Rady podle Garminu: Koupit Fénix 3 za super cenu, nebo si raději připlatit za Fénix 5?

14.12.2017
Garmin výrazně zlevnil hodinky Fénix 3, které jsou sice na trhu už skoro tři roky, ale stále nabídnou skoro vše, co byste mohli potřebovat. Vyplatí se je koupit, nebo si raději připlatíte skoro dvojnásobek za Fénix 5?
Fénix 5 vs. Fénix 3

Na první pohled je vidět, že u modelu Fénix 5 došlo k redukci velikosti

Následující text byl publikován na webu Garminu, odkud je přebrán bez úprav. Za sebe jen dodám, že hlavním rozdílem Fénix 5 oproti Fénix 3 jsou menší rozměry a tloušťka díky modernějšímu snímači tepu. Fénix 3 lze nyní pořídit za 7 990 Kč bez snímače tepu, se snímačem tepu pak za 9 490 Kč. Fénix 5 stojí 14 990 Kč.

Rovněž je třeba zmínit to, že o tisíc korun levněji (13 990 Kč) než Fénix 5 lze pořídit hodinky Forerunner 935, které jsou funkčně zcela totožné jako Fénix 5, jen jsou lehčí a tenčí a oproti F5 je na ruce téměř necítíte (49 g oproti 85 g). Jen nejsou svým plastovým provedením tak hezké.

V originálním článku také není zmíněno, že Fénix 5 má lepší displej - je lépe čitelný, provedení hodinek si poradi lépe s odlesky, displej má větší rozlišení a zobrazí více barev. To se hodí zejména u modelu 5X, který pracuje s mapami.


Snad žádné sportovní hodinky nedosáhly mezi sportovci takové obliby, jako řada Fénix od americké značky Garmin. Mám na mysli především řadu Fénix 3, která přinesla dlouhou výdrž, všestranné využití a design civilních hodinek vhodných pro celodenní nošení.

V letošním roce Garmin představil novou generaci hodinek s označením Fénix5, které jsou menší, lehčí a výkonnější. Starší Fénix3 jsou ale nyní k dispozici za atraktivní ceny. Které z nich vybrat?

Představení

Hodinky Garmin Fénix jsou chytré a všestranné sportovní GPS hodinky s dlouhou výdrží a odolností. Díky elegantnímu vzhledu a rozumné velikosti se dají nosit jako běžné hodinky i v kombinaci s volnočasovým nebo formálním oblečením. Hodinky disponují neuvěřitelnou škálou sportovních funkcí a dokáží podrobně změřit a vyhodnotit drtivou většinu sportů, včetně běhu, jízdy na kole, plavání, lyžování, golfu a dalších. Je možné je propojit s chytrými telefony Android, iOS i Windows a od ostatních chytrých hodinek se odlišují dlouhou výdrží. Na jedno nabití vydrží až 3 týdny v režimu chytrých hodinek.

Hodinky Garmin Fénix 3 jsou k dispozici v základní variantě s měřením tepu pomocí hrudních pásů a ve variantě „Optic“ s vestavěným optickým senzorem s měřením tepu na zápěstí. Generace Fénix 5 je oproti tomu k dispozici ve třech velikostech: Fénix 5S, Fénix 5 a Fénix 5X. Řady Fénix 5S a Fénix 5 jsou menší než starší Fénix 3, model Fénix 5X je stejně velký, ale jako jediný nabízí možnost zobrazení a práce s podrobnou barevnou mapou na displeji.

Obě generace hodinek jsou k dispozici s minerálními či odolnějšími a dražšími safírovými sklíčky, a také v různých barevných provedeních a v kombinacích se stylovými koženými nebo kovovými řemínky. Pro účely tohoto článku se omezíme na srovnání základních modelů Fénix 3 a Fénix 5 s minerálními sklíčky.

Základní srovnání

Jedním z hlavních důvodů, proč si podobné hodinky pořídit, je využití při sportu. Převážná většina sportovních funkcí a jejich možností je u obou generací hodinek stejná, a tak bohatá, že se jen stěží najde sportovec, který by využil vše, co hodinky nabízejí. Model Fénix 3 nabídl tak všestranné funkce a využití, že u modelu Fénix 5 bylo velmi těžké najít konkrétní funkce, které by bylo možné přidat. Jednou z takových je u Fénix 5 možnost vyhodnotit samostatně efektivitu absolvovaného tréninku z pohledu aerobního a anaerobního přínosu.

Podstatnějším rozdílem mezi oběma generacemi hodinek je jejich velikost. Ačkoliv se to na fotografiích nemusí zdát tak podstatné, řada Fénix 5 je o dost menší než Fénix 3. Fénix 3 jsou poměrně velké hodinky a redukce velikosti u Fénix 5 je jednou z podstatných změn, která potěší především sportovce s užším zápěstím.

Fénix 5 mají oproti Fénix 3 znatelně vyšší výkon a jsou všeobecně svižnější. Rozdíl je ale spíše příjemným bonusem než nezbytností. Systém Fénix 3 funguje dostatečně dobře a spolehlivě. Fénix 5 nabízí možnost využití externích ANT+ nebo Bluetooth čidel pro měření srdečního tepu, kadence šlapání nebo například výkonu, zatímco Fénix 3 je omezený jen na bezdrátová ANT+ čidla. Pokud již máte podobná Bluetooth čidla, která využíváte v kombinaci s mobilním telefonem, pak je výhodnější uvažovat o Fénix 5. I Fénix 3 umožňuje měnit řemínky, musíte k tomu ale mít dva malé šroubováky a trochu trpělivosti. U Fénix 5 je výměna otázkou vteřin a zvládne ji každý.

Výdrž baterie mluví ve prospěch Fénix 5, které slibují až 24 hodin s plně zapnutým GPS záznamem. Základní Fénix3 mají o něco méně – 20 hodin při plně zapnutém GPS záznamu. Pokud byste vybrali Fénix 3 Optic s optickým snímačem tepu, klesne hodnota výdrže na 16 hodin s plně zapnutým GPS záznamem. V režimu chytrých hodinek jsou na tom Fénix 3, Fénix 3 Optic i Fénix 5 podobně s výdrží cca 2 týdny na jedno nabití.

Posledním rozdílem, který nenajdete ve specifikacích hodinek, ale který může být podstatný je rozdíl v zobrazení číslic na displeji obou generací hodinek. Fénix 3 zobrazuje údaje na displeji užšími fonty než Fénix 5 a během jízdy na kole je displej Fénix 5 čitelnější. Fénix 5 navíc umožňuje zobrazit veličiny na displeji bez popisu a na úkor názvu funkce umí extrémně zvětšit číselné údaje. Pokud máte problémy se zrakem, může být pro vás tato zdánlivá maličkost podstatná.

Které vybrat?

Garmin Fénix 3 a Garmin Fénix 5 bez diskuze patří k nejlepším sportovním hodinkám, které je možné pořídit na současném trhu. Nabídkou chytrých a sportovních funkcí jsou oba modely velice blízko u sebe a nejde se mezi nimi jen velmi málo rozdílů. Nejdůležitější výhodou nové generace Fénix5 je menší velikost a skvělá čitelnost informací na displeji. Ve prospěch modelu Fénix3 hovoří vynikající nabídka funkcí a skvělý poměr cena/výkon.

Jak se vyznat ve značení hodinek?

Fénix3

  • Existují dvě základní řady hodinek Fénix 3 - základní a s optickým snímačem tepu na zápěstí. Základní se jmenují Fénix 3 Gray nebo Fénix 3 Silver, oproti tomu verze s optickým snímačem mají v názvu slovíčko Optic - Fénix 3 Gray Optic / Fénix 3 Silver Optic.
  • Slovíčko Gray nebo Silver označuje barvu lunety okolo ciferníku. Gray jsou černé, Silver jsou stříbrné.
  • Obě řady mohou být vybaveny minerálním nebo safírovým sklíčkem. Minerální sklíčko se nijak v názvu neoznačuje - například Fénix 3 Gray, safírové slíčko je označené jako Fénix 3 Gray Sapphire. Označení Fénix 3 Silver Optic Sapphire napovídá, že jde o hodinky Fénix 3 se stříbrnou lunetou, optickým snímačem tepu a safírovým sklíčkem.
  • Safírové verze mívají v balení kromě sportovního silikonového řemínku obvykle stylový řemínek navíc (kožený, kovový).
  • V názvu se můžete také setkat se slovíčkem Performer. Toto balení obsahuje navíc hrudní snímač srdečního tepu HRM Run2 (s vestavěným akcelerometrem a rozšířeným měřením běžeckých veličin, jako je doba kontaktu nohy se zemí, výška odrazu, podíl levé/pravé nohy na výkonu). I k ostatním modelům je možné dokoupit hrudní snímače tepu, ale verze Performer jej mívala v balení cenově zvýhodněný.

Fénix5

  • Existují 3 základní řady hodinek, které se navzájem liší velikostí: nejmenší Fénix 5S, střední Fénix 5 a největší Fénix 5X. Všechny verze mají vestavěný optický snímač tepu, verze Fénix 5X jako jediná umí pracovat/zobrazovat podrobné barevné mapy na displeji.
  • Jednotlivé verze se vyrábí ve verzi s minerálním nebo safírovým sklíčkem. Verze se safírovým sklíčkem jsou označené slovíčkem Sapphire, například Garmin Fenix 5S Sapphire Black Optic, Black band (z názvu vyčteme: 5S - nejmenší velikost, Sapphire - safírové sklíčko, Black - černá luneta okolo ciferníku, Optic - vestavěné optické měření tepu na ruce, Black band - černý řemínek).
  • Safírové verze mají navíc WiFi připojení, běžné verze s mineráln sklíčkem WiFi nemají (u řady Fénix 3 mají Wifi všechny verze). WiFi není nezbytné, Bluetooth a propojení s mobilem prakticky obstará tytéž funkce.
  • Safírové verze mívají v balení kromě sportovního silikonového řemínku obvykle stylový řemínek navíc (kožený, kovový).
Zdroj: 
Garmin