolní části) s jemným rozlišením 215 × 180 bodů. Hodinky přidávají navíc pokročilé tréninkové funkce jako VO2 max nebo virtuálního partnera. Model FR 235 Optic stojí o patnáct set více, 7 490 Kč, a už umí snímat tep ze zápěstí. 

Oba modely už podporují Connect IQ, takže si můžete nahrávat další vzhledy hodinek, doplňky a aplikace. Model FR 235 vydrží v režimu GPS až 11 hodin, a to se zapnutým optickým snímačem. To je méně než u modelu FR 230, který zvládne až 16 hodin - ovšem nemá optický snímač tepu, což výdrž zlepšuje. Oba modely připojí i řadu snímačů ANT+ a umí ovládat externí zařízení jako Virb nebo Varia.

Hodinky FR 230 jsou ale nyní už ve výprodeji. Zdá se, že se Garmin chce soustředit jen na modely s optickým snímačem tepu. I to je důvod, proč byl ukončen prodej FR 25.

Vívoactive: Dobře vybavené a s dotykem

Mezi modely FR 230 a FR 235 stojí Vívoactive HR za 6 490 Kč, které sice neumí pokročilé funkce pro běh, zato jsou multisportovní – můžete s nimi lyžovat, plavat, surfovat, pádlovat apod. Řada Vívoactive má jako jedna z mála v nabídce Garminu dotykový displej (z klasických hodinek ještě doprodávaný model Epix a golfové Approach S60), což sice usnadňuje ovládání, problém ale nastává v rukavicích. Mají také optický snímač tepu a dokážou připojit řadu snímačů ANT+, ale jen ty základní. Například pásy HRM-Run nebo HRM-Swim hodinky nepodporují.

Na to, jak jsou hodinky levné, jsou překvapivě dobře vybavené. Můžete nahrávat vzhledy, doplňky a aplikace z Connect IQ, z důležitých funkcí je tu barometr, což se hodí při jízdě na kole nebo běhu v přírodě, dokonce nechybí ani vnitřní senzor teploty (teplota se ale nezaznamenává do aktivity). S hodinkami můžete ovládat externí zařízení (nap. kamera Virb) a můžete si vytvářet i vlastní aktivity - třeba jízdu na inline bruslích.

Novinkou letošního podzimu je třetí generace těchto hodinek, Vívoactive 3. Zatímco první model měl obdélníkový displej na šířku, druhá generace na výšku, trojka už je kulatá - hodinky připomínají Fénix 5S. Jsou stejně lehké jako VHR, kulatý displej je stále dotykový, má však výrazně vyšší rozlišení: 240 px (shodně jako Fénix 5). 

Mezi nové funkce patří vylepšený snímač tepu, který umí měřit skóre stresu, dále nová aktivita pro počítání počtu opakování v posilovně, a do budoucna se bude hodit i možnost placení hodinkami místo platební karty. Hodinky pořídíte za 8 990 Kč ve stříbrném provedení, resp. za 9 490 Kč v celočerné verzi.

Forerunner 735 XT/935: Pro triatlon

Dalšími hodinkami s cenovkou o něco vyšší jsou hodinky Forerunner 735 XT, které jsou zhruba rok a půl staré a v nabídce měly doplnit model Forerunner 920 XT. (Ten už seženete jen v doprodejích a jeho koupi už doporučit nelze.) Tento model Garmin aktuálně výrazně zlevnil, místo 11 990 Kč už jej pořídíte za 9 490 Kč. Ve verzi s hrudním pásem HRM-Run2 stojí 10 990 Kč a verze Tri Bundle s hrudními pásy HRM-Tri a HRM-Swim pak za 13 990 Kč.

Hodinky jsou velmi lehké a tenké, oproti FR 920 XT jim chybí ale barometr a teploměr. Mají také nižší výdrž, což je asi jejich největší nevýhoda. Oproti Fénix 3, kterou jsou určeny spíše pro větší zápěstí, se FR 735 XT hodí i na ženskou ruku. Hodinky jsou multisportovní a podporují triatlon, stejně jako všechny pokročilé hrudní pásy, snímače a další zařízení. 

Nejvyšším běžeckým modelem je pak jarní novinka, Forerunner 935, která nově stojí 13 990 Kč (minus 1 000 Kč) a umí vše, co si můžete přát. Hodinky jsou lehké, kompaktní, váží jen o něco více než FR 735 XT, ale nabízí výrazně vyšší výdrž - až 24 hodin s GPS. Pokud to se sportováním myslíte vážně, jde v tuto chvíli o hodinky s nejlepším poměrem ceny a výkonu, které si můžete od Garminu koupit. Navíc mají oproti základním modelům Fénix 5/5S funkci W-Fi, kterou u F5 najdete až ve výrazně dražších safírových verzích a modelu F5X.

Fénix 3/3 HR: Staré, ale stále špičkové

A konečně jsou tu hodinky z řady Fénix. Model Fénix 3 je tu s námi už dva a půl roku a stále ne a ne odejít do důchodu. Stejně jako FR 920 XT nemají optický snímač a podobně jako Forerunner 735 XT nebo 935 jsou multisportovní a podporují triatlon. O rok později se objevil model Fénix 3 HR, který doplnil základní model o optický snímač tepu. 

Oba modely jsou oproti řadě Forerunner relativně velké a těžké, nabízí však vysokou odolnost a dlouhou výdrž. Díky softwarovým aktualizacím podporují i nové funkce a rozhodně jde o hodinky, které vám vydrží ještě dlouho. Mají Wi-Fi, stále je lze sehnat v provedení se safírovým sklem. Podporují připojení všech ANT+ snímačů i zařízení, až na světla Varia. Nechybí ani pokročilé tréninkové funkce. V současné době je můžete pořídit v akci. Model bez optiky stojí 8 490 Kč, model HR pak 9 990 Kč. 

Z modelu Fénix 3 HR vychází luxusní hodinky Chronos, nejdražší hodinky v nabídce Garminu (pokud pominu potápěčský model Descent MK1, který se chystá do prodeje). Stojí od 27 490 Kč a vzhledem k tomu, že jim vzhledem může řada Fénix 5 směle konkurovat, tak trochu v nabídce Garminu postrádají smysl. Fénix 5 jsou levnější a mají bohatší výbavu i výdrž. Chronos totiž obětoval menší rozměry, než mají Fénix 3 HR právě výdrži.

Fénix 5: Tři modely pro každého

Na vrcholu nabídky pak stojí právě Fénix 5 – a to ve třech velikostech: nejmenší 5S, střední 5 a největší 5X. Funkčně jsou stejné jako FR 935, ale mají hezčí a luxusnější design a model F5X pak podporuje i mapy a plnou navigaci. Všechny modely jsou ale těžší než FR 935, a to i Fénix 5S, který je určen pro malá zápěstí. Tento model má nižší výdrž a rozlišení displeje. Wi-Fi nabízí jen modely se safírovým sklem, přičemž Fénix 5X je safírem vybaven už v základu.

Do řady Fénix 5 patří i odvozené modely pro letecké, námořní či potápěčské využití. Descent MK1 (Fénix 5X) je určen pro potápěče: umí měřit hloubku a má i další zajímavé funkce. Quatix 5 (Fénix 5) se zase umí spárovat s lodní elektronikou a přímo na hodinkách tak vidíte důležité informace o plavbě. Approach S60 (Fénix 5) zase na golfovém změří sílu vašeho švihu a ukáže vám mapy golfových hřišť. A konečně D2 Charlie (Fénix 5X) pro piloty s podrobnými leteckými mapami. 

Poznámka: Doprodává se také model Epix, který podporuje mapy a má dotykový displej. Jeho rozlišení je však nízké a displej je navíc orientovaný na šířku, takže na mapě nevidíte dostatečně před sebe. Jsou velké a těžké. Doporučit je už nelze.

Které? Vybrat si není lehké

Nabídka hodinek je relativně velká a pokrývá široké cenové spektrum. Které hodinky se vyplatí koupit a které naopak můžete směle nechat být? Pro běžce, kteří nepotřebují tréninkové funkce, ale hodí se jim snímač na zápěstí, jsou ideální Forerunner 30 nebo 35. Nerozptylují vás barevným displejem s vysokým rozlišením, ale mají slušnou výdrž, připojí externí senzory a změří tep na zápěstí. Dají se použít i na kole.

Pokud potřebujete pokročilejší tréninkové funkce pro běh, jsou tu hodinky FR 235 s optickým snímačem. Jejich cena 7 490 Kč není úplně špatná, ale chybí podpora pro funkce běžecké dynamiky z hrudních pásů HRM-Run nebo HRM-Tri jako vertikální oscilace či doba doteku povrchu. (To umí až triatlonový model FR 735 XT.) Tyto hodinky také podporují jen běh a kolo, nikoliv už ale plavání nebo třeba lyžování. Je to skutečně primárně běžecký model. 

Poznámka: Vlastní aktivity umožňovaly vytvářet hodinky FR 630 a FR 635, ty už ale nejsou v prodeji.

Model FR 735 XT už je podporuje výrazně více sportů a hlavně umí triatlon a tudíž i outdoorové plavání. Těžko říct, zda tyto hodinky měly nahradit model FR 920 XT, protože nemají například barometr a teploměr - obojí jsou funkce, co se hodí. Kvůli absenci barometru nevidíte při aktivitě nastoupané a sestoupané metry (bez toho jsem jako tělo bez nohy) a teplotní čidlo zase pomůže v zimě, kdy záleží na tom, zda vjedete do břečky nebo ještě do sněhu. Opoti 920 XT jsou sice lehčí a menší, ale také vydrží o dost méně, což je asi jejich největší slabina. Ovšem s tím, jak Garmin snížil jejich cenu, získaly zase na atraktivitě. 

Pak je tu právě Forerunner 935, což je pro mne v tuto chvíli král hodinek Garminu. Všechny funkce F5 nacpané do lehčího a tenčího těla, přitom neutrpěla výdrž. Pro mě Fénix 5S a Fénix 5 postrádají zcela smysl. Jediným modelem, který se vyplatí z řady F5 koupit, jsou mapové hodinky F5X. Ale jejich cena už je celkem brutální a hlavně si musíte ještě za skoro tři tisíce koupit mapu Topo Czech (nejsou v základu!), protože mapa Topo Active Europe je na našem území dost tragická.

Velmi výhodným modelem v nabídce jsou hodinky Vívoactive HR, které stojí podobně jako Forerunner 230, jsou však lépe vybavené, mají optický snímač a podporují více sportů. Nabízí také barometr a teplotní čidlo. Jde tak o nejlevnější model Garminu, který má všechny zásadní senzory, podporuje i méně rozšířené sporty a připojí řadu ANT+ příslušenství. Slabinou ale může být dotykový displej ve chvíli, když máte mokré či zpocené ruce, nebo rukavice.

Volbou může být i Vívoactive 3 s hezčím designem a pár funkcemi navíc, tyto hodinky už jsou ale o 2 500 Kč dražší. Bohužel jsem je ještě neměl v ruce, takže k nim nemohu říci nic dalšího.

A konečně na závěr můj osobní tip: Záleží-li vám na podpoře všech možných funkcí, dynamiky běhu, chcete-li jezdit na kole a třeba i provozovat triatlon, a současně ušetřit, volte Fénix 3, ať už s optikou nebo bez ní. V tuto chvíli jde o vynikající, ne-li bezkonkurenční nabídku, která se už nemusí opakovat. 


Diskuse k článku (0)
Tagy: